Ostnáč

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Pon 12.05.2008 9:51

unicorn píše:
Hanka 1 píše:Jenže ten obojek nutný není.

ak si niekto zdeformuje psa, tak potom uz niekedy niet inej pomoci, ale ako vravis vo vseobecnosti by to malo fungovat bez toho..


Když si někdo zdeformuje psa, jak píšeš...., náprava určitě nespočívá v používání síly a donucovacích prostředků. Naprosto souhlasím s výrokem starým skoro 25 let. Když máš pocit, že je potřebuješ, měj 100% jistotu, že ti nepatří do ruky, protože s nimi neumíš. Když už se s nimi naučíš, zjistíš, že je vlastně nepotřebuješ.

Používání pomůcek tohoto typu považuju za selhání psovoda.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod dog academy » Pon 12.05.2008 12:09

Ostnač predsa nieje nato aby som na psa použivala silu. Je práve na to aby som tu silu používať nemusela nakoľko nechcem s tým vodítkom ani cukať ani trhať.Checem aby pochopil sám , že ak sa bude ťahať tak si sám ubližuje.
Pes to vie veľmi rýchlo pochopiť nakoľko je veľmi inteligentný.
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Re: Ostnáč

Poslaťod Silwuska » Pon 12.05.2008 12:11

Nakolko je pes velmi inteligentny tak to dokaze pochopit aj bez toho aby si s nim trhala alebo cukala, alebo pichala... :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Ostnáč

Poslaťod Amaguk » Pon 12.05.2008 12:13

dog academy píše:Ostnač predsa nieje nato aby som na psa použivala silu. Je práve na to aby som tu silu používať nemusela nakoľko nechcem s tým vodítkom ani cukať ani trhať.Checem aby pochopil sám , že ak sa bude ťahať tak si sám ubližuje.
Pes to vie veľmi rýchlo pochopiť nakoľko je veľmi inteligentný.


vo vasej vycvikovej skole sa pouziva ostnac?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Ostnáč

Poslaťod Babula » Pon 12.05.2008 12:17

tak ja neviem ja by som ked uz tak radsej potiahla raz a si myslim
ze aj z toho pochopi hned ... ale zdielam nazor ze ostnac je skor zlyhanie
toho psovoda a nie psa :pac:
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Pon 12.05.2008 14:26

dog academy píše:Ostnač predsa nieje nato aby som na psa použivala silu. Je práve na to aby som tu silu používať nemusela nakoľko nechcem s tým vodítkom ani cukať ani trhať.Checem aby pochopil sám , že ak sa bude ťahať tak si sám ubližuje.
Pes to vie veľmi rýchlo pochopiť nakoľko je veľmi inteligentný.



Ostnáč je docela brutální donucovací prostředek, takže je to nátlak, síla. Nebudu ho používat přece na odnaučení tahání - to není vůbec nutné. Jsou lepší způsoby než používání těchto pomůcek. Bez takovéhle pomůcky se dá vodit i 80 kg vážící kavkazák na převýchově, když se ví, jak na to.

Předem se omlouvám, neznám tě, ale podle tvého nicku Dog academy - to je škola pro psy?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod Kaca » Pon 12.05.2008 14:31

dogacademy:
kedy je prosim podla Teba ostnac nutny???
Suhlas s Hankou - je to neschopnost psovoda. Btw, ja som kedysi pouyňzivala u mojho sluzobneho psa ostnac - ale ostnami von, aby si ublizil ten, kto chcel ublizit jemu... :)
Vodca svorky :)
Kaca
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 109
Bydlisko: Sastin Straze

Re: Ostnáč

Poslaťod unicorn » Uto 13.05.2008 8:57

Hanka 1 píše:
unicorn píše:
Hanka 1 píše:Jenže ten obojek nutný není.

ak si niekto zdeformuje psa, tak potom uz niekedy niet inej pomoci, ale ako vravis vo vseobecnosti by to malo fungovat bez toho..


Když si někdo zdeformuje psa, jak píšeš...., náprava určitě nespočívá v používání síly a donucovacích prostředků. Naprosto souhlasím s výrokem starým skoro 25 let. Když máš pocit, že je potřebuješ, měj 100% jistotu, že ti nepatří do ruky, protože s nimi neumíš. Když už se s nimi naučíš, zjistíš, že je vlastně nepotřebuješ.

Používání pomůcek tohoto typu považuju za selhání psovoda.

kazdy si asi pod pojmom zdeformovany pes predstavi nieco ine. ja maximalne neovladatelneho a agresivneho psa. a ked s takym psom, potrebuje jeho sahnuty majitel niekam ist, tak aj ja ako bezny obyvatel by som sa citil bezpecnejsie ak by ho mal pod kontrolou takym obojkom, ak sa uz inak neda. teraz nehovorim o vycviku, prevychove, naprave, alebo podobne, kedze tieto pojmy tomu majitelovi asi nic nehovoria, ked ma zo psa to co som spominal vyssie.

samozrejme aj ja som toho nazoru, ze takato pomocka je za normlanych okolnosti blbost a v zivote by som to svojmu psovi na krk nedal.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Ostnáč

Poslaťod unicorn » Uto 13.05.2008 9:10

rea píše:Unicorn v akých prípadoch podľa teba niet inej pomoci? Ako sa dá pes zdeformovať tak, že pomôže len ostnáč?

ja som pisal o ludoch, ktori nemaju zaujem psa prevychovat. tak takym pomoze, aby s nim mohli vyjst na voditku von.
nikde som nepisal, ze by sa mal pouzivat na prevychovu psa. nie som cvicitel, takze do tohto sa miesat nejdem. pri vycviku s pouzivanim tejto pomocky nesuhlasim

co sa tyka tych pripadov, o jednom mi vravel jeden pan, ktory cvicil svojho casu psy pre armadu. neviem ake metody pozuvial, ale zrejme asi nie tie spravne, ked sa stalo to co sa stalo. neviem jak k tomu presne doslo, ale islo o to, ze ten pes zacal byt agresivny voci vsetkym okrem neho. bezne sa stalo, ked vojaci strazili a sa menila sluzba, ze ked si predavali psa, tak zautocil a podobne. ked bol s "panom" slapal ako hodinky, stali sa nejake okolnosti, ze ten pan, musel odist a pes tam ostal sam napospas. nikto si s nim nevedel rady. takze uz bol len zavrety v klietke, co mu urcite nepomohlo k zlepseniu stavu, postupne sa uz nedalo mu ani dat zrat. vojaci nasi mili (mozgy zelene) ho chceli "skrotit", takze sa nasiel jeden silak, co sa ho nebal. vosiel k nemu, chytil ho za chvost zatocil nim a drbol o stenu. parkrat to tak robil. neviem co vsetko mu este mozno robili. ale poviem ti, ze takto nejak si predstavujem zdeformovaneho psa a neverim ze by si mu ty, alebo Hanka, alebo hocikto iny vedel pomoct inak ako injekciou...
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Uto 13.05.2008 10:19

Unicorn,

to snad nemůžeš myslet vážně, co jsi tu napsal? Copak převýchova, náprava chování psa spočívá v otřískání o zeď nebo o ostnáči??????? Víš vůbec, o čem píšeš, k čemu se vyjadřuješ? JE TO ŹIVÝ TVOR, SAKRA!!!!!!! To tomu debilovi na té vojně nedošlo??? Velká škoda, že ho o tom ten pes nepoučil. Měl na to plné právo. Takhle mě už dlouho nic nevytočilo.
Mám to štěstí už pár let sledovat práci člověka, který se právě na takovéhle psy specializuje, pracuje s nimi denně, opravdu denně. Nikdy, nikdy jsem ho neviděla psa nakopnout, uhodit, otřískat o zeď a vím, že nevslastní jedniný ostnatý obojek. Tyhle "pomůcky" sundavá ze psů ještě před tím, než k němu vkročí do areálu. Většinu těchto psů často uklízím, ošetřuji, vodím na vycházky. Na koženém nestahovacím obojku, pro tvoji informaci.
Nechápeš, že z násilí a agrese může zase vzejít jen násilí a agrese? Zesílená o tu tvoji, to to otřískání o zeď, o ten ostnáč? Takhle převýchova opravdu nefunguje.
Dost mě udivuje, že takovýhle názor vůbec může mít někdo, kdo má psa.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod rea » Uto 13.05.2008 10:25

Unicorn, dúfam, že to nemyslíš až tak úplne vážne, alebo si jednducho neuvedomuješ určité súvislosti... Podľa toho čo píšeš, vlastne schvaľuješ (verím, že nevedomky) to, že je predsa úplne bežné, že niekto urobí na psovi kopu chýb, ale vlastne nič nie je stratené, lebo ešte existuje ostnáč. Teda schvaľuješ presne to, ako to teraz s ostnáčom chodí. Presne kvôli tomuto vziká ten pohodlný prístup, lebo nech pokazíme čokoľvek, vždy sa to nejak vyrieši, načo by sme sa teda snažili prísť na to ako niečo hneď od začiatku urobiť správne, keď je to také pracné a zdĺhavé? V konečnom dôsledku, ak nepomôže ostnáč, môže ten pes predsa zbytok života prežiť aj v koterci, kam sa mu cez mreže hodí žrádlo, občas sa prepláchne podlaha hadicou a doleje voda, aj to je riešenie... Ľahké,rýchle a jednoduché cesty vedú do pekla, nechci vedieť, čo majú títo psi v hlave a ako to dopadne, keď zlyhajú ochranné prvky a pridá sa náhoda. A to je len jeden pohľad na použitie ostnáča, samozrejme existujú aj tie s menej napínavým scenárom, ale vždy sú o tom, že človek vlastne niečo zneužíva pre seba.
Ten prípad z armády, o ktorom ti vravel ten pán, bol pravdepodobne (ak to posudzujem podľa tých málo informácií od teba)o konečne naozaj dominantnom psovi, pre ktorého sa prostredie a podmienky, ktoré mal, vôbec nehodili. Čo by za takého psa dal niekto, kto vie, čo naozaj dominantný pes znamená a uvedomuje si klady aj zápory, aj to, čo to od neho vyžaduje. Taký pes sa skrotiť dá, ale vyžaduje to naozaj skúseného a vyrovnaného "pána psovoda" a takých je málo takisto, ako tých naozaj dominantných psov. Práve tých nestabilných machrov, ktorí so psom zatočia, sa nájde až až. Ľudia vedia väčšinou takéto zviera len zlomiť.
Fakt sa ti zdá, že to vysvetlenie, ktoré si tu dal, je to správne? Počítam s tým, že tieto veci sa vyjadrujú dosť ťažko a k tomu, ak nie si oťukaný v týchto konverzáciách, tak sa zamotáš a je to skôr na škodu. Len prosím skús ešte porozmýšľať, či si dal dobrý argument, ktorý majú čítať decká, ktorým napríklad ťahá pes na vodítku a nakuknú sem.
Tak, ako písala Hanka, keď vieš, ako ho použiť, už ho vlastne nepotrebuješ.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Ostnáč

Poslaťod Ivanka.P » Uto 13.05.2008 12:35

Aj ja som jeden čas zvažovala ostnáč, lebo ma môj pes vláčil po ulici a dosť sa mi bila. Vela ludí mi hovorilo, žo ju mám dať na ostnáč. Ale ako som začala zisťovať o tom ako a kedy sa používa, tak som sa dozvedela vela iných spôsobov a zrazu je môj pes úplne v pohode aj bez ostnáča :lol: ale vyzerala by v ňom dobre.

Mne vela pomohla ohlávka Halti. :yes: môžem len doporučiť. Vedela som si tak vždy zabezpečiť očný kontakt a ona hneď vedela, čo od nej chcem a vedela, že to tak nauzaj myslím. Ak by som jej robila len bolesť, asi by nechápala súvislosť :ua:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostnáč

Poslaťod unicorn » Uto 13.05.2008 14:26

Hanka 1 píše:Unicorn,

to snad nemůžeš myslet vážně, co jsi tu napsal? Copak převýchova, náprava chování psa spočívá v otřískání o zeď nebo o ostnáči??????? Víš vůbec, o čem píšeš, k čemu se vyjadřuješ? JE TO ŹIVÝ TVOR, SAKRA!!!!!!! To tomu debilovi na té vojně nedošlo??? Velká škoda, že ho o tom ten pes nepoučil. Měl na to plné právo. Takhle mě už dlouho nic nevytočilo.

pises ako keby to bol moj napad. ako keby som toho psa ja o stenu hadzal. dotklo sa ma to, tak isto to, co o mne napisala rea. neprecitali ste si poriadne prispevky a odsudzujete ma. rea chcela pocut priklad zdeformovaneho psa, a ja som ho uviedol. ja viem ze ten pes za to nemoze. a keby pri nom ostal pan, tak by slapal ako hodinky bezproblemov dalej. inak ten pripad sa stal este za sociku, a vtedy nebol problem nahradit nejakeho cloveka inym, ak bol nepohodlny a preto sa stalo, ze ten pes ostal bez pana.
Hanka 1 píše:Mám to štěstí už pár let sledovat práci člověka, který se právě na takovéhle psy specializuje, pracuje s nimi denně, opravdu denně. Nikdy, nikdy jsem ho neviděla psa nakopnout, uhodit, otřískat o zeď a vím, že nevslastní jedniný ostnatý obojek. Tyhle "pomůcky" sundavá ze psů ještě před tím, než k němu vkročí do areálu. Většinu těchto psů často uklízím, ošetřuji, vodím na vycházky. Na koženém nestahovacím obojku, pro tvoji informaci.
Nechápeš, že z násilí a agrese může zase vzejít jen násilí a agrese? Zesílená o tu tvoji, to to otřískání o zeď, o ten ostnáč? Takhle převýchova opravdu nefunguje.

ale ved ja to co sa stalo neobhajujem ani s tym nesuhlasim, nemusis na mna utocit...
Hanka 1 píše:Dost mě udivuje, že takovýhle názor vůbec může mít někdo, kdo má psa.

toto ak si na mna myslela, tak neviem o aky nazor ide, pretoze ako som uz vyssie spominal, vobec to neni moj nazor, pisal som skusenost, kedze rea ma poziadala o priklad. este raz opakujem precitajte si to poriadne.

rea píše:Unicorn, dúfam, že to nemyslíš až tak úplne vážne, alebo si jednducho neuvedomuješ určité súvislosti... Podľa toho čo píšeš, vlastne schvaľuješ (verím, že nevedomky) to, že je predsa úplne bežné, že niekto urobí na psovi kopu chýb, ale vlastne nič nie je stratené, lebo ešte existuje ostnáč. Teda schvaľuješ presne to, ako to teraz s ostnáčom chodí.

absolutne nepochopene, sama si si dovysvetlila veci. viackrat som napisal ze ostnac neschvalujem.

rea píše:Ten prípad z armády, o ktorom ti vravel ten pán, bol pravdepodobne (ak to posudzujem podľa tých málo informácií od teba)o konečne naozaj dominantnom psovi, pre ktorého sa prostredie a podmienky, ktoré mal, vôbec nehodili. Čo by za takého psa dal niekto, kto vie, čo naozaj dominantný pes znamená a uvedomuje si klady aj zápory, aj to, čo to od neho vyžaduje. Taký pes sa skrotiť dá, ale vyžaduje to naozaj skúseného a vyrovnaného "pána psovoda" a takých je málo takisto, ako tých naozaj dominantných psov. Práve tých nestabilných machrov, ktorí so psom zatočia, sa nájde až až. Ľudia vedia väčšinou takéto zviera len zlomiť.
ano da sa taky pes skrotit. len toho psa nechali napospas a nikto sa o to ani nepokusil.(myslim, nejakeho cvicitela, alebo kynologa, lebo tie pokusy vojakov, to bolo len ciste tyranie psa)
rea píše:Fakt sa ti zdá, že to vysvetlenie, ktoré si tu dal, je to správne? Počítam s tým, že tieto veci sa vyjadrujú dosť ťažko a k tomu, ak nie si oťukaný v týchto konverzáciách, tak sa zamotáš a je to skôr na škodu.

este raz opakujem, nebolo to vysvetlenie ani ziadna obhajoba, bol to cisty priklad z praxe. mozno aj s neuplnymi informaciami, kedze to mam z druhej ruky.
rea píše: Len prosím skús ešte porozmýšľať, či si dal dobrý argument, ktorý majú čítať decká, ktorým napríklad ťahá pes na vodítku a nakuknú sem.

toto je zas od teba blby argument. tak isto si mozu na youtube pozriet video ako niekto mlati psa. tu sa o tom diskutuje, v tomto nevidim ziaden problem. akurat stale nechapem, kde vidis moj argument za vsetky tieto veci o ktorych sa bavime, ked ja som celu dobu proti nim.

cele to bolo o tom, ze ja ako neskuseny psickar. keby mi niekto dal takeho psa do ruky, urcite by som sa bal a keby som s nim mal prejst hoci len 100metrov po ulici aby som ho odovzdal niekomu, kto by sa onho postaral tak ako sa ma, tak by som ho asi odviedol na ostnaci. len cisto z bezpecnostneho hladiska. a o tomto tu celu dobu pisem a za tymto si stojim. ak by mal pes takehoto nezodpovedneho majitela roztrhat mojho psa, tak ver tomu, ze budem za to aby dal psovi ostnac, ked to usetri zivot inym zvieratam a mozno aj ludom. to ze psa zle vychoval a nema zaujem ho prevychovat, to uz je problem, ktory ja aj tak nevyriesim, takze neodsudzujte mna za to, ze druhy robia zlo!

ked na mna chcete este reagovat, alebo nieco dovysvetlit, alebo ked ste niektoru vetu nepochopili, rad sa to pokusim este raz nejak objasnit, ale aspon mi to odcitujte, lebo potom neviem na co reagujete.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Uto 13.05.2008 15:12

Nechtěla jsem na tebe útočit. Pochopila jsem z toho, co jsi psala, že tyhle metody považuješ v případě těchto psů za možné, i když nebyly z tvé hlavy.
Opravdu je potvrzené, že když na psa používáš hrubost a silové prostředky, bude ten pes jednat stejně se svým okolím, tedy i s tebou. Znám pár psů, kteří na tebe nezaútočí, dokud vidí, že je sleduješ a máš v ruce třeba kbelík nebo něco takového. Ale nesmíš se k nim nikdy otočit zády, nesmíš dát najevo únavu, slabost..... a to je ve vztahu se psem o ničem. Právě takového psa, jako zničil ten idiot na té vojně, je nutné přesvědčit, aby s tebou spolupracovat chtěl, aby ti věřil a respektoval tě. Pak jsou tihle psi dokonalí. Sice ti připomenou každou tvou chybu, ale můžeš se na ně spolehnout. A otočit se k nim zády s klidem.
Je mi dost let, jsem malá a tlustá, už jenom proto si prostě nemohu dovolit, aby pes jednal silou se mnou, nemohu jednat já silou s ním. Navíc tyhle praktiky odsuzuju a považuju to za absolutní prohru toho psovoda.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod unicorn » Uto 13.05.2008 15:28

som rad, ze sme sa pochopili.
aby som uviedol aj opacny priklad. mam znameho, ktory prichylil krizenca NO, ktory bol pravdepodobne tiez tyrany, bity a neviem co este. prvy rok, alebo dva to s nim mal velmi tazke, pretoze pes mal velmi nalomenu psychiku. kazdy pohyb, alebo hocico, co mu pripomenulo nejaku zlu skusenost v nom vyvolalo agresivnu reakciu. ten kamarat vela krat skoncil pokusany a tak dalej. mnohi ludia sa mu cudovali, ze preco sa trapi s takym psom, ale postupom casu sa mu ten pes naucil verit, a namaha priniesla ovocie. teraz je na tom velmi dobre, aj ked nemozem povedat, ze by zabudol na to co bolo predtym.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky