Aljašský husky / Alaskan husky

Aljašský husky / Alaskan husky

Poslaťod Aris » Ned 20.09.2009 18:27

Ako je to s alaskánmi na Slovensku? Chová ich niekto? Akú majú povahu krom tej "ťahacej"?
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Re: Aljašský husky

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 20.09.2009 19:27

http://mushing.topholiday.sk/
tento pán chová na SR.

aj ja budem rada, ak niekto napíše o povahe bežného provozu. Hoci mám obavu, že tú spozná len máloktorý majitel AH. Ja som tiež hladala, ale okrem chovu typu búda-dvor-záprah, búda-dvor-záprah... som nič iné nenašla. :nwm:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Aljašský husky

Poslaťod Amaguk » Ned 20.09.2009 19:43

Myslim, ze Brano Spissak je na SK jediny, kto chova AH a zavodi s nimi, v CR je ich o cosi viac
AH je "plemeno" vyslachtene specialne na pretekarske ucely, takze prvorady u nich je zaujem o tahanie a spolahlivost prace v zaprahu. Zial z tohoto dovodu naozaj mnoho z nich nic ine nez koterec-trening-preteky ani nepozna

nejake info o AH je napr. tu: http://www.mushing.cz/index.php?kod=&mo ... clanku=175
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Aljašský husky

Poslaťod Poca » Pon 21.09.2009 7:49

Nie, nieje jediny, aj Juraj Fabian chova a preteka, cez vikend bol s jednym na ture, zo vsetkych psov bolo v kuse pocut len toho alaskana, tahal ako drak, museli si ho striedat, bo vraj sa tak nespotil kamarat pri dvojdnovej ture ako po par metroch s tym psom. Zdalo sa mi to prehnane, ale brala som jedenho psa od nich kamaratovi na trening a to vencenie, to bolo.. lietala som ozaj ako sarkan, tocil ma raz do jednej, raz do druhej strany, no masaker. Neviem si predstavit ako ho ma kamos v byte. Trenovat ho zacneme az zajtra tak vam to potom napisem.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Aljašský husky

Poslaťod Sunny » Pon 21.09.2009 8:37

Čo som si ja zisťovala o AH, tak hodne záleží od podielu krvi SH, ktorý v sebe majú. Čím viac severanskej, tým sa viac podobajú na SH, čím viac "stavačovej", tým je to viac praštené do roboty. Viac menej aj tie moje trúby sú niečo ako AH, lebo okolo čistého SH išli len zďaleka. A pravdupovediac na Foxynom správaní to hodne vidieť - je to neunaviteľná turbomyš, do ťahania blázen (v sobotu tréning + celý deň na nohách, v nedelu po párhodinovom blbnutí a lietaní dostala postroj, trojkolku za zadok a ja som ju nevedela udržať :oo: ). Akonáhle je niekto na trati pred ňou, je schopná makať kým nepadne. Byť to taký "poctivý" AH, tak si to asi hodím...
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Aljašský husky

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 9:39

Poca, tak to som teda zvedava na report :lol:

Sunny píše:Viac menej aj tie moje trúby sú niečo ako AH, lebo okolo čistého SH išli len zďaleka

imho, su tvoje obe haskacky, ale z nejakych uplne nestandardnych linii, z vystavakmi nemaju samozrejme vobec nic spolocenho, skor s nejakymi "racing" liniami. nakonies, sama si ich videla v maji na klubovke :no:

Čím viac severanskej, tým sa viac podobajú na SH, čím viac "stavačovej", tým je to viac praštené do roboty


Z toho co som citala, tak "pravi" alaskani maju v sebe aj nejaky podiel chrtej krvi a aj u nich je tou hlavnou a zelanou crtou ,ze su znacne prasteni do roboty - teda do tahania. Rozdiel je skor v tom, ze pri slachteni alaskanom islo aj o tom, aby sa zachovala severanska odolnost voci chladu, kedze vznikli na Aljaske
vacsi podiel stavacej krvi je skor u ESP, kedze v Europe, a specialne v nasich koncinach, je na sprintove discipliny lepsie, ked ten pes ma z toho severana menej nez viac.
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Aljašský husky

Poslaťod Sunny » Pon 21.09.2009 10:14

imho, su tvoje obe haskacky, ale z nejakych uplne nestandardnych linii, z vystavakmi nemaju samozrejme vobec nic spolocenho, skor s nejakymi "racing" liniami.

:nwm: Ťažko povedať, Foxyna má tú hlavu takú nejakú inú, aj stavbu tela, Icyna je viac taká huskoidná - ale čo sú zač sa asi stejne nikdy nedozvieme a vlastne je to aj celkem fuk :heh:

Ten zbytok - :yes: Alaskáni nemajú tak dlhý kožuch ako SH alebo AM, ale stále dostatočne hustý, aby im nevadila zima. V podstate hlavnou požiadavkou pri ich šľachtení sú výkony - ak to behá, tak to má potomstvo, ak to nebehá, tak nič. Výzor je u nich úplne nepodstatný, čo sa hooodne prejavuje - každý vyzerá inak :heh: a pre mňa občas nie moc "vábne" :hi:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Aljašský husky

Poslaťod Niki » Pon 21.09.2009 10:16

Som rada, že sa tu otvorila takáto téma. Ja sa moc v mushingu nevyznám ale dosť ma to zaujíma. Nukka má tiež v zadku poriadnu vrtulu. Zatiaľ sa moc nenechám ťahať, len tak, že v jednej ruke vodítko a idem pri nej na biku. No mám čo robiť aby som ju ubrzdila. Mám nový bike a nie som naň ešte nejako zviknutá. Väčšinou idem s ňou sama bez Kumy a to prejdeme zopár kilometrov (ja šlapem a ona pri mne navoľno). Vydrží veľa. Škoda, že sa nemôžem o tom čo robila predtým dozvedieť viac.
priateľstvo so psom trvá až za hrob
Niki
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1236
Bydlisko: Vysoká pri Morave

Re: Aljašský husky

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 10:40

Sunny píše:
imho, su tvoje obe haskacky, ale z nejakych uplne nestandardnych linii, z vystavakmi nemaju samozrejme vobec nic spolocenho, skor s nejakymi "racing" liniami.

:nwm: Ťažko povedať, Foxyna má tú hlavu takú nejakú inú, aj stavbu tela, Icyna je viac taká huskoidná - ale čo sú zač sa asi stejne nikdy nedozvieme a vlastne je to aj celkem fuk :heh:

neviem si predstavit co ine by tam mohlo byt primixnute, preto som viac-menej presvedcena, ze u oboch ide o nejake vyrazne nestandardne racing linie :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Aljašský husky

Poslaťod Poca » Pon 21.09.2009 10:59

Podla mna sa Foxla podoba na huskyho viac ako Icyna. Icyna ma hlavu presne ako tento "nas" alaskan Rambo. Len ten je dost vacsi.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Aljašský husky

Poslaťod Sunny » Pon 21.09.2009 11:18

Prúser je, že AH je toto:
http://www.sleddogcentral.com/features/ ... laskan.jpg
Ale aj toto:
http://www.samoyed.org/ows/images/sledding6.jpg

A kto sa v tom má potom vyznať, čo je čo ? :nwm: Ja som si na jedných pretekoch myslela, že sú to AH a pri tom to boli papieroví SH. Odvtedy som to vzdala a nesnažím sa :heh:
Naposledy upravil Sunny dňa Pon 21.09.2009 12:09, celkovo upravené 1
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Aljašský husky

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 11:23

ono, na Aljaske sa ako husky oznacuje vlastne kazdy spicoidne vyzerajuci sanovy pes, ci domorody pes :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Aljašský husky

Poslaťod danka.d » Pon 21.09.2009 11:44

No dnes sa snazia natlacit do SH kategorii vsetko comu stoja usi :lol: aj ked nie vzdy s cistym svedomim...
danka.d
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83
Bydlisko: Bratislava

Re: Aljašský husky

Poslaťod katka » Pon 21.09.2009 11:57

Poslušne hlásim, že na špeciálke budete mať možnosť opäť vidieť "pracovné husky" v počte cca 8 kusov v klasickej pracovnej triede a plus cca ďalšie 2 v triedach ostatných... :no:
katka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 749
Bydlisko: Rajka

Re: Aljašský husky

Poslaťod Niki » Pon 21.09.2009 12:08

tak z tohoto som už naozaj jeleň :ach: /dá sa tam listovať a je ich tam hóóódne a každý iný/
http://images.google.sk/imgres?imgurl=h ... X%26um%3D1
priateľstvo so psom trvá až za hrob
Niki
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1236
Bydlisko: Vysoká pri Morave

Ďalší

Späť na Krížence