Vikiki22 píše:Neviem, kam to napísať, tak to šupnem sem...
Našla som nejaké ,,nové plemeno´´ , tiež s prímesou NO. Volá sa PASTOR GARAFIANO. Pochádza zo Španielska.


Pastor Garafiano , alebo aj garafiansky ovciak nieje nove plemeno ,ale prave naopak je to velmi stare a povodne plemeno pochadzajuce z Canarskych ostrovov. Toto plemeno vo svojej povodnej podobe takmer vyhynulo, hlavne vdaka vplyvu mnohych inych plemien (aj nemecky ovciak), az relativne pred nedavnom sa skupina spanielskych chovatelov rozhodla toto stare a povodne plemeno zachranit v jeho originalnej podobe. Nasli niekolko jedincov o ktorych predpokladali, ze su cistokrvny a teda bez krizenia s inymi plemenami , toto potvrdili aj testy DNA a na tychto "cistych" jedincoch zalozili znovuozivovaci chov .... Ich snaha vraj prinasa ovocie a plemenu sa minimalne na Canarskych ostrovoch kde su dodnes vyuzivany na svoj povodny ucel dari.