Welšský ovčiarsky pes / Welsh Sheepdog (nFCI)

Re: Welsh collie

Poslaťod Kaira@Lucia » Pia 17.04.2009 21:01

a tu je aj ta veta..A Welsh Collie is registered only for working, whereas the Border Collie is now a pedigree breed as well- su registrovane len ako pracovne plemeno, zatial co borderky su ako plemeno s PP opravnene.. trochu nechapem ale nieco taketo by to malo znamenat asi
jediny sposob ako si za peniaze kupit lasku je kupit si psa..
www.kaira.websnadno.cz
Kaira@Lucia
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 348
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: Welsh collie

Poslaťod Sezen » Pia 17.04.2009 21:12

Borderky boli kedysi registrované v ISDS, potom ich uznali ako plemeno a dostali FCI papiere. Ešte stále je kopec borderiek registrovaných len v ISDS. Viedol sa aj register pre bez pp borderky a mix borderky ktoré sa volali Working Sheep dog, neviem či sa ešte vedie. Welsh Sheepdog sú predpokladám registrované len u Welsh Sheepdog Society, niečo ako ISDS.

German Coolie.

Obrázok


Ja si môžem pre Jerryna vybrať plemeno, to je super :lol: .

English Shepherd
Obrázok
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Welsh collie

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 17.04.2009 21:51

Tak teda ak tomu dobre rozumiem, welsh collies su zmesi "border collie x ??? " asi je to blbost, co :ha: (ved su to ich predkovia). Alebo len ich proste FCI este neuznalo za plemeno ? :ha:
Lucia, co si tym myslela, ze Kaira je "sfarbena zatial nepomenovatelnou farbou" ? :ua:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Welsh collie

Poslaťod Laura » Pia 17.04.2009 22:16

Vsetky vyssie uvedene collie a sheepdog ma stale navadzaju k borderke, čim to asi bude :heh:
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Welsh collie

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 17.04.2009 22:19

Cim, asi. :pac:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Welsh collie

Poslaťod Sezen » Pia 17.04.2009 22:30

Nie sú to krížence borderiek, ale skôr by som povedala, že z niečoho takého vznikla borderka. Tiež ako som len tak prebehla ich históriu, tak welsh bola na prácu s dobytkom, prasatami a koňmi. Ich štýl pasenia je loose-eyed.
Naposledy upravil Sezen dňa Pia 17.04.2009 22:38, celkovo upravené 1
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Welsh collie

Poslaťod Kaira@Lucia » Pia 17.04.2009 22:34

OT to wickyy-kaira ma take speci zafarbenie... otca ma hnedeho ale mamu ciernu.. a nejak sa u nej neprejavil cierny pigment a zacina hnednut.. naprv sme si mysleli ze asi potravou ale vyzera to tak ze sa nejak zacala genetika cinit... kaira ma hnedo-rysavy chrbat ale od chrbta dolu je krasne cierna... a to sa kairin tatinek hneval ze ani jedno stanatko nebolo hnede tak kaira sa rozhodla ze mu spravi radost...
jediny sposob ako si za peniaze kupit lasku je kupit si psa..
www.kaira.websnadno.cz
Kaira@Lucia
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 348
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: Welsh collie

Poslaťod Wickyy & Classy » Sob 18.04.2009 19:50

to, ze ani jedno steniatko nebolo hnede je normalne (napr.:dvaja bezovy labradori mali len cierna steniatka), zalezi to dost od predkou, ale to asi vies :hi: . To, ze hnedne od chrbta mi az take bezne nepripada. Vacsina psou "bledne" postupne od palenia a vyssie, a nie predsa od miesta, kde je to najmenej pravdepodobne, a tam, kde by nemal byt ani naznak svetlej farby. Naozaj je to hneda farba, nie je to len zla kvalita srtsi z jedla ako si pisala, alebo z malo pohybu, co dost pochybujem podla tvojich fotiek :heh: (su sper). :jop:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Welsh collie

Poslaťod Kaira@Lucia » Sob 18.04.2009 20:38

z jedla to nieje.. mali sme uz eukanuba(viem hnednutie),royal canin(viem hnednutie),hill´s(vraj zcernavanie ale aj tak nic), acana(neviem ale mala len 3kg vreco takze nic), pro plan purina( vraj zcernanie ale nic), varena strava(veeelmi male mnozstvo karotenu a miestami vobec aj tak nic).. malo by to byt genetikou.. ona volakedy mala tu strukturu srsti taku suchsiu ale teraz zacina byt mat normalnu strukturu ako zdrava a ta cierna srst.. na fotkach to neni vidno treba videt na vlastne oci :lol: .. je to sice trosicka OT
jediny sposob ako si za peniaze kupit lasku je kupit si psa..
www.kaira.websnadno.cz
Kaira@Lucia
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 348
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: Welsh collie

Poslaťod Wickyy & Classy » Sob 18.04.2009 21:06

my sme tiez vyskusali radu krmiv, bo mame dvoch psou a najst krmivo, aby sedelo obidvom, nieje vobec lahke. Raz jednej zacali tiezt usi, potom oci, raz problem so zubami...vzdy nieco bolo...tiez sme mali problemy so srstou, tak sme zacali davat do krmiva doplnok ("Roboran" a fakt pomaha, vrelo odporucam :yes: ), alebo ked bola sucha, hrdzava, draplava...zacala som mastit kremom, ale fakt iba trosicku, vobec neviem, co ma to napadlo :pac: :pac: :pac: , ale pomohlo to-bola vlaaaaaaacna a jemna :heh: :haha: . Neberte ma celkom vazne :ha: .

Sezen, welshacky su naozaj predchodcovia border collie, teda aspon z casti. Keby ma nezaujala historia BOC ani by som nevedela, ze nieco ako welsh collie vobec existuje. Aj tak, mi stale nejde do hlavy, preco je to tak malo rozsirene "plemeno". Mne pripada, ze nema o nic horsie kvality ako BOC (cest vynimkam :lol: ). Keby som vedela, ze v najblizsej dobe pride vlna BOC, asi by som brala radsej welshacku. Nemam rada, ked pridem na cvicak a tam kazdy druhy pes border collie, potom vseci ocakavaju to iste a mne pride nudne, ze je vsetko "ciernobiele". Viem nieje medzi nimi az taky rozdiel, ale ked sa vas niekto spyta "to je borde collie, ze???" a vy odpoviete "nie" , zarazi to. Hned zacne iny pohlad na psa a vacsi zaujem, ze aj ine plemena su dobre. Ked sa pytam ludi ako sa dostali k BOC zacnu s tym, ze odjakziva chceli super, mudreho psa. Ja som patrila medzi ne, a sama som si to vyskusala na vlastnej kozi. Teraz uz nebudem spoliehat na iny nazor vacsiny. Ked uz niekto nieco dokaze s BOC, klobuk dole pred takym clovekom, dokazal by aj s inym plemenom (ale, nie s hoci akym). BOC niesu psy pre kazdeho (vela ludi mi to potvrdi), tolko prace, co mi dali tie zaciatky...........stoji za to :yes: naozaj. Ani neviem preco som sa tak rozpisala o BOC, ked by som mala pisat o welsh collie, ale mne uz pridu BOC "otrepane"...soooorrryyyyyyy, zabudla som, ze mi jedna lezi pri nohah :heh: . Proste len tolko, ze mi asi vadi, ze BOC su v tejto dobe na moj vkus az moc popularne a "neprekonatelne", pri tom sa zabuda na ine super plemena :plac: .
Naposledy upravil Wickyy & Classy dňa Sob 18.04.2009 23:45, celkovo upravené 1
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Welsh collie

Poslaťod Kaira@Lucia » Sob 18.04.2009 23:19

a cim si mastila srst :lol: znie to celkom divne :lol:
jediny sposob ako si za peniaze kupit lasku je kupit si psa..
www.kaira.websnadno.cz
Kaira@Lucia
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 348
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: Welsh collie

Poslaťod Wickyy & Classy » Sob 18.04.2009 23:51

hej, znie to divne, ale niet nad vlastne skusenosti :yes: :ach: :lol: . Ja som ju potierala "Glydoree", lebo nebol iny krem, ale urcite zabere aj iny. Predsa krem ako krem. :pac:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Welsh collie

Poslaťod Sezen » Pon 20.04.2009 21:15

Wickyy & Classy - Welsh sheepdog by si si asi musela doniesť priamo z Anglicka a predpokladám, že to nieje uznané plemeno FCI, tak by ti musel stačiť len ich register. Welsháčky pracujú inak ako borderky, a ťažko povedať aké sú povahovo, keďže sa nikde v okolí žiadna nenachádza. Musím sa priznať mňa zaujali farbou, hlavne tá chovka čo som hodila link na ňu. Môjho sable teroristu obyčajný ľudia za boc nepokladajú, zvyk že boc je čb :lol: . Keď sa opýtaš mňa ako som sa dostala k boc, tak mi ho vtisla kamoška do rúk a ber si ho :lol: a to som o boc nemala ani šajn, teda okrem toho že som pár mesiacov poznala malého mamu.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Welsh collie

Poslaťod Wickyy & Classy » Uto 21.04.2009 21:43

hej, som si toho plne vedoma, ze by som musela merat cestu az do Anglicka (co v mojom pripade nepripada do uvahy, mozno o par rokov). Ano, ja som tuzila tiez po nezvycajnej farbe ako lila-merle, slate-merla, sable-merle, ...za zivy svet som nachcela cb. borderku. Teraz si az pomaly zacinam uvedomovat ake mam "stastie", ze mi svet vnukol cb. borderu. Teraz, co pozeram stranky chs. BOC, kam som kedysi podala zaznami na odber, tie BOC mi pridu "divne", povahovo aj zdravim. Chcem tym povedat, ze az teraz mi doslo, ze niet nad klasiku a standart, v pripade BOC ciernobiela farba. Tie cb. BOC maju nieco do seba (nieje nad klasicku, kvalitnu cb. borderu (cest vynimkam :poklona: )), nesu si ich podstatu a vlastne typicke gro pre toto plemno. Nehovorim, ze ine farby su tymto pohorsene, doteraz , ked vidim ee-red borderu zacnem slintat, no spomeniem si , ze klasika je klasika :yes: !
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Welsh collie

Poslaťod Shel-chan » Str 20.05.2009 0:05

Kaira@Lucia píše:OT to wickyy-kaira ma take speci zafarbenie... otca ma hnedeho ale mamu ciernu.. a nejak sa u nej neprejavil cierny pigment a zacina hnednut.. naprv sme si mysleli ze asi potravou ale vyzera to tak ze sa nejak zacala genetika cinit... kaira ma hnedo-rysavy chrbat ale od chrbta dolu je krasne cierna... a to sa kairin tatinek hneval ze ani jedno stanatko nebolo hnede tak kaira sa rozhodla ze mu spravi radost...


Neviem, ci uz niekto na toto pisal to, co ja, priznam sa, ze tie dlhe odpovede som len prebehla, ale - mne sa to zda dost normalne. Proste cierne psy - alebo proste cierna srst ma tendenciu sfarbovat sa zo hrdzava, najma na slnku. Viem, ze sa to stava Grőnendaelom, ale nie som si ista ktorym dalsim plemenam - ale parkrat som o tom citala a aj majitelia ciernych vystavnych psov kvoli tomu vraj nosievaju kabatiky :no: (teda nie majitelia ale psy :haha: aj ked myslim ze to ti je pri takom zivom stvoreni ako bordera houby platne :lol: )

Sezen píše:Borderky boli kedysi registrované v ISDS, potom ich uznali ako plemeno a dostali FCI papiere. Ešte stále je kopec borderiek registrovaných len v ISDS. Viedol sa aj register pre bez pp borderky a mix borderky ktoré sa volali Working Sheep dog, neviem či sa ešte vedie. Welsh Sheepdog sú predpokladám registrované len u Welsh Sheepdog Society, niečo ako ISDS.

German Coolie.

Obrázok


Spravny nazov tohoto je myslim Nemecky Tiger... tak ako je cervena varieta Harzká líška... proste staronemecky ovciak :smile:

Ale aby som nebola uplne off-topic, tak mne sa tie velšáky lubia... len vyzeraju skoro uplne ako borderky :lol:
Inak niekde som tu zazrela, ze nefixuju ocami, je to tak? (asi som prilis leniva znova to vyhladavat)
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete