Field Trial

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 04.12.2009 0:34

inspiration píše:... ale nie za predpokladu, že ten pes by to inak ani nedoniesol a píšťalkou mu vodič dáva povel vezmi.

to je dáke nepochopenie funkcie povelov s píšťalkou, žiaden povel na "vezmi" sa nepoužíva.
po navedení psa do požadovaného priestoru sa dáva povel "hľadaj" a zároveň sa pes udržiava v tomto priestore.
počas hľadania v tomto priestore musí pes využívať svoj nos a po nájdení mu musí byť jasné, čo má s predmetom prinášania vykonať. konkrétne tu mu vodič nemá zvukovým povelom ako pomôcť....
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod samouk » Pia 04.12.2009 13:14

inspiration píše:Niesom profesionálny výcvikár a ani nikdy nebudem, pretože to pre mňa nieje prvoradé. Rada sa na psov pozerám ako pracujú a majú skvelo zvládnutý handlin, ale skutočne mi prekáža, keď vidím psa, ktorému majiteľ nedá na poľovačke priestor a v jednom kuse na neho piští. A takých je tam vždy viac než dosť. Rovnako mi prekáža ak pes zver stláča a tiež ak ho zaujíma živá zver. Keby má môj pes takto pracovať, nevenujem sa tomu. Je to môj subjektívny postoj k veci, nemusí mať každý taký, ale pamätám si môj prvý štart na NFTR asi v roku 2001? neviem, možno, keď sa za povely vylučovalo, mám to v živej pamäti ako rozhodca nikomu nedovolil psovi pomáhať a nechal psov pracovať samostatne. Mne osobne sa to vtedy páčilo a pamätám si na víťaza, práve preto, lebo v poslednom kole ho vodič iba vyslal a on okamžite zamieril k bažantovi. Bola to nádherná práca.
Samozrejme, že súhlasím s tým, že perfektný handling šetrí psovi energiu, ale nie za predpokladu, že ten pes by to inak ani nedoniesol a píšťalkou mu vodič dáva povel vezmi. Naviesť a v pravej chvíli prestať aby bolo vidieť, že pes vie čo od neho chceš a hlavne aby bolo vidieť, že nos má. Nielen uši.

Ja si čerstvo pamätám môj prví štart a prvú skúsenosť na FT v roku 2009. :smile:
Jednoznačne vyhral pes ktorý si to najviac zaslúžil a mal najlepšie zvládnutý handling. :winner:
No boli tam aj psi ktorý celkom jasný aport padnutý tesne pred nich nedokázali markovať , pri vyslaní hľadali vsade naokolo prípadne za vodičom a práve pri nich by bolo potrbné docvičiť handling aby im vodič bol schopný pomôcť a pracovali ako tím a nenechal psíka zbytočne trápiť. :no:
Mám v čerstvej pamäti psa ktorý ešte vlani dokázal vyžmýkať aj z niekoľko dní streleného bažanta krv a dnes sa umiestnuje na skúškach na popredných miestach a aktívne sa sním poľuje. :jop:
Takže ani pri psovi ktorý zver stláča prípadne sa s nou pre nedostatok skúseností chce hrať alebo nad nou váha, by som nehádzal flintu do žita , kedže sa to dá pomerne ľahko odnaučiť.
V prvom rade sa v mysliach niektorých ľudí a sudcov musí zmeniť postoj ku hodnoteniu psa a snažiť sa pri posudzovaní hľadať pozitívne vlastnosti psíka a nie negatívne.
A práve to mi vadí na niektorých ľudoch že sa snažia hľadať na všetkom to negatívne a nie vyzdvihnúť to pozitívne .
Práve to je na práci z retrieverom to pekné, že sa dá mnoho vecí naučiť a vzájomne byť pri práci prepojený.
To že pes nema nahánať živú zver je snád jasne, srnciu, diviaciu atd., len mi nie je jasne ak dvíha zranených alebo živých bažantov či je to zle. :nwm:
Na polovačke mi bolo povedané že je to dobre , lebo ju strelec môže streliť.
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica

Re: Field Trial

Poslaťod lucik » Pia 04.12.2009 15:09

len mi nie je jasne ak dvíha zranených alebo živých bažantov či je to zle. :nwm:
Na polovačke mi bolo povedané že je to dobre , lebo ju strelec môže streliť.


ja som Gipsy učila nenaháňať hocičo pohybujúce sa a "vypomstilo" sa mi to na poľovačke, keď sa mi párkrát vyprdla na celkom živého utekajúceho bažanta a poľovníci si tam z nás robili prču.. no po poľovačke pri dohľadávaní mi stačilo dva-trikrát ju povzbudiť, aby ho naháňala a neotočila sa akonáhle sa bažant rozbehne a potom už bez problémov nosila aj tie živé. Takže podľa mňa by pes mal byť asi naučený tak, že primárne nenaháňať, vziať ho na povel, resp. ešte lepšie - naháňať, ale s tým, že ho vieš zastaviť a odvolať ak je to nežiadúce.. hm?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Field Trial

Poslaťod inspiration » Ned 17.01.2010 17:11

v otazke rozhodovanie FTR na Slovensku v tom rozhodcovia nemaju celkom jasno. A toto nieje vobec kritika, skor je to na zamyslenie posudzovat podla vysledku na FTR na Slovensku pracovné kvality psa...
inspiration
Junior
 
Príspevky: 227

FTR

Poslaťod DKo » Pon 18.01.2010 10:25

v otazke rozhodovanie FTR na Slovensku
FTR = Field Trial of Retrievers
__________________________________________________________________________
Field Trial vlákno bolo založené matiteľom retrívra a správnejšie by bolo FTR, kedže sú aj FT pre iné plemená resp. skupiny plemien.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: Field Trial

Poslaťod lucik » Uto 03.04.2012 21:17

1. Ako prvé musím najskôr absolvovať OWR a až potom môžem robiť Sk.prinášania ret. ?
2. Keď chcem naučiť psa vystopovať zver riadim ho iba povelom a stačí zo začiatku normálny obojok a stopovačka alebo je potrebný ku tomu postroj a stopovačka , lebo pri skúške má mať iba hladký obojok.
3. Na skúške sú dané povely ako mám ovládať psa alebo je to na mne?
4. Je potrebné naučiť psa povelom Vpred , Doprava a Doľava alebo stačí iba nasmerovanie rukou a Vpred ?
5. Mám už šteňa učiť privolania na píšťalku alebo len na veľkú vzdialenosť ?


1. Skúšku prinášania retrieverov SRK neorganizuje, pretože vraj nie je dostatočný záujem, nemáme na to pripravené psy a ani dostatok financií.. takže túto časť ani riešiť nemusíš.. ale keby náááááhodou, tak nie, OVVR nemusíš mať, ale tuším je tam podmienka mať Jesenné skúšky malých plemien, resp. nejakú podobnú poľovnú skúšku
2. žiadna stopovačka na stopovanie zveri sa nepoužíva.. psa vypúšťaš na "nástrele" s povelom STOPA, prípadne "HĽADAJ, STRATIL" (čo je podľa mňa nezmyselný povel), alebo hocijakým povelom, ty zostávaš na mieste, pes ide po stope, keď príde na koniec, vezme zver a prinesie ti ju.. nemala by si dávať žiadne ďalšie povely (teda na skúške)
3. povely nie sú predpísané, len počet povelov
4. potrebné ako na čo.. handling psa (smerovanie do strán, dopredu a späť) je výborná pomôcka a výrazne to uľahčuje a urýchľuje prácu psa ak psovod vie, kde je zver a pes ide naslepo..
5. ak máš možnosť odmalička učiť na píšťalku privolanie, je to super, pes si to lepšie zafixuje.. no z vlastnej skúsenosti sídliskového psa odporúčam učiť privolačku aj na píšťalku aj na slovný povel, prípadne ešte aj gestom (u nás rozpažené ruky) :no:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Field Trial

Poslaťod lucinki » Str 16.05.2012 15:54

u nas "madarov" alebo teda stavacov su "stopa" a "hladaj,stratil" 2 rozne povely pri dvoch roznych disciplinach. stopa sa pouziva na vleckach, stope kacice a farbe a hladaj stratil na dohladavkach. uplne inak ma vyzerat vlecka a uplne inak dohladavka.
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Predchádzajúci

Späť na Poľovnícka kynológia