Working testy

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Štv 19.11.2009 10:26

DKo píše:Ono zvykanie na kľud je vhodné už od malička a drobca v tomto smere treba ohýbať skôr než začne pubertálne vzdorovať. Účinná je pomoc staršieho skúseného psa, s ktorým drobec žije a musí ho rešpektovať. Kľud a odloženie paria do výchovy psa. Škoda, že drvivá väčšina majiteľov retrívrov si to uvedomí neskoro. Teda nikdy nie je neskoro, ale skôr by bolo lepšie.


Presne jak pises, hodne lidi ceka a porad si mysli, ze maji jeste cas...to je ta nejvetsi chyba :nie: Nicmene at to radeji upresnim, kdyz rikam klidy, mam na mysli tzv. steadiness, tedy klidy pri aportovani, kdy pes sedi u nohy a jde pro aport az na povel vudce. S "klidy" zaciname ve chvili, kdy pes pri hravem aportu bez problemu prinasi a lita jak drak primo pro aport a primo zpet. Obvykle to je tak nekdy mezi 3. a 4. mesicem, u nekterych psu to muze trvat dele, nez se "rozbehaji". K pocatecnimu treninku klidu starsiho psa nepouzivame, az pozdeji, az uz mlady ma zakladni klidy na jednoduchem aportu a zacina pracovat ve skupine a zvyka si pri praci na pritomnost druhych psu. Pak je takovy starsi bezvadne poslusny pes obrovska vyhoda :jop:

Pokud se s timhle zacne pozde, muze to pak znamenat velky problem a uz to pravdepodobne nikdy nebude takove, jako kdyz se zacne hezky od mala :yes:
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod phuture » Štv 19.11.2009 11:03

Fresh píše:Nicmene at to radeji upresnim, kdyz rikam klidy, mam na mysli tzv. steadiness, tedy klidy pri aportovani, kdy pes sedi u nohy a jde pro aport az na povel vudce.
....
Pokud se s timhle zacne pozde, muze to pak znamenat velky problem a uz to pravdepodobne nikdy nebude takove, jako kdyz se zacne hezky od mala


svätá pravda. žiaľ aj z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ak sa táto časť zanedbá (z neznalosti alebo nevedomosti), tak potom neskôr, keď už sa pes učí zložitejšie veci, tak je potrebné neustále sa vracať na začiatok a docvičovať steadiness. ak si pri tom nebodaj ešte pes vybuduje nevhodné návyky (napríklad kňučanie), tak to už môže byť vážny problém a jeho riešenie nie je zďaleka tak priamočiare, ako v prípade podchytenia v mladom veku.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: working testy

Poslaťod samouk » Pia 20.11.2009 21:06

DKo píše:Akosi sa z webu vytratil Retriever Sport SK, ktorý vznikol pre WT. Možno sa vytratil aj odinakadiaľ a nie iba z webu.



http://www.working-retriever.sk/ :no:
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica

Re: working testy

Poslaťod inspiration » Sob 28.11.2009 23:40

zaujímavé čítanie názorov...
ja by som len trochu dodala, že by som rada aj na Slovensku na skúškach videla odborníkov zo zahraničia, resp. dala si ľuďom nielen zo SR posúdiť prácu psa...Skúšky by boli určite velkým lákadlom, ak by ich neposudzovali tí istí dookola. Niekedy to inak naozaj možno nejde.
A možno sa raz dopracujeme aj takto ďaleko.
inspiration
Junior
 
Príspevky: 227

Re: working testy

Poslaťod phuture » Ned 29.11.2009 9:14

inspiration píše:ja by som len trochu dodala, že by som rada aj na Slovensku na skúškach videla odborníkov zo zahraničia, resp. dala si ľuďom nielen zo SR posúdiť prácu psa...Skúšky by boli určite velkým lákadlom, ak by ich neposudzovali tí istí dookola.


to je pravda. ja by som to rozšíril o to, že posudzovať plemeno by mali ľudia, ktorí majú aj medzinárodné skúsenosti s preskúšavaným plemenom. dokážu posúdiť špecifiká práce daného plemena a dokážu posúdiť aj spôsob vedenia psa určite lepšie, ako rozhodcovia ktorí chovajú alebo vedú úplne iné plemeno.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: working testy

Poslaťod inspiration » Ned 29.11.2009 11:11

určite, osobne si myslím, že na nesprávnych rozhodcoch na skúškach dopláca mnoho vodičov a dobrých psov. Často sa stretávam s názormi, že to nieje ako stavač a malo by byť a podobne. Takže ak by toto bolo možné, teda zaradiť o pár rokov zahraničných posudzovateľov aj na skúšky a nielen na výstavy, bol by to podľa mňa velký krok vpred.
inspiration
Junior
 
Príspevky: 227

Re: working testy

Poslaťod DKo » Pon 30.11.2009 9:54

osobne si myslím, že na nesprávnych rozhodcoch na skúškach dopláca mnoho vodičov a dobrých psov
a odkiaľ že sa berú tí nesprávni? Čo ich generuje? Čo ak sú našim zrkadlom odrážajúcim prístup väčšiny z nás ku skúškam resp. k výstavám psov?
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod DKo » Pon 14.12.2009 8:07

Flash, Samouk, Phuture skúste si pozrieť klip ako cvičia v Rakúsku a okomentovať o akú úroveň ide, príp .čo by ste radšej videli inak.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod lucik » Pon 14.12.2009 16:31

páči sa mi
- radostná práca psa

nepáči sa mi
- vyzerá to strašne umelo - urobené len pre video
- chôdza pri nohe s pohľadom upretým na psovoda, resp. skôr očakávanie odmeny z vrecka
- obiehanie psovoda pri prisadnutí

Ak by takto čumel na vodiča pes pri walkupe na WT či poľovačke, nemusel by spozorovať dopady dummy/zveri, takisto pri obiehaní psovoda pri prisadaní (nehovoriac o tom, že pri poľovnom vodidle by zviazal psovoda).

Podľa mňa sa podľa tohto videa nedá určiť, či ten pes naozaj takto pracuje, ja by som to chcela vidieť
1. v reále
2. medzi inými psami

:no:
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: working testy

Poslaťod DKo » Uto 15.12.2009 7:05

nepáči sa mi
- chôdza pri nohe s pohľadom upretým na psovoda
Pri disciplíne unterordnung = podriadenosť to asi nejde bez sústredenia sa na vodiča. Predpokladám, že táto disciplína je okrajová, kedže sa v nej nejedná o žiadne prinášanie, ani pohyb vodiča pri nej nie je prirodzený a ani nie isté, či partí k WT, ale zmysel má.
Inak video je označené iba ako tréning s dummy, tak si pozrite ešte jedno ako sa zamestnať retríver pomocou dummy. Gobi mal 2.12. rok.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod lucik » Uto 15.12.2009 19:51

no neviem, ja v tom nejaký zmysel nevidím, aby pes chodil pri nohe s pohľadom zapichnutým na vrecko vodiča..
nerozumiem disciplíne Unterordnung, ani jej slovenskému prekladu Podriadenosť.. WT predsa takéto presne predpísané disciplíny nemjú, nikto ti nepovie, že teraz prejdeš 15 krokov dopredu, potom zastavíš, otočka, 10 krokov doprava, 5 dopredu a 10 doľava..
chôdza pri nohe je pri WT úplnou samozrejmosťou, no pes musí sledovať okolie, nie vrecko s piškótou..
a teda ja osobne nie som ani zástancom takého výkrmu na tréningu, ako bolo na tom videu.. ok, keď sa pes učí privolačku a cviky, ale pri samotnom ďalšom tréningu ee, tam využívam slovné pochvaly, pohladkanie, prípadne pri prinášaní tzv. šťastný aport.. :no:
no každý nech robí ako uzná za vhodné, niekomu to možno vyhovuje a páči sa mu to tak.. :smile:
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 16.12.2009 6:47

nerozumiem disciplíne Unterordnung
nie je to WT walkup :)
____________________
Klipy som sem dal, aby som zistil názory tých, ktorí sa WT zaoberajú nielen teoreticky, ale tie klipy môžu poslúžiť aj tým, ktorí nie sú súťažne ctižiadostiví, iba by si chceli spoločné chvíle s retrívrom nejako zmyslupne spestriť. Tak ešte jedno lesné navideno a naslepo. Pes mal rok.
Naposledy upravil DKo dňa Str 16.12.2009 7:23, celkovo upravené 1
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 16.12.2009 7:18

kdyz rikam klidy, mam na mysli tzv. steadiness, tedy klidy pri aportovani, kdy pes sedi u nohy a jde pro aport az na povel vudce. S "klidy" zaciname ve chvili, kdy pes pri hravem aportu bez problemu prinasi a lita jak drak primo pro aport a primo zpet. Obvykle to je tak nekdy mezi 3. a 4. mesicem ...
takto nejako
15 týždňový drobec
vodič ho pred vypustením ukľudní
robí to tak, aby neodpútal jeho pozornosť
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod lucik » Str 16.12.2009 12:31

DKo píše:
nerozumiem disciplíne Unterordnung
nie je to WT walkup :)
____________________
Klipy som sem dal, aby som zistil názory tých, ktorí sa WT zaoberajú nielen teoreticky, ale tie klipy môžu poslúžiť aj tým, ktorí nie sú súťažne ctižiadostiví, iba by si chceli spoločné chvíle s retrívrom nejako zmyslupne spestriť. Tak ešte jedno lesné navideno a naslepo. Pes mal rok.


walkup nie je samostatná disciplína, resp. nie taká ako sa to chápe na skúškach.. pri walkupe musí ísť pes pokojne vedľa nohy psovoda a sledovať okolie, po výstrele spolu so psovodom zastať a sledovať, kde čo padne.. ono, možno ten Unterordnung vyzerá inak takto na tréningu, keď čumí na vrecko a inak na súťaži či poľovačke, tam ho možno nezaujíma vrecko, ale naozaj to, čo ho zaujímať má - kde čo padne..
_______________________
Tiež som zvedavá na vyjadrenie Martina, Petra, Tibora a Mareka, neviem, kde sa flákajú :no:
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: working testy

Poslaťod samouk » Štv 17.12.2009 0:23

DKo píše:Flash, Samouk, Phuture skúste si pozrieť klip ako cvičia v Rakúsku a okomentovať o akú úroveň ide, príp .čo by ste radšej videli inak.



No mne to pripadá že to bude tiež dáky samouk. :smile: :no: Tú chôdzu pri nohe asi cvičil niekde na cvičisku záchranárov a aj to obiehanie.
Inak psík pracuje pekne z radosťou a rýchlo.
Asi by spravil WT , triedu E možno L.
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Poľovnícka kynológia