Testy odvahy / povahy

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod meridia » Štv 22.04.2010 10:11

nejenom, že útočníka zadrží, ale uchrání doufám sám sebe před zraněním

tak to si nejsem vůbec jistá..bohužel :plac: ,nevim co nadělá pes proti střelné zbrani nebo noži..Že kořist může být nebezpečná se jistě psi učí,ale stejně je to "jen tak",nikdo v nácviku nepoužije tak brutální prostředky jako nůž a pod.Spíš bych to viděla na nácvik momentu,kdy zvíře prostě couvne jak mu velí instikt ,jelikož je na něj vyvinut dostatečný tlak.Teda to taky psal tchoř..že nepřipravovaný pes prostě dostatečně sebevědomému člověku ustoupí..
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod raky » Štv 22.04.2010 10:15

Hanka 1 píše:Pes, který dobře vyhodnotí a je ovladatelný i v tom "afektu", nemá potřebu si honit triko na tom,že bude preventivně zastrašovat a vyštěkávat lidi, to je podle mého názoru pes, který to má v hlavně srovnané.

:yes: a verím, že taký pes nebude pozerať jak pako - keď na paničku vyletí úchyl... :no:
Každý pes pri obrane a tesnom kontakte sa vystavuje nebezpečenstvu. Rozdiel je v nácvikoch služobných psov. Poviem rozdiel napr. nácviku športového revíru na IPO si psík sadne a vyšteká - ideálne pred figuranta - pri služobnom nácviku sa toto nevyžaduje - psík môže stáť a byť od figuranta aj dva metre - nakoľko ktovie - či nemá nôž atď...
Pokiaľ budeme chcieť mať pracovných psov tak bude vždy treba bonitácií a prípadne testov povahy - o úrovni rozhoduje klub - inak budeme zachvíľu chovať pracovných psov na mačkách :yes:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod agah » Pon 03.05.2010 6:49

Prirodzena povaha sa testuje aj u SAO... :ua:
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 03.05.2010 15:21

Hovor otvorene Agah :no: :jop:
O aké testy sa jedná, kde sa robia a ako reálne ovplyvňujú FCI chov SAO. Poprípade by bolo zaujímavé porovnanie chovu FCI a "miestneho" chovu, čo sa týka týchto testov a následne kvalita chovu. :yes: Naozaj ma to zaujíma.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod agah » Pon 03.05.2010 16:07

Ulfi, kedze si to Ty, tak poviem ako chrtiar chrtiarovi :lol: ... V tzv SAO-prostredi uz som aj tak ukamenovana, takze je to jedno. Podla prevaznej vacsiny majitelov a chovatelov SAO v CZ a na SK ( asi tak 99,9%) jediny test, ktory ma vypovednu hodnotu o povahe psa a rozhodne mal by byt podmienkou k uchovneniu je test pes vs pes. Samozrejme taketo testy sa bezne konaju, aj ked nikde nie su oficialne oznamovane, ale kto sa k tomu chce dostat nema s tym absolutne ziadny problem. Oficialne klub sa od toho distancuje - je to zahrnute aj v pravidlach. Avsak realita je niekde uplne inde: uspesnym reproduktorom moze sa stat len a vyhradne pes, ktory sa dobre v takychto "testoch" predviedol. Podobne je to z fenami - uspech potomkom a prinos chovatelovi dava len fena "otestovana". Takze asi tak to ovplyvnuje populaciu na vychod od slovenskych a ceskych hranic. Podobne sa veci maju v davnom postsovietskom bloku, akurat, ze tam je to legalne. Neviem do akej miery je vynimkou PL - tam som sa s podobnymi nazormi alebo aspon tak extremne vyjadrenymi nestretla. Naopak v PL SAO a KO su zaradene na supisku nebezpecnych plemien (to je zase ina sranda) a musia prejst test na socializaciu pred tym ako su zaradene do chovu. Inym aspektom takeho testovania je dalsi sepkany fakt, ze aby psy boli v testoch uspesnejsie primiesavala sa v priebehu plemenitby krv cudzich plemien od pitbulov po CC. Takze asi tak. Nemusim dufam zdoraznovat aky je moj nazor.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 04.05.2010 13:33

Hm. Takže ak správne chápem, tak aj psi s FCI chovu majú takéto podpultovky a záujemci o šteňatá sa po tom často (nie vždy) pýtajú?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod raky » Uto 04.05.2010 13:45

LEN dúfam, že to tak nie je... :plac:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Amaguk » Uto 04.05.2010 13:52

Samozrejme taketo testy sa bezne konaju, aj ked nikde nie su oficialne oznamovane, ale kto sa k tomu chce dostat nema s tym absolutne ziadny problem. Oficialne klub sa od toho distancuje - je to zahrnute aj v pravidlach. Avsak realita je niekde uplne inde: uspesnym reproduktorom moze sa stat len a vyhradne pes, ktory sa dobre v takychto "testoch" predviedol. Podobne je to z fenami - uspech potomkom a prinos chovatelovi dava len fena "otestovana".


nie je mi vsak celkom jasne, ci sa to vztahuje aj na nase podmienky, kedze dalsia veta znie
Takze asi tak to ovplyvnuje populaciu na vychod od slovenskych a ceskych hranic.
:nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod zebo » Uto 04.05.2010 21:08

agah píše: V tzv SAO-prostredi uz som aj tak ukamenovana, takze je to jedno. Podla prevaznej vacsiny majitelov a chovatelov SAO v CZ a na SK ( asi tak 99,9%) jediny test, ktory ma vypovednu hodnotu o povahe psa a rozhodne mal by byt podmienkou k uchovneniu je test pes vs pes. Samozrejme taketo testy sa bezne konaju, aj ked nikde nie su oficialne oznamovane, ale kto sa k tomu chce dostat nema s tym absolutne ziadny problem. Oficialne klub sa od toho distancuje - je to zahrnute aj v pravidlach. Avsak realita je niekde uplne inde: uspesnym reproduktorom moze sa stat len a vyhradne pes, ktory sa dobre v takychto "testoch" predviedol. Podobne je to z fenami - uspech potomkom a prinos chovatelovi dava len fena "otestovana".


:oo: :oo: :oo: :oo: :oo: :oo: :oo: :oo:

ako pes dopadol v "teste" sa aj niekde zapisuje?? napr rodokmen??? :aaa: :angel:
zebo
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1181

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Hanka 1 » Str 05.05.2010 5:59

Kdo z těch, kdo u nás mají tyhle psy, ví dost o tom, jak je vychovat tak,aby byli ovladatelní, v pohodě s rodinou a domácími zvířaty a hlídali jen tak, jak mají? Myslím, že takových lidí moc není. Tyhle testy mají možná - i když o jejich vypovídací schopnosti podle popsaného dost pochybuju - opodstatnění tam, kde psi dělají to, k čemu byli vyšlechtěni. K čemu by byly tady u nás?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod agah » Str 05.05.2010 6:19

Obycajny zaujemca, ktory "nesedi" v plemene ani si podla toho stena nebude vyberat ani sa na toto neopyta - ako v kazdom inom pripade. Ved to pozname aj z inych plemien - kto sa pyta na kardio, na rakovinu u predkov, na DBK ci DLK?...Vacsinou ludia chcu psa na strazenie a kedze vedia, ze SAO je na to priam stvoreny je to hlavny argument za steniatko. Ten kto co to uz vie, sa pyta skor na rodokmen. Ten co sa dobre orientuje uz sa pytat nemusi. Sice to nie je nikde oficialne zverejnene ale "vie sa to". Vie sa, ktory chovatel testuje svoje psy, vie sa aj to ako tie psy v testoch dopadli. Dokonca medzi chovatelmi tato informacia je ovela, ovela dolezitejsia ako vysledky vystav a niekedy mam pocit, ze aj ako vysledky DBK i DLK, sklon k dedicnosti ruptury krizoveho vazu a pod. Jedince, ktore dosahuju dobre vysledky na vystavach mozu byt uznavane verejnostou len ak sucastne za a) su kupirovane (SAO s usami ci chvostom uz nie je SAO) za B) podstupili test povahy. V opacnom pripade dostavaju nalepku "showsabaka".
To, co opisujem je cesko - slovenska realita a samozrejme tyka sa psov chovanych najma pod FCI - ine organizacie su marginalne a ako je to v pripade psov bez PP neviem. Pochybujem aby boli testovane na tych istych stretnutiach co PP SAO, lebo u "FCI SAO" sa priklada velmi velky doraz na cistotu rodokmena a u bezPP sa to neda zistit.

Hanka, tento pes ma povahu velmi podobnu v niektorych aspektoch chrtovi - cize 100% ovladatelny v istych situaciach nikdy nebude a nema byt. Pohoda s rodinou a ostatnymi domacimi zvieratami je u nich vrodena a nie su s tym absolutne ziadne problemy. Problemom je len a vyhradne spravanie sa k cudzim ludom a zvieratam najma na svojom uzemi. Tradicia testov sa objavila v 20 stor v zemi povodu (cabanovia mali uz viac casu a zacali usporiadat prilezitostne take preteky, do dnesnej doby tam velmi popularne, nahradzaju tie emocie, ktore u nas vyvolava hokej ci futbal). Sprievodna myslienka bola taka - ak sa pes dokaze postavit psovi, rovnakemu ako je sam, dokaze aj ubranit stado. Toto teoreticky by mali overovat testy aj u nas, v snahe uchovat povodnu povahu SAO. Myslienka ako tak je dobra, len takato cesta k jej realizacii sa mi zda dost pochybna. Testy maju preverit vrodenu agresivitu psa, schopnost vydrzat bolest, nevzdavat sa aj za nepriaznivych okolnosti, hodnoti sa aj technika - teoreticky.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod katarina79 » Str 05.05.2010 8:55

agah píše:Problemom je len a vyhradne spravanie sa k cudzim ludom a zvieratam najma na svojom uzemi.


No,...tým, že sa pes dokáže postaviť psovi, nemusí sa vedieť postaviť človeku....
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod zebo » Str 05.05.2010 9:03

agah, ak mam zaujem o stena a som "nezasvateny", pravdepodobnost ze kupim "sracku - showsabaku" je podla tvojich slov minimalna, kedze testy u nas a v CZ robi 99.9 % chovatelov. to co sa "vie" moze aj nemusi zodpovedat realite a chovatelia mozu klamat. ide mi o technicku stranku veci ako to vlastne frci - porovnanie(testovanie) je vnutrochovatelska zalezitost vo vlastnej CHS, alebo medzi CHS ??? su tam aj nejake pravidla, rozhodca......... ???? sak pikosky okolo toho :angel:
zebo
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1181

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod agah » Str 05.05.2010 10:07

Katarina, bolo to myslene ako crta plemena, celkovo, nie ako to co overuje test. Ale samozrejme - mas pravdu, pokial ide o tento aspekt preverovania testom.

zebo, to na co sa pytas je ovela viac komplikovane. To, ze pes dosiahuje dobre vysledky na vystavach vobec neznamena, ze je to "sracka". Naopak ja si myslim (a takto sa da interpretovat aj standard), ze sila povahy je vo vyrovnanosti. Cize nic len tak by psa nemalo rozhadzat, a teda vystavovanie by mal znasat, ked nie v pohode, tak aspon znasat. Uz som videla zopar SAO revucich ako levy na okoloiduce psy a ludi a ked vstupili do kruhu - :kak: odisli bez znamky, resp vytiahli svojich majitelov cez pasky od strachu.
Ale dajme tomu, ze to trosku zjednodusime a povieme "showsabaka - sracka". Aj tak kupa psa s perfektnou povahou nie je vobec jednoducha. Za prve treba sa zamysliet ci taketo "testy" naozaj preveruju tie zlozky povahy, ktore robia SAO - SAO. Za druhe musime mat jasno aku vlastne ma SAO povahu mat. Za tretie treba si uvedomit k comu doviedla plemenitba zamerana na testovanie vo vacsinie znamych CHS. Podla mna sa dosiahol pravy opak toho co bolo zamerom. Psi su nevyrovnane, prehnanie agresivne, vzrusive a ich exterier ani nespomeniem. Chovatelia zabudli, ze tu povahu ma mat SAO vrodenu a nie naucenu, ze ma mat typicku hlavu, srst, kozu, oci a staci porovnat http://www.pirosao.bondi.sk/index.php?obsah=nasepsy a http://www.karanuker.com/frameindice.html (dolu na strane)

Je to zalezitost medzi stanicami samozrejme. Pravidla su stanovene zvykmi (psy vchadzaju do ohrady na voditkach, nasledne su odopnute, hodnoti sa ich postoj pred a nasledne stret - maju ist do tzv sviecky, hodnoti sa vydrz a technika, hmat, suboj sa konci ked sa jeden zo psov podradi, da to najavo zaknucanim, alebo zacvakanim zubov). Ci niekto v nasich podmienkach zastava ulohy rozhodcu neviem, pravdepodobne ano. Tak to je aj v Rusku, ci na Ukrajine. Este raz zdoraznim - nikdy som sa toho nezucastnila a ani nemienim, takze su to info z druhej ruky.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Hanka 1 » Str 05.05.2010 16:16

Hanka, tento pes ma povahu velmi podobnu v niektorych aspektoch chrtovi - cize 100% ovladatelny v istych situaciach nikdy nebude a nema byt. Pohoda s rodinou a ostatnymi domacimi zvieratami je u nich vrodena a nie su s tym absolutne ziadne problemy. Problemom je len a vyhradne spravanie sa k cudzim ludom a zvieratam najma na svojom uzemi.


S tím hodně nesouhlasím. Znám několik desítek SAO, kterých se jejich majitelé zbavili proto, že pes dost drsně porval přímo je nebo jejich rodinu. A zabíjení koček a jiných psů nemluvě.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia