SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod elfinka » Uto 05.09.2017 7:40

Ako to ide v piatich?
So stenatom chapem jak to funguje, s navadzanim ked sa ide za zradlom zabit.
So psom co sa ide zabit za loptickou to chapem tiez, ze na nu cumi jak na svaty obrazok a tak si zafixuje polohu.

Ale mat 100% ocny kontakt u psa co sa nejde pretrhnut za nic, to uplne neviem jak dosiahnut.
Teda aby to netrvalo 3 roky. Stat v obyvacke a klikat za predlzujuci sa ocny kontakt je fajn, ale postupne pridavanie rusiviek, zataze, aby to zvladol aj po tom co uz odcvicil 6 narocnych cvikov a je na konci so silami, to mam pocit ze nez by sme dotiahli do konca, tak pes umrie na starobu :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod Elis » Uto 05.09.2017 8:58

dugy píše:ja som mal pocit lepsi .. rozhodca nie ..


:ha: zvykej si, takhle je to většinou.
Jestli mas z druhé zkoušky lepsi pocit -jde to dobry smerem :yes:

a k te chuzi obecne - ne, sice samotna chuze není dedicna, ale třeba motivovatelnost psa uz trošičku jo :hi:


Taky jsem ji predelavala - ve dvou letech? - zlepšila se, ale ze by to bylo wow vždycky a všude? - to ne, no...ale ono se toho u nas predelavalo vic :angel:

A takhle - naucit a preucit jde opravdu skoro vse - jen za jakou cenu/dobu.
I ta super chuze. jen....
Znam taky dost psu, co mají /měli naprosto perfektni chuzi - ale vlastne nic jiného. Protože toho naadrenalinovaneho psa amateri psovodi pak nedokazou zvládat - v jinych cvicích.
A jak se tam pridaji ty jiné požadavky -jde do kopru i ta chuze samotna. a tak se to hezky cykli...

to jen takovy pohled "z druhé" strany - ono to totiž vlastne neni nic pro amatéra...
muj názor:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod wer » Uto 05.09.2017 9:17

Offtopic: ja som posledna, co by 3 roky cakala na nieco... :ha: preto nie som "klikerista" :heh:

a teda - preco to "nejde sa pretrhnut za nic"? moj pes bol proste nespravnym vedenim len utlmeny. a tipujem, ze to bude aj dugyho pripad... :angel: z toho videa, co som videla, som si tym priam ista... :angel:

bolo to pred 20 rokmi, chodila som na klasicky cvicak typu zvazarm... pes aj bol hravy, aj ochotny spolupracovat, ale to vedenie... hra a cvicenie bolo rozdelene - cvicenie hra teda nebola, aj ked ten chudak pes sa taak snazil... mala som 15, skusenosti ziadne. cvicila som tak, ako ma ucili, ako som videla. a potom prisiel jeden ipak a mne padla sanka a zrazu som videla, ze to ide inak... zbalila som si svestky a isla na iny cvicak cez protekciu. :heh:
a ako som to robila? intuitivne. zdvihnut drive, dovolit mu presadzovat sa, narast, zrusit zakazy - doslova som ho ucila tahat na voditku, ucila som ho vyskakovat na seba a pod.. to bol komplex strasne vela veci - proste presny opak utlmovania psa... vobec primarne neslo o sledovanie.... islo o radost z cvicenia, sledovanie pride... aj ked mozno nie 100% ako hovoris... :no:
na nasom preteku (velky pretek) podla IPO1 v jeho 7 rokoch sme mali 86 bodov za poslusnost. niektore veci sa odstranit nepodarilo - prekazku prekonaval tak, ze na nu proste vyskocil a zoskocil. inak ziadne hrube chyby.
inak s tym psom som mala SVV2 skusku a na SVV3 bol pripraveny, len ten nas cvicak nesplnal normu pre trojku. :lol: ten pes makal, ale bez prejavu... a tak som nejak presla na to IPO... :joint:

a btw. kde vravim o uplnej namakanej chodzi? chodza, kde pes cucha, zaostava, je tragedia... necuchat zvladaju aj kurzisti v zakladnom kurze, ked sa posnazia... a to nemam ziadnych pracovnych psov lahko motivovatelnych... ide o pristup, vedenie. nemusi byt prilepeny a cumiet na psovoda nonstop, ale musi tam byt zaujem. a nie ubity pes. moj nazor...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod elfinka » Uto 05.09.2017 9:51

Tak to nuchanie som si nevsimla :smile: ja som si predstavovala preucanie psa ktory nejde uplne presne na psa co ide ako stroj :heh: a to si predstavit fakt neviem.

Lepsi kontakt, viac srandy na place, ze chodza vyplynie sama z toho ako frci cely trening, to uz chapem.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod dugy » Uto 05.09.2017 12:55

wer píše:Pekna chodza je dedicna? :joint:

nie tak som to myslel :D ...
dugy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 197

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod Elis » Uto 05.09.2017 13:39

wer píše: nemusi byt prilepeny a cumiet na psovoda nonstop, ale musi tam byt zaujem. a nie ubity pes.


tak o tomhle se neda pochybovat :lol: jen souhlasit se da :yes:
taky jsem to pochopila trochu jinak -jsem si myslela ze jen chuze se resi -ale tohle je vazne o celkovem pristupu hlavne.

Abys mohl popremyslet, jestli je to o sourozencích a samotnem psovi a o chybach zacatecnika -tak ve zkratce muj pribeh:

Prisla jsem k trenérce s dvouletou fenou CC -muj prvni pes na cviceni .
S tim, ze mi vypina na zkouškách, nespolupracuje, sotva se tahne - ale v treninku, ze je mnohem lepsi. Nechapala jsem, proc to nejde i na zkouškách....
Offtopic: BH jsem udelala na plnych 42bodu :-D - a rozhodci nechtel verit, ze jsem se vesla do limitu:-)
A ze mi všichni tvrdi, ze to je moji nervozitou, ze to fena prebira.

Takhle trenérka jako jedina nerekla, ze je to mnou -teda je :ha: - ale ne tim, ze jsem nervozni, ale tim jak jsem tu fenu cvicila.
V kvetnu se zacla "predelavat" -zadne pilovani cviku - jen "hrani si" - požadavek byl aktivni pes, co si zacal rikat o hru -cviceni.
A na podzim udelala během tri tydnu tri zkoušky s prstem v nose - a najednou ji bylo uplne jedno, ze se klepu a jsem bila jak stena :-D
A na jare dalsiho roku se zacala chystat na vylucovacky :-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod dugy » Uto 05.09.2017 13:54

WER píše: a btw. kde vravim o uplnej namakanej chodzi? chodza, kde pes cucha, zaostava, je tragedia... necuchat zvladaju aj kurzisti v zakladnom kurze, ked sa posnazia...


Ona ide ... čuchcne .. kuka vlavo odomna alebo pred seba ... a rozhodcovi to vadi že sa nepozera na mna ako pri IPO nie to že pozera pred seba. alebo druhy pripad ze pozera na mna a ja o nu zakopavam pri obratoch a to je tiez chyba .. no na odstraneni sa pracuje len je to pomalé .. už som docielil že sa na mna pozera len ide o pol kroka alebo krok predomnou

Elis píše: a k te chuzi obecne - ne, sice samotna chuze není dedicna, ale třeba motivovatelnost psa uz trošičku jo


Trafila si klinec po hlavičke ... presne o tom ide u mojej ..

Je všeobecne strasne zle motivovateľná ... čo potvrdilo už páár ľudí odborníkov ...

Problém je že ju niektore veci bavia ale nikdy nevieš ako dlho to bude a musis spravne odhadnut moment kedy zmenit cvik a motivaciu ... Offtopic: (Tak som ju naučil aj aport)

kives píše:dá sa v pohode doučiť. som svojho preúčala v roku a pol. od začiatku a pomaly.

Offtopic: Ako ju to mam "preučovať" v jej veku ?? ako si to robila ty ?? radšej mi to napíš do SS nakoľko tu sme mimo temu trošku už :D ale zaujma ma to ... veľa ludi kynologov mi už povedalo že je dobra .. ale hard to motivate ... :D mam s nou vela prace bavi ma to len musi m presne odhadnut kedy ide do utlmu


WER píše:a teda - preco to "nejde sa pretrhnut za nic"? moj pes bol proste nespravnym vedenim len utlmeny. a tipujem, ze to bude aj dugyho pripad... :angel: z toho videa, co som videla, som si tym priam ista... :angel:


Ano ... je to aj moj pripad ... bola utlmena aj mojim vedenim ale aj svojou tazkomotivovatelnou povahou ... no vedenie som zmenil a už som sa aj niečo trošku naučil .. takže by som ju rad začal vyťahovať z problemov do ktorých som ju dostal

elis píše:tak o tomhle se neda pochybovat :lol: jen souhlasit se da :yes:


problem je to ze rozhodcovi vadilo to ze ona nesla ako prilepena ... ja som bol spokojny z jej chodyov na tejto skuske ... a viem ze idem dobrym smetom a budem makat dalej ... mierne pozmenim este pristup a bude OK ... verim v to
dugy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 197

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod kives » Uto 05.09.2017 14:07

Ako ju to mam "preučovať" v jej veku ?? ako si to robila ty ??

Offtopic: začali sme, ako píšu baby, bol dosť "uposlúchaný" a tým sa vytrácala radosť z práce. takže na úplnom začiatku hra, rozbláznenie, žiadne veľké korigovanie. môj nikdy nebol učený navádzaním, žrádlo mal hlboko niekde. nikdy nebol problém s motiváciou na loptu. lopta potom šla do ruky na ľavý bok do výšky pásu, aby nepredbiehal. alebo pod ľavú pazuchu, tam sa dá vyžadovať aj očný kontakt. žiadne dlhé chôdze, meníš smer, aby musel sledovať pohyb. pár krokov, odmena. postupne predlžovať.
a potom cvičenia na pozornosť. natiahneš ruku nabok s loptou (akoukoľvek lákavou odmenou pre psa) a čakáš na očný kontakt. pes pred tebou sedí. odmeníš letmý pohľad. postupne predlžuješ.. ono s to blbo popisuje takto, treba to prispôsobovať reakcii psa.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod elfinka » Uto 05.09.2017 14:29

Ziadne do SS :nie: Pekne sa nebojte pisat, sak BH je o chodzi. A keby to bolo vela a prinosne tak to presuniem :no:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod elfinka » Uto 05.09.2017 14:58

Elis píše:V kvetnu se zacla "predelavat" -zadne pilovani cviku - jen "hrani si" - požadavek byl aktivni pes, co si zacal rikat o hru -cviceni.

A ja uz 2 roky cakam kedy do tejto fazy pridem s Fidom. Ale asi to chce aspon trochu aktivneho psa co nieco chce. Teda nieco ine nez svaty pokoj :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod wer » Uto 05.09.2017 15:00

dugy, skus videoporadnu. viewtopic.php?f=110&t=24478&p=1361243&hilit=videoporadna#p1361243 urcite viaceri ti tu daju podnetne rady... aj ked osobne je osobne a tazko cez par videi radit, ale ked clovek nema moc moznosti...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod Elis » Uto 05.09.2017 15:42

dugy píše: Je všeobecne strasne zle motivovateľná ... čo potvrdilo už páár ľudí odborníkov ...


motivaci jsem si musela velmi pracne "vyrobit" :joint:
a nejsem jedina na tomhle foru :no:

jen se traduje, ze nekdy prijde motivacce uplne sama od sebe -ale tomu never :lol: pomaha se tomu hodne -i u velmi nadanych pracaku.

dugy píše: idem dobrym smetom a budem makat dalej ... mierne pozmenim este pristup a bude OK ... verim v to


:jop:


elfinka píše:Ale asi to chce aspon trochu aktivneho psa co nieco chce. Teda nieco ine nez svaty pokoj


:ha:
jen takove OT - odmenovat klidem jde taky - je na tom postaveny cely, velmi propracovany- trenink western koni :no:


kives píše:lopta potom šla do ruky na ľavý bok do výšky pásu, aby nepredbiehal. alebo pod ľavú pazuchu, tam sa dá vyžadovať aj očný kontakt


jen k tomuhle - tohle "ladeni" pozice u nohy mickem je vlastne navadeni :yes:
dulezite je naucit zakladni pozici u nohy - za kterou prichazi odmena - nez ho tahle ruzne stelovat.

drive nebo později jen stelovanim na hracku asi vyplave pak nejaka další potiz -vytaceni zadku ven, prekazeni při obratech - problém s odebiranim hracky a tak :ha:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod wer » Uto 05.09.2017 17:07

No, ja v pripade pokazeneho psa (sorry, dugy :ha: ) bysom isto nezacinala statickymi cvikmi. Praveze ziadna poloha pri nohe, z ktorej je uz otraveny... Len sa hrat, hrat, hrat, lovit,behat a prave navadzanim (uplne nenasilnym, ze ani nevie) ho dostat do spravnej polohy a za to odmenovat. Bez povelu. Xkratza sebou. Povodne povely uplne zrusit a zacat akoby "nanovo". Akcne hlavne. A isty cas by som necvicila ziadne povely - ani sadni, ani lahni, nic... Povely samotne sa pes nauci rychlo, preucanie trva hoodne dlho. Najma treba vymaat nechut.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod elfinka » Uto 05.09.2017 17:51

Ona je este otazka, ci je pes ubity a zle motivovatelny, alebo len nechape co sa po nom chce?
S kym cvicis poslusnost - samostatne ci v skupine, oni sa venuju narodaku ci IPO a na akej urovni?

Jedna kamoska chodila napriklad na cvicak, kde si vsetci dookola sli len svoje SVV1 - a ona s hovawartom mala toho "zle motivovatelneho" psa, ich poslusnost vyzerala tak nijak. Potom mala par treningov s ludmi co robia ipo na vyssej urovni a skoro zazracna premena. Jej ukazali ako spravne odmenit, na co si dat pozor, kam dat ruky a fakt sa na nich odvtedy dobre pozera.
Ale to len tak strielam samozrejme :smile:

Offtopic: A napriklad Fido ako tiez velmi skazeny a pritom tazsie motivovatelny pes by sa mi na nejake budovanie drajvu vykaslal, zato perfektne reagoval na to, ked zacal byt trening zrozumitelny a ciernobiely. Takze sme zaradili do treningu hromadu korekcii ktore ale boli pre neho pochopitelne, a jak rad teraz cvici ked uz chape co sa po nom chce. Uz si aj ten pamlsok vezme :heh:

Elis píše:odmenovat klidem jde taky - je na tom postaveny cely, velmi propracovany- trenink western koni

Tak ja ho osedlam a mozeme skusit :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: SKÚŠKA DOPROVODNÉHO PSA S TESTOM SPRÁVANIA BH-SK

Poslaťod dugy » Uto 05.09.2017 19:16

elfinka píše:Ziadne do SS :nie:

ako si praju ...

Elis píše:jen se traduje, ze nekdy prijde motivacce uplne sama od sebe -ale tomu never

To ja dobre viem .. že ten SAMO nikdy nepride načas :D a nikdy neodvedie moju robotu

wer píše:No, ja v pripade pokazeneho psa (sorry, dugy :ha: )

a za čo sa ospravedlnuješ .. no je to z časti pravda a ja si to priznavam .. bol som mlady hlupy a neskuseny a nechcel som si nechat poradit ked som si mal nechat radit na začiatku a teraz taku chybu nespravim a preto ochotne počuvam rady všetkych Vas

elfinka píše:S kym cvicis poslusnost - samostatne ci v skupine

Ako som pisal mnohokrat .. sam na zaklade videa, alebo niečoho čo som čital respektíve videl naživo .. nakolko tu je strasne malo ludi, ktorí majú čas vtedy keď ja ... mám málo možností byť v skupine a cvičiť na cvičaku ... (vačšinou maju uzavretu spoločnosť) a každý cvičí len SVV a nikto IPO a už vobec nie na vysokej urovni ... Mám okolo seba ochotných ľudí ktorí mi vedia poradit veľa do stoparčiny preto som sa rozhodol že bduem sa unberať z touto sukou na stoparčinu a budem precvičovať poslušnost a "prevychovavat"

Chcel by som aj sučku s PP ale najprv sa chcem stat lepsim kynologom .. a hlavne nie tak tvrdohlavim ako som bol este pred pol rokom :D ...

a to čo WER pisala o akčnych treningoch budem musiet skusit
a na margo toho
kives píše: nikdy nebol problém s motiváciou na loptu
u mňa .. rsp u nej ten problem je .. ona neni aporterka .. a aj aport som ju musel učit cez peška ... lebo to je jedine čo ju dokazalo namotivovat na dlhsie ako 1 minutu ( v priemere asi tak 5-7 minut ju to udrzi v peaku) a da sa s nou pracovat :D ... takze tato forma nie je pre mna velmi ... ale ked ju rozšantim a rozjašim tak možno aj takto to pojde .. ale teraz v prvom rade musim na to ist hrou velmi asi .. ako mi radila wer
dugy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 197

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia