Školenie výcvikára

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Školenie výcvikára

Poslaťod Nykkyta » Pia 04.04.2008 12:30

Ahojte,
som rada, ze som nasla taketo forum. zatial som to len trochu studovala. ale hned mi napadla jedna otazocka. mate niekto skusky vycvikara a viete mi poradit, kde sa daju najst o tom materialy? dostala som navrh ist na skolenie, ale nemam vobec predstavu ako to tam funguje. preto by som rada vedela, nieco viac.
dakujem.
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Nikka » Štv 10.04.2008 10:23

Ahoj, nejaké oficiálne školenie výcvikára neexistuje. Teda, ak chceš v tomto odbore začať podnikať, nepotrebuješ k tomu žiadne skúšky, certifikáty - proste ako vzdelanie ti stačí trebárs aj ZŠ :no:

Viem, že napr. takéto školenia robia v Poprade a robilo sa aj u nás v Žiline. Tu bol školitelom pán Rudolf Danek (výcvikár a rozhodca).
Neviem osobne podľa akých kritérií sa tieto skúšky (alebo ako to nazvať) robia. Ale zrejme, každý školiteľ si stanoví svoje. Poväčšinou ide o školenie a preskúšanie na záver.
Nikka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 65
Bydlisko: Žilina

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Rika » Štv 10.04.2008 13:35

V dňoch 9. – 10. 8. 2008 v spolupráci so ZŠK SR sa pripravuje školenie pre rozhodcov obedience. Školiteľom bude prezident FCI pre Obedience a medzinárodný rozhodca obedience p. Johann Kurzbauer.

Podrobnosti o pripravovanom školení budú uverejnené na stránkehttp://www.dog-obedience.sk. Školenie by malo slúžiť ako preškolenie súčasných IPO rozhodcov a zároveň ako školenie vrátane záverečnej skúšky pre samostatných nových rozhodcov LEN pre špecializované posudzovanie Obedience v SR.

Zároveň prebehne aj školenie pre pomocníkov (Stewardov) pre vedenie skúšok a pretekov Obedience.

Podmienky účasti pre záujemcov o rozhodcov Obedience budú zverejnené po ich vykonzultovaní s ZŠK.

Tlmočníkom počas školenia bude Petra Florschütz, ktorá bola lektorkou na prvom seminári Obedience v Šamoríne.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Nykkyta » Pon 14.04.2008 14:30

No, ja som prihlasena na skolenie 1.-3. mája v Ivanke pri Dunaji. Ale nikto mi nevie povedat, ako to bude vyzerat a ci sa mam na nieco nachystat, ci to bude len teoria, alebo aj prax. Viem, ze figuranti tam budu mat aj prakticke skusky a ze psov im privedu. Ale ja neviem, ako vazne tom mam brat, ci si nastudovat nejaku zdravovedu a vsetky skusobne poriadky, alebo ci staci prist na skolenie a z toho spravit skusky. Preto sa pytam, ci niekto uz bol na takych to skuskach. A ako to vlastne tam vyzera.
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Nykkyta » Ned 04.05.2008 15:27

Ahojte,
nedalo mi nepochvalit sa, ze som uspesne absolvovala skolenie vycvikara. Musim povedat, ze to bolo dost narocne, pretoze sa vsetko bralo teoreticky a islo o presnu terminologiu a zlozenie skusok SVV a IPO. Je pravda, ze vycvikar nepotrebuje podobne skusky ak chce cvicit psikov, ale je fajn mat na to papier. Organizuje to SKJ, takze dostanem oficialny preukaz.
Uz len nabrat poriadnu prax :smile:
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Rika » Ned 04.05.2008 15:31

To je super :jop: , GRATULUJEM, si sikulka :poklona: :aplause: :no:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Hanka 1 » Uto 06.05.2008 20:13

Nykkyta píše:Ahojte,
nedalo mi nepochvalit sa, ze som uspesne absolvovala skolenie vycvikara. Musim povedat, ze to bolo dost narocne, pretoze sa vsetko bralo teoreticky a islo o presnu terminologiu a zlozenie skusok SVV a IPO. Je pravda, ze vycvikar nepotrebuje podobne skusky ak chce cvicit psikov, ale je fajn mat na to papier. Organizuje to SKJ, takze dostanem oficialny preukaz.
Uz len nabrat poriadnu prax :smile:


Byla součástí toho kurzu i metodika výcviku, motivace psa, komunikace se psem a tak, nebo to bylo jen o těch zkušebních řádech? Díky za informaci.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod rea » Uto 06.05.2008 23:05

Hanka samozrejme, že súčasťou kurzu je aj metodika. Toľko metodiky, koľko sa len dá stihnúť za necelé tri dni aj s preskúšaním teórie a praktickej časti figurantov, prebratí skúšobných poriadkov atď atď...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Nykkyta » Str 07.05.2008 14:25

Presne ako pise rea,
metodika vycviku, stopy, obrana, zdravoveda a anatomia, skusky, rôzne kynologicke vyrazy, atd.
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod rea » Str 07.05.2008 16:23

Nykkyta, úprimne, to školenie by sa nemalo volať školenie, ale rýchlokurz, pretože za tri dni (aj s cestou) sa dajú vysvetliť akurát tak zhruba nejaké termíny... Ešte lepšie by bolo, keby sa to volalo len preskúšanie. Či myslíš, že za tri dni je hotový výcvikár? Že ho ním robí papier o tom, že pozná znenie skúšobných poriadkov? Že to znamená, že svoje vedomosti vie odovzdať ďalej? Nemám proti školeniu výcvikárov nič, mám ho urobené dávno niekoľko krát dokonca aj s preskúšaním fyzickej zdatnosti, ale dokladovať, že som výcvikár práve týmto preukazom je ... no...trúfalé. Ale prečo nie, ak na to ľudia dajú, že? Na druhej strane ale viem, koľko ľudí tam bolo a akí ľudia to školenie urobili. Myslím, že by bolo fajn pri nábore na túto akciu uvádzať, že výcvikár potrebuje praktické skúsenosti a to školenie by malo byť niečím, kde sa vysvetlia zmeny v skúšobných poriadkoch a podobne. Tri dni kurzu a preukaz nedávajú záruku dobrého výcvikára, čím nechcem povedať, že niektorí, čo ten preukaz majú, nie sú dobrými výcvikármi. Neriadila by som sa ale len týmto. Poznám dobrých výcvikárov, ktorí ten preukaz vôbec nemajú.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Nykkyta » Pia 09.05.2008 16:17

Rea,
a kto ti povedal, ze vycvikara robi preukaz? Ak nema clovek dostatocne skusenosti tak mu ta teoria nepomoze ani na skuskach. Keby som nemala prakticke skusenosti, tak nemam sajnu o com tak tocia. Na druhej strane sme sa stretli s inymi vycvikarmi a mohli sme si predebatovat nase skusenosti. Nadviazali sme nove priatelstva a mozno aj spolupracu medzi klubmi.
Zaujimave je, ze ked som sa pytala, ci ma niekto tieto skusky a ci mi vie poradit, co sa na tychto skuskach vlastne prebera, tak sa nikto neozval.
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod rea » Pia 09.05.2008 17:24

Nykkyta, zbytočne sa ježíš, nebol to osobný útok. Ty si to nepovedala. Len tvoje odpovede boli tak optimistické, že som sa vrátila o pár rôčkov naspäť v mysli a spomenula som si, ako som sa na svoj prvý seminár tešila a čo som od neho očakávala. Prišla som na ňom na to, že ak chcem učiť ľudí, ako pracovať so svojimi psami, tak mi veľa nedá, pretože je určený pre tých, ktorý sa zaoberajú vrcholovou športovou kynológiou. Tie problémy, ktoré napríklad majú ľudia tu, ti riešiť nepomôžu. Nad nejakými bastardíkmi, ktorí doma štekajú z nesamostatnosti a psami, medzi ktorými to doma iskrí a podobne, ti mávnu rukou. Kynológia má tak veľa podôb, že tieto semináre, ktoré poriada ZŠK, sú veľmi úzko zamerané. Takže mi išlo len o to, aby od nich niekto nečakával viac, ako môžu dať. Mne to vtedy nemal kto povedať. To je všetko. Ani rýchly recept na dobrého výcvikára neexistuje, chce to doslova oddrieť si na tom cvičáku roky v praxi.

Edit: nie som tu každý deň, ale nebojím sa, že odpovede na takéto otázky stja len na mne, mžno som sa zaoberala nejakým vážnejším problémom, fakt neviem, kde som bola, keď si čakala na odpoveď.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Nykkyta » Sob 10.05.2008 13:08

Nechapem, ci sa mi snivalo, alebo co, ale vcera som odpisovala prispevok a nie je tu :otaznik:
Takze este raz.
Ved ja sa nejezim. Neocakavala som od tohoto seminara, ze zo mna bude teraz expert. Mame hlavnu vycvikarku, ktora ma vela skusenosti a nema na to papier a velmi si nu vazim, ze sa mozem vela od nej naucit. Ale aspon viem o com je vsetko kynologia a viem, co sa mam doucit.
Inak bol tam s nami kolega, ktory robi so psami 13 rokov a tiez mal problem s niektorimi otazkami :lol:
Ako nam hovorili aj tam, je to len zaciatok a musime na sebe teraz zamakat. je to akasi vacsia zodpovednost. Teda aspon z mojho pohladu.
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod raky » Sob 10.05.2008 21:14

Nykkyta,
úprimne gratulujem k výsledku!!! Verím, že Tvoj záujem bude ďalej pokračovať, nakoľko sama uznáš, že to nie je ani koniec a ani cieľ..... Som úprimne rád, že sa v dnešnej dobe nájdu ľudia, ktorí majú záujem sa zdokonaliť....
Výcvikár s Teba hneď nebude, ale o pár rokov možno a taktiež verím, že vieš už teraz viac, ako niektorí z nás....
Ešte raz gratulujem!!! :jop:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Školenie výcvikára

Poslaťod Nykkyta » Pon 12.05.2008 11:30

Dakujeeeem :lol:
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia