Rozmaznala som svojho psa

Sem píšte vaše rady a nápady.

Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod green_line » Str 27.01.2021 2:45

Ahojte, priznavam vinu, rozmaznala som svojho psa a teraz mi prerasta cez hlavu :ach: :hi:
je mi to trapne priznat, ze mi je luto menit svoje spravanie lebo som si ho prilis poludstila a mam pocity ze mi to bude vycitat :D ja som inak normalna.. :D je to husky a bude mat 3 roky. Teoriu vycviku a vychovy poznam, precitala som kopu knih, clankov, tutorialov, debatovala s trenermi-online, no zaviest tieto skusenosti do praxe sa mi nedari. Prilis ho milujem a tie jeho oci no proste, nejako ho neviem vychovat. Chcela som byt proste ta priatelska panicka ktora ma psa za partaka a bola som prilis benevolentna. U mojho prveho psika to vsetko fungovalo, no zda sa ze na huskyho nemam. Isto aj preto ze nie som od prirody vodcovsky typ. :nwm:
- Poslucha ked sam uzna za vhodne, uplne vidim ako mu to srotuje v hlavicke ci ma posluchnut alebo nie, napr ked vbehne do domu a sadne si hore na schodisko a nechce zist dolu znovu na dvor, niekedy posluchne niekedy nie.
- Nedari sa mi naucit ho nosit nahubok, bez problemov si ho necha nasadit (na par minut, aj si s nim lezi, oddychuje) ale odmieta s ni chodit, snazi sa zlozit si ho, pripadne sa uplne zastavi a nechce pokracovat v prechadzke.
- Na prechadzke veli on, (nucha co chce, taha sa zo strany na stranu kde je co zaujimave a tak) avsak usek na ktorom sme trenovali chodzu pri nohe zvlada dobre (hlavna cesta) hlavne cestou domov ked uz je vybehany. Pri stekajucich psoch za plotom sa chova uzkostne, ked je toho privela tak knuci, toci sa, snazi sa ma odtiahnut co najrychlejsie prec.
- Je velmi vzrusivy na rychly pohyb (bezci, lopta, ine zvierata) vtedy nedokazem zaujat jeho pozornost a to ma trapi velmi, neviem ako postupovat ked ho aj volam, lakam ho na maskrtky, mavam mu pred ocami rukou...ma zafixovany pohlad kolko krat si aj sadne aby to mohol sledovat, nakoniec sa chce rozbehnut za objektom zaujmu.

Uf.. velmi chcem tuto situaciu riesit, ale s vasimi skusenostami alebo radami by som sa citila silnejsia pri mojej a aj jeho prevychove. Je priatelsky, maznak, komunikativny,hravy a vzdy pripraveny sa ucit, ale on premysla a motivuje sa uplne inak ako som bola zvyknuta pri predoslom psikovi, hlavne co sa tyka udrzania pozornosti. Este by som spomenula, ze ho zaobstaral brat aj ked som vysvetlovala ze to nie je plemeno pre zaciatocnikov (jeho prvy pes) a samozrejme som ho zdedila zhruba po pol roku ja, zrejme zistil ze nechce byt psickar. Kazdopadne ak ste sa docitali az na koniec mojho pribehu, budem vdacna za odozvy ktore by mi mohli pomoct a posunut ma dalej :)
green_line
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 6:14

Tak za prve - mat vychovaneho psa a lubit ho sa nevylucuje :ach:
Jedna rada - prehodit myslenie, inak to nepojde. :nwm: Xkrat som sa stretla s nazorom, ze akykolvek vycvik (v tomto pripade vychova) je tyranie zvierat... :pac: :heh: Takze nie, nie je. Okrem toho, ze v tomto prostredi - v civilizacii - je to nevyhnutnost, tak pes ma rad pravidla, dodavaju mu istotu a ten vztah sa vzajomnou interakciou prave buduje. Nema v tebe oporu a nevazi si ta, si len zataz na druhom konci voditka. Takze sa treba vzchopit a zacat na tom pracovat. Aj na sebe. :heh: Ano, nie je to jednoduche plemeno, o to treba byt doslednejsi, jednoznacnejsi.
Este by som doplnila - pozitivna motivacia je pouzittelna max v sterilnych podmienkach, resp ked dokazes mat silnejsiu motivaciu pre psa, ako su tie vonajsie vplyvy..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Margita » Str 27.01.2021 6:27

K tej pozitívnej motivaci, nemyslím, keď je človek kreatívny rozmýšľa vždy vie mat silnejšiu motiváciu, pozitivkou sa trénujú exotické zvieratá, prečo by to inak fungovalo? Mam kolegu co trénoval ťavy, učili ich aporrovat a nosiť predmety, a rôzne iné triky, keď.tomide.pri tave prečo nie pri psovi
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 6:34

Lebo to su tie sterilne podmienky :no:
Zober tavu kdesi na zeleznicnu stanicu a chci od nej aport...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod pigie » Str 27.01.2021 6:36

Presne. Tie sterilne podmienky su super, pozitivka je super, ale do zivota je to asi len pre niektorych jedincov, co posluchat proste maju v povahe, lebo ich ine nezaujima, resp. maju krocik k tomu. Pozitivkou zacat, ale korekcia prist musi, ked pozitivka zrazu nestaci.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 6:43

Tak, tak. Pozitivkou sa pes NAUCI, co sa od neho chce. Potom uz ale musi nasledovat v roznych situaciach aj prinutenie - ono ta odmena tam kludne moze byt, ale uz to pre psa nie je len ze chce, ale aj musi...
Ja si myslim, ze toto vyhlasenie - ze len pozitivne - narobilo viac sarapaty, ako uzitku. Ja v kurzoch maalokedy krotim ludi, aby boli jemnejsi, skor tam chyba viac toho dorazu. A potom mame vonku to, co mame... neovladatelne psy.. :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod straka17 » Str 27.01.2021 7:10

Cvičila som pozitívkou kone. A do každého letel kopyťák minimálne dvakrát. Aj som ich násilím barkde odtiahla. Takže funguje ako funguje.
Ja to vidím ako banku - pri pozitívke do nej vkladám, keď potrebujem niečo súrne a nie je to psovi po vôli, vyberám z nej. Stále tam musím mať dosť na to, aby pes chcel so mnou spolupracovať aj zajtra.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod vavrena » Str 27.01.2021 7:30

wer píše:Lebo to su tie sterilne podmienky :no:
Zober tavu kdesi na zeleznicnu stanicu a chci od nej aport...


Opomenula si dve základné veci - pozornosť a istota prostredia. Psa budeš cvičiť v sterilných podmienkach, nikde inde, a zrazu ho vytiahneš do kynologickej haly a budeš chcieť najnáročnejšie cviky na diaľku? Asi nie.

Najprv naučíš pozornosť kdekoľvek, a potom môžeš cvičiť kdekoľvek aj aport aj čo chceš - to je pozitívka.

pigie píše:Presne. Tie sterilne podmienky su super, pozitivka je super, ale do zivota je to asi len pre niektorych jedincov, co posluchat proste maju v povahe, lebo ich ine nezaujima, resp. maju krocik k tomu. Pozitivkou zacat, ale korekcia prist musi, ked pozitivka zrazu nestaci.


Pigie, podľa toho, o čom hovoríš, a podľa toho, čo je pre teba korekcia. Pozitívka znamená, že nie sme na psov barbari, nebudeme učiť bežnú poslušnosť na ostnáči, chôdzu pri nohe trhaním vodítka a podobne. Pre mňa je pozitívka to, že sa budem správať ku psovi fér, ale mám pocit, že niektorí ľudia si tú pozitívku predstavujú ako čančanie psa vatičkou alebo neustále naháňanie psa s mäsom v ruke.

Z jednej aj druhej strany tu bežia predsudky a nepochopenie, a vrcholom je, keď sa pozitívke smejú cvičitelia psov s elektrikou na krku bez akýchkoľvek úspechov, ktorí učia psov klikať, ale tvrdia, že je to ICH metóda :pac: .

wer píše:a v kurzoch maalokedy krotim ludi, aby boli jemnejsi, skor tam chyba viac toho dorazu. A potom mame vonku to, co mame... neovladatelne psy.


Dá sa to povedať aj tak, že presne tí istí ľudia, čo nevedia byť dôrazní, nevedia ani správne odmeňovať... a potom máme vonku to, čo máme.... neovládateľné psy.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod pigie » Str 27.01.2021 7:50

Pre mna je pozitivka to, ze trest je vo forme neodmenenia. Nic ine. Vsetko za co je akakolvek korekcia pri nesplneni cviku, uz je pre mna normalny vycvik. Rozumny, nie trhanie voditka na naucenie chodzy pri nohe, alebo sklbanie na ostnaci.
Edit: akakolvek korekcia nie je na sposob, ale to, ze tam ta korekcia je. Samozrejme adekvatna, nie, ze pri nesplneni posklbem na tom ostnaci :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 9:21

Bavme sa o zakladnej ovladatelnosti bezneho psa, nie vrcholovej kynologii, kde od psa pozadujem top vykony... Ano, ja tiez vsetko cvicim len a len cez pozitivku, lebo tam je priestor, aby som ukazala, ze ked neurobi, co chcem, tak sa nedostane k odmene. Zjednodusene povedane... Ziadne ine "tresty" nepouzivam. To je to, co nazyvam sterilne prostredie, ale zle som sa vyjadrila - to je to, co vies mat cele v rukach a nastavit podla seba... Ale nemozem si dovolit psa nechat nahanat zver a cakat, ze ho to prejde, ked ich nedohoni... chapeme sa..?

Pointa celeho vycviku a stastneho psa je prosta - musi to byt pre psa zrozumitelne. To je cele. Ci to dosiahnem pevne stanovenymi pravidlami, klikerom, ci kilami pamlskov, je irelevantne.... ono to vie byt nezrozumitelne totizto aj s tymi pamlskami a hups, uz to ani nie je pozitivka a vysledok ziaden (vid zadavatelka). A toto vela ludi nechape. Mne prax proste ukazuje ine. Ludia pridu s tym, ze vsak odmeny ich spasia. Nie, preboha, pes nie je az taky tupec a odmeny s ovladatelnostou maju fakt malo... aj ked budem mat v ruke cele pecene kura, este to neznamena, ze pes mi nezdrhne za srnou.. preto pisem to, co pisem, lebo z praxe viem, kde casto byva problem. A nie je to o ostnacoch - to som medzi beznymi psickarmi za 15 rokov robenia kurzov este nezazila.. treba sa prisposobit trochu aj tomu psovodovi - so psami problem skoro nikdy nebyva :ha: ja nie skm fanusikom cezara milana, ale istym sposobom mu rozumiem :heh: - zalezi, s kym pracuje..

A vztah so psom si vies vybudovat aj bez pozitivky ako takej. Ako vravis, pes potrebuje istotu. Psovoda, co si za svojim stoji a je pre psa zrozumitelny. Nemusi psovi klikat a uz vobec nie ovladat teorie pozitivneho vycviku..
Vo vycviku neexistuje len cierne a biele...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Margita » Str 27.01.2021 9:32

wer píše:Lebo to su tie sterilne podmienky :no:
Zober tavu kdesi na zeleznicnu stanicu a chci od nej aport...

Robili vystúpenia pre deti, čiže blakot deti, hlasna hudba a do toho kadejaké svetlá a dym pre efekt :lol: ale zas oni trénovali veľa a veľa a veľa a každý den
Ale inak ja uznávam tvoje metódy :lol: len to ze úplne sterilne podmienky tam. Neboli, len chalan trénoval do filmov a tak, čiže vie co ako treba a celý život robí s exot zvieratami, má pred 50 tkou,
Len áno toto nie je pre úplného lajka
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 9:42

Vravim, zle som sa vyjadrila s tym sterilnym prostredim. To je myslene, ze ta tava nepozna nic ine. Len cvici. Neviem, cim je odmenovana, ale ak by chodila do zaujimavejsieho prostredia bez vplyvu ("bez povelu"), zistila by, ze existuju aj zaujimavejsie veci a uz by to bolo ta-tam.. uz by nestacila "mrkva", aby pre nu saskovala... predstavme si taku prostu situaciu. Niekto z publika by mal kybel tych super veci, cim odmenuje trener. A teraz kazde vystupenie by do toho vpadol a dal by tej tave len tak ten plny kybel. Za nic. Za ziaden vykon. Stalo by sa to tak 3-4x a ver tomu, ze tava by zacala hladat toho super divaka a na cely aport by sa vytoto...
To je ako s tymi psami v kotci - kotec-cvicak. Ano, jasne, ze taky pes cvici ochotnejsie, lebo je rad, ze je rad a ine nepozna.. ale pes, co ma slobodu, robi si, co chce, resp majitel mu splni, co mu na ociach vidi - pes nie je idiot a rad to vyuzije vo svoj prospech. No a taky pes sa tazsie motivuje... a ono ta motivacia ma hranice... jasne, zalezi od psa. Niektori maju za cely svet loptu, s nimi to je lahke. Niektori su ale nezravi a nehravi, no a motivuj ho v tazsich situaciach...

Snad je to uz zrozumitelnejsie :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Margita » Str 27.01.2021 10:17

Už chápem, :smile:
Este k tomu tak mimo taka zaujímavosť, im tam hrala hudba a v nej nejaký text co akože tie ťavy rozprávali a tým pádom aby "rozprávali" museli stále niečo zut :heh: oni akoby začínali každý deň od začiatku, odmeňovali tie zvieratá za to co spravili aj nespravili, no na palicu :lol: ale ako zaujímavé mi to prišlo celé, že to takto funguje
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 10:36

:heh: to jo, je to uchvatne, co vsetko sa da zachytit a naucit zviera :smile:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod green_line » Str 27.01.2021 12:40

wer píše:Tak za prve - mat vychovaneho psa a lubit ho sa nevylucuje :ach:
Jedna rada - prehodit myslenie, inak to nepojde. :nwm: Xkrat som sa stretla s nazorom, ze akykolvek vycvik (v tomto pripade vychova) je tyranie zvierat... :pac: :heh: Takze nie, nie je. Okrem toho, ze v tomto prostredi - v civilizacii - je to nevyhnutnost, tak pes ma rad pravidla, dodavaju mu istotu a ten vztah sa vzajomnou interakciou prave buduje. Nema v tebe oporu a nevazi si ta, si len zataz na druhom konci voditka. Takze sa treba vzchopit a zacat na tom pracovat. Aj na sebe. :heh: Ano, nie je to jednoduche plemeno, o to treba byt doslednejsi, jednoznacnejsi.
Este by som doplnila - pozitivna motivacia je pouzittelna max v sterilnych podmienkach, resp ked dokazes mat silnejsiu motivaciu pre psa, ako su tie vonajsie vplyvy..


Je mi to jasne, chcela som tym povedat ze nemam to srdce okriknut ho :) Moja teta je razna zena, nema problem ho okriknut ale reaguje na nu tak ze robi ksichty, vyzyva ju na hru a vsetko hlasno komentuje :D A ked sa ho snazi ignorovat este ku nej pricupka a potiahne ju jemne za oblecenie aby sa s nim hrala, on nerozumie ze take okriknutie znamena za neico robi zle. Ked mal pol roka bol to hrozny diabol, pri hre pouzival zuby a vobec nie jemne. Uz som bola zufala tak som si povedala koniec, toto je uz vazne a bola som na neho vtedy prisna a cuduj sa svete zabralo to. Teraz ked to skusi, staci ked mu poviem NESMIES! a on hned prestane alebo zjemni.

Neviem ako sa k tej vnutornej sile dopracovat ale viem ze by to velmi pomohlo mne aj jemu, tak ma mrzi ked sa na mna nemoze spolahnut ked ideme okolo tych stekajucich psov a on panikari lebo sa neciti bezpecne vtedy ani pri mne. Nie je to hlupacik, len vyuzil sancu ked videl ze sa to da a nie su pevne nastavene pravidla. Ako viem zistit co ho motivuje a pouzit to v praxi? Napr viem ze miluje behanie, nahananie sa (pamlsky funguju naozaj len v tom "sterilnom prostredi" bez rusiviek) Lebo ked urobi co oc neho chcem, pochvalim ho a rozbeham, uz je rozblazneny a sustedenie je ta tam.. :nwm:
green_line
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik