Re: Dominantný labrador - šteňa?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Andrea... » Uto 27.03.2012 13:11

Každý rasa má inú povahu a tiež záleží v akom prostredí sa narodilo. Ak bolo celý čas mimo rodiny len so súrodencami niekde v koterci a pár krát za deň videlo človeka tak je jasné , že keď ho dám napr. do klietky nebude to pre neho také stresové ako by si tam zatvorila šteňa , kt. vyrastalo a spávalo v dome s človekom a ani raz nebolo niekde v klietke zatvorené. Ja som tiež na začiatku , že toto je tvoje miesto , tak tu budeš zatvorila dvere a myslela si , že bude spať. na to môžeš zabudnúť , počúvať 2 hodinový rev a trieskanie o klietku sa vydržať nedá. / nevzdala som som to po 1. dni :smile: / ale načo robiť zbytočné stresy keď stačí počkať kým zaspí a potom ju tam dať ? Klietku som riešila len kvôli hyg.návykom , teraz už vydrží celú noc tak som ju po mesiaci dala preč a nahradila pelechom. Jasné , že pes nie je dieťa a ani sa tak ku nemu nesprávam , ale šteňa si zaslúži iný prístup ako dospelý pes. už len pre to , že sa mu v prvých mesiacoch formuje osobnosť.
Andrea...
Nováčik
 
Príspevky: 43
Bydlisko: Žilina

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod hriva » Uto 27.03.2012 13:26

ja mam fenu ktorá od narodenia bola len s ludmi (mama ju odvrhla), odchovala som ju umelo. bola som jej v podstate ako mama. napriek tomu sa dokazala naučiť spať sama bez toho aby som ju niekam prenašala, robila okolo toho halo a podobne :nwm: a vydržala som aj dvojhodinove knučanie :joint:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Andrea... » Uto 27.03.2012 13:33

Moja sa tiež dokázala naučiť ale to učenie trvalo 3-4 týždne :ua:
Andrea...
Nováčik
 
Príspevky: 43
Bydlisko: Žilina

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Barbara » Uto 27.03.2012 13:50

Dala som si námahu a prečítala som si všetky odpovede a otázky. Akožeeeee mám dosť :pac: Nedokázala som nereagovať aj keď sa v mnohých veciach budem opakovať. Osopovanie W. ma neprekvapilo... neviem koľko žiješ na Cypre, no ak vieš ako to tam chodí so psami a chystáš sa pracovať, tak by som si asi psíka nebrala, keď je to malé šteňa a nevie byť sám. Ja viem, že si zachránila a pod... ale nemôžeme to takto brať. Je to zodpovednosť pri práci mať psa :vykricnik: a niekedy náročnejšie ako by sme si mohli myslieť, najmä tie začiatky. Nie každý má šéfa, ktorý dovolí si odbehnúť domov vyvenčiť psíka. A nechať šteňa doma viac ako 8 hodín, no chúdatko...

Akože čo tu vôbec riešia jeden a druhá? Užívajte si kým máte šteniatko, hrajte sa s ním, spoznávajte. Žiadna univerzálna rada na to ako skrotiť energickú guličku chlpov neexistuje. Teda v podstate áno, treba ho zničiť fyzickou ale aj psychickou námahou. Schávať hračky po byte/dome a spoločne hľadať atď... Malé nununu a tututu nemôže byť dominantné, veď ono je len zvedavé a nemotorné. Nerada prirovnávam psa k ľuďom (hoci som to v minulosti robila), ale prevrátil by si malé dieťa na chrbát a chytil ho pod krk? Nepáči sa mi takéto zaobchádzanie so šteniatkami. Veď odkiaľ má vedieť, že je to zlé, keď si ho to nenaučil/a?

Mňa môj Beny víta tiež tak, že chytí prvú vec do úst, nech sú to papuče, tenisky alebo kabelka :lol: no hneď ho vyzývam k tomu, aby mi doniesol hračku. Vtedy nekúše nič iné, iba hľadá hračku. To isté, keď sa bláznime a jeho kusance už presiahli moju hranicu bolesti. Funguje to, a nemusela som vyvíjať extra námahu.

Na kúsanie nábytku sú spreje. Ak nemáš peniaze, prípadne je ti ľuto vyhodiť 10e za to tak si namiešaj svoj sprej - voda, chilly, čierne korenie...Pes ti ani okolo neprejde. Ja som ponatierala všetky trčiace káble wasabi pastou. Už sa nám nestalo, že by kúsal káble.

Ako tu už niektorí písali, treba používať "selský" rozum, netreba hneď stresovať a hádzať flintu do žita s výchovou. Myslíte si, že s vami to mali rodičia ľahké? Každá výchova stojí trpezlivosť, plač, smiech aj nervy.

Sorry za moje citové výlevy :jazyk:
Barbara
Hafan
 
Príspevky: 631
Bydlisko: Bratislava

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Bad » Str 28.03.2012 5:58

Andrea... píše:Jasné , že pes nie je dieťa a ani sa tak ku nemu nesprávam

Principiálně z hlediska výchovy je pes a dítě totéž!
Můj pes spal od prvního dne u mojí postele, nebo i v ní, nic jsem ho učit nemusela, všechno přišlo zcela přirozeně a samo s časem. Pes měl jistotu(to je jedna ze základních životních potřeb nejen psů), že je plnoprávným členem smečky a žádné hysterčení ze samoty se nekonalo.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Andrea... » Str 28.03.2012 9:03

Bad píše: nic jsem ho učit nemusela, všechno přišlo zcela přirozeně a samo s časem

Prvého psa som dávala v dome do ohrady , aby sa naučil kde je jeho miesto a kde má vykonávať potrebu , inač si neviem predstaviť čo by mi porobil v noci, asi každý meter mláčka. / hovorím o yorkovi a čo musel každú pol hodinu /.
A labíka som mala v noci v klietke lebo keby bola v pelechu tak by som nepočula , že išla ku dverám a že musí , tak stačilo aby labkou buchla o klietku a už som vedela. Tak si úprimne neviem predstaviť ako si ho nemusela nič učiť a nikde zatvárať a všetko išlo samo , ale budem rada ak mi to napíšeš :yes: aspoň budem vedieť pri ďalšom :lol: . A cez víkend keď nie som v práci ona musí spávať sama v izbe, lebo stále jeden do druhého rýpe a nevyspal by sa ani jeden , tak keď už vidím , že si stále nemôže nájsť miesto dám ju hore a 2-3 hodiny bez najmenších problémov prespí. :smile:
Andrea...
Nováčik
 
Príspevky: 43
Bydlisko: Žilina

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Bad » Str 28.03.2012 9:14

Jestli myslíš hygienické návyky, tak když ti spí u postele, tak tě prostě vzbudí a jde se ven. V nepřítomnosti samozřejmě louži udělal (jako panelákový měl doma plínky), ale velmi rychle vydržel.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Sunny » Str 28.03.2012 9:16

Ja som ani jedno šteňa nikde na noc nezatvárala :nwm: Mala som ho pri sebe, pri posteli (resp. v posteli :heh: ), takže keď sa zobudilo šteňa, zobudila som sa aj ja a bežala s ním von. Alebo si normálne dávala budík a hotovo.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Andrea... » Str 28.03.2012 9:31

Labík mi v posteli spať nechce je jej tam strašne teplo, aj v pelechu si deku zhrnie a nechce na nej spať . Len každé ráno o 5 príde ku mne a ohryzá mi prsty a ucho :smile: . A to len kvôli nej som mala celú zimu radiator na 1- tke a v noci vypnutý úplne :ua: . A na plienku je naučený iba york ju aj keď som tam dala aj pol hodinu som čakala a nič no ako náhle von tak hneď , preto som s ňou musela aj v noci 3 x ísť von. Teraz má 4 mesiace a vydrží už celú noc preto spáva v pelechu alebo pod posteľou , kde chce. No keď spím tak by som určite nepočula keby sa postavila a sadla ku dverám , lebo ona nešteká len ticho čaká . Každý si vychováva šteniatko najlepšie ako vie a každý má vlastný spôsob a ten nie každému príde ako vhodný :nwm:
Andrea...
Nováčik
 
Príspevky: 43
Bydlisko: Žilina

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Bee House » Pia 30.03.2012 15:07

ja mam labika, je to moj prvy pes, takze nie vsetko asi bolo ako ma byt. Ale brali sme ju v lete, aby sme na nu mali viac casu a prve dva mesiace som vacsinou bola pocas jej spanku s nou. Nikam som ju neprenasala( to mi pride najviac divne, ze pes zaspi a prebudi sa na uplne inom mieste, teda pokial sa neprebudi pocas prenasania...?)Popripade som ju nechala tam, kde zaspala a po spickach som si odisla robit veci,ktore som nemohla ked bola hore. Vsetci brali ohlad na stena, pretoze bolo dobre len ked spalo, a teda sme chceli aby spalo co najdlhsie. V noci spala pri posteli, a v pravidelnych intervaloch sme chodili von. Nema ziadne problemy s ostavanim sama doma, prespi cely den. Akurat jej vzdy pri odchode nadlhsie bud dam jest, ak je to rano, alebo nieco na zabavenie sa.
Podla mna by sa na vychovu steniatka malo ist prirodzene, postupne zvysovat naroky. Nenechavat stena zo zaciatku izolovane, pretoze prave na zaciatku si mozno vytvorit najsilnejsie puto.
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Bad » Pia 30.03.2012 15:48

Bee House píše:Podla mna by sa na vychovu steniatka malo ist prirodzene, postupne zvysovat naroky. Nenechavat stena zo zaciatku izolovane, pretoze prave na zaciatku si mozno vytvorit najsilnejsie puto.

a přesně vo tom to je! :jop:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Andrea... » Sob 31.03.2012 18:45

Bee House píše: Vsetci brali ohlad na stena, pretoze bolo dobre len ked spalo, a teda sme chceli aby spalo co najdlhsie.

Presne tak , stenatu sa ma dopriat spanok, ale ako som už napisala mam 2 psov , tak je asi logicke , ze som nemala na vyber, ked som ju musela davat spavat do izby. V podstate aj teraz ma 4 mesiace a ona uz caka pod schodami aby som ju vyniesla do izby, vie ze tam ma klud lebo je plny dom ludi a k tomu este do nej stale zabrda york. To co tu zacalo k prenasaniu psa tiez nebolo dobre pochopene, bol problem , ze psik bol strasne naviazany na majitelku a ta ho chcela naucit aby bolo samo a mohla ho dat do koterca ! Rada bola aby sa snazila stena co najviac nechavat doma o samote ! Tak to vobec nebolo mienene , ze kazdy musi nechavat stena samo. Ale su situacie ako ked ho musis preniest aby malo klud ,ked mas viac psov , alebo ked ho chces naucit samostatnosti !!!
A je rozdiel ucit psa hyg.navykom ked mas napr. 3 izbovy byt a mas psa skoro stale na ociach ako ked mas velky rodinny dom a ustriehnut ho bolo niekedy nemozne , preto som pouzivala v dome prvy mesiac klietku alebo volieru a musim povedat , ze pri oboch psov mi to velmi pomohlo. :yes:
Andrea...
Nováčik
 
Príspevky: 43
Bydlisko: Žilina

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Andrea... » Sob 31.03.2012 19:00

Bee House píše:Nikam som ju neprenasala( to mi pride najviac divne, ze pes zaspi a prebudi sa na uplne inom mieste, teda pokial sa neprebudi pocas prenasania...?)

a toto prenasanie bolo mienene tak , ze mi nechcela zaspavat v klietke tak som ju nechala nech zaspi pri posteli alebo pod postelou a ked som isla spat tak som ju tam dala, a klietku som mala pri posteli tak to bolo prenasanie asi 1-2 metre a nebola izolovana.
Bee House píše: Nenechavat stena zo zaciatku izolovane, pretoze prave na zaciatku si mozno vytvorit najsilnejsie puto.

Ked spala v izbe mala som tam zavoru a ked sa zobudila tak som to pocula a isla ku nej a samozrejme ze prve 2 tyzdne som bola v izbe s nou kym sa naucila , ze stale je tam niekto . Ja ju este ani teraz nenechavam samu doma dlhsi cas , max 2 hodinky ked idem na nakup a to tiez ju pred tym unavim a ked sa vratim este spi ani nevie ze bola sama doma ale je zatvorena v izbe , to by vyzeralo keby som ich nechala s yorkom len tak dome. :au:
Andrea...
Nováčik
 
Príspevky: 43
Bydlisko: Žilina

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Bee House » Sob 31.03.2012 22:15

ak ste tak spokojni vsetci, tak preco nie. komentovala som to viac menej vseobecne. sama by som uz teraz niektore veci urobila inak. my sme tych mlacok mali doma pozehnane, poslednu urobila doma ked mala 7 mesiacov, a to uz bola riadna supa, ale nasa vina :ha:
ucit samostatnosti sa stena moze odmalicka ale v rozumnych casovych intervaloch a nakoniec je fajn, ked ma pre seba vyhradenu v case nepritomnosti majitela len urcitu cast domu, ktora je bezpecna(nasa ma doteraz zatvorenu kuchynu, aby nieco nevyviedla, kedze zozere vsetko co nezozere ju)
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Andrea... » Ned 01.04.2012 6:47

No steniatko som si brala ked mala 7 tyzdnov a uz prvy noc sa pytala von ( ked bola v klietke nemala na vyber aj ked tam mala aj plienku aj pelech , brala to asi cele ako jej pelech, preto sa tam nechcela vyspinit ). No ale tie prve 3 tyzdne som s nou v noci 3x musela ist na zahradu . Ked mala 3 mesiace vydrzala uz skoro celu noc... V podstate urobila poslednu mlacku ked mala 3 mesiaca a mlaciek bolo ked to zratam asi len 5 . No stalo ma to vsetok cas , stale ju sledovat a po kazdom jedle , hre a spanku ist s nou von . :lol:
Andrea...
Nováčik
 
Príspevky: 43
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik