Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Sem píšte vaše rady a nápady.

Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod straka17 » Ned 06.03.2022 22:16

No, vitajte :joint: S Vukom to nie je tak ľahké ako som si myslela. Teda... asi by to pre každého iného bolo ľahké.

Dva dni sme teraz boli vonku bez pamlskov, mal diétu, nemala som mu jednoducho čo dať. Vonku napriek tomu napredoval, obchádzať psy je síce problém aj teraz, ale vzdialenosť sa skrátila. Aj bez pamlskov, začínali sme s pamlskami, zmena smeru, v podstate asi luring na pamlsok aby si ho "ulovil".
Dneska som rozbila deku. Totiž, keď som mu rozprestrela deku, zalahol tam a chrápal, stačilo mu povedať deka. Nejak extra som to neučila, tak nejak pochopil sám. Dnes už dietu nemá, cvičím na granule, normálne na kŕmnu dávku. Odkedy som mu to odklikla, sám od seba tam nejde, ani na posunok ktorý doteraz fungoval a zaručene vedel, čo znamená, vyskúšané už aj pri rušivkách. Odkedy som mu to odklikla ide tam len keď čapnem do ruky kliker a aj to tam vyložene nacúva ako na target. Tož... čo včul? :joint:
Podľa Šustu by sedelo, že som zabila vnútornú motiváciu vonkajšou. Takže? Bude dostávať svoju dávku normálne 2x denne a granule zoberiem len na učenie nových vecí (čo mu trvá raketovo krátko :aaa: ) alebo vonku kde sú že FAKT rušivky (dnes mi dával očný kontakt pred týpkom čo v meste mlátil na hrnce... prvýkrát v meste) a nebudem odmeňovať žrádlom? Na hračky (zatiaľ) neni. To akože mám cvičiť len za pozornosť, pekné slovo? Šmárjaneky, tolko otázok :heh:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod Lindchen » Pon 07.03.2022 5:37

Aký chceš výsledok? Myslím všeobecne. Bežný sídliskáč, taký všudybýlek, čo ho vezmeš hocikam, šporťák na skúšky a súťaže...?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod straka17 » Pon 07.03.2022 5:54

Nerada by som si zavrela dvere, ale zatiaľ netuším čo ho bude baviť. Môj tip je, že by s ním šlo behať agi, šlo určite OB (ale či mňa bude baviť netuším), DD zas bude baviť mňa ale či jeho netuším :lol: Si furt hovorím že je malý, že ešte ma čas. 9 mesiacov má, šak hen posledné dva dni sa pýta spoľahlivo von že sa mu dá veriť, že keď netreba tak netreba.
Ale hej, no, zároveň potrebujem psa čo vezmeš hocikam a "nerobí ostudu". To je aktuálne priorita, potom môžem na tom stavať ďalej. A zároveň chcem učiť niektoré fičury, ktoré neviem kam zaradiť - napríklad aby mi na prechode robil fyzický blok v dave ľudí, neviem či popri tom bude mať mentálnu kapacitu robiť niečo viac ako vychádzkovať.

Písala som to sem kvôli tomu, že mám pocit, že som niečo posrala :ha: Že som mu zobrala jeho prirodzenosť robiť všetko tak nejak pohodovo sám od seba a miesto toho dala do mozgu granulu, ak to dáva nejaký zmysel.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod wer » Pon 07.03.2022 6:29

Co sa tyka deky - kliker trening ma zaciatok a koniec. Pri tej deke si to uplne neviem predstavit to pouzitie - o co ti slo vlastne? Mi to pride ako zbytocne komplikovanie - on to chapal a ty si to klikanim rozbila zase a davas mu zase ine informacie.. pouzitie klikra v domacnosti si viem skor predstavit na nejake zlozitejsie ukony - strihanie pazurov napr. To ma tiez zaciatok a koniec.. inak mi to fakt pride zbytocne... so psom sa da komunikovat aj inak.
Co sa tyka pamlskov v civilnom zivote - na vysvetlenie su fajn, v prvom kroku potrebujes ochotu spolupracovat, ked sa z toho stane rutina (podmieneny reflex), uz nepouzivam.

A 9 mesiacov - to teda nie je uz male steniatko :heh: to je tinedzer :ha: a s hygienou to nic nema - to suvisi skor s prostredim, kde vyrastal
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod straka17 » Pon 07.03.2022 6:53

Začiatok a koniec "lekcie" pozná. Šlo mi tam o to, aby som ho tam vedela vyslať priamou cestou... Akože on tam lahol, ale medzitým trikrát čuchol po ceste, tam ho ešte otočilo. On celkovo je taký kým nemám žrádlo v ruke, že jé vtáčik, čmuch čmuch aha mucha! Čo by som po ňom chcela, mám ho týždeň. A to už je teraz dobre, prvých pár dní sa kvôli tomu nevyčúral nevykadil :heh: Už pozornosť na chvíľu má, ale v očiach má výraz jak keby delil s desaťtinnou čiarkou spamäti.

Tým, že má čas som myslela hlavne na kĺby, súrodenci majú okolo 16 kíl čo som videla. Ešte viac buloidi ako on

Ale mimo to, asi podstatná informácia, doteraz bol niekde v kotci, neviem ako moc s ním robili. On síce je taký, že do akej situácie ho postavíš tú dá na pána, včera bol prvýkrát v meste a rovno sme sa mohli postaviť pred týpka čo mlátil do hrncov, nehlo s ním a ešte mi dal aj očný kontakt :jop: Tož skôr riešim teraz aktuálne také veci, že povrchy, zvuky, strašný problém sú sklenené plochy kde sa vidí, za psami bližšie ako cez ulicu sa ťahá, s privolaním som ešte ani nezačala :ha: Pre mňa je toto základ na ktorom chcem stavať.

Hm, okej, ostatok dáva zmysel, noted :jop: Asi som mala moc klapky, že so psom to ide len cez pamlsky a/alebo hračky.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod wer » Pon 07.03.2022 7:35

Tu deku by som riesila postupnym predlzovanim vzdialenosti. A teda stale neviem, o co v tom pripade ide - aby sa tam odpratal a nezavadzal? Uprimne - ja pri civilnych poveloch absolutne necakam dokonale rychle prevedenie - ba priam naopak. Teda okrem privolania - na tom bazirujem. Ale take domace povely - chod sa niekde zvalit - to ho moc nebuzerujem, lebo keby som to moc cvicila, skor ho aktivizujem a doma si prosim vypnuteho psa :heh:
A co sa tyka odmien vonku - nebala by som sa toho, hlavne pri tychto zoznamovackach. Akurat si daj pozor, aby sa to v dalsej faze nestalo lakadlo resp podplacanie - ma to byt odmena za vykonane. Musis vediet odhadnut, kedy prejst do dalsej fazy, nestat dlho na jednom mieste
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod wer » Pon 07.03.2022 7:47

Normalne si ma teraz prinutila zamysliet a teda konstatujem, ze ten pes vzdy taketo domace hovadinky ovlada sam od seba - ala "chod si lazkat", "kde mas jezka, prines jezka" (jezko je taky plysak, pes vynasa hracky von, takze tu musi utekat na dvor a najst konkretnu hracku - nikdy som ho neucila ani rozlisovat nazvy hraciek, ani cielene vyhladavat na dvore, nikdy som nic z toho neodmenovala). Tie psy ovela viac rozumeju nam ako my im :joint:
Ono to pride aj medzi vami, len sa musite zzit :yes:

A teda - toto su presne tie veci, o ktore su ochudobnene psy zijuce v kotcoch (nie narazka na tvojho, vseobecne)..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod Lindchen » Pon 07.03.2022 9:16

wer píše:Uprimne - ja pri civilnych poveloch absolutne necakam dokonale rychle prevedenie - ba priam naopak. Teda okrem privolania - na tom bazirujem.


Toto presne. Straka, bežné domáce veci uč práveže čo najležérnejšie prevedenie, úplne nenútené, či ako to povedať. Áno, má to urobiť na prvý povel, ale kľudne to nechaj veľmi voľné. Má sa uvoľniť, relaxovať, byť doma v kľude. Pokojné povely na doma možeš robiť aj na tú pochvalu, ak ti to funguje. Kliker je dobrý aj na pokoj, resp. statiku, ale načo to komplikovať.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod straka17 » Pon 07.03.2022 14:04

Jezus zmizlo mi to čo som napísala pôvodne...

Ad deka. Vykašľala som sa na to, proste ju položila tam kde vždy. Párkrát sa tam pokúsil zaparkovať, keď som neodmenila tak to zas bere, že sa tam spi. Huh?

Dáva to zmysel. Teda, Bady bol časť života doma ale aj tak bol také veľké tupelko :lol: Ostatných som učila všetko rozkuskovane lebo to inak nepobrali.
Aj toto že "neviem čo s ním/tým" beriem ako časť zzivania sa. A baví ma to :smile:

Pochopila Lindi, noted.

Vďaka :)
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vonkajšia vs vnútorná motivácia

Poslaťod kellee » Štv 10.03.2022 15:24

Offtopic: netreba do vsetkeho pchat pamlsky
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov


Späť na Výchova a výcvik