Stary film-vycvik psov

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod elfinka » Štv 09.10.2014 8:54

Tak ja za seba - pre mna je to to, ze pes primarne chce, malokedy musi, a je na mne nastavit podmienky tak, aby proste vzdy chcel, takze je stastny z toho co robi. Nie nutne vzdy kliker, aj ked poslusnost sa snazim takmer vylucne tvarovat na pryorovsko-sustovsky styl.
Tzn na stope ho vobec nijak nemotivujem lebo to robi stastne sam (otazka za chvilu v teme stopy), na obranach ho sice chvalim, ale to tiez robi rad sam od seba, na poslusnosti z neho robim pricecka na zradlo/hracku namotaneho, lebo to mu prirodzene neni, takze to uz "chce" na externu motivaciu.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Elis » Štv 09.10.2014 9:33

elfinka píše:pre mna je to to, ze pes primarne chce, malokedy musi, a je na mne nastavit podmienky tak, aby proste vzdy chcel


u me plati ta prvni veta, ale ta se v praxi casto tluce s tou druhou :no:

protoze -co kdyz ty podminky proste - neridis?

muzes postupne ztezovat podminky -ale nikdy neuridis vsechno. a pak to, ze pes to chce delat opravdu sam, ze vi co ma delat-je k nezaplaceni...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Tchor » Štv 09.10.2014 9:44

Bade princip kontrastu neni o trestani je ten vyhecovat psa do prace tak ze ta prace je pro psa maximalni odmnena a po te co se pes sam zene dopredu protoze sam chce dojit do cile se presne casovanejma korekcema jen smeruje ta chut jit dopredu pozadovanym smerem. Stejne jako pozitivka ani zdaleka neni jen o pozitivnim pusobeni na psa (mnohede vidam negativni tlaky mnohem silnejsi nez u kontrastu ikdyz vetsinou nejsou fyzicky ale psychicky - tim hur) tak kontrast neni o trestech, ale o hecovani a usmernovani...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod wer » Štv 09.10.2014 9:47

ale ak sa nemylim, na praktickych stopach sa tiez pouziva predsa odmena. :nwm: ale na rozdiel od sportovych len koncova - vlastny majitel/figurant/hracka.. ale v principe - vo vnimani psom - je to to iste
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Elis » Štv 09.10.2014 9:54

wer píše: na praktickych stopach sa tiez pouziva predsa odmena.


a tak konec koncu -i na praktickych obranach jde o odmenu, ne? :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Tchor » Štv 09.10.2014 9:59

Odmnena se pouziva vsude, jde o to kterym smerem psa postrkuje pokud mas jako cil dojit kdykoli na cemkoli bez ohledu na presnost nepotrebujes odmnenovat ze zadu aby to psa brzdilo ale ze predu aby ho to hnalo dopredu... U pozitivky nemuzes psa pustit prilis dopredu, protoze nemas cim po te ten jeho smer smerovat - proto je taky u pozitivky velky duraz na vydrzove cviky a maximalni "hodnotu" psovoda kdy pes vzdy da prednost odmnene od psovoda pred odmnenou od prace - dela praci proto ze to po nem chce psovod a ten ji taky odmnenuje a tim obrazne psa pred sebou tlaci. Ja mluvim o tom kdyz psa odmenuje vlastni prace (byt odmnenama pripravenejma psovodem) psovod psa netlaci, ale naopak brzdi protoze ten se zene za cilem a psovod je tam "do poctu".
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Bad » Štv 09.10.2014 10:35

Já jsem tady nadhodila otázku definice "pozitivky",protože mám ten neodbytný pocit, že ne všichni mluvíme o tomtéž - pozitivní posilování je (si teď půjčím definici z...) "pozitivní posílení = živočich ve spojitosti se svým chováním získává něco, po čem toužil".

Tchor píše:Bade princip kontrastu neni o trestani je ten vyhecovat psa do prace tak ze ta prace je pro psa maximalni odmnena a po te co se pes sam zene dopredu protoze sam chce dojit do cile se presne casovanejma korekcema jen smeruje ta chut jit dopredu pozadovanym smerem

ale já se na trest ptala v souvislosti s "pozitivkou" (proč nejdou pachové práce pozitivkou...?). Jinak se mi zdá pleteš vlohy a drive psa se způsobem učení, ne?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod wer » Štv 09.10.2014 11:43

ja sa asi tiez v tomto stracam...
lebo ako spravne elis podotkla - na obranach je pre psa odmenou figurant. takze ziadne otacanie na psovoda. :nwm: moj pes nekuse preto, ze to chcem ja. prave naopak - ja ho musim skor krotit a ucit, aby ma tam teda aj vnimal, ked treba... a konkretne pre mojho psa na obrane neexistuje ziadna ina odmena, ako kusanie na figuranta (pamlsky, lopticky, pesek odo mna 0 bodov). a to teda nie je ziadna hviezda na obranach, aby som upresnila.. :angel:
rovnako aj tie stopy beriem tak, ze hoci ma dielcie odmeny - ktore ale sluzia cisto na presnost, nie ako "motivator" (ci ako to nazvat) - on pojde aj bez pamlskov predsa. :nwm:

tchor, mozno skor hovoris o ochote prekonavat prekazky. coz teda bude skor otazka toho drivu. ale zas drive sa da tiez budovat metodikou, takze uz sme sa nejak zacyklili :joint:
Naposledy upravil wer dňa Štv 09.10.2014 11:47, celkovo upravené 2
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Elis » Štv 09.10.2014 11:46

Bad píše: "pozitivní posílení = živočich ve spojitosti se svým chováním získává něco, po čem toužil".


taky si myslim, ze "pozitivkou" je jednou mysleno, to cos citovala a podruhe obecne vycvik bez korekci, trestu - negativniho posileni:-) a sleva se to v jedno...

a tech komunikacnich sotku je tu vic -dalsi treba:

elfinka píše:Tzn na stope ho vobec nijak nemotivujem lebo to robi stastne sam


nebot na stopu chodi hladovy...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Tchor » Štv 09.10.2014 11:51

Bad

Stopy pozitivkou klidne - do obtiznosti kdy bude stacit motivace psovodem tedy ze zadu.

Wer
Jeste nikdy mi nikdo neukazal jak udelat pozitivne plnou ovladatelnost v okamziku kdy je pro psa odmnena zakus do figuranta a figurant "stred vesmiru"... Videl jsem to nekolikrat udelany tak ze psovi bylo jedno jestli odmnena pride od figuranta nebo od psovoda, ale na tech kousackach to bylo vzdy videt - ikdyz byly libivy.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod elfinka » Štv 09.10.2014 11:52

Elis píše:
elfinka píše:Tzn na stope ho vobec nijak nemotivujem lebo to robi stastne sam


nebot na stopu chodi hladovy...

Nesuhlasim :smile: hladny chodi preto, aby sa kusok spomalil, a ani tak nemozem davat len tak nieco, ale vonave maso, inak by samou radostou z nuchania vsetky odmeny po ceste odignoroval, lebo on CHCE vediet kam to ide a co bude dalej.
Ale jop, vobec nijak je vlastne blbost ked tam to zradlo je. Ale som si skoro ista ze keby prejdem po luke kolecko a pustim ho na nu bez hocakej odmeny, tak by to prenuchal, len ho tak nenaucim to, co chce sport.
Naposledy upravil elfinka dňa Štv 09.10.2014 11:57, celkovo upravené 1
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Bad » Štv 09.10.2014 11:55

Tchor píše:Stopy pozitivkou klidne - do obtiznosti kdy bude stacit motivace psovodem tedy ze zadu.

to nechápu - když máš psa stopaře, kterého to prostě baví, tak jaké odměny zezadu :nwm: ?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod wer » Štv 09.10.2014 12:02

Tchor píše:Wer
Jeste nikdy mi nikdo neukazal jak udelat pozitivne plnou ovladatelnost v okamziku kdy je pro psa odmnena zakus do figuranta a figurant "stred vesmiru"... Videl jsem to nekolikrat udelany tak ze psovi bylo jedno jestli odmnena pride od figuranta nebo od psovoda, ale na tech kousackach to bylo vzdy videt - ikdyz byly libivy.


:oo: sorry, ale tomuto fakt neverim... ved tak sa bezne trenuje. :nwm: a je to aj uplne logicke z pohladu psa. odmenou je to, co najviac chce - kusat na figuranta. moj pes si pri figurantovi peska nezoberie. aj rukav by som si mohla dat, okasle ho.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod maira6 » Štv 09.10.2014 12:07

Tchor píše:Bade princip kontrastu neni o trestani je ten vyhecovat psa do prace tak ze ta prace je pro psa maximalni odmnena a ...


Vyhecovať ako? Čo je k tomu potrebné takto psa motivovať? Znie to zaujímavo...
Pre mňa by určite bolo podmienkou, že sama som tou prácou, či činnosťou nadšená. Takže to nadšenie prenesiem aj na svojho psa. A čo ešte? Resp. dá sa vyhecovať pes, aj keď majiteľ nemá k tej práci žiadny vnútorný postoj?
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod wer » Štv 09.10.2014 12:10

isteze sa da.. ale sme zase pri drive a vlohach. :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky