Uštekanci (na všetkých a všetko)

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Uštekanci (na všetkých a všetko)

Poslaťod Sunny » Štv 30.10.2008 11:37

Inšpirovala ma debatka vo voľnej diskusii, tak zakladám novú tému. Ako riešiť uštekaného hafa? Väčšinou sú také ukecané malé "prachovky", ale výnimky sa nájdu aj medzi väčšími. Ako príklad - Monča. Je to prcek, ktorý má potrebu všetko komentovať. Cudzích ľudí sa bojí, psov ako ktorých. A podľa hesla "najlepšia obrana je útok" po neznámom objekte vyletí s obrovským vreskotom. Zostáva to len pri vreskote, viac ako na pol metra sa nepriblíži a ak sa objekt pustí k nej, uteká sa schovať alebo sa prikrčí a snaží sa byť neviditeľná. Nerobí to stále, skôr sa snaží neznámy objekt obísť, ale občas proste vyletí.
Druhý prípad sú kone - pozná ich, vyrastala pri nich od malička, napriek tomu má stále potrebu každý konský pohyb okomentovať vreskotom a cvakaním milimeter od nosa. A tam si už nie som na 100% istá, že ide o strach, skôr mám pocit, že ju to baví? :nwm:
A tretí prípad - neznámi pripitý ľudia napr. na splave. Odskočili si večer do lesíka ku stromčeku a keď sa vracali z tmy, Monča len zabiť a zabiť (teda tak sa tvárila). Tam to zase vidím hlavne na ten strach.
Ako na to? Neviem, či chápe, že je to zle - ale po každom takém štekacom úlete od mňa sa vracia so stiahnutým chvostom. Trestať ju za to, keď sa bojí asi ee. Ľutovať už vôbec nie. Snažím sa tomu proste predchádzať - pri cudzích si ju privolať, ak prejdeme v klídku okolo, tak chválim. Ak vyletí - okríknem (odišla odo mňa bez dovolenia), privolám a pokračujeme ďalej. A lepší sa to. Je to tak OK? Ale čo s tými koňmi? Tam si moc rady neviem, vôbec sa to nelepší.
Uštekancov je tu viac, tak sa tešíme na rady a nápady :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Uštekaný pes

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 30.10.2008 13:29

Jejéj, to vieš že nás tu je viac, a už som rozmýšlala že založím tému.
U nás sa šteká napríklad pri radosti. Stretneme sa na ulici viacerí, napr. rodina, vítame sa, on cíti pozitívne emócie a začne bliakať a bliaka a bliaka jak pominutý. Proste akoby sa nevedel s takou situáciou vyrovnať normálne, tak preskakuje na bliakanie.
Alebo je tojeho spôsob, neviem.
Zväčša pomôže, ak mu dám sadni a manuálne mu sklapnem papulu a chvílu držím. Niekedy to zaberie na tretí krát, ale to nieje riešenie.
Tak isto bliaka na zvieratá (minule na kozy),proste všetko, čo ide mimo jeho zabehnutých koľají, tomu vyšteká dieru do tela :lol:

Takže aj mi potrebujeme poradiť. :yes:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: odnaucenie od stekania

Poslaťod Zooey » Štv 05.03.2009 21:08

...a co poviete na to, ked havo zacne stekat ako najaty v byte?
Rheula sa totiz za posledne asi dva tyzdne rozhodla, ze najvacsou zabavou je nahananie chvosta a to sa predsa neda robit bez stekania..snazim sa ju vzdy presmerovat na nejaku inu cinnost, no ona akonahle sa s nou prestanem hrat zacne stekat znova. A tiez sa bojim toho, ze si spoji stekanie=hra so mnou a bude si takto vynucovat pozornost.
..uz som jej aj povedala, ze ked neprestane, vyhodim ju von z okna, ale nepomohlo to :lol:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: odnaucenie od stekania

Poslaťod Zooey » Pia 06.03.2009 21:45

Janas: Precitala som si o Tvojom dnesnom 'stekacom" zazitku..a mozem Ti povedat, ze Rhea zacina robit to iste (a to ma iba 6 mesiacov). Niekedy zacne z pre mna nepochopitelnych pricin stekat po ludoch alebo po psoch. Dnes napriklad dost brutalne vystekala maleho cavaliera (jeho panicka si uz pomaly chystala bakulu) a ked bola so svojim koncertom spokojna, isla sa s nim onuchat a zacala sa s nim hrat. Ako stena nebola vobec ustekana, ale v poslednej dobe ma takto prekvapuje pomaly kazdy den. Cize mozem zodpovedne prehlasit, ze puberta sa zacina :jupi:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: odnaucenie od stekania

Poslaťod janas » Sob 07.03.2009 11:23

Rhea md:Zuzi, Emy začala presne asi v tých 7 mesiacoch, ale tak mierne a vždy som ju hneď odvolala. No ale pri tom háraní tie hormóny :hmm: . Som z toho trochu mimo, lebo ja viem, že ona nič neurobí, len šteká, ale keď šteká tak poriadne a vyzerá ako zúrivý pes Dingo (samozrejme preháňam), ale kebyže sa bojím psov a nepoznám ju, aj ja sa zľaknem. Ona šteká buď preto, lebo jej vstúpi niekto na teritórium, alebo ich volá hrať sa. Nuž, ale keď tomu ľudia nerozumejú, mám smolu aj ja aj pes a sme zlé. Dúfam, že sa skľudní, keď dohára :yes: .
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3574

Re: Uštekaný pes

Poslaťod jenna » Uto 11.08.2009 14:22

tak táto téma zaujíma aj mňa :no: jedného uštekanca mám doma - je to štekanie do cudzích mimo našej záhrady (t.j. ľudia čo idú po ceste, susedia), štekanie do zvončeka, štekanie a útočenie do koní, no a nakoniec otravné štekanie do psov, ktorí ho ignorujú (napr. na výcviku :ua: - a to pokiaľ ho priviažem k stromu, aby oddychoval tak bude vyštekávať non-stop :hmm: ) teda neviem či to sem patrí, ale rada sa dozviem čo s tým :nwm: lebo akosi nič nezaberá... inak ako tak pozerám, tak hlavne tí krpci sú tu uštekaní do všetkého, a hlavne do všetkého väčšieho :joint:
Obrázok
Pes štěká, protože zpívat neumí.(ukrajinské přísloví)
Pes, to je cnosť, ktorá sa stala zvieraťom, pretože sa nemohla vteliť do človeka.(Victor Hugo)
jenna
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 361
Bydlisko: BANSKÁ BYSTRICA

Re: Uštekaný pes

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 11.08.2009 14:27

No to je dosť široká paleta oštekávaných objektov :lol:
Inak ja mám trochu väčšieho krpca, ale zavše sa nájde niekto ešte väčší :pac:
Jena a myslíš že prečo šteká. Ježí sa, vrčí pri tom, či len alarmuje? Alebo je proste "prevzrušovaný" a chce byť všetkého súčasťou?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Uštekaný pes

Poslaťod jenna » Uto 11.08.2009 14:35

:lol: veď vravím, že uštekanec :no: no ono pri susedoch a zvonení je to také ježenie, zlozť...pri koňoch by som skôr povedala, že strach, čo sa snažím riešiť tým, že skoro denne popri koňoch prechádzame, ja si ich vždy pohladím, že pozri "pohodička, dobrý konník...", peso sedí vtedy kľudne pri nohe, len keď sme tam viac dní nie, tak začíname odznova :ua: no a čo sa týka psov - tak to mám pociť, že on vyštekáva pretože chce byť vždy všade stredobodom pozornosti :pac: proste aj keď sú pustení viacerí, tak on si nájde svoj "objekt" ktorý ho ignoruje a vynucuje si štekaním pozornosť :hmm:
Offtopic: uvedomujem si, že som zlyhala čo sa týka výchovy na začiatku, ale chcela by som postupne všetko napraviť, tak budem vďačná za každú radu :smile:
Obrázok
Pes štěká, protože zpívat neumí.(ukrajinské přísloví)
Pes, to je cnosť, ktorá sa stala zvieraťom, pretože sa nemohla vteliť do človeka.(Victor Hugo)
jenna
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 361
Bydlisko: BANSKÁ BYSTRICA

Re: Uštekaný pes

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 11.08.2009 15:17

:rip: :lol:
To je zvláštne, prečo sa pri koňoch znova a znova "rozjede", keď minule bol už v pohode. Nieje tam nejaký spúšťač? Napr. tvoja obava? :nwm:
Ako to potom dopadne, keď niektorému "nevšímačovi" hučí do hlavy. Usmerní ho ten pes, ujde mu, alebo ako to skončí? Rozmýšľam nad tým, ale to je chôdza na tenkom ľade, nájsť neagresívneho sebavedomého psa, ktorý je pod plným vplyvom svojho pánečka, ktorý by ho dokázal usmerniť a naučiť kde sú hranice. Inak ma napadá len že ho musíš korigovať v rámci skupiny ty a previesť ho na iné myšlienky a potom ho znova poslať do hry.
Ale určite by som ho so skupiny nebrala preč, len sa to zhorší.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Uštekaný pes

Poslaťod jenna » Uto 11.08.2009 15:46

jedného "nevšímača" máme doma - sučka karelského medvedieho psa, tú má ocino ako poľovného psa - pár-krát sme spolu vyrazili na prechádzky :pac: ona je už staršia dáma, má rada svoj kľud a samostatnosť, takže malý si pri nej mohol aj hlasivky vyštekať a s ňou to ani nepohlo tak ako by chcel, ale keď sa to už fakt nedalo vydržať, tak proste po ňom tak výstražne vyšla, neuhryzla, len jasne upozornila :no: a výsledok??? štekal na ňu ešte viac ale z väčšej vzdialenosti :pac:
Obrázok
Pes štěká, protože zpívat neumí.(ukrajinské přísloví)
Pes, to je cnosť, ktorá sa stala zvieraťom, pretože sa nemohla vteliť do človeka.(Victor Hugo)
jenna
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 361
Bydlisko: BANSKÁ BYSTRICA

Re: Uštekaný pes

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 11.08.2009 15:49

No tak to si počkáme na niekoho skúsenojšieho :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Uštekaný pes

Poslaťod Sophie » Uto 11.08.2009 21:12

sunny velka :poklona: za tuto temu, uz dlhsie som aj ja taku chcela zalozit, lebo nic kde sa tu stekanie rozoberalo nebolo "toto" stekanie a ty si trafila ako sa hovori "klinec po hlavicke" :lol:

a som potesena ze nie som sama, co sa bori s obdobnym problemom..

Krpata do svojich hmm... asi tak 9tich mesiacov nevedela co je to stekot, az kym som ju to ja mudra nenaucila.. odvtedy si to cvici castejsie - predovsetkym po veceroch na tiene, ale aj cez den na divne vyzerajucich ludi - ako napriklad naposledy bezdomovec s kyblom :heh: vypadala ze ho ide vazne zozrat a odvolanie bolo to posledne co asi v tej chvili vnimala, ale nakoniec dosla.. toto vsetko je este prijatelne az kym ju asi tak pred 14timi dnami nechytila najnovsia uchylka - bicykle, motocykle, korculiari, po ktorych vybehne s obrovskym hukotom a ja uz vobec neviem co mam robit, lebo nasa 90% privolavacka je v tom okamihu tak na 0 percentach... Absolutne netusim co mohlo byt spustacom, nakolko doteraz ich absolutne ignorovala.. som z toho nestastna, lebo sme sa pekne - krasne vratili k stopovacke a neodvazim sa ju uz pustit takmer nikde, lebo nahananie motorky je ako uznate pre psa nie prave bezpecna cinnost... Uz som ju skusila odvolat, zabavit s hrou, ci snazit sa zaujat maskrtou, alebo nejakou aktivitou - nic, vtedy chyti amok a mna uplne ignoruje a momentalne uz nemam dalsie "napady" ako tento zlozvyk odstranit tak privitam akukolvek radu, alebo aspon vysvetlenie, co som mohla urobit zle - alebo co mohlo byt spustacom toho, ze tieto objekty odrazu prenasleduje :nwm:
Sophie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1243

Re: odnaucenie od stekania

Poslaťod GaS » Uto 01.09.2009 23:55

My mame hned dve ustekane strazne maltezacky,ked su pri brane tak to tam strazia, starsia dokonca vysedava v mieste kde vidi na ulicu cele hodiny :ach:
vsimaju si kociariky na ulici, susedove dieta pri plote a inych psov za olotom :pac:
najhorsie je, ze susedia na ich stekot reaguju tak, ze zavolaju dieta k plotu, a potom sa sklonia a hovoria: ako robi psicek?anoo, psicek robi haw haw..myslim ze maly sa skor nauci havkat ako hovorit kedze to robievaju pravidelne, a vobec im nevadi ze moje male cuda sa idu ustekat..inak u nas to stekanie nechapem :nwm: , moje budu stekat na cudzieho , ale ked ich ten clovek pohladka , prestanu..
GaS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 507
Bydlisko: Most pri Bratislave, Studene

Re: Uštekaný pes

Poslaťod Sana » Pia 04.09.2009 8:15

sunny riesis problem nie symptom
musis jej zvysit sebavedomie, hovorim len z vlastnej skusenosti, moja tiez na vsetko stekala.....zaklad nechala som ju vzdy sa ku vsetkemu priblizit, ked nechcela sla som ja a casom prisla. Ty musis zvysit sebavedomie, to je gro
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: Uštekaný pes

Poslaťod Sunny » Pia 04.09.2009 9:28

Sana ak to bola odpoveď na ten môj príspevok spred roka ( :heh: som už aj zabudla, čo som tam písala), hodne mi pomohla návšteva u Rei, ukázala mi ako na to, kedy je to štekanie "len tak", ako kvázi buzerácia a ako to riešiť, kedy je to štekot lebo sa jej niečo nezdá a ako riešiť to... 90% jej vrešťania nie je naozajstný strach. Napr. včera. Venčila som na lúke, venčili tam aj také šteňa - no, hoooodne väčšie od Monči. Hučala po ňom jak besná, pri tom prcek si ju ani nevšímal. Chmatla som ju, strčila prckovi za zadok nech si ho oňuchá, popri tom som jemu istila hlavu, aby sa jej nemohol hneď otočiť čumákom, potom si oňuchal on ju a bol svatý pokoj, Monča už ani nepípla. Podobný postup funguje aj keď hučí na ľudí. Ak hučí doma "len tak" - keď prídem z práce, keď sa iní psi hrajú a ona im asistuje vrešťaním, stačí že mi "padnú kľúče/vodítko/čokovlek po ruke", ona sa uvedomí a zase je klid. Pomaly ale isto sa to lepší, keď už viem, ako reagovať :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov