Nesocializovaný staford

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Nesocializovaný staford

Poslaťod denyho slniecko » Str 23.06.2021 21:51

Je to už tretí týždeň čo máme z útulku mix staforda 1,5 roka. Preberali sme si ho s tým že má separačnú úzkosť a veľmi sa nemusí s inými zvieratami. Začína to s ním byť ale oriešok. Sosializácia mu nebola dopriata a ako 8 mesačného na neho zaútočil iný starší pes, scenár bol vraj takýto "Hrali sa a tým, že on je mix staforda tak ho provokoval do momentu kym sa nepobili". To má za výsledok to, že akonáhle zbadá iného psa, začne neskutočne jačať (to ani nie je šťekot) a snaží sa za ním silou mocou dostať, aby ho mohol zožrať. Robí to aj na ostatné zvieratá, ale trochu menej intenzívne. Vôbec nerieši nejaké konejšivé signály tých ostatných psov. Viem, že väčšína takýchto útokov zo strachu je vinou psovoda, ktorý prenáša emócie na psa, čo ale nie je tento prípad. Ja som vždy v pohode a kľudná, no tomu psisku je to ukradnuté (aj tréner to takto zhodnotil, keď nás pozoroval).

Paní, čo sa o neho v útulku starala vravela, že ho máme hneď zobrať na cvičák, nech si na psy zvyká. Ja som si vravela, či by nebolo lepšie ho zo začiatku nechať nech si najprv zvykne na nás, ale tak ošetrovateľka v útulku a tréner s 40 ročnými skúsenosťami toho o psoch asi vedia viac, tak sme ho na ten cvičák vzali. Najprv sme si dali individuálnu lekciu, kde tréner doniesol svoje 2 vychované psy, pusil ich na voľno, ten náš na nich chvíľu jačal, keď sa priblížili chcel ich zožrať, ale nakoniec sa ukľudnil a bol s nimi v pohode. Zhodnotenie trénera "Moje psy sú v pohode tak je s nimi v pohode aj ten váš, problém vyriešený". Viacero takýchto lekcií a bude po probléme.

Skúsili sme aj iného trénera, ten nám vedel pekne vysvetliť pri prvom pohľade povahu psa, prečo robí, čo robí, všetko o jeho povahe, atď atď. Jeho hodina bola veľmi pozitívna, až na to, že riešenie na jačanie má byť korekcia - pes má sťahovák pod bradou a za ten sťahovák ho mám zodvihnúť na 2 sekundy tak, aby mal predné nohy vo vzduchu. Takže ho v podstate mám priškrtiť. To síce funguje, no tiež sa mi to nepozdáva a hlavne, psisko si povedal, že keď mu nedovolím zožrať iného psa, tak skúsi zožrať mňa a vodítko.

Je mi jasné, že každý tréner mi bude hovoriť, že ten jeho postup je najlepší a že len mám chodiť na jeho hodiny častejšie. Preto ma zaujíma názor nezainteresovaných psíčkarov tuto na fóre, aký postup by bol najlepší. Ja by som ho najradšej hodila do svorky vyrovnaných pohodových psov nech mu to pekne vysvetlia. :lol:
Respawn....
denyho slniecko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1461
Bydlisko: Brno

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Slausa » Str 23.06.2021 22:16

heh, ja len ze vitaj v klube. Tiez mam doma mimona z utulku co by rad zral ostatne psiky.

Ani jeden z hentych pristupov sa mi moc nepaci, vrestiacemu psovi visenie v lufte moc nepomoze a skor ho este dobre nastartuje (tried and tested :D).

Nam osobne pomohlo makat na sebakontrole, uvedomit si nejak sama seba (aj ja aj Sura :lol: )

Nemam moc rada fb diskusie ale je tam celkom fajn cz-sk skupina takychto mimonov, minimalne ako support group fajn (zijem s reaktivcem). Su tam aj ludia co sa tomuto venuju

Offtopic: vidim ze brno, tam bola barbora tomcik, ona s takymito robila dost vela, cest jej pamiatke :ua:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod denyho slniecko » Str 23.06.2021 23:55

Heh, že dík. :lol:

On je našťastie vo všetkom ostatnom anjelik. Akurát toto a separačka. Ale tá separačka ma až tak nebolí, pracujem z domu, takže to pomaly trénujeme.

Sama som si vyskúšala že to škrtenie sa vie pekne obrátiť proti mne. A ani jednou bunkou môjho tela mi to není prijemné. Flákat ho rukou či niečím a ani kričať po ňom sme ani neskúšali, to je tiež dobrý štartovač. Keď som sa ho snažila odlákať na hračku alebo pamlsok tak ho to ešte viac nabudilo aby hulákal.

Ale už ma pomaly začíná štvať, že sa z parku nemôžem ani dostať domov, lebo sa musím 15 minút schovávať a čakať než z okruhu 50 metrov zmiznú ostatné psy, alebo si spraviť zasa hanbu. :pac: To je jak na potvoru vždy tak, že x hodín sa motáme po vonku, hrajeme, nikde nikto a keď si poviem že už je čas ísť domov tak vtedy vyjdú všetci psíčkari zo sídliska von.

Tu fb skupinu poznám, ale já mám radšej reddit, ten ma zatiaľ v ničom čo sa mi chcelo riešiť v angličtine nesklamal. :lol:
Respawn....
denyho slniecko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1461
Bydlisko: Brno

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod wer » Štv 24.06.2021 4:38

No hlavne zivot v meste prinasa rozne necakane situacie, takze tam tazko sa da postupovat s ohladom na psa... Ti to poviem uplne jednoducho, aky je spravny postup - stretavat najskor len pohodovych psov, co ho budu ignorovat, najskor velka vzdialenost a postupne sa priblizovat... to chce xy opakovani a medzitym ziadna zla skusenost... je to realne..? Nie je...

Skupina psov na prevychovu by mohla fungovat, ale neviem si predstavit, kde by si ju nasla... kto si dobrovolne vystavi svojho psa niecomu takemu...? A to ti hlavne nestaci jednorazova skusenost a skusenost s jednou svorkou, to musi byt vela stretnuti, s roznymi psami.. je to realne .? Nie je..

Ty potrebujes v prvom rade naucit psa 100% ovladatelnost. Ked mu zavelis k nohe, tak prejde pri nohe bez ohladu, co budete minat.. nech si aj vrci, len nech sa nevzpiera na voditku a ta nasleduje... to je proces, trva to a uplne easy to nie je.. ale to je asi tak jedine, co vies ovplyvnit..

Priskrtenie je proste dajme tomu rychle riesenie situacie - psa utlmi a da sa fyzicky udrzat, ked ho nemas ovladatelneho. Zle, ci dobre - neposudzujem. Niekedy to inak nejde... len treba vediet pracovat so psom aj dalej..
Ono ziadne spravne a rychle riesenie neexistuje. Chce to vela vela vela treningov a kludne sa ti moze zase "rozsypat"... Staci zase behom procesu stretnut dakeho druheho agresora, eventuelne ked este daky k nemu pribehne a sa pobiju a si tam, kde si bola..

A btw socializaciu by som tam uz neplietla... to napadnutie, ako pises, to bolo uplne logicke vyustenie situacie - sam si za to mohol a ten niekto, kto ho necha takto provokovat "v hre" druheho psa, by si zasluzil par faciek.. ale to je prave ta oblubena "socializacia" a tot vysledok.. :ach: ludia sa velmi radi skryvaju za zle skusenosti a pritom si nevedia citat psa, ake signaly vysiela. Nechat takto rast pubertaka akcneho plemena je problem.. namiesto "socializacie" treba vychovu :angel:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Slausa » Štv 24.06.2021 7:26

Hlavne ho máš u seba hrozne kratko, 3 týždne su nič. To Sur ešte ani nevedela ako sa volá. Mne dost pomohlo nájsť niečo čo je pre ňu fakt top a je ochotná sa na to sústrediť a naučiť že to u mňa nájde keď sa rozhodne prísť a robiť (tak som par mesiacov chodila s oškvarkqmi vo vrecku). Ona sa k ničomu nútiť nedala, ani nedá, trochu na ňu akokolvek zatlačím a prestava sa baviť a ukáže chvost.
A učiť uplne jednoduché blbiny ktoré sa nakoniec spojili do celkom užitočných vecí (napr taky obyč nosetouch o dlaň ma 100 a 1 využitie).

Offtopic: Kolko raz som došla zvonka s revom že čo som si to vzala za debila a že akokolvek sa snažím, nikam to nevedie, že to bude naveky vekov psožravy pako čo nebude môcť vyliezť na ulicu.
Viedlo, len som si musela počkať a netlačiť na pílu. Tréning trpezlivosti 2000.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod wer » Štv 24.06.2021 7:31

3 tyzdne ho ma? :aaa: to som prehliadla... a to uz absolvoval hentie hodiny na cvicaku...? :ua:
Najskor si vybuduj vztah a potom chci od neho nieco...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Margita » Štv 24.06.2021 8:33

Toto mam najradšej bull je agresívny k psom =zla socializacia, jazvečík zadrhne sliepku =zla socializacia, pes si nenechá pri zradle ťahať usi=zla socializacia

Najlepšia rada vyprdni sa na celú socializaciu,hlavne nech je ovládateľný v každej situácii, nech si všíma viac teba ako inych psov
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Tiaali » Štv 24.06.2021 10:49

Mám doma adoptovanú šarpejku mixnutú na 99% s niečím typu bull, brali sme si ju v podobnom veku. Neviem si popravde ani predstavit, že by som hneď po príchode ju hodila na cvičák medzi skupinu psov štýlom 'na socializuj sa'. Počkala by som kým sa so psom vybuduje aspoň ako taký vzťah, začala pracovať skôr na základnej poslušnosti a naučiť sa odhadnúť reakcie atď.
Aj za dva roky čo ju máme a napriek tomu, že extrémne reaktívna je stále, už tie venčenia nie sú až taký stres ako zo začiatku, kedy to bola naozaj lotéria typu aký problém nastane dnes. Ale ona je nadmieru špecifické plemeno mixnute s ďalším takže u nej nejaká pohodová prechádzka navolno s inými psami ani nehrozí nikdy a ani to od nej nikto nečaká.
Tiaali
Junior
 
Príspevky: 311

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod denyho slniecko » Štv 24.06.2021 20:10

wer píše:3 tyzdne ho ma? :aaa: to som prehliadla... a to uz absolvoval hentie hodiny na cvicaku...? :ua:
Najskor si vybuduj vztah a potom chci od neho nieco...


To sa mi tiež veľmi nezdalo. Preto som sa pýtala x trénerov, ale všetci hneď že mám prísť rovno na socializáciu. Ošetrovateľka z útulku ho tam sama chcela zobrať. Tak som úsudku ľudí, ktorý psy trénujú desiatky rokov verila viac ako tomu svojmu. Nechápem že ma nikto neposlal do prdele s tým, že si s psom mám najprv vybudovať dobrý vzťah. Mám 100 chutí sa vykašlať na týchto takzvaných trénerov, vytiahnuť na neho kliker a robiť si to po svojom... Akurát by som fakt ocenila feedback tretej osoby ktorá sa tak nejak vyzná...

Na ovládateľnosti pilne pracujeme, to je za tie 3 týždňe o 1000 levelov inde a do určitej vzdialenosti pohodové psy zvláda. Síce ich nespustí z očí, ale sadne si, ľahne, nechá sa odviezť na opačnú stranu. Najhorší sú kreténi ľudia, ktorí vidia, že psisko na ne vrieska, má na krku obrovský žltý kus handry, ten ich pes tiež vrieska ako debil a tí ľudia idu priamo naproti rovno jemu do tlamy. :pac: Takých kreténov by som najradšej pohrýzla sama osobne.

Slausa píše:Hlavne ho máš u seba hrozne kratko, 3 týždne su nič. To Sur ešte ani nevedela ako sa volá. Mne dost pomohlo nájsť niečo čo je pre ňu fakt top a je ochotná sa na to sústrediť a naučiť že to u mňa nájde keď sa rozhodne prísť a robiť (tak som par mesiacov chodila s oškvarkqmi vo vrecku). Ona sa k ničomu nútiť nedala, ani nedá, trochu na ňu akokolvek zatlačím a prestava sa baviť a ukáže chvost.
A učiť uplne jednoduché blbiny ktoré sa nakoniec spojili do celkom užitočných vecí (napr taky obyč nosetouch o dlaň ma 100 a 1 využitie).

Offtopic: Kolko raz som došla zvonka s revom že čo som si to vzala za debila a že akokolvek sa snažím, nikam to nevedie, že to bude naveky vekov psožravy pako čo nebude môcť vyliezť na ulicu.
Viedlo, len som si musela počkať a netlačiť na pílu. Tréning trpezlivosti 2000.


Zas on je strašne chytrý, niekedy až príliš :lol: Ale ešte som nenašla ňamku ktorá by ho dostala z tranzu. Za normálnych okolností ide po vybraných 4 druhoch sušeného mäska, keď ale niečo zavetrí alebo zbadá tak absolútne nič. Zo začiatku fungovala pískacia hračka, ale za 2 dni si na to zvykol. :pac: Určite by zafungoval ježko, za tým by aj skočil z mosta, ale ten je vo vrecku trochu nepraktický. :lol: Čo sa týka jedla, tak už mi došli nápady, mám pocit že som už vyskúšala všetko.
Respawn....
denyho slniecko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1461
Bydlisko: Brno

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod wer » Štv 24.06.2021 20:39

Ako rozlisis, kto sa vyzna...? My sa vyzname...?
Takych kadejakych vycvikarov je kvantum, mudrych rad ma tiez kazdy na rozdavanie. Vzala si si velke susto, nie vzdy je to uplne riesitelne. Pracuj s tym psom, vnimaj ho, studuj si o tom, uc sa, ale rady filtruj a ono sa to dakam posunie. Drzim palce!
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Elis » Štv 24.06.2021 20:58

denyho slniecko píše:Takých kreténov by som najradšej pohrýzla sama osobne.


sorry, ale tohle je proste - zivot.
nikdy nebudes ridit okoli - jen a jen sveho psa.
myslet si, ze si poridis potizistu a vsichni v okoli ti budou vychazet vstric -bylo asi trosku naivni.

obdivuju lidi, co do tohohle jdou - netroufla bych si na takoveho psa
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Slausa » Štv 24.06.2021 20:59

ak znesie, obcas pomoze proti blbym ludom navliect na psa velky kovovy kos. To sa niektore jedince spamataju alebo aspon vyjadria trochu respekt. Je to o nervy, to ti verim. Tiez som mala pocit ze zbankrotujem na skusani pamlskov, x balikov otvorenych a vonku nic, prazdo, flusala ich do dialky. Uz aj kadejake parky, klbasy sunky som brala, vsetko mastne :lol:

toto je este celkom sikovna vec, https://www.youtube.com/watch?v=BEHg-B2t1uc&t=391s a akokolvek blbo to vyzera funguje to
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod denyho slniecko » Štv 24.06.2021 22:43

Elis píše:
denyho slniecko píše:Takých kreténov by som najradšej pohrýzla sama osobne.


sorry, ale tohle je proste - zivot.
nikdy nebudes ridit okoli - jen a jen sveho psa.
myslet si, ze si poridis potizistu a vsichni v okoli ti budou vychazet vstric -bylo asi trosku naivni.

obdivuju lidi, co do tohohle jdou - netroufla bych si na takoveho psa


S tým nepočítam, to je len poznámka. Nepotrebujem aby mi niekto výchadzal vstric.

Už si pomaly začínam myslieť, že som blázon, keď som ho brala. Ale ako vravím, vo všetkom ostatnom je anjelik. A na ten jeho škaredý ksichtík sa nedalo povedať nie. :heh: Bezproblémové psy sa v útulkoch dlho neohrejú, tento by tam určite strávil pekne dlhú dobu a ak nie, tak by ho veľmi pravdepodobne niekto iný vrátil. 3 páničkov si už vystriedal... myslím, že stačilo.

Slausa píše:ak znesie, obcas pomoze proti blbym ludom navliect na psa velky kovovy kos. To sa niektore jedince spamataju alebo aspon vyjadria trochu respekt. Je to o nervy, to ti verim. Tiez som mala pocit ze zbankrotujem na skusani pamlskov, x balikov otvorenych a vonku nic, prazdo, flusala ich do dialky. Uz aj kadejake parky, klbasy sunky som brala, vsetko mastne :lol:

toto je este celkom sikovna vec, https://www.youtube.com/watch?v=BEHg-B2t1uc&t=391s a akokolvek blbo to vyzera funguje to


Proti idiotom veru nepomáha ani ten najväčší koš ani keď ten pes vyzerá ako najväčší zabiják. :pac:

Ja už som vonku skúšala aj pravé smradľavé prošuto, hovädzie jazyky, slaninu takú, že psy z vedľajšieho sídliska sa tam zbehli a on ignor :heh: Jediné čo na neho vo väčšíne prípadov funguje je keď po ňom tu ňamku hodím. To sa uvedomí aspoň na tú pol sekundu čo to vezme zo zeme. :heh:

Lenku poznám, bavili sme sa, je škoda že takto cez prázdniny nemá čas. :ua:
Respawn....
denyho slniecko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1461
Bydlisko: Brno

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod straka17 » Pia 25.06.2021 6:13

Nechytil by sa na vylizovanie niecoho z tuby bokom/chrbtom ku psovi?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Bad » Pia 25.06.2021 9:32

denyho slniecko píše:vytiahnuť na neho kliker a robiť si to po svojom...

tohle není špatný nápad

když se podpoříš literaturou : F. Šusta Trénink je rozhovor + Trénink je v hlavě (tahle je více, řekněme, technická, učí člověka analyzovat na konkrétních příkladech, a dává odpovědi na "proč to nefunguje"....)

a trojúhelník stresu téhož autora (myslím že je v té první knize) :
https://www.treninkjerozhovor.cz/data/t ... t15047.pdf

což je v podstatě to, co je na videu od LB (a jo, funguje to, chodila jsem k ní do kurzu reaktivců)

a je to proč jsou pamlsky na nic u psa v "transu"

je to o práci se vzdáleností od podnětu (tedy i otázka, zda množství a vzdálenost psů můžeš ovlivnit - jezdit venčit někam do prostoru? + jezdit někam na trénink? v Brně je např. Psí park,kde se něco takového řeší a myslím - ale nevím - že na stejném principu jako koira - LB)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov