Nesocializovaný staford

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod Ulf » Pon 28.06.2021 11:42

Si trochu myslím, že sa porovnáva neporovnateľné. Presne je to o tom, že je to niečo čo funguje za určitých okolností. Ale pes ktorý žije v ľudskom prostredí je myslím emočne, komunikačne, zručnosťami, kombinatorikou a všetkým možným niekde úplne inde ako ťava v zoo. Nie som si istá, či metódy s ktorým vycvičím tuleňa v bazéne, alebo ťavu vo výbehu budú jaksi stačiť pre psa. Ako možno to trochu zjednodušujem, ale pes a jeho život s nami sa mi vidí oveľa komplexnejší, ako ťava (tuleň, papagáj...) + ošetrovateľ v zoo. Pes predsa nie je len automat na podmienené reflexy. A na to príde skôr či neskôr každý, kto stavia všetko výlučne na odmenách. Pre mňa je tam vždy to kúzelne slovo vzťah, to je pre mňa to čo má psa primárne motivovať k spolupráci. To by mal byť ten základný motor spolužitia, nie? Darmo budem pamlskovať psa, ktorý mi z nejakého dôvodu neverí (a nie, neuverí ani po pol kile pamlskov). edit: krásny príklad tu opísala v inej téme straka s tým ich RR a ošetrením nosa.

Margit a tiež by som takto nezovšeobecňovala že každý pes znesie aj zlé zaobchádzanie a s každým vieš ísť cez limity len preto že ty si povieš, že máš cvičiť 30 minút. Myslím, že už len „blbé“ 11 týždňove šteňa mojej lajky by ťa v tomto preškolilo za 5 minút, sorry. V tomto napr. Viggo bol úplne splachovací a platí čo si povedala, Tajga neodpustí nič. Veškeré tvoje prešlapy okamžite vidíš a nie je jednoduché ich vrátiť späť - to hovorím o vzťahu/spolužití, nie výcviku - ktorý je až čerešňa na torte vzťahu.
A áno, súhlasím, ideálne práca je pre psa odmena, ale pri učení tej práce zase vôbec nezahadzujem pamlsky, ja zadarmo tiež nepracujem, aj keď mám so šéfom super vzťah. Ale keby ten vzťah nemám, tak ma nemotivuje ani veľa euro na výplatnej páske, no o tom to je. Ale možno sa proste pletiem a všetko je inak. :angel:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Nesocializovaný staford

Poslaťod denyho slniecko » Uto 06.07.2021 23:28

To psisko má snáď neprestane prekvapovať. :heh: Našla som neďaleko v lesíku krásné velké kozáky. Ukážkové ako z knižky. No než som sa k nim stihla priblížiť ten blbec na ne naletel a rozkúskoval ich na malé kúsky :pac: zaujímavé je že random huby v parku nerieši ale krásne kozáky mi musel rozobrať. A ani nemal chuť si ich očuchať a preskúmať. Z metra na ne skočil a už neboli.
Respawn....
denyho slniecko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1461
Bydlisko: Brno

Predchádzajúci

Späť na Riešenie problémového správania sa psov