Divné správanie stenata

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod nicicka » Štv 22.04.2021 10:17

wer píše:Nie, ja myslim, ako na tom pracujete...

Tak zatiaľ nevieme ako v takých situáciách reagovať. Zatiaľ chodievame tam kde je veľa ľudí a bicykle, lebo tie ide takisto potrhať. Ideme s ňou ďalej nech to vstrebáva z väčšej diaľky. Stalo sa aj že chcela niekam bežať keď bola na vodítku no ja som ju nepustila a bolo tam malé dieťa a už som videla že si to chce na ňom vybiť lebo akurát ju išilo pohladkat. Snažím sa takéto situácie nejak korigovať no neviem či na toho psa hrubšiu silou. Alebo naučiť povel nesmieš. S trénerom sme na začiatku a teda dúfame že to nejak odstranime. Inak je to neskutočne mudry pes. Bojím sa že až veľmi :lol:
nicicka
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod wer » Štv 22.04.2021 10:21

Tak ja ze na to mate trenera... Na to sa aj pytam, ze co robil. Ved to ste mali riesit hned prvu hodinu...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod nicicka » Štv 22.04.2021 10:28

wer píše:Tak ja ze na to mate trenera... Na to sa aj pytam, ze co robil. Ved to ste mali riesit hned prvu hodinu...

Vravel že socializovat...lenže ja neviem či to nie je málo...
nicicka
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod wer » Štv 22.04.2021 10:30

:ach: uhm. Rada nad zlato...
On vas vidi nazivo a ty sa pytas na fore... nieco je zle.
Ono sa naozaj tazko radi cez pismenka. Toto je, si myslim, vazny problem a potrebujete niekoho znaleho cim skor. Henten asi nebude ten spravny...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Lindchen » Štv 22.04.2021 10:39

Vzali ste si v podstate problémového psa - aspoň pre vás takým je (nevidíme, nevieme, hodnotenie majiteľov sa často od reality dosť líši), ste neznalí a neviete s ním pracovať. Zmeňte trénera.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Ulf » Štv 22.04.2021 10:46

A povedal vám ako socializovať?
Lebo ísť s ňou z diaľky obzerať bicyklistov nestačí. Predpokladám, že ona už má nejakú emóciu, ktorú ešte neprejaví keď sa díva, a vy sa ju asi snažíte upokojovať - z jej pohľadu ju chválite!!! za tie zlé emócie!! Poprípade do toho pridávate ešte vlastnú emóciu neistoty - ktorá sa ale s istotou prenesie na psa.
Ujasnite si, čo po nej vlastne chcete a postupne si za tým choďte. Pes potrebuje návod, ako sa má v situácií chovať, ak ho nemá, je neistý - ak je neistý/nervózny ešte od povahy, tým duplom. Takže príklad. Jančí na cyklistu. Ale ty chceš, aby ti sedela u nohy potichu. Takže povel sadni, bude v tej situácií pre ňu barlička. naučíte sa tento povel v úplnom klude a pohode a pomaličky ho potom začnete prenášať do situácie - veľmi pomaly. Dávajte si pozor na načasovanie povelu - aby ho dostala ešte pred tým, ako príde ku konfliktnej situácií, keď vás ešte vníma a tak isto na načasovanie pochvaly, aby ste ju nechválili za jej uletené emócie, ale za povel. Za mňa, ak som si nie istá za čo vlastne chválim psa, nechválim, max len letmý pokojný dotyk. To ale ozaj predpokladá, že napríklad to sadni má utvrdené a vie čo po nech chcete a vie že to je dobré a pozitívne, keď to spraví.
A stále, vystupovať voči psovi zrozumiteľne, včas a byť dôsledný. Nerozmaznávať a podobne. A hlavne vy ako osoby buďte v klude. Musíte toto pretnúť, lebo to vypadá tak, že havina si rieši svoje a vy jej v tom z jej pohľadu nijak nepomáhate, ste tam len ako doprovod.
A ďalšia vec, zožeň si knihu Konejšivé signály od Turid Rugaas.
Tak isto, pokiaľ sa jedná o stret s ľuďmi, tam to je aj o tom, že na začiatku aj ten človek ktorého stretávate musí vedieť ako sa správať, aby tiež psovi nedal zámienky na blbosti a pomáhal vám vo výchove. No, je to na dlho. Nájdite si niekoho, kto vás bude rozumne viesť, kto správaniu psa rozumie inak ako len vycukávanie psa na sťahováku a riešte, bojujte.
Naposledy upravil Ulf dňa Štv 22.04.2021 10:50, celkovo upravené 1
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Margita » Štv 22.04.2021 10:49

A hlavne sa zamerajte na jeho motivaciu na vás, hrajte sa s ním, sú také kadejaké motivačné hry pre šteniatka, hlavne si musí vybudovať vzťah s vami a mat vás za ten bezpečný prístav, mne tie socializacie pripadajú tak, že hrrr a ideme nútiť stena sa kontaktovať s každým, vystavovať ho všetkým jeho strašiakom, na ktoré ešte nie je pripravene, jasne ide to aj tak, že hodím psa do epicentra jeho strschov a ved si zvykne, hej príde to raz rezignuje ale toto nie je cesta
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Ulf » Štv 22.04.2021 10:58

My sme kedysi takto bojovali s reakiou na psov, ktorá bola veĺmi brutálna, stačilo vidieť psa na druhom konci ulice a nastal horor na vodítku. A presne som časom pochopila, že sám si na nich nezvykne, sám na to nepríde, čo má robiť. Bola som tam na to ja, aby som sakra predvídala situácie a pomohla psovi cez ne prejsť. Presne to sadni (preto som to dala za príklad) je veĹmi jednoduchý povel a cvik, ktorý bol schopný urobiť a udržať ho aj vtedy. Čo som mu dovolila bolo vyštekať sa, ako ventil. Pozor nie útočiť, ale sedieť a papulovať mohol. Potom sme mohli ísť ďalej, lebo ak dokázal sedieť, znamenalo to, že už on sám mal ako takú kontrolu nad sebou.
Pozor, vydaný povel pre psa platí až kým ho nezrušíš iným povelom - neexist, že pes odíde sám z toho sadni. Ale jasné, že, povel nenaťahujem nad únosnú mieru psychickej výdrže psa.
Pri takýchto havoch je nutné naozaj vedieť čo chceš a plánovať, predvídať, taktizovať. A situáciu, čo riešiť neviem, neriešim, odídem z nej.
Inu samé to nepôjde a stojí to dosť námahy, nič sa nedá robiť.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Margita » Štv 22.04.2021 11:12

Ja som mala pri Derikovi že sem sem, ako očný kontakt, a tak sme vedeli prejsť :lol: a to mal vytipovane domy so. Psami, na ktorých bliakal už 50m pred tým
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Ulf » Štv 22.04.2021 11:16

presne, akákoľvek barlička, o ktorú sa dá so psom oprieť. TRochu sa aj zamyslieť, čo to je, čo pes najlepšie zvláda.
U nás by sem sem nestačilo, najmä na začiatku :ua: raz sa mi takto pri vytypovanom plote vydrapil z ruky (auprstyvodítkofuj) a keď sa mi ho podarilo spacifikovať od ploty tak mal úplne biele ďasná jak bol vytočený a rozúzúrený.. :pac: on bol chodiaca nepríčetnosť.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Slausa » Štv 22.04.2021 12:14

Mne celkom pomohol nosetouch (o ruku alebo palicku), ked už sedieť zvládala. Silnejšie podla mna ako oci ale da sa v tom už pohybovať
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod wer » Štv 22.04.2021 12:15

Ja by som este tu konkretne - kym je to steniatko, to neponimala cez vycvik... k tomu bude cas, ked to nepojde cez vychovu..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod nicicka » Štv 22.04.2021 12:31

Ulf píše:A povedal vám ako socializovať?
Lebo ísť s ňou z diaľky obzerať bicyklistov nestačí. Predpokladám, že ona už má nejakú emóciu, ktorú ešte neprejaví keď sa díva, a vy sa ju asi snažíte upokojovať - z jej pohľadu ju chválite!!! za tie zlé emócie!! Poprípade do toho pridávate ešte vlastnú emóciu neistoty - ktorá sa ale s istotou prenesie na psa.
Ujasnite si, čo po nej vlastne chcete a postupne si za tým choďte. Pes potrebuje návod, ako sa má v situácií chovať, ak ho nemá, je neistý - ak je neistý/nervózny ešte od povahy, tým duplom. Takže príklad. Jančí na cyklistu. Ale ty chceš, aby ti sedela u nohy potichu. Takže povel sadni, bude v tej situácií pre ňu barlička. naučíte sa tento povel v úplnom klude a pohode a pomaličky ho potom začnete prenášať do situácie - veľmi pomaly. Dávajte si pozor na načasovanie povelu - aby ho dostala ešte pred tým, ako príde ku konfliktnej situácií, keď vás ešte vníma a tak isto na načasovanie pochvaly, aby ste ju nechválili za jej uletené emócie, ale za povel. Za mňa, ak som si nie istá za čo vlastne chválim psa, nechválim, max len letmý pokojný dotyk. To ale ozaj predpokladá, že napríklad to sadni má utvrdené a vie čo po nech chcete a vie že to je dobré a pozitívne, keď to spraví.
A stále, vystupovať voči psovi zrozumiteľne, včas a byť dôsledný. Nerozmaznávať a podobne. A hlavne vy ako osoby buďte v klude. Musíte toto pretnúť, lebo to vypadá tak, že havina si rieši svoje a vy jej v tom z jej pohľadu nijak nepomáhate, ste tam len ako doprovod.
A ďalšia vec, zožeň si knihu Konejšivé signály od Turid Rugaas.
Tak isto, pokiaľ sa jedná o stret s ľuďmi, tam to je aj o tom, že na začiatku aj ten človek ktorého stretávate musí vedieť ako sa správať, aby tiež psovi nedal zámienky na blbosti a pomáhal vám vo výchove. No, je to na dlho. Nájdite si niekoho, kto vás bude rozumne viesť, kto správaniu psa rozumie inak ako len vycukávanie psa na sťahováku a riešte, bojujte.


Ďakujem za radu. Ona doma zvláda povely perfektne. Naozaj sa sadni naučila ako sedem týždňova a rozumie tomu povelu. Ale skrátka keď je von, kde má milión vzruchov tak jednoducho ten povel ignoruje lebo je tam pre ňu niečo iné. Možno inú odmenu. Možno sme aj my spravili blbosť, že sme ju vzali hneď tam kde je hrozne veľa ľudi a viac jej to uškodilo ako pomohlo. A je pravda že povely netrénujeme tam kde je viac ruchu.
nicicka
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod nicicka » Štv 22.04.2021 12:40

Margita píše:A hlavne sa zamerajte na jeho motivaciu na vás, hrajte sa s ním, sú také kadejaké motivačné hry pre šteniatka, hlavne si musí vybudovať vzťah s vami a mat vás za ten bezpečný prístav, mne tie socializacie pripadajú tak, že hrrr a ideme nútiť stena sa kontaktovať s každým, vystavovať ho všetkým jeho strašiakom, na ktoré ešte nie je pripravene, jasne ide to aj tak, že hodím psa do epicentra jeho strschov a ved si zvykne, hej príde to raz rezignuje ale toto nie je cesta

Margita píše:A hlavne sa zamerajte na jeho motivaciu na vás, hrajte sa s ním, sú také kadejaké motivačné hry pre šteniatka, hlavne si musí vybudovať vzťah s vami a mat vás za ten bezpečný prístav, mne tie socializacie pripadajú tak, že hrrr a ideme nútiť stena sa kontaktovať s každým, vystavovať ho všetkým jeho strašiakom, na ktoré ešte nie je pripravene, jasne ide to aj tak, že hodím psa do epicentra jeho strschov a ved si zvykne, hej príde to raz rezignuje ale toto nie je cesta

Ach no ja mám niekedy pocit že je to pes manipulátor. Naozaj musí byť človek kreatívny pri vymýšľaní hier. Už keď je rozblaznena tak má tendenciu hrýzť silnejšie a vtedy jej začnem dávať povely ktoré ovláda, prip. iné hry kde dostane odmenu a musí pracovať hlavou. A to začína že zneužívať. Už keď príde s ostrou náladou viem že chce niečo kde bude p
odmena :lol:
nicicka
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Divné správanie stenata

Poslaťod Margita » Štv 22.04.2021 12:45

Keď sa moc rozkokosi tak zapisti alebo hlasno povedz au a hra konci
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov