Pes z útulku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Pes z útulku

Poslaťod veronj » Uto 23.03.2021 20:24

Dobrý večer , možno je to trochu unáhlené ale skúsim sa predbežne podeliť o náš problém . Možno mi niekto pomôže alebo má podobnú skúsenosť. Minulý týždeň sme si z útulku priniesli psíka. Je to 9 mesačný kríženec malého vzrastu . Niečo medzi bradáčom a teriérom. Bol odobraný z osady .Povahovo mu nieje čo vytknúť, ku mne a partnerovi je veľmi dobrý . Nedovolí si nič. Problém nastal, keď sme po 4 dňoch zavolali na návštevu mojich rodičov , ukázať im psa. Naši si milo pri dverách čupli, rozprávali sa s ním , nastavovali ruku aby ich očuchal a vyzeralo to celkom nádejne . Akonáhle prekročili prah obývačky, pes sa rozštekal , zježila sa mu srsť a nakoniec po otcovi vyštartoval tak , že ho pokúsal do stehna . Nič vážne to nebolo , stihol sa uhnúť avšak , ak by tak nebolo , verím , že by roztrhal aj nohavicu. Rýchlo som ho teda zobrala mimo bytu a išli sme sa prejsť . Bol v takom tranze , že keď okolo nás išiel chlapec , vyštartoval aj po ňom . Bol však na vôdzke tak som ho rýchlo okrikla a pritiahla ku sebe. Keď vo vchode stretneme susedu , automaticky začína vrčať. Keď som sa rozprávala s pani z útulku, vyjadrila sa , že ku agresivite a štekaniu nemal nikdy sklony. Viem , že je skoro po ňom chcieť 100% správanie ale toto si jednoducho nemôže dovoliť. Chcem sa teda spýtať, či máte niekto skúsenosť s podobným správaním ? Ako ste postupovali a akým spôsobom sa vieme zbaviť takejto agresivity a či je teda možné zbaviť sa takéhoto správania aj keď už nejde o úplne šteňa . Za všetky rady a odpovede vopred ďakujem
veronj
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pes z útulku

Poslaťod straka17 » Str 24.03.2021 7:09

Ahoj, má pes nejaké bezpečné miesto, kam sa chodí schovať? Ak nie, naučte ho povel miesto. Keď prídu cudzí do bytu, odvelíte ho a dáte mu tam niečo dobré, napríklad mäsovú kosť. Pritom nech si ho návšteva nevšíma.
A vonku namotávať psa na seba. Ty máš niečo lepšie, niečo za čo sa oplatí čumieť na teba a neriešiť ľudí okolo. Treba to začať praktikovať z diaľky, tak, že pes vníma rušivý podnet ale ešte sa sústredí. Časom sa dopracujete bližšie a bližšie
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes z útulku

Poslaťod Slausa » Str 24.03.2021 7:25

Mam podobného mimona. Do svojho si ludi moc púšťať nechce, okrem iného. Pomáha keď človek nevojde priamo jej do rany do dverí ale sama zvonka vidi že vchádza do dverí a ide ku nám. Takže natvrdo zoberiem na voditko, vyjdem von, s osobou pokecam, pozdravím sa a pošlem ju hore, aby pes videl ze ide k nám. Pri neznámych kde sa toto neda je doma v klietke
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Pes z útulku

Poslaťod veronj » Str 24.03.2021 7:55

Ahojte , Áno , má pelech . Učíme ho , že je to jeho miesto . Už na to začína reagovať , nie 100% ale pomaly začína . Predsa to je ešte krátko. Ďakujem Vám za odpovede . Keď ideme na prechádzku a niekto sa mu náhodou nezdá , hneď automaticky vrčí. Spočiatku dokonca aj na psov .
veronj
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pes z útulku

Poslaťod Margita » Str 24.03.2021 8:02

Ak je to pes samec tak na psy taka reakcia je bežná
Skôr sa ho snažte motivovať na seba a ostatných ignorovat, ak sa nebude chcieť hrať s inými psami nebude divny :lol: je to pes, nie dieta
A doma najidealnejsie keď ho návšteva ignoruje,keď niekto príde pes vystartuje (myslím, keď niekto zazvoní) bude hlásiť, ho pošlete na miesto dajte mu niečo na zuzlanie, vojde návšteva a psa nech nerieši, stačí len ze bude v kľude reagovať na vaše návštevy, nemusí ich chodiť zdravit a vítať sa s nimi, je to pes nie dieťa :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes z útulku

Poslaťod wer » Str 24.03.2021 9:20

To ste si zobrali dost velke susto... samca, pubertaka, s terierom/bradacom v sebe, z osady.... :rip:

Za prve by som mu nechala cas sa aklimatizovat. To trva aj 2-3 mesiace. Vtedy sa aj prejavi uplne.. A ze sa v utulku neprejavil - mal prilezitost? V utulku? To nie je prirodzene prostredie...

Ja by som teraz navstevy domov k nemu nevodila... najskor sa potrebujete zoznamit vy spolu, potom ho postupne ucit dake pravidla, ucit povely na skoordinovanie. Aj nad klietkou by som sa zamyslela.. Vsetko treba v klude ucit, nie vtedy, ked je pes na nervy z navstevy... takze az ked bude pripraveny, tak mozete doviezt navstevu. A presne by som na to sla ako pise slausa - so psom von, mimo domova, pockat spolu na navstevu a ist spolu dnu. Pri prichode dat psovi mlsku a poslat ho na miesto s tym.

A je to neistota, to je vsetko strachova reakcia a naucil sa, ze tak ludi zazenie... potrebuje ziskat doveru... nech na nwho nikto netlaci, nepozera, nehladka, nekontaktuje... inak toto je uz vcelku vazny problem a asi idealne riesit s nejakym fakt dobrym vycvikarom..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes z útulku

Poslaťod Puk » Sob 27.03.2021 7:07

wer píše:To ste si zobrali dost velke susto... samca, pubertaka, s terierom/bradacom v sebe, z osady.... :rip:


:jop: :jop: :jop:

Presne ako píše wer. Nečakaj radu, ktorá na 100% zaberie, na takú radu treba vidieť správanie psa a tak trochu poznať aj pozadie jeho správania. To z útulkáča nikdy nezistíš. Každopádne ti držím palce, aby si to zvládla. Len dve veci - v začiatkoch afektu presmerovať jeho pozornosť a záujem inam (naimitovať podmienky preskokovej reakcie = zmeniť jeho motiváciu). druhá nie je nasmerovaná proti psom z útulku, ale - práve to, že pes nie vždy povahovo a správaním vyjde podľa predstáv a dostavia sa problémy (neraz fakt treba na takého psa skúsenosti - nehovorím, že ale na každého!), je treba pripísať práve "pozadiu". Tak ako pes dostáva do vienka genetiku, tak rovnako dostáva "do správania" aj životné skúsenosti. A tam zväčša býva pes zakopaný - zlé skúsenosti, nevhodné nasmerovanie psa, ktoré možno pôvodnému majiteľovi vyhovovalo a bolo v ňom upevňované, novému majiteľovi môže prekážať). Na druhej strane - netreba sa týmto situáciám vyhýbať!!! Naopak, treba ich často navodiť a pritom korigovať správanie psa žiadúcim smerom. Len takto sa to časom obrúsi.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Pes z útulku

Poslaťod Domca » Štv 08.04.2021 7:48

A ze sa v utulku neprejavil - mal prilezitost? V utulku? To nie je prirodzene prostredie...


Offtopic: A toto presne by sa mali naučiť aj ľudia v niektorých útulkoch. Neraz čítam, keď sa vracia pes z adopcie, pasívne-agresívne posty o tom ako "u nás toto nikdy neurobil", takže majitelia si to určite vymysleli. (Nehovorím, že nie sú situácie kedy si človek naozaj vymyslí dôvod prečo psa vrátiť, ale ten prístup združení ma dostáva niekedy :ach: )
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov


Späť na Riešenie problémového správania sa psov