Šialená 5-mesačná fenka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Šialená 5-mesačná fenka

Poslaťod mokus » Uto 20.10.2020 18:00

Pekne zdravím!

Máme 5 mesačnú fenočku z útulku, adoptovali sme si ju, keď mala 3.5 mesiaca. Je to náš prvý pes a zrovna podľa všetkého hodne reaktívny, takže sa pasujeme s niekoľkými problémami, ktoré ma sem tam privádzajú na kraj zrútenia :D takže sa poteším každej rade od skúsených, ktorí mali problém s podobnými vecami, ako ja. Takže:

1. INÉ PSY:
najväčší problém je, že nezvláda iné psy. Keď nejakého vidíme na ulici, začne šialene ťahať, prestane úplne počúvať, nepomáha ani pamlsok, ani slová, ani fyzické zabránenie výhľadu alebo prístupu k psovi, jedine vzdialenosť a to ju tiež musím odtiahnuť nasilu. Inak sa zaprie do postroja a bláznivo breše, trhá sa a je jej jedno, či druhý pes reaguje, alebo nie.
Skúsili sme nasledovné:
-nechať ju sa zoznamovať (výsledok bol taký, že vyprovokovala aj najflegmatickejšieho psa tým, že mu neustále brechala priamo do tváre, bez akýchkoľvek reakcií na varovné signály typu zavrčanie a pod.).
-znižovať vzdialenosť a odvádzať pozornosť pamlskami alebo pohybom (veľmi malá úspešnosť, sem-tam to pomôže, ale ťažko sa to trénuje na ulici, kde je veľa psíčkarov. Suma sumárum, týmto spôsobom sa snažím vytrvalo trénovať od začiatku, zmena takmer žiadna (možno trošinku pozitívna).

Najhoršie na tom je, že po stretnutí so psom je celkove hrozne rozrušená a prechádzka je v keli, pretože prestane počúvať. Psíčkari v našom okolí sa nám už vyhýbajú oblúkom :D (a to som si myslela, že práve vďaka psíkovi nejakých ľudí spoznám :D).

2. IGNORÁCIA
Keď sme na prechádzke v lese, v istom momente ma začne totálne ignorovať. Nezaujíma ju žiadna dobrota, tlieskanie, pískanie, pokríknutie, potiahnutie za postroj, proste UPLNE NIČ, ani očný kontakt nenadviaže. V okolí nášho domu už celkom poćúva, ale ďalej od domu je to katastrofa. Vtedy tiež oveľa viac ťahá, vkuse ňuchá a ja pre ňu prestávam existovať.
Skúšala som (okrem vyššie spomenutého) proste zastať, počkať, kým na mňa náhodou pozrie a vtedy odmeniť. Ale bohužiaľ najčastejšie to končí aj tak skučaním, pretože nemôže ísť ďalej, ako ona chce, ale ten očný kontakt ani za svet nenadviaže.
Na ťahanie som skúsila zastať, kým neuvoľní vodítko alebo zmeniť smer, keď začne ťahať (pamlsky pri nohe v lese nezaberajú, stále ňuchá.

3. PRIVOLANIE
Nepočúva na privolanie - iba úplne náhodne. Doma to funguje fajn, ale vonku vôbec, hlavne nie v lese. Problém je, že kvôli nevyspytateľným momentom, kedy má tendencie bežať za deťmi, cyklistami, bežcami a hlavne kvôli tým psom, musí byť stále na vodítku (máme aj také extra dlhé). Neviem, ako ju privolať, keď je zaujatá niečím iným (čo je takmer vždy počas prechádzky). A ťažko sa to samozrejme trénuje, keď je na tom vodítku.

4. HRYZENIE
Ešte stále hryzie, keď sa teší. Síce prestala také to šteniatkovské kusanie, menej hryzie aj veci v okolí, ale akýkoľvek (z jej strany želaný) kontakt končí hryzením rúk a ťahaním rukávov. (napríklad keď vyvalí bruško, že sa chce hladkať, alebo keď príde niekto domov, resp. na návštevu - na zvítanie skáče a hryzie). Nie je to silné hryzenie, vieme, že je to prejav radosti, ale aj tak je to rušivé, lebo nám ničí oblečenie a desí návštevy :D
Skúšala som nasledovné:
Vždy jej dať niečo iné na hryzenie a pochváliť, keď to začne hrýzť.
Zapišťať, keď ma hryzne.
Vrátiť jej to nejak jemne samozrejme.
Odísť, prestať sa hrať, keď hryzie.
Trénovať hladkanie a dotyky - keď hryzie, zoberiem ruku, keď rovnaký kontakt zvládne bez hryzenia, dám jej odmenu.

Nič z toho zatiaľ neprinieslo signifikantný rozdiel, hryzie skoro rovnako, ako na začiatku.

V ostatných oblastiach je skvelá, učenlivá, keď sa sústredí, tak veľmi rýchlo pochopí, čo sa po nej chce. Akurát keď sú rozptyly, tak je to úplne iný pes.
Už sme ohlásení u trénerky, takže aj toto bude čoskoro, no dovtedy by som si rada prečítala pár tipov, ktoré sa osvedčili majiteľom psov porobných tomu môjmu.
Veľká vďaka vopred :)
mokus
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Šialená 5-mesačná fenka

Poslaťod Margita » Uto 20.10.2020 18:26

Úplne normálne nevychovane šteňa :lol:
Nemôžeš čakať od psa ktorého nič nenaucis že bude robiť to čo chces
Ale tak za prečítanie stoji
Sveho psa nestrilejte
Trening ako rozhovor a ostatne knihy od Františka Sustu
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Šialená 5-mesačná fenka

Poslaťod mokus » Uto 20.10.2020 18:31

Dík za tip!
Samozrejme, svoje šteňa učím, trénujem poctivo každý deň. Inak by som sem nepísala - práve o to ide, že trénujeme a napriek tomu sú tu tieto veci, ktoré sa nemenia.
Idem mrknúť tie knihy.
mokus
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Šialená 5-mesačná fenka

Poslaťod Margita » Uto 20.10.2020 18:39

Tie knihy sú fajn
A nevieš alebo nemôžeš učiť psa co robiť nemá ale čo robiť ma, čiže nemôžeš učiť psa neťahat sa za inými psami ale naučiť ho chodzu pri nohe, nemôžeš naučiť psa neskakat ale môžeš ho naučiť aby sedel a tak, hej je to nadlho ale hlavne treba sa naučiť ako ten pes rozmýšľa ako sa učí, ako sa motivuje a ako ho vlastne presvedčiť, že je preňho výhodné aby robil co chces
Držím palce
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye


Späť na Riešenie problémového správania sa psov