civava ma so mnou problem? :)

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod Rutina » Pon 15.06.2020 20:27

ahojte, rada by som vas poprosila o radu.
Mam skoro 3 rocnu fenku civavy a mam ju od steniatka. Vyrastala od malicka so psami s pitbulkou, cane corso a jorksirom.
Od malicka som s nou chodila vsade, ci na prechadzky, do mesta, do nakupneho centra, na vylety vsade kam sa dalo alebo aj nedalo ist so psikom. Taktiez sa stretavala s inymi psikmi, no od malicka cca od 1 roku ked uz viac dospela zacala riesit ine psy. Ked sme na prechadzke a zbada ineho psa (ja jedno ci je velky, maly) a tiez je jedno ci je blizko alebo daleko, tak zacne vystekavat, cela sa najezi, vyskakuje. Ked je na voditku tak napina voditko, ked bola niekedy na volno tak je schopna sa k nemu rozbehnut samozrejme do bezpecnej vzdialenosti max 1 metra, vystekavat a vrcat. Ked sa stane ze musime prejst okolo psa na ulici tak tiez zacne vrcat, stekat a snazi sa ale co najviac od toho psika vybocit.
Tiez ak nahodou k nam nejaky volne pusteny psik pribehne tak vtedy strasne pisti ako keby ju sli zarezat, ocividne sa boji.
Pricom jej nikdy ziaden pes neublizil, mozno maximalne vystrasil ked pribehol a ona to necakala.
Skusala som uz podla mna vsetko, ked sme sli okolo ineho psa alebo iny pes okolo nas, snazila som sa odputat jej pozornost nejakou dobrotou (hracky ju tak nezaujimaju), to zabralo ale tak na dve sekundy a pomedzi to ako si dala pamlsok tak stihla vystekavat (potom som ju uz "neodmenila), potom som skusala ju vzdy ked vystekla trhnut voditkom alebo ju "ustipnut" aby sa jej to spojilo s niecim neprijemnym ale to tiez vobec nepomahalo.
Tiez ked nahodou sla raz za mesiac v pohode ze nezareagovala na psika tak som ju vychvalila, odmenila ale to taktiez nemalo nejaky dlhodobejsi ucinok.
Ked ale pride niekam kde je uz iny pes alebo psy tak sa sprava uplne submisivne, nevyskakuje, je skor podriadena. Zvycajne aj ked sa stretne s nejakym psom do ktoreho najprv vyskakuje tak po mozno 7 minutach sa dokaze ak jej sadne s nim spriatelit. Zo zaciatku ale vyskakuje, akoby ho sla cvaknut (nikoho ale nikdy neuhryzla) a vidim ze ked sa ten psik otoci ze ide inym smerom tak je zvedava a ide za nim aby ho onuchala...no ked sa psik otoci k nej tak znova pisti a uteka.
Poslednu dobu si zacinam uvedomovat ze ma to cim viac obmedzuje ze sa zacinam vyhybat psom, menim trasu aby som nemusela prechadzat okolo niekoho kto venci psa...lebo zasa pocuvat to jej vystekavanie, pistanie.
Zacala som ju davat aj do psej skolky kde som ju nechavala pol dna, no tam sa sprava uplne inak akoby vobec takyto problem nemala...

Jedine co mi napadlo je ze ma pocit ze ona je vodca svorky a musi ma chranit pred inymi psami. Doteraz spavala v posteli, chodila na gauc, hocikedy namna vyskocila a lezala mi na nohach...tak uz asi 2 tyzdne ju nechavam spat v peliesku pri posteli, vcera som jej zakazala uz aj gauc hoci mi to je luto ze ju nemam na sebe.
No zatial nemam pocit ze by sa nieco zlepsilo a stale vonku na psy reaguje rovnako.
Kde robim chybu pripadne co by som mohla zmenit? Velmi zavidim ludom ktori maju psika co neriesi ine psy...
Ludi skoro vobec neriesi, mozno par krat sa mi stalo ze ked siel nejaky clovek (napr vcera rybar s udicami, cely oblozeny) tak zavrcala a vybehla smerom k nemu...ale to je fakt veeeelmi vynimocne.
Rutina
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod wer » Uto 16.06.2020 7:16

Citi sa ohrozena a v panicke nema oporu, tot cele..
Nedovolit pribiehat cudzich psov len tak - aj ked ten druhy "nic neurobi" - z pohladu toho maleho psa urobi. Civavu za seba, nedovolit jej riesit, ale riesit za nu.
Odporucam daky skupinovy vycvik, ziska doveru, aj panicka sa nauci pracovat so psom
A k tomu "vodcovstvu". Musi sa sama o seba postarat, kedze panicka ju neochrani. Takze vyhadzovanie z postele mi pride total kontraproduktivne. Panicka musi na seba popracovat a nie trestat psa za to a hladat barlicky..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod Rutina » Uto 16.06.2020 7:37

wer píše:Citi sa ohrozena a v panicke nema oporu, tot cele..
Nedovolit pribiehat cudzich psov len tak - aj ked ten druhy "nic neurobi" - z pohladu toho maleho psa urobi. Civavu za seba, nedovolit jej riesit, ale riesit za nu.
Odporucam daky skupinovy vycvik, ziska doveru, aj panicka sa nauci pracovat so psom
A k tomu "vodcovstvu". Musi sa sama o seba postarat, kedze panicka ju neochrani. Takze vyhadzovanie z postele mi pride total kontraproduktivne. Panicka musi na seba popracovat a nie trestat psa za to a hladat barlicky..



Praveze ju vzdy ked ideme oproti inemu psovi dam za seba, drzim ju tak aby som bola ja ta prva no aj tak si ona riesi po svojom...ako jej mam ukazat ze sa o nu viem "postarat" ja?
Myslis ze je teda lepsie dovolit jej byt v posteli, ist na gauc?
Rutina
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod Rutina » Uto 16.06.2020 7:38

a tiez mi potom pride zvlastne ze aj ked uplne v dialke zbada psa ktory ju absolutne podla mna ani nevidi, neregistruje tak sa najezi, vrci a steka...to mi pride take cudne ze ak by sa starala o seba tak skor by som cakala ze bude ticho ako vos pod chrastou aby si ju iny pes ani nevsimol.
Rutina
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod wer » Uto 16.06.2020 8:03

A ako si vysvetlujes, ze v skolke psy neriesi?
Sebavedomy pes neutoci... Ona sa snazi odohnat nebezpecie skor, ako sa priblizi.
Treba na tom pracovat s niekym, s dakym kludnym psom (viacerymi), preto odporucam cvicak - aj pre teba.
A s gaucom a postelou to nic nema, to je uplne nepodstatne, ci tam chodi, ci nie, ci ide prva do dveri a pod...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod Rutina » Uto 16.06.2020 8:08

wer píše:A ako si vysvetlujes, ze v skolke psy neriesi?
Sebavedomy pes neutoci... Ona sa snazi odohnat nebezpecie skor, ako sa priblizi.
Treba na tom pracovat s niekym, s dakym kludnym psom (viacerymi), preto odporucam cvicak - aj pre teba.
A s gaucom a postelou to nic nema, to je uplne nepodstatne, ci tam chodi, ci nie, ci ide prva do dveri a pod...


no ved to prave neviem :) lebo podla mna by aj v skolke boli pre nu psy nebezpecie a snazila sa ich odohnat nepustit k sebe...tam sa ale sprava podriadene, pripadne stiahne chvostik, vobec ale nevrci, necvaka...
Myslis teda skupinove cvicenie nejakej zakladnej poslusnosti ano?
Rutina
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod jakut » Uto 16.06.2020 9:10

ten pes sa bojí, už Ti to wer napísala, v škôlke necvaká, nešalie, pravdepodobne preto, pretože ostatné psi sú príliš blízko, podľa Tvojho opisu, tam len čuší a drží basu
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 907
Bydlisko: košice-okolie

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod pigie » Uto 16.06.2020 9:21

V skolke je hlavne viac psov, to vymakne kazdy tam. Sa boji zacat, bo tam to ma jasne, co by sa mohlo udiat :heh: Tolko neprepere.
Ja mam doma to iste. Voditko to isti. Verny kamarat bohuzial od isteho casu. Som vzdala to, ze sa to niekedy zlepsi, lebo ano, zlepsi, u teba mas sancu, ak mas jedneho psa. S dvoma sa to riesit neda a staci mala nepozornost a si tam, kde si bola.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod Rutina » Uto 16.06.2020 9:29

pigie píše:V skolke je hlavne viac psov, to vymakne kazdy tam. Sa boji zacat, bo tam to ma jasne, co by sa mohlo udiat :heh: Tolko neprepere.
Ja mam doma to iste. Voditko to isti. Verny kamarat bohuzial od isteho casu. Som vzdala to, ze sa to niekedy zlepsi, lebo ano, zlepsi, u teba mas sancu, ak mas jedneho psa. S dvoma sa to riesit neda a staci mala nepozornost a si tam, kde si bola.


dakujem :) no velmi rada by som na tom popracovala, teda na sebe len vobec netusim akym smerom sa uberat, alebo skusim ten skuponovy vycvik..no rada by som vedela co mam robit inak aby som dala civavke najavo ze mi moze verit a ze nemusi riesit ona...
Rutina
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod pigie » Uto 16.06.2020 9:30

A ja sa stavim, ze v skupinovom bude v pohode :joint:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: civava ma so mnou problem? :)

Poslaťod Ulf » Ned 21.06.2020 4:22

Tak na tom vycviku sa naucis ako obratit pozornost psa na seba. Lebo bez toho nic neporiesis, darmo si ju budes davat za seba, pod seba alebo nad seba, ked psik ta v podstate neberie v uvahu, aj tak bude riesit. Tam ti najlepsie povedia ako na to a este to bude aj medzi psami. Len dobre vyberaj cvicak.
Ale podla toho co pises z tej skolky a ako sa tam pes sprava. Mne to pripada, ze v skolke je na to sama, ma strach, lebo pripadny konflikt by nedala, no a tento mindrak, ktory sa v nej stale v tej skolke posilnuje (tam ju tou skupinou asi nikto riadene neprevadza a nepodporuje ju), tento mindrak si potom ventiluje na prechadzkach. Treba sa aj nad tou skolkou zamysliet, lebo je tam nechana na pospas svorke a svojim strachom. A vysledok prave riesis. Mas to jak s ludmi, nie kazdy sa rodi tak socialne zrucny ze unesie komunikaciu v skupine. Ja sa do tej tvojej civavy viem uplne vzit, kde su viac jak dvaja ludia, tak ani nepipnem :heh:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo


Späť na Riešenie problémového správania sa psov