Útulkáč

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Útulkáč

Poslaťod padfoot » Uto 08.01.2019 10:06

Ahojte, predvčerom sme si zobrali z útulku väčšieho psa, ktorý má už 8 rokov a predtým netušíme čo s ním bolo. Nevedel sa venčiť, ani tešiť, ale posledné dva mesiace spravil veľký pokrok (toto bolo ešte v útulku, v ktorom ja dobrovolničím a ten progres som videla). Keď sme si chceli zobrať psíka, dlho sme s rodičmi rozmýšľali a vybrali sme si práve neho, povahovo nám veľmi sedel a tiež už som ho vídavala skoro rok v útulku. Poznal mňa a aj maminku, nemal žiadny problém. Mal sa jedine spoznať s mojim otcom. Prvý deň bol úplne v poriadku, reagoval naňho normálne, nechal sa hladkať. Ďalší deň ráno detto, úplne normálny bol, keď išiel do obchodu, aj keď sa z neho sám vrátil.
Ten istý deň večer ale zrazu vyšiel môj otec prvý z domu, ja som sa ešte vo vnútri obliekala, a išiel si ho pohladkať. Normálne sa mu prihovoril, sklonil sa k nemu a chcel si ho pohladkať. Keď videl ako začal spätkovať, tak sa ešte prikrčil, zase naňho zarozprával, a spravil k nemu malý krok. Pesko začal naňho vrčať.
Keď som tam prišla ja, tak bol viac v pohode, keď som sa posadila vedľa otca, tak k nám aj prišiel a nechal sa obidvomi pohladkať, aj si ho očuchával sám od seba, keď otec pracoval na dvore. Zase to vyzeralo okej.
Dnes ráno zase keď odchádzal s maminkou, tak všetko ok, ale ako sa vrátil, (ja som bola s ním vonku, aby sa to neopakovalo a mal väčší pocit bezpečia), ani za ním otec nešiel, my dvaja sme sa rozprávali, ale havko zrazu aj tak naňho zaštekal.

Nevieme či mu niekoho pripomína, alebo čo to je, ale nechcem aby sa môj otec bál ísť na dvor, ani aby pesko mal z neho takéto zlé pocity a stres. :ua: Nemáte niekto skúsenosti s niečím podobným, ako mu pomôcť vybudovať si dôveru? Ja som rozmýšľala, že možno keby mu dáva on jesť, tak pochopí, že je jedným z nás, aj na prechádzky s nami bude chodiť, že si ho možno spojí viac s tým dobrým, čo sa mu deje a zabudne na to zlé, čo mu niekto robil predtým :ua:

Ďakujem za všetky rady!
padfoot
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Útulkáč

Poslaťod Sunny » Uto 08.01.2019 14:19

padfoot píše:Ten istý deň večer ale zrazu vyšiel môj otec prvý z domu, ja som sa ešte vo vnútri obliekala, a išiel si ho pohladkať. Normálne sa mu prihovoril, sklonil sa k nemu a chcel si ho pohladkať. Keď videl ako začal spätkovať, tak sa ešte prikrčil, zase naňho zarozprával, a spravil k nemu malý krok. Pesko začal naňho vrčať.

Z mojho pohľadu sa stala chyba tu - psovi sa niečo nezdalo a otec to len pritvrdil tým, že sa ďalej blížil k psovi, možno aj s natiahnutou rukou, rozprávala = znásobená hrozba psovi. U takto neistého psa je najlepšie si ho aktívne nevšímať - neísť priamo k nemu, nesnažiť sa pohladkať, nesnažiť sa priamo o kontakt, ani očný. Robiť si svoje, psa si zdanlivo nevšímať a nechať psa, aby prišiel sám. Otca vybaviť pamlskami a vždy keď pes príde, nech mu nejaký ponúkne - bez hladkania, bez dívania sa, len ponúknuť na dlani. Keď si bude pes bez obáv brať, može pridať pohladkanie - zospodu na papulke, na krku, nie zhoda na hlavu. Tento postup mi zabral aj na extrémne plachú a bojazlivú sučinu z útulku, ktorá sa bála byť s človekom aj v jednej miestnosti. Nesnažiť sa presvedčiť psa nasilu že je to OK, ale nechať ho samého zistiť, že mu nič nehrozí.
Nosiť mu žrádlo určite áno, ale znovu - položiť a nevšímať si, nechať v kľude. Spoločné prechádzky prospejú určite, tam bude mať aj iné rozptýlenie a o to menej bude pravdepodobne riešiť strašiakov z minulosti.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Útulkáč

Poslaťod padfoot » Str 09.01.2019 14:01

Sunny píše:U takto neistého psa je najlepšie si ho aktívne nevšímať - neísť priamo k nemu, nesnažiť sa pohladkať, nesnažiť sa priamo o kontakt, ani očný. Robiť si svoje, psa si zdanlivo nevšímať a nechať psa, aby prišiel sám. Otca vybaviť pamlskami a vždy keď pes príde, nech mu nejaký ponúkne - bez hladkania, bez dívania sa, len ponúknuť na dlani.



Ďakujeme za radu, skúšame to podľa nej! Dnes naňho nezavrčal, ani nezaštekal, dokonca keď za nami vyšiel von, tak pri dverách naňho aj vrtel chvostom, očuchal si ho a zobral si mlsku. Ešte to bolo celé také bojazlivé, zobral a išiel hneď preč, ale beriem to ako dobrý znak.
Len je to také zmätočné, že jeden deň sa nechal hladkať a šťuchal mu ňufáčikom do ruky, aby si ho ešte hladkal a potom zrazu takto otočil. Myslíme si, že možno mu tá situácia niečo pripomenula z minulosti a preto takto začal naňho reagovať, inak si to vysvetliť neviem. :nwm: Lebo rozprával a prikláňal sa k nemu rovnako aj deň predtým.
padfoot
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Útulkáč

Poslaťod Sunny » Str 09.01.2019 14:07

To je možné - Ice je schopná roznych podivných skratových reakcií aj dnes a to ju mám 10 rokov... Si pamatám ako kedysi v panike zaliezla pod auto pri pohľade na kamoškinho priateľa, ktorého nikdy predtým nevidela a ktorý si ju vobec nevšímal. Raz dokonca v panike zdrhala predomnou a to som ju už mala pár rokov doma.
A aj do budúcna vnímať a rešpektovať signály psa - ak začne pes cúvať, neísť za ním, ale otočiť sa bokom, prerušiť očný kontakt, uvoľniť atmosféru - neutekať, aby sa zbytočne nenaučil zastrašovať, ale ani netlačiť na pílu.
A hlavne to neuponáhľať, nechať tomu čas, ono to pojde :-)
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Útulkáč

Poslaťod padfoot » Ned 13.01.2019 1:37

Musím povedať, že to veľmi pomohlo, teraz po pár dňoch dokonca prišiel za otcom a oblízal mu ruku! :) veľmi sa tešíme z toho a ďakujem vám za radu.

Zistili sme aj na prechádzkach aj pri zoznamovaní s ostatnými členmi rodiny, že nedôveruje mužom a je pri nich ostražitý, ale zase má veľmi rád ženy, tak aspoň vieme cca v akej rodine bol predtým a že pri chlapoch musíme dávať väčší pozor.
padfoot
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Útulkáč

Poslaťod Sunny » Pon 14.01.2019 8:38

Super, to som rada :-) Držím palce, nech sa darí aj naďalej :-)
P.S. Na fóre si všetci tykáme ;-)
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Útulkáč

Poslaťod monika040 » Str 25.09.2019 10:02

Našla som tu túto tému a dúfam, že bude sedieť aj na toho môjho tuláčka :lol: Zaujímalo by ma, aké plemená v ňom vidíte? Je to riadny mix a v očkovacom preukaze ma napísané, že je vlčí špic... Je strednej veľkosti, ale váži len 10kg, nemá rád operence, za plotom na ne kuká , ale ak ich má na dosah tak... :pac: 2 sliepky neprežili a jedna prežila útok 2x a minule ho doďobala cez pletivo :haha: Môj problém je ten, že aj napriek tomu, že sa ho snažíme unaviť , stále mi príde , že má v sebe nespočetne veľa energie... Chcela som sa s ním venovať Dogfrisbee, (ale pre chorá nohu, umelý kĺb )s tomu až tak naplno venovať nemôžeme, iba tak dôchodcovsky :plac: Tiež mi vadí, že skáče do cyklistikov, do áut... Mám strach, že ak by sa raz dostal za plot (nepredpokladám, ale náhoda je...) že bude znova zrazený. Zrazilo ho auto tvrdia bývalý majitelia... našiel sa taký dochrámaný v lese cca 20km ďaleko... Bál sa mužov...Teraz môjho otca zbožňuje. Volal sa Bobik, na meno nereagoval. Teraz je Jerry a na meno reaguje už 100% Donokna je celkom dobrý a počúvne aj na privolanie, dokonca aj v lese (je síce na stopovačke, ale príde na zavolanie bez toho, aby som ho ťahala) Je to také veľké tulidlo, rád sa mazná, hnevá ma len, že do môjho uja stále šteká :( nevída ho pravidelne, asi preto... Všetko som Vám tu popísala preto, lebo nemám skúsenosti s takýmto starším a ani divokým psom. Ak Vám teda niečo napadlo, čím by som vedela vyriešiť naše mierne problémy , alebo niečo čo by mohlo prekážať a byť pre Jerryho problém... Napíšte akýkoľvek postreh, ja chcem, aby sa u nás mal dobre... Inak zabudla som napísať, že je kastrovaný a budúci rok bude mať 2 roky.
Prílohy
IMG_0843.jpg
Obrázok
http://www.jantarovylesk.szm.com
"Kúpiť psa je jediný spôsob, ako za peniaze získať lásku." G. B. Shaw
monika040
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 488


Späť na Riešenie problémového správania sa psov