Strach z búrky

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod jukina1 » Pon 06.07.2009 22:46

Hanka, ja si vazim tvoje skusenosti, aj s vacsinou toho co pises, absolutne suhlasim, ale opat opakujem, pocas silvestra nam padaju petardy na strechu, a na terasu, a zijem vo stvrti, kde skoro vsetci, co maju psov, na silvestra proste aj so psami zdrhaju na chatu alebo niekde inde, neviem ci si to citala pozorne, ale byvam na kopci a cela horna ulica je nad nami, ( nas dom je jediny pod ulicou, a vsetky tie salvy, petardy, dopadaju do nasej zahrady a na nas dom, my pozerame, ak, vobec pozerame ohnostroj z druhej strany, lebo sa mi stalo, ze mi jedna raketa dopadla na hlavu, proste si to nevies predstavit, a tak neviem, aku inu metodu by si v takejto situacii zvolila.....
Uplne na upati nasho kopca je nieco ako lepsia stvrt, a teda to znamena, ze to nie su len luxusne domy s bazenmi, ale aj to, ze na Silvestra si poniektori nechavaju robit ohnostroj na mieru svojich potrieb od odbornikov. Cize je to obrovsky rozdiel, ked si rodinka kupi 10 piratov a zopar rakiet, a na strane druhej, ti trieska nad hlavou organizovany vysokoprofesionalny chaos.....Alebo ked sa pokusas psa rozveselit, a hrajuc sa akoze ved nic sa nedeje, ti dva metre od plota spusti salva 50 rakiet, jednej po druhej....My sa nepocujeme, ked to zacne, musime na seba kricat, jedine co pomaha je utiect do domu, zabednit sa a naozaj dat psom nieco na ukludnenie a byt s nimi bars aj pod tym stolom.....
Ak zoberies do uvahy to, co pisem, a aj tak vies poradit, velmi rada si tu radu vypocujem, na nasich psoch mi zalezi, a nikde som nepisala, ze nerobim chyby, prave naopak,......
jukina1
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod Sisulilinka » Uto 07.07.2009 7:57

Hanka 1 píše:Dokud běhá, ventiluje adrenalin pohybem. Když někam zaleze a schová se, je strachy paralyzovaný a asi těžko se tam cítí dobře.
Přivolání nemá, když nereaguje, když se něčeho bojí. Přivolání pes buď má, vždy a všude, nebo ho prostě nemá, když příjde jenom za určitých okolností.

Nenechávala bych ho zalézat, vytáhla bych si ho za ocásek ven a povinně by se musel se mnou bavit. Prostě musel. Dávala bych pozor, aby u toho dýchal, i třeba rychle, s vyplazeným jazykem, ale dýchal, aby nešel do hysteráku. Bouchala bych doma vším, čím se dá, koupila bych si dvd s nahrávkou bouřky a pouštěla to jen tak, a tvářila bych se, že si to moc užívám. Stejně tak ohňostroje - prostě nádhera, strašná sranda, panička se baví a má to moc ráda. Nikdy bych ho nelitovala. Je to běh na dlouhou trať, ale opravdu se to dá. Zatím se to podařilo podobnou metodou u všech psů, co jsem zažila v mikroazylu a měli tento problém.


Pá tvojích rád, alebo skôr názorov mi dosť sadlo, ale toto ak by som mala praktizovať na mojej suke RR, čo už má nespočetné množtsvo úrazov v dôsledku búrky ked sme neboli doma, tak ju rovno s jej slabým srdiečkom zabijem.Toto možno platí na veľa psov, ale veruže to nie je univerzálny návod na všetkých.Veľmi dobre viem, čo dokáže pes urobiť zo strachu, mám týranú sučku a tá vie čo je to strach, napriek tomu, že už je dlhé roky v domove plnom lásky, u nej obzvlášť, lebo poznáme jej minulosť, ale toto veru by ju zabilo.Ale uznávam, že áno, ak má pes privolávačku zvládnutú príde aj napriek obrovskému strachu čo má, naša príde, ale súhlasím, že treba sa proste tváriť, že sa nič nedeje, žiadne ľutovanie, čo umocní ešte viacej strach a snažiť sa odpútať pozornosť, len nie vždy je to také ľahké a u každého psa.Ako u druhej sučky už od šteniatka , sme nerobili žiadne caviky okolo príp.strachu, a tá je v pohode, odignoruje strelbu, Silvester, búrky..., ale tú prvú to už neodnaučíme.Ani nestlmíme, proste ju necháme, nech si pobehá po dome, ak sa schúli k posteli, tak ju pochválim, ale priateľ yačne do nej rýpať ako keby na hru, snažíme sa odpútať pozornosť, ale už roky sa to veľmi viditeľne nemení.Napr. aj jesť bez stiahnutého chvosta začala len cca pred rokom a to my ju máme už dobrých 6 rokov.Ale strach, že nedostane má stále napriek pravidelnému kŕmeniu, len už aspoň chvostík nemá úplne stiahnutý.Ono si myslím, že nie je strach ako strach.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod Hanka 1 » Uto 07.07.2009 11:51

Bydlela jsem několik desetiletí v Praze, pod kopcem, na kterém se každý rok pořádají oficiální ohňostroje, k tomu si přidej rachot od těch soukromých a budeš mít představu o tom, jaký je Silvestr každý rok. Bouchat začínají puberťáci už od Mikuláše... . Přesto moje čuba nikdy reakci na střelbu nebo bouřku neměla, i když jí debilní puberťák hodil petardu přímo pod nohy. Bouchlo to, uskočila, vystartily jsme po klukovi obě a moc krásně jsme ho prohnaly po Kavčích horách. Byla to sranda. Pes neměl reakci na střelbu do té doby, než 2 m od nás spadl autem sražený sloup osvětlení a proletělo kolem nás to auto, přimo do zastávky autobusu plné lidí. Pak nám rok trvalo, než jsme to odbourali. Reagoval přesně tak, jak popisuješ u svých psů. Ťeď o bouřkách sedáváme na zápraží, koukáma, jak leje a jak to bouchá a moc si to užíváme, na ohńostroje chodíme koukat také ven, občas si nějaký uděláme. U pejska s nemocným srdcem bych postupovala pomaleji, ale zvykala ho na rámus a dala si záležet na tom, že to je sranda. A také na tom, aby pochopil, že ten kravál dělám já - pustím dvd z počítače nebo budu bouchat do pokličky, vystřelím z poplašNáku a tak. Ale to je až za nějakou dobu, až si pejsek zvykne na rámus v malých dávkách. Nikdy ho nebudu litovat, nikdy mu nedovolím zalézt se strachem třeba pod postel nebo do vany. Když už bych na tom nechtěla dál pracovat, budu trvat na tom, že pejsek bude se mnou, budu se ho dotýkat a předám mu svoje energie a svoje pocity, to je pocity beze strachu.

Jak píšeš o týrané fence, nevím, jestli byla týraná tolik, jako můj předchozí pes, doufám, že ne. Po půl roce práce s ním se srovnal a dožil se bez měsíce 16 let. Týraných pejsků vidím bohužel víc, než bych sama chtěla, ale zatím se každému z nich podařilo sebevědomí vrátit aspoň natolik, aby byl schopen normálního života a ovladatelnosti.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod Sisulilinka » Uto 07.07.2009 14:48

Ona ovládateľná je dokonale, je poslušná a vycvičená, čo sa mi u tej druhej sučky ešte akosi nepodarilo :ach: , žije v harmonickom prostredí, nebýva doma ani sama, väčšinou je s nami, aj v práci a žije život s nami, jedinú zmenu čo som si ja na nej všimla, že sa už prestáva báť ľudí, dokonca aj štekne na upozrnenie ak sme vonku, predtým len zatajila dych a tichúčko čakala kým odídu a nedajbože sa nechať cudziemu chytiť.Ale toto urobila za nás naša druhá sučka, tá jej kopec vecí ukázala, že netreba mať strach a keďže je onmoho väčšia a strážnejšia, tak mi to pripadá akokeby pri nej naberala sebavedomie.Ono sa nebojí hluku, čo urobíme my.Doma môžu prásknuť dvere od prievanu, ako strhne sa, ale nebojí.Ale ak má prísť búrka, vieme to min. 1/2 hod. vopred do prvého hrmenia, už dychčí a prechádza sa a akonáhle bachne prvý hrom má triašku po celom tele, "nepríčetný" pohľad a už je skoro nezastaviteľná, plaší sa, ale ak na ňu zavolám /zhúknem/ príde, neutečie ak sme napr. vonku.alebo ju chytím a pozrem jej do očí, ona ma počúva, vie, na hru skúsi zareagovať, ale aj tak napokon strach vyhrá.A to isté aj strelba.Jedine dobre ešte funguje ak druhá sučina jej splašenie bere ako dobrý nápad na naháňačku a rýpe do nej, rozptyluje ju, lebo sa chce hrať.A to, že ona ju vidí ako aj kľudne leží a má búrky "na saláme".Ale nie tak, že by ju to prešlo.

A ono ťažko povedať, z čoho to má, mala nahnuté šteňacie časy, najprv keď sme ju prvý krát videli /6.mesačná/ mala 7kg podváhu, nechcela chodiť-bola to len kostra s kožou, musela na infúzky a až keď pribrala tých min. 7kg tak ju vet odčervil, potom zaočkoval... bolo to nadlho.Bola bitá, kopaná, narodila sa v decembri a vo februári ju jej pôvodný "majiteľ-trýzniteľ" .Susedia povedali čo sa tam s ňou deje.Potom ju môj švagor doslova a dopísmena zobral-ukradol, o dva dni im dal za ňu peniaze a povedal im, že im utiekla, a že si ju chceme nechať, aj tak im bola nanič /mali tam aj iné psi/ a išla k nám.možno nejdeme na to správne,nehádam sa, ale dala by som všetko, aby tento strach prekonala, bo jej to nesmierne škodí zdraviu, každú jednu búrku najmä v lete tŕpneme, že či bude dobre, alebo ten nápor stresu nevydrží.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod Hanka 1 » Uto 07.07.2009 15:04

Tvoje čubítko na tom bylo podobně jako můj předchozí pejsek, také byl na infuzkách a tak dál. Jenže neměl pod váhu 7 kg (když se uzdravil, byl vyšší než NO a vážil kolem 35 kg), ale asi tak 20, protože měl kolem 14 kg, když ho manžel přinesl jako asi 8 měsíčního.... .
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod Sisulilinka » Uto 07.07.2009 16:43

Offtopic: ako naša viď.avatar je fešanda, síce vyššia ako býva suka RR, ale svalnatá a dobre stavaná, lenže to jej k prekonaniu strachu z búrky nepomôže.Nevadí, uvidíme a my jej veríme, ľutovať ju nebudem, čo ju ešte viacej umocní, že sa má báť, ale neprejde jej to už. :nwm:
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod 01dieselgirl » Uto 14.07.2009 13:18

nas prvy pes bol newfoundland Ben a zo zaciatku sa strasne bal burky .v kotci sa bal zostat ale bol spokojny ked si lahol na terase pred dvere...v klude tam prespal burku ,v kotci ani za nic...neskor sme zistili ze ked sme si zobrali dalsieho psa Rickyho tak ked bol s nim prestal sa bat burky uplne a preckacli burku spolu v kotci a ani jeden sa nebal...a chvalabohu Ricky si ani nestihol spojit burku s niecim zlym a je v poho aj po tom co nas ben opustil :plac:
..no a teraz sme si zobrali dalsieho psika jully...burky sa neboji ale na silvestra to bolo strasne :ua: velmi sa bala uplne sa triasla, chvost mala stiahnuty... :ua: bol to jej prvy silvester...tak mi jej bolo luto...tak som sa s nou zavrela v kotolni ,tam to ona pozna,a snazila som as ju upokojit, rozpravala som sa s nou, ale nepomahalo to stale sa triasla, schovavala si hlavu do mojej bundy...teraz viem ze som mohla spravit ovela viac a je mi to luto :ua: ...po tom co som si tu precitala uz budem buduci silvester pripravena ...dufam ze ten jej strach odburam uplne :no: ...
"Si los perros no van al cielo, cuando muera quiero ir a donde ellos van !!" :)
01dieselgirl
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150
Bydlisko: blízko NR

Re: strach z búrky a preskakovanie voliery

Poslaťod kaciatko » Pia 17.07.2009 9:50

Moja sestra s manželom majú fenku NO tá sa tiež veľmi bojí búrky, nevedia už čo s ňou majú robiť, minule keď bola búrka, rozbila okno v chodbe a celá doráňana utekala hlava nehlava, preskakovala všetky ploty čo jej stáli v ceste. Teraz keď je búrka, švagor ju musí držať pri sebe na vodítku a ukľudňovať, ale je hrozný pohľad na ňu ako sa bojí chudinka.
kaciatko
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55

Re: Strach z búrky

Poslaťod mirik » Ned 02.08.2009 18:47

ja by som sa chcela spytat ze ten s.o.s animal bonbon to davkovanie je rovnako velke pre 50kg psa a pre 15kg psa? resp. je rozdiel v davkovani pre stena a pre dospeleho? nikde som sa nic nedocitala. :ach:
mirik
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 510
Bydlisko: Kosice,

Re: Strach z búrky

Poslaťod LenusQa.182 » Štv 06.08.2009 21:30

Mno Mirik tebe neporadím,ale moja Dolly sa bojí búrky,ale nedáva to moc najavo....sadká si ku mne,alebo lahne,alebo ked vetrám posteľ tak tam si lahne sama as zakryje :lol: alebo si lahne pod stôl PC...a vytrhá mi všetky káble a ja potom píšem a čudujem sa že čo to..asi po hodine zistím ,že vytiahla káble...ale inak sa až tak nebojím...ale najviac sa mi páči,že ekd hrmí a blýska sa a ja utekám k oknu pozorovať nenápadne cez žalúzie,tak ona beží zamnou a spoločne pozeráme cez okno..labky na parapetni a čumíme :lol:
LenusQa.182
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 166
Bydlisko: Sered

Re: Strach z búrky

Poslaťod Cathie » Pia 07.08.2009 23:21

Mala som prave moznost mat u seba tyzden sestrinho psa a prezit si s nim tri burky. Uz niekolko minut pred kazdou burkou behal po byte ako zmyslov zbaveny, snazil sa vyskocit labami na parapetu, aby videl von, ked som na neho polozila ruku, akoby som sa chytila masazneho kresla nastaveneho na maximum, taku mal triasku.
V ociach ma vtedy uplne sialenstvo miesane so strachom, je burkou uplne fascinovany a pritom sa boji. Nezalieza, iba nervozne chodi po byte, nechce vtedy zrat, pit, lezat, sediet, komunikovat, hladkanie ho vynimocne nezaujima, proste nic..

Doma to znasa trochu lepsie, tuto to bola katastrofa. Najprv som to neriesila, iba som sedela pri PC, on chodil, fenka ho obcas sla "omrknut" a znovu si lahla. Ked neprichadzalo absolutne k ziadnemu zlepseniu, vzala som fenku, ulozila si ju k posteli, lahla si a citala si - to je situacia, kedy pride za nami a lahne si tiez, aj ked je rozruseny niecim inym. Nezabralo.
Stipku sa skludnil az vtedy, ked som si ho zavolala, manualne ho dala do lahu, lahla si vedla neho a nenechala ho odist. Dychcal, pri hrmeni sa pokusil vstat, ale triaska ustavala a uz sa iba malinko zatriasol, ked pocul hrmenie. Pri dalsich dvoch burkach som si ho uz hned na zaciatku vzala k sebe, pri druhej to vyzeralo kustik lepsie, pri tretej este horsie ako pri prvej, zdalo sa ze ma toho uz fakt dost, celych buriek.. Vsetko som sa snazila robit tak, akoby som to uz dopredu planovala a v podstate to bolo vsetko navodenie beznych situacii, tak som ho snad nijak nerozhadzala tym, co som robila.

Mala som trochu obavy, aby sa aj ta moja zbabela priserka nezacala bat, ale ona na to zvysoka kaslala a akurat nas obcas dosla zvedavo pozriet a pozerala sa dost nechapavo na sestrinho psa, ako keby mu sibalo :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Strach z búrky

Poslaťod Owecka753 » Pia 07.08.2009 23:32

fu,no nas Rony ked vie nze sa burka blizi,sklopene usi,trasie sa,a tazko dycha,a ked zacne,je schopny rozbit aj dvere kym ho niekto nepusti dnu,lahne si k noham a ani sekundu nemoze byt sam,lebo by dostal asi infarkt,ako sa chudatko boji...ale Toby,tomu je asik tak vsetko je aj na silvestra,ziadny problem a ked je burka len si zalezie do budy a spi
Owecka753
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1055

Re: Strach z búrky

Poslaťod Nanuk » Sob 08.08.2009 14:18

Skúšali ste už homeopatikum - Sedativ PC, je to sladká tableta na cmúľanie, pre malé psy stačí pol. tbl. Možno rozdrviť na prášok. Netreba sa obávať ho podať možno ho totiž podať aj batoľatám.
Nanuk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 73

Re: Strach z búrky

Poslaťod Psycho_Girl » Ned 06.06.2010 16:09

No moja bordera Travis sa boji hrmenia a petard ako cert kriza. Ked bol maly tak mu to nerobilo problem a potom raz u nas bola krstna, ktora si myslela, ze je velmi rozumne ho lutovat ze nech sa neboji, sice sa vobec nebal... a odvtedy ma strach z takychto zvukov a strasne steka a pobehuje po celom dome a dvore a strasne dychci a neviem co mam s tym robit. Snazim sa si ho nevsimat ale ked steka a lieta hodinu v kuse tak po nom zacnem byt nervozna lebo ma z toho boli hlava a dam ho von... len vtedy beha steka a este navyse bucha do vsetkych dveri a snazi sa dostat dnu... uz mame roztrhane vsetky sietky..... a naozaj neviem co s tym
Podpis svojou velkostou porusoval pravidla!
Psycho_Girl
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43

Re: Strach z búrky

Poslaťod Hanka 1 » Ned 06.06.2010 16:28

Doufám, že si děláš srandu. Ty jsi dopustila, aby ho tvoje příbuzná naučila bát se. Místo toho, abys mu poskytla podporu a vysvětlila mu, že se není čeho bát, si ho nevšímáš. Když on strachy skoro šílí, vyhodíš ho ven do bouřky...., opravdu super postup.
Je tady popsáno dost o tom, jak ho odnaučit bát se bouřky. Ale k tomu potřebuješ mít ho ráda, neřešit sebe, ale jeho.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov