Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Ned 09.10.2022 18:51

Presne, navyše by som povedala, že je u nás zatiaľ krátko, že môže to byť časom lepšie alebo aj horšie, ak zafixujem tieto prejavy. Dnes už napr. majetnícka nebola, ale neviem či mala len svetlú chvíľu, alebo si zvykla. Viem, že nemôžem očakávať instatné zázraky, ale rada by som jej pomohla čo najviac a aby sme to aj my prežili v psychickom zdraví :joint:
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Elis » Ned 09.10.2022 18:52

nejsem na separacku zadny odbornik -jen vidim, jak to krmeni funguje i na normalni psy, tak co to musi udelat s labilkem.
rozhodne nemen nic ze dne na den, ale vzdycky jen po rozmysleni a co bude jako dalsi krok.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod straka17 » Ned 09.10.2022 19:31

Ona nevie byť sama v priestore. Takže za mňa - naučiť na miesto, nech ti není furt za prdelou. Za mňa je super deka, vyhradi jej to priestor a ľahko presunies tak ďaleko jak treba. Keď sme začínali som nemohla mať Vuka ďalej ako 5 krokov, potom som to postupne posunula pomaly až do chodby, za roh bol tiež jednu dobu problém a tak. Nijak extra som to neodmeňovala jak poznal ten povel. Možno sem tam niečo máličko, ale v podstate je to taká bežná vec ako obojok.
Capturing calmness, ak náhodou niekde leží pohodena tak jej pristane odmena malej hodnoty pred nosom, veľmi spomalene, bez ďalšieho komentára nech ostane v pokoji. Áno, žradlo som mala všade vrátane postele.
Vuk toto robil tiež. Tak aby to nevidel sme mu hádzali do izby granule/pamlsky na mikrokusky keď som bola v kuchyni, šla som tam s ním a on bol že jeeee, žradlo, magická izba. Najskôr som tam s ním stala kým dožral, potom som začala odchádzať jak to žral. Vo výsledku liezol sám do izby, či sa tam niečo nepricarovalo :lol: Niektorí mi radili dať mu tam kong, ale to nehrozilo, moc práce a moc dlho odtrhnutý od cecku.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod straka17 » Ned 09.10.2022 19:32

Jo a rozhodne by som jej nedávala všetko žradlo od teba, ale naopak pracovala s aspoň napoly sytym psom a pamlskami. Super pamlsky chodia odnikiaľ, nudné pamlsky odomna, nudným štýlom, slimacou rýchlosťou, bez pochvaly.
Co sa týka klietky, ja tu s tým bojujem odkedy Vuk dosiel... Ja mám pocit, že mu vyhovuje byť navoľno viac než akákoľvek klietka :/ Ale bolo mi poradene popremiestnovat ju, skúsiť zakryť celú, polku, vôbec nezakryvat, prípadne len "dekel". Na niektoré psy platí zakázať im cez deň top miesto pri mne a miesto toho nechať voľne, že by si zaliezli do klietky. No, mne sa Vuk začal tak akurát váľať pred posteľou nie v nej :lol:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Ned 09.10.2022 19:37

Ona nevie byť sama nikde :lol:
Má dve miesta - klietku a potom deku pri gauči. Na deke vie byť bez knucania, ak som na gauči. Ak odídem z miestnosti, je pri dverách alebo vylezie na gauč (čo má zakázané!). Odmeňujem ju priebežne, len teda Elis tvrdí, že to nie je múdre, tak počkám na ďalšie nápady. Keď jej poviem miesto tak vie, že má ísť na deku pri gauči (nie vždy samozrejme ide, ak nejde sama, snažím sa ju tak odprevadiť a trvám na svojom).
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod straka17 » Ned 09.10.2022 19:38

No šak práve, ona je vyplesknuta existovať v priestore, nie to ešte za nejakými dverami/bránkou. Sa potrebuje naučiť, že je fajn existovať aj 5 krokov od človeka v priestore. Aj 10. Aj meter. A nemusí na všetko reagovať a dvíhať sa.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Ned 09.10.2022 19:50

Ja nerozumiem tomu, že ako sa z kotercoveho psa stal cecok za tak krátky čas :pac:

Edit : potrebuje existovať v klietke, kvôli kludovemu režimu. Demolátor nie je, ale skákala by na gauč a z gauča a nepotrebujem aby sa jej rozišli stehy.
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Ned 09.10.2022 20:45

A ako to cele prebieha? Co robis, ked knuci? Co robi, ked je sama? A co robila tych 5 rokov na dvore - ako sa tam spravala?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Ned 09.10.2022 20:55

Nemám informácie o fungovaní počas 5 rokov, je u mňa v dočaske. Prišla o labku a o majiteľov. Čo robím keď knuci? Prvé tri dni som to ignorovala, nevšimala si vôbec. Z klietky ju púšťam iba keď je kľudná a ticho. Teraz jej poviem fuj ( tak 300x za deň), niekedy odignorujem. Čo robí keď je sama? Vo veľmi výnimočných prípadoch spi, väčšinou knuci, pochoduje, čaká pri dverách, v klietke stojí (dnes už zistila že dostane granulu, až keď si ľahne a ukľudní sa). Vydržala sama cca 5 hodín, pri odchode knucanie + stekot, keď som prišla bola kľudná. Keď som mala nahrávanie, tak vydržala 35 min knucat a štekať, potom som prišla z obchodu..
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod straka17 » Ned 09.10.2022 21:08

Cathy píše:Ja nerozumiem tomu, že ako sa z kotercoveho psa stal cecok za tak krátky čas :pac:

Úplne jednoducho, roky nebola naplnená potreba :ua: Pol roka som mala fakt druhý chvost za riťou - nie že by nevedel ostať na tom mieste a byť tam ticho. Ale to bolo mechanické naučené som tu a som ticho, nie som rád, že existujem niekde sám v priestore. Asi týždeň dozadu sa mi Vuk prvýkrát nadránom zobral het z postele a vyvalil sa v strede izby hore pupkom, že sa dobrovolne odcucol. A to on síce bol kotercové šteňa, ale aspoň 2x za deň človeka videl.

EDIT: Dočítala som čo píšeš, ja som urobila strašnú chybu, že som ho na klubovke nechala uviazaného, že šak on sa vyvreští :pac: Za mňa ak nestíchne do pár minút tak je proste na nervy a nevymýšľa. To je jak keby som klaustrofobika nechala v škatuli a že vydýchaj sa. Pre niekoho obvious, pre niekoho to možno raz bude užitočné.
Teda, nechcem povedať, že psi nemôžu ojebabrávať a že občas to netreba ignorovať, ale u týchto psov čo nemali človeka a teraz sa o to viac nacucli mi to príde ako blbosť.
Ak máš možnosť, skontaktovala by som sa s Luckou Kotiánovou z VFU - ona sa špecializuje priamo na separačku ako duševnú chorobu.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Ned 09.10.2022 21:20

Ja som prečítala tému, od dávnych počiatkov, je tu písané všeličo, samozrejme, žiadny osvedčený návod neexistuje. Ale asi by som povedala, že väčšinou sa opakovali rady odchádzať postupne (ona píska do pol sekundy od odchodu) alebo nechať tak a zvykne si ( na mackie chceli volať policajtov, lebo psy stekali alebo zavyjali) - je to riešenie ?
Ona vie zostať na mieste, od 8 večer, do 8 ráno. To je jediný čas, kedy spokojne leží a spi (pri mne na gauči).
Ďakujem straka, skúsim ju kontaktovať. Je to pes, ktorý má viacero problémov, asi by vyžadovala niekoho skúsenejšieho a pevnú ruku. Doteraz som takéto problémy s iným psom nemala. Odradilo ma to natoľko, že pokým nebudem mať zabezpečené bývanie v dome, tak už žiadneho psa nechcem. :plac:
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Connie » Ned 09.10.2022 21:52

Prosím, nerobme z toho psa psychicky zničeného jedinca s duševnou poruchou…

Podľa mna je celkom normálne, že je suka po hentakych udalostiach rozhodena a nechápe novému režimu. Ja by som to naozaj nenazvala ani len separackou. Ten pes proste nechápe ako ma teraz fungovať. Obrátil sa jej život hore nohami. 5rokov žila (asi) vonku v kotci, potom ju drbne auto, príde o nohu, strávi niekoľko dni zavretá v malom boxe na klinike a zrazu sa ocitne vnútri v byte, kde ma takmer stále niekoho.

Podľa mna fakt potrebuje len čas, naučiť sa na klietku, poriešiť ako bude fungovať čo sa zradla týka a zapracovat na postupných odchodoch/odbúravanie toho piskotu. Hociktorý iný pes dovleceny z kotca dnu by mohol reagovať podobne. Aj ja som mala doma pár kotercovych psov, najmä svihnute poľovnícke psy a každý jeden sa behom niekoľkých dni/týždňov naučil na klietku a sám doma kľudne spal.

Nehovoriac o tom, ze ma fyzicky aktuálne plno energie ale bohužiaľ, nemôže si to vybit. Takze jediná možnosť je ju unavovať psychicky.


Cathy, nenechávaj sa odradiť jedným psom a ťažším obdobím. Uprimne som s ňou cakala menšie problémy ale to neznamená, ze to tak bude stále. Najmä dúfam, ze sa ozve nejaký dobrák, ktorého osloví…

Nesnažím sa ten problém zmenšovať ani podceňovať, naozaj sa snažím, premýšľam ako to riešiť ale… To už fakt každý pes čo doma štekne ma separacku? A každé zviera, čo je trochu iné, resp nes.rie duhu a negrca trblietky je pes so špeciálnymi potrebami čo potrebuje mega prepracovaný systém?
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Ned 09.10.2022 22:12

Áno, obrátil sa jej život hore nohami, ale práve preto mi príde vhodné ju teraz nejako rozumne upratať a naučiť ju. Nechcem ju "pokaziť", lebo viem, že bude dokonalý psík, keď sa naučí týchto pár základných vecí :smile: Uvidíme, čo ty na ňu povieš, keď s ňou budeš, možno budeš vedieť ako na ňu :yes:
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Connie » Ned 09.10.2022 22:18

To bola reakcia skôr na Straku... resp možno na tie debaty čo tu prebiehali posledne týždne, aby sa to nepobralo podobným smerom.

Jasne, že teraz je ten najpodstatnejší čas kedy s ňou treba robiť. Sama som na ňu zvedavá. :yes: A stále budem rada ak padne nejaký návrh, možno vám napadne niečo co mne nie.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod straka17 » Ned 09.10.2022 22:36

Connie, neviem kde si vyčítala, že zo psa robíme duševné chorého - len som napísala, že sa baba tejto téme venuje do hĺbky. Ako jediná pokiaľ viem - okrem "pes nevie ostať sám" nerieši nič iné.
Ostatných trénerov čo riešia všetko a popri tom aj ostavanie doma doporučiť neviem, nepoznám ich, nevidím, že by sa aktívne vzdelávali. Túto babu mám u nás na škole, vidím že sa vzdeláva na svetovej úrovni v tejto téme, vidím že ma výsledky s rôznym spektrom psov. Sorry, no, že ti cucham nervy kvalifikovaným človekom :lol: Radšej jedna konzultácia u človeka čo vie čo robí a povie mi, že riešenie je jednoduché/potvrdí mi, že to robím dobre a viac-menej sa so mnou ďalej nemá o čom baviť ako štyri rady z internetu.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov