Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pon 10.10.2022 4:12

Connie píše: resp možno na tie debaty čo tu prebiehali posledne týždne, aby sa to nepobralo podobným smerom..

Connie, :jop: presneee, si trafila klinec po hlavicke!


Za mna k malinacke - pyta pozornost a dostava sa jej plnym priehrstim. Odmena za "prestanie psikania" sa skoro s istotou rovna vyvolavanie piskania, aby tu odmenu ziskala...
1.rezim 2.rozdelenie casu na aktivitu a casu na oddych 3.krmit normalne pri odchode, ako tu bolo spomenute
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Puk » Pon 10.10.2022 5:30

wer píše:
1.rezim 2.rozdelenie casu na aktivitu a casu na oddych 3.krmit normalne pri odchode, ako tu bolo spomenute


Len si dovolím ťa doplniť a na odľahčenie :no: : Ak nepomôžu body 1 - 3., vezmi ju na exkurziu do osady v Chminianskych Jakubovanoch a poukazuj jej to tam s tým, že ak sa neuvedomí, tak jej tam urobíš trvalý pobyt. A ak sa neuvedomí, škoda sa s ňou zapodievať... :heh:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Connie » Pon 10.10.2022 6:55

wer píše:
Connie píše: resp možno na tie debaty čo tu prebiehali posledne týždne, aby sa to nepobralo podobným smerom..

Connie, :jop: presneee, si trafila klinec po hlavicke!


Za mna k malinacke - pyta pozornost a dostava sa jej plnym priehrstim. Odmena za "prestanie psikania" sa skoro s istotou rovna vyvolavanie piskania, aby tu odmenu ziskala...
1.rezim 2.rozdelenie casu na aktivitu a casu na oddych 3.krmit normalne pri odchode, ako tu bolo spomenute


Ok, v tom prípade som poradila Cathy asi blbost lebo toto dáva zmysel. Z môjho pohľadu som chcela aby ju pochválila za kľud, dala jej najavo, že to je žiadané správanie a naopak, pískanie žiadané nie je. Ale hej, viem si predstavit, že by to suka mohla začat využívat… Najmä by som chcela to odmienanie kľudu používať vonku - pri psoch, vnútri to malo byt ako občasne potvrdenie správania.

Rezim určite hej. Najpodstatnejší bod programu. :yes: Kŕmenie pri odchode sa dá vyskusat, otázne je či bude zrat (keď nie, pár gramov dole ju nezabije… aj tak ma len tri nohy :angel: ale tu sa trosku bojim jedného scenára - aby si nezačala strážiť klietku, najmä ak tam bude mat nedozrane jedlo.

Nemyslím si, že je vyslovene majetnicka potvora čo je schopná vyštartovať. Skôr, že to prameni z toho, že sa baby nepoznajú a nie je tam ešte úplne dôvera/rešpekt. No rozhodne to nechcem v tomto smere podceniť.


Puk píše:
wer píše:
1.rezim 2.rozdelenie casu na aktivitu a casu na oddych 3.krmit normalne pri odchode, ako tu bolo spomenute


Len si dovolím ťa doplniť a na odľahčenie :no: : Ak nepomôžu body 1 - 3., vezmi ju na exkurziu do osady v Chminianskych Jakubovanoch a poukazuj jej to tam s tým, že ak sa neuvedomí, tak jej tam urobíš trvalý pobyt. A ak sa neuvedomí, škoda sa s ňou zapodievať... :heh:


:haha: :haha: To by mohlo pomôcť.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Pon 10.10.2022 7:04

wer píše:
Connie píše: resp možno na tie debaty čo tu prebiehali posledne týždne, aby sa to nepobralo podobným smerom..

Connie, :jop: presneee, si trafila klinec po hlavicke!


Za mna k malinacke - pyta pozornost a dostava sa jej plnym priehrstim. Odmena za "prestanie psikania" sa skoro s istotou rovna vyvolavanie piskania, aby tu odmenu ziskala...
1.rezim 2.rozdelenie casu na aktivitu a casu na oddych 3.krmit normalne pri odchode, ako tu bolo spomenute


Teória pekná, ako to dať do praxe? Mám jej dať ráno žrať a odísť z bytu? Aj keď nepotrebujem odísť?Nech knuci susedom? Samozrejme predtým prechádzka atď.

Režim... Ešte pár dní, týždeň, musí mať režim kludovy, musí byť pod dozorom, lebo inak nohou škriabe ranu. Aký má mať režim ešte v rámci doliečovania? Ja viem, že jej nestačí fyzická aktivita, ktorú má teraz, aj keď každý deň predlžujeme.
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pon 10.10.2022 7:45

E? Nevies ju krmit v rovnakom case? Vencit v rovnakom case? Ignorovat v rovnakom case? Venovat sa jej v rovnakom case?? To sa vola rezim... dosad si podla potreby, hadam necakas presny navod...

Connie,.moze byt, treba prisposobit potrebam. Ale nekrmila by som "100x" denne, ze lietaju furt granulky. Napr ranajky, po nich klud totalny, potom poobede v ramci dakych "aktivit", prip este vecera
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Pon 10.10.2022 8:03

Vďaka a pardon že sa pýtam, radšej dám iba fotky alebo napíšem do mamičiek :heh:
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pon 10.10.2022 8:14

Pytat sa mozes, ale ty si to rovno zmietla :nwm:

Ty sa musis zamysliet, ako to nastavit - ja toho psa doma nemam. Mysli na to, ze ten pes sa potrebuje naucit oddychovat - a ked sa oddychuje, tak nie su ziadne podnety (nerozpravat na nu, neodmenovat, nehladkat, proste tam nie si, aj ked tam si).
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Pon 10.10.2022 8:39

Tak držte palce, že kto bude mať viac trpezlivosti. Už 40 min píska
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Pon 10.10.2022 8:45

Na učení samostatnosti po nevhodne nastavenom režime (keď si ju ešte nemala) je to, že výsledky sa dostavujú s nejakým oneskorením a človek si nie je istý, či ide dobrým smerom a treba vytrvať alebo to nefunguje.
Obvykle to ale trvá dlhšie. Všeobecná tréningová zásada je to, že vidím psa reagovať na to, čo sa deje, teda je ak nie progres, tak reakcia želaným smerom. Niekedy to bývajú drobučké úspechy, človek, hlavne nie až tak neskúsený, si nemusí všimnúť. Každpádne, je to jeden z najdlhšie sa riešacich problémov.

Režim je určite základ. Skús pouvažovať, čo si schopná nemeniť, teda čo môže byť stále - kŕmenie, miesto, benčenie, záleží od tvojho režimu - veď koniec koncov, na ten si má zvykať, nie na nejaký učebnicový. Nezabudni pracovať aj so svojimi pocitmi a emóciami - neľutovať, nemať pocity viny, nevytáčať sa, nevzdávať sa. Tréning psa je veľká škola aj pre osobnosť človeka. :yes:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Puk » Pon 10.10.2022 9:01

Cathy píše:Tak držte palce, že kto bude mať viac trpezlivosti. Už 40 min píska



Niekedy sú jednoduché riešenia tie najlepšie. Štople do uší, imho slúchadlá? A ako hovorí wer, nie je tam, aj keď je?
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Slausa » Pon 10.10.2022 11:16

Má ich rozdať aj susedom?
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Puk » Pon 10.10.2022 15:14

Mne to celkom ako separačná úzkosť nepripadá, skôr mi to pripomína dieťa s adhd plus nejakou neurózou a posunom CNS doľava. Navyše - temperament maliny. Ale ja sa nevyznám, len tipujem.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Cathy » Ned 16.10.2022 12:31

Update:
Pískanie / kňučanie sa nám podarilo z veľkej časti eliminovať, zistili sme, že najtichšie je, keď je mimo klietky a sama, čiže ak sme v inej izbe. Ale už ani pri nás toľko nepíska :hi: .
Keď je sama, je zvyknutá spať a oddychovať. Určite nám k tomu pomohol aj režim, ktorý sa snažíme +- dodržiavať a zvýšená fyzická a psychická aktivita.
Stále ju učím na klietku, kde dlhšie vydrží, ale ak odchádzame z bytu, nenechávam ju tam (nakoľko už nepotrebuje kľudový režim a ani nie je demolátor :lol: ).
Ďakujem všetkým za rady a najmä Connie za veľkú pomoc a starostlivosť a priateľa na telefóne :poklona:
Cathy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 222

Zmena v spravani psika

Poslaťod Viki24 » Pia 17.02.2023 13:39

Ahojte,

chcela by som sa spytat ci sa niekto stretol s tym ,ze by ich psik zo dna na den zmenil spravanie. Mame 6 mesacne steniatko bigla. Mame ho 2 mesiace. Prve 2 tyzdne sme boli s nim doma nonstop. Od januara sme isli do prace. Zostaval sam doma a bolo to bez problemov. Este vcera ziadny problem nebol ale dnes to je nieco strasne. Pozeram ho cez kameru a on knuci, vyje, mrnci, dokonca sa pocikal co uz za minimalne mesiac nespravil. Zaroven ma vonku jazyk co som u neho este nevidela a vsetko na okolo nici. Odskocila som si z prace domov aby som ho pozrela ci je vsetko v poriadku a ci mu nieco nie je a on len stastny ,ze ma vidi a uz bol spokojny. Musela som ist ale naspat do prace a zasa to iste...knucanie, mrncanie, nicenie, vonku jazyk, vycikanie sa...nerozumiem tomu...co sa mohlo stat, ze 2 mesiace ( dokonca vcera ) vsetko bez problemov a zrazu zo dna na den takato zmena... ? stretol sa niekto s takymto niecim?
Viki24
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod Ulf » Pia 17.02.2023 14:41

Ako môže byť že šteňatá vo vývoji menia svoje správanie aj so dňa na deň, i keď u nás to napríklad také dramatické zmeny neboli. Alebo ma ešte napadá, že sa vo vašej neprítomnosti udialo v dome niečo, čo ho vystresovalo. Ak ste v bytovke, tak tam hocičo mohlo byť, vŕtanie, buchot,... :nwm: Lebo havo je podľa popisu celkom v strese.
V každom prípade vám zostáva od znova učiť samotu...
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov