Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Ned 29.08.2021 9:00

Hundranie by som isto vynechala a upratovala by som to.uplne bez pritomnosti psa
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod martinkaaa4 » Ned 29.08.2021 9:13

a ked ju mam vkuse sa patami tak co ju zavriet na tu chvilu do izby? ...nechcem ju velmi zatvarat aby nevystrajala este viac a hlavne ked zatial na to nie je zvyknuta
Neexistuje zlý pes, zlý môže byť iba jeho majiteľ
martinkaaa4
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Bad » Ned 29.08.2021 9:23

martinkaaa4 píše:
inak som zmenila teda sposob ked odchadzam tak poviem jej nieco aspon v zmysle bud dobra pridem a dam jej tycinku na okusovanie ... nech si spoji ze moj odchod a ona dostane mnamku ..tak ze celkom bola statocna ... ze sice poknuciavala s palickou v hube a pobehovala s nou ale ze sa ukludnila potom a tycinku okusovala


to je dobře, chce to odcházecí rituál (povel), vždy stejně
ale nestačí odchod=mňamka, musíš spojit odchod=[b]příchod[/b]
a to se dělá tím "odcházením" na pár minut, i v rámci bytu, vždy dodržet onen rituál
a prodlužuješ

zavedla bych i vítací rituál, umírněný
ignoraci může vnímat jako trest (pokud byla míněna jako na příchod a ne jen na počurané/pokakané)

a také by to chtělo nějaké pro ni příjemné aktivity, ať něco dělá, ono to labilním zvířátkům také pomáhá.....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Ned 29.08.2021 9:40

A ked si bola v kupelni, ved bola vyvreta... Pokial zijes sama, naco sa zatvaras...? Nedaj jej prilezitost a uc to systematicky. Kludne po sekundach. A nie ze riesis, riesis a potom nieco potrebujes, tak zabudnes na trening.. takto si len zarabas na vacsie prpblemy a separacku prehlbujes a vytvaras zlozvyky.
No a pokial zijes s niekym, nech to oni pozbieraju, alebo psa zabavia.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod martinkaaa4 » Ned 29.08.2021 10:18

Bad píše:to je dobře, chce to odcházecí rituál (povel), vždy stejně
ale nestačí odchod=mňamka, musíš spojit odchod=[b]příchod[/b]
a to se dělá tím "odcházením" na pár minut, i v rámci bytu, vždy dodržet onen rituál
a prodlužuješ

zavedla bych i vítací rituál, umírněný
ignoraci může vnímat jako trest (pokud byla míněna jako na příchod a ne jen na počurané/pokakané)


a teda ake slovne spojenie zvolit pri prichode? pri odchode pouzivam bud dobra pridem ... pri prichode mam no co bola si dobra? alebo nieco v tom zmysle?

wer píše:A ked si bola v kupelni, ved bola vyvreta... Pokial zijes sama, naco sa zatvaras...? Nedaj jej prilezitost a uc to systematicky. Kludne po sekundach. A nie ze riesis, riesis a potom nieco potrebujes, tak zabudnes na trening.. takto si len zarabas na vacsie prpblemy a separacku prehlbujes a vytvaras zlozvyky.
No a pokial zijes s niekym, nech to oni pozbieraju, alebo psa zabavia.


sama nezijem cize ju chcem naucit ze proste na Wcku a v kupelni som zavreta ... mam sice este tyzden a pol dovolenku ale potom uz pracujem cize bude s mamou tak dokonca roka a potom od januara uz sa stahujeme a teda bude sama to zas budeme zvykat ...cize budem aj teraz uz pocas dovolenky odchadzat na taku hodinu a pol aby si zvykla ze proste nebudem s nou doma

chcem sa opytat ked jej dam aj nejaku palicku na okusovanie aj ked pojdem iba na Wcko a do sprchy ... po prichode zobrat ci dat iba nieco co zje cca kym tam budem?
Neexistuje zlý pes, zlý môže byť iba jeho majiteľ
martinkaaa4
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Ned 29.08.2021 10:54

Ale ked sa zavries a neriesis, tak neucis... akurat tu separacku a pridavas zlozvyk - :kak: takto sa akurat vracias 2 kroky spat a vobec nepostupujes.. :nwm: prve dni - kludne tyzden si mala byt s nou nonstop, aby ziskslavtrocju istoty. a potom zacat s postupnym treningom. Par sekund, minut a postupne pridavat.
Ono nikto ti nepovie ani slova, ktore mas pouzit, ani co jej mas dat, ani kolko mas byt prec - na to musis prist sama, pochopit svojho psa, vnimat signaly...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Bad » Ned 29.08.2021 11:14

slova pro psa nemají ten lidský význam
slovo je pro něj specifický zvuk, kterému člověk dá-psa naučí - nějaký význam
takže je to jen a jen na tobě

ale rituál není jen o slovu/slovech, ale o tom, co se při/po tom děje
jak píše wer
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod martinkaaa4 » Ned 29.08.2021 12:19

bola som s nou 5 dni nonstop doma ... ono sa fakt niekedy neda proste byt vkuse so psom ... treba vybehnut aj na nakup a ine veci poriesit ... zatial bola max. 2 hodiny bezo mna ale nikdy nie sama ... snazim sa a riesim to ... kedze som stena dlho nemala a predtym co som mala ani neviem ako sa to vychovalo samo
Neexistuje zlý pes, zlý môže byť iba jeho majiteľ
martinkaaa4
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Ulf » Ned 29.08.2021 17:17

neviem no, naša separačku určite nemá (to mal Viggo a ten do konca života nebol v pohode pri odchode, hoci tie odchody časom akceptoval), takže možno ma ber s rezorvou. Ale tvoje pocity chápem, sama som si takými vlnami zúfalstva prechádzala, revala som každý týždeň :ha: . Z tebou písaného mi pripadá že strašné ohľady berieš na ňu, že stále skúmaš ako sa cíti, čo robí a robíš si z toho nervy a pekne sa do toho zamotávaš. V takomto prípade by som naozaj spravila vo veciach radikálny poriadok a ako už bolo písané, nauč ju na klietku/ohrádku. Ak by si chcela, ja mám jednu klietku doma zbytočnú (odkiaľ si?). Lebo naozaj ju treba vyslovene naučiť, že tá klietka (alebo ohrádka) je jej miesto a naučiť ju tam tráviť čas ZAVRETÚ bez ohľadu na to, či ty si, alebo nie si doma. A teda silno pochybujem, že by si špinila do svojho pelechu.
A druhá vec, aj to bez v úvahu, že fakt za týždeň, sa ona len pramálo naučí za tak krátky čas, to tak max zistila, že je asi teda doma. Netreba pripisovať tomu šteniatku viac jak treba. Druhá utešujúca vec, že ono sa bude strašne rýchlo meniť a čo dnes sa ti zdá že to je strašné a že to tak bude na furt, o týždeň to nemusí byť pravda. A fakt si aj tak trochu drsne pripomeň je to "len" maličké blbé šteniatko, ktoré rýchlo vyrastie, to nie je životná skúška.. keď si vychovala dieťa, toto ťa nemôže dostať.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod martinkaaa4 » Ned 29.08.2021 19:01

Ulf dieta som este nevychovala :lol: to len neter bola tyzden na prazdninach ale uz odisla ... ja uz som dnes revala lebo ako mne tie mlacky ani bobky nevadia lebo fakt to vzdy spravi na podlahu cize to utriem/odpracem a hotovo ...ide o to ze byvam s rodicmi este pol roka budem a proste co sa napocuvam ... to je strasne o drzku lebo to su nervy ze ten pes sa zas vycural a zas sa napil a kvapka mu z brady a zas toto a zas hento ... to su take vycitky ze mali 3 mesiace pokoj od psa a zas ..ze proste mna uz tak nakazili ze tiez si hovorim ze fakt mi ju nebolo treba ... pritom je strasne zlata a problem je v mlackach teda ... inak je ticho neplace nesteka iba proste sa vycika ... snazim sa ju drzat pri sebe ze proste vidim ked sa vzdiali ze ju beriem hned von ... zas na druhej strane chcem aby sa vzdialila aby nebola taka naviazana na mna :pac: ... klietka/ohradka by mi momentalne u rodicov nepresla ze vobec ... ja proste stale dufam ze je malicka a ze sa to proste utrasie :angel:
Neexistuje zlý pes, zlý môže byť iba jeho majiteľ
martinkaaa4
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod MisheliQ » Ned 29.08.2021 19:19

Martinka, mne vycitali rodicia tiez Fergie, lebo mala pol roka uz, lebo nam znicila zaluzie, lebo roztrhala vrece odpadkov, papuce, lebo sa pocikavala doma. A nakoniec ako ju miluju a uz by ju nikdy nemenili. Ale presne chapem ako sa citis. Ja som aj uvazovala ju vratit spat
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Ned 29.08.2021 19:24

My sme chceli Arisa vrátiť. :heh: Zlý bol veľmi. Otec, že zavolaj chovateľke, nech si ho vezme naspäť. Som plakala, že ešte to s ním skúsme, však aj iní ľudia majú psa, to nemôže byť taký problém. Nakoniec sa to utriaslo, psík na naučil.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Ulf » Pon 30.08.2021 8:13

áno utrasie sa to, ale musíš je pomôcť. Ako čítam, celkovo tá atmoška asi neni kto vie čo, na psa to tiež vplýva a aj to môže prispievať k problémom. Sadni si s rodičmi a si to proste ujasnite. A môžeš sa s krpatou viac stiahnuť z očí trebárs do tvojej izby (varianta ohrádky). A cvič s ňou tvoj odchod príchod do zblbnutia, na pár sekúnd dnu/von, postupne predlžovať, taká klasika. Predpokladám, že máš svoju izbu a svoj priestor a dverami, nie? Z môjho pohľadu nie je nič jednoduchšie, ako psa nasťahovať do izby (určite ju tam máš), dať jej tam pelechy, misky, veškeré veci a naozaj tú izbu použiť na tento tréning. A potom ju tam odložíš, keď pôjdeš do sprchy, na nákup, do práce - a ona bude mať svoj kľud vo svojom priestore, nemusí si lámať hlavu nad tým čo kde kto robí a kde je. Pre ňu bude informácia: ty si teraz tu oddýchni na chvíľu. Začni čím skôr. Najprv len naozaj zatvoríš dvere, otvoríš, prídeš, odídeš - psa nijak neriešiš, ani extra nepozoruješ. Ak vidíš, že sa s tým začína stotožňovať, predlžuj čas. Potom môžeš pridať "povel", ktorý bude pre ňu jasná správa ktorá muzí znamenať presne toto: ostávaš oddychovať sama, nič sa nedeje, prídem. Takže ho začneš dávať vtedy, keď naozaj pre psa bude znamenať to čo som napísala, takže už si musíš byť istá, že je viac menej v pohode.
Nemusíš ju ľutovať, že v čase tvojej neprítomnosti má len izbu, jej to je jedno, ona potrebuje mať poriadok vo veciach a trebárs sa o ten pobyt - naučený! v izbe aj oprieť a mať svoj priestor na oddych, keď nie je nikim a ničim rušená. A rodičia budú mať tiež pokoj od psa..
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod martinkaaa4 » Pon 30.08.2021 14:01

musim sa s Vami podelit lebo dnes ma veelmi prekvapilo dievcatko :pusa: ...najprv ked som bola doma a klasika isla som do kupelne ale uz sa nezatvaram a ona zatial cca 10 min lezala vedla v izbe v pelechu a cakala :aplause: ..a mala som dnes taky den ze som musela 2 krat na hodinu a pol odist ..bola samozrejme s mamou ... prvykrat ze pobehovala ale potom okusovala tycinku a hrala sa s hrackami ...dokonca aj mama isla vyniest smeti tak ju nechala celkom samu ... referovala mi ze ked zavrela dvere a isla na vytahu dole tak ze stekot az dole pocula ale ked sa vratila do cinziaku a bytu tak bola ticho ...a druhykrat ked som odisla tak klasika palicku okusovala pohrala sa a potom lezala ...co ma prekvapilo ked som prisla ten druhykrat domov tak ani ma nevitala ..iba prisla stylom aha to si ty ok ...a lahla si ritou ku mne :lol: ...a co je hlavne nevycikala sa ani raz :aaa:
Neexistuje zlý pes, zlý môže byť iba jeho majiteľ
martinkaaa4
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pon 30.08.2021 14:07

No vidis, super, pojde to :jop:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov