Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod Viki24 » Pia 17.02.2023 15:58

No ved prave to nechapem. A praveze on od zaciatku je dokonale steniatko. Hned cca od 3. dna u nas sa zacal pytat von kvoli potrebam aj sam od seba. Povely sa uci raz dva posluchne zakazdym a to nie len doma ale aj vonku. Vacsinou chodime dokonca bez voditka pretoze s nim nie je ziadny problem a pride na privolanie alebo ked uz vidim ,ze nieco ide brat do pusiny mu poviem ,ze NE a necha to tak. So psikmi nema problem. Je pravda ,ze asi 2 tyzdne dozadu bol vonku ( ale len u nas na ohradenom dvore ) s mojim muzom a nieco sa stalo doteraz nevieme co ale prisiel k muzovi s chvostikom stiahnutym a odvtedy sa boji hocijakeho buchotu alebo niektorych ludi. Na socializaciu s nim chodime a tam nie je problem. Fakt aj vcera krasne nas cakal. On nejak tusi cca kolko je hodin a vzdy krasne v peliesku sedi a uz pozera na okna a dvere ci nejdeme. No ale dnes je neskutocne vystresovany. Len jedna vec mi napadla. Rano som sa s nim mazlila omnoho viac ako ine rana ked idem do prace lebo behal s kacickou v ustockach a mrmlal si popod nos, tak bol velmi zlaty. A mozno je to blbost len uz som vystresovana aj ja ci aj to nemohlo prispiet k takemuto spravaniu. Inokedy tiez ho poriadne pohladkame vystiskame ale dnes trosku viac. Samozrejme nie uplne ked odchadzame. Ale cca pol hodinu predtym.
Viki24
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod straka17 » Pia 17.02.2023 18:03

To čo popisuješ je jednoznačne stres, treba prísť na to že prečo. Ak sa bojí hocijakého buchotu, stavila by som to na nejakých smetiarov alebo spadnutú vec keď ste neboli doma. Kamera má zvuk? Nemáte nejakého dobrého suseda čo chodí vyklepávať alebo by mohol na záhrade nainštalovať plašič na krtky?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod wer » Pia 17.02.2023 18:22

A ako dlho je sam?
6 mesiacov je dost malo, stale je to stena. Inak z toho popisu sipim vcelku pruser, lebo vyhlasit u stenata "ze pocuva", je totalna hovadina. Cakate hotoveho psa od narodenia..? Na tom treba intenzivne pracovat a nieze sa uspokojit s tym, ze stena este neobjavilo svet a bude to tak do konca zivota. Za prve bez voditka (stopovacky) by som uz von nevyliezla, lebo velmi riskujete, ze sa na niecom splasi a zdrhne. A za dalsie zasla by som.za dobrym vycvikarom, ktory vam poradi, co a ako..
A skuste si precitat o tzv obdobi strachu. Zalezi, ako sa s tym.teraz popasujete - preto ten trener, ktory vam poradi priamo a nie cez pismenka
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod Viki24 » Pia 17.02.2023 18:36

Kamera ma zvuk a nijake hlasne zvuky sme nepoculi. Byvame mimo hlavnej cesty. Sme len 2 domy zatial na tej ulici. Tiez sme si mysleli, ze nieco ho stresuje ale poobede ako sme prisli sme nic nepoculi a knuckal aj tak. S tym plasicom na krty si nie som ista ale pre istotu sa spytam.Dakujem pekne

a co sa tyka, ze " poslucha " je blbost tak netusim ako toto moze niekto napisat ked nevie o tom nic. Zasa len komentar, kde clovek si ide svoje a nechce pomoct . Nikde som nenapisala, ze cakam hotoveho psika. Ale praveze ho chvalim, ze na to, ze je steniatko velmi rychlo sa uci a poslucha na povely. A poslucha asi prave preto lebo na tom pracujeme a venujeme sa mu. A pisem prave preto hned aby som sa poradila a hned to riesila aby nebol ani on ani ja v strese. Samozrejme, ze steniatko sa este formuje, preto sa hned staram a pytam sa.

Ideme dnes ku kynologovi sa poradit, ale zatial z mojho popisu usudil, ze to vyzera na separacnu uzkost :(
Viki24
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod Viki24 » Pia 17.02.2023 18:46

a zabudla som este vysvetlit, ze ho mam pusteneho na takej luke, ideme cez par domov najprv ale potom je uz len luka a tam aj cvicime aby mal vycvik doma aj vonku.

a precitam si o tom obdobi strachu, dakujem pekne za tip
Viki24
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod wer » Pia 17.02.2023 19:10

20 rokov kurzov urobia svoje... poznam to prave velmi dobre a vobec to nemyslim v zlom. :no:
Btw KAZDE steniatko poslucha a to je presne kamen urazu - ludia zacinaju neskoro,ked ten problem nastane, nedokazu predvidat a ucit dopredu, len oducaju zlozvyky, co je navyse omnoho tazsie (coz uz u vas nastalo).

A inak my sme sa zase nedozvedeli, ze ako ako dlho je sam, lebo to je podstatna informacia
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod Ulf » Pia 17.02.2023 20:09

Este totok, on zacne stresovat az po nejakom case, alebo hned jak odidete prec? A ked prichadzate z prechajdy neprejavuje nejake naznaky nevole ist nazad do baraku? To ja len skrs pricinu. Lebo moja ked sa niecoho lakla v dome, tak sa jej nazad do bytu vtedy moc nechcelo. Hoci problem so samotou sme nikdy nemali.
A hej, to je taka zakladna poucka ze pred odchodom sa nema so psom maznat/lucit. Vo vasom pripade by som toto asi dodrzala, skor dat strohy povel cakaj, alebo co a proste odist. Celkovo to pred odchodom tahat do kludu. Zacnite od znova, vo volne dni, odchody, prichody, rychle, vela krat za sebou, nelucit sa, privitat sa len tak pomimo, ziadne velke emocie. To je taky zaklad. Blbe je ze si vtedy prisla kuknut (akoze necudujem sa ale), havo si spojil ze si ta takto privola.
Nic to, trenujte, vytrvajte. A neviem ako ked ste vo volne dni doma, ci ste neni so psikom prilis pricucany na seba, ale aj vo volne dni trenujte aj v ramci domu, ze je par chvil od vas oddeleny. Chapem ze clovek chce psovi venovat kazdu volnu chvilu, ale netreba sa zase az tak na seba nacucat so psom, lebo to nerobi dobrotu.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod straka17 » Pia 17.02.2023 20:42

Wer to vystihla. Ak pes ešte nezistil, že vonku je švanda a majiteľ nemá dosah, bude to ten najmilejší plyšák na svete. Po prvú srnku. Alebo zaujímavého bežiaceho psa. Kedy to príde je otázka času, Berta puberta je za dverami.
A duplom keď sa bojí, radšej šlapnem na kábel (pripnutý na postroj) než mať psa pod autom alebo vlastne kdekoľvek mimo kontrolu. Bohvie kam pobeží, ja mám psa nácucku a keď sa zľakne vie bežať odomňa...
Aké má vyžitie? Okrem úzkosti to môže byť prostá nuda. Ako sa správa keď si doma, je ti furt za riťou, chodí si aj sám ľahnúť na pelech...?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Zmena v spravani psika

Poslaťod Renata » Pia 17.02.2023 23:49

wer píše:20 rokov kurzov urobia svoje...
a nič o tom nevieš a ideš do svoje :joint: :stuch: :pusa: ja by som pracovala s tým spomenutým "obdobím strachu"... Ak je to štenúch, ktorému nič nebolo a nič závažné sa nestalo, tak okrem iného preštuduj to obdobie strachu, to dosť často vzniká z "ničoho" ...
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Predchádzajúci

Späť na Riešenie problémového správania sa psov