Agresivita voči majiteľom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod pigie » Pon 24.06.2019 12:52

Ved ja velmi dobre chapem diskusii :yes: A aj tomu, ze nie na kazdeho to plati :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod dasken » Pon 24.06.2019 18:30

mňa by zaujímalo, že kde má byť to mamino výsledné miesto vo vašej "svorke"

je ok ak bude Nyx nad ňou? alebo má byť on posledný a mamu rešpektovať
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod wer » Pon 24.06.2019 18:34

Nad nou. Aj pax bol a ziaden problem. Proste ako vztah ku dietatu. Aby pochopil, ze nema dovod riesit, nicim ho neohrozuje, nechce superit.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod dasken » Pon 24.06.2019 18:49

No len moze byt, ze ked je pes ina povaha, ze teda nie je tak zdravo sebaisty, ale potrebuje si to potvrdzovat stale, tak ju v tom pripade nebude ochotny respektovat, teda plnit nijake povely..
co ale asi tazko teraz vyhodnotit v pubertalnom veku, ze na ktoru stranu sa to prikloni ked dospeje..

mne ako riesenie teraz napada, ze urobit z mamy takeho "sprostredkovatela" odmeny - odmena bude prichadzat od teba (pamlsok alebo hra) , aby nedochadzalo k nejakym stretom alebo pchaniu sa do zadku, ale mama bude zapojena do procesu - nieco ako napr. "najdi mamu" ze odmenis ak da mame packu alebo jej nosom tukne do dlane (neviem ako jemne vie tukat NO :heh: ) a postupne sa bude mama skryvat a on ju bude musiet akoze hladat.. ze si urobi take to spojenie, ze vidim mamu=bude odmena (ale od teba co zdvihne "cenu" tej odmeny)

alebo hru na obiehanie, mama bude ako kuzel alebo zastena u vas - cize bezi k mame ale s radostou, lebo u teba si dobehne po odmenu - ale to zas neviem nakolko ti to moze narusat nejake cviky a ci to vie on vykonavat bez nejakeho extra vzruchu, ktory ma blizko k agresii

tot moje napady, ale neviem ci realne :lol:
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod wer » Uto 25.06.2019 17:37

Povely plnit absolutne nemusi. Nema ju ohrozovat, viac od neho neziadam. Ani Paxa by mama neukocirovala v krizovej situacii, ale nesiel by proti nej. To mi staci.
A tie cviky neviem - uprimme sa bojim do toho akykolvek adrenalin pridavat - coz takto by som :heh: ale zamyslim sa, mozno najdem vhodnu alternativu niecoho obdobneho.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Puk » Str 26.06.2019 4:57

pigie píše:
Elis píše:Moj syn sa presne tak zbavil strachu z pavukov. Popadali na neho. A konecne pochopil, ze nic neurobia :haha:


Offtopic: ...až raz.... :heh: Ale to mu nepovedz! :haha:

wer - myslím, že to sa časom a spoločne prežitým časom upraví. Len od Teba to chce (aspoň podľa mňa) usmernenie a korekciu žiadúceho a nežiadúceho. PS. Ako krásne na tomto prípade vidieť individualitu psa ( v porovnaní s Paxom) a maminu snahu inštinktívne to "riešiť". Možno nie zdravým spôsobom, ale snaha je... :yes: :yes: :yes: Myslím, že sa to utrasie samé, ak mama nebude vstupovať - hoci nechtiac - do prioritných sfér záujmu psa. Na to tá korekcia a vysvetlenie obom....
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod wer » Str 26.06.2019 6:22

Viete, co je "najvtipnejsie"? Ze ja som stena nenechala sa hravat s inymi stencami, lebo z mojho pohladu to je koniec-koncov len meranie sil, ale moju mamu som nechala sa s nim hravat :pac: vobec mi to nedoslo... a tak aj mam. Psy neriesi, mamu ano :bum:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Margita » Str 26.06.2019 7:08

A myslis že to prameni tam?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod wer » Str 26.06.2019 7:11

Jednoznacne.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod pigie » Str 26.06.2019 7:14

Tak ono stacilo, aby vynechala tie silove discipliny. Ja som dietatu tieto zakazovala, prave preto, ze som vedela, kto bude mat navrch. Zakazovala som aj ine (skakanie), ale tomu sa nevedel ubranit ho v tom podporovat, tak som pol roka potom zhadzovala psa z dietata :hmm: A vysledok je ten, ze radsej bude mat 10 cinanov nez jedneho fundla!!!! :haha: A nepochopi, ze si za to moze sam :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod wer » Str 26.06.2019 7:21

Niekde sme sa o tom aj bavili - asi v tej teme vztah so psom. Ze ci sa odrazi to zdvihanie psa vo vztahu majitel-pes. Tak tam sa mi neodrazilo :ha: Lenze mama ho takto nemala nechat, coz teda sme neustrazili. S Paxom v tom case nebola v takom intenzivnom kontakte...
A teda, aby som to uviedla na pravu mieru - ja som toho psa umyselne netlmila (teraz nemyslim vo vztahu k mame, ale vseobecne), keby vychovavam rodinneho psa, je to uplne inak a sem by to nikdy nezaslo
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod pigie » Str 26.06.2019 7:39

Nam je to jasne, wer. Ja to mam horsie, ja som ho nechcela tlmit ako Huga, ale teda tlmila som a tlmim, ale urcite nie tak moc ako Huga, ktoremu oproti tomuto stacilo malo, ale u neho som sa hodne bala, aby mi neprerastol cez hlavu, bo prvy pes a velky pes :heh: A tomuto by sa hodilo ho trochu pritlacit, aby bol "rodinny" :heh: Vsetko naopak :heh: Ale nestazujem sa, je presne tam, kde som ho chcela mat. Este tak zo 2 roky a bude fajn :haha: Ale ako zacal plavat, tak mam s nim o polovicu starosti menej :haha: To je uplna dovolenka teraz uz s nim :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Puk » Pia 28.06.2019 5:00

wer píše:Viete, co je "najvtipnejsie"? Ze ja som stena nenechala sa hravat s inymi stencami, lebo z mojho pohladu to je koniec-koncov len meranie sil, ale moju mamu som nechala sa s nim hravat :pac: vobec mi to nedoslo... a tak aj mam. Psy neriesi, mamu ano :bum:
:kak: :kak:

Wer, musím sa priznať, že týmto si ma zaskočila, včera som o tom skoro celý deň rozmýšľal. Bijú sa vo mne dva pocity (myšlienkové pochody v súvislosti s prečítaným a prežitým) a ten tretí, či som to dobre pochopil, či to bolo myslené tak, ako si to napísala. Budem ale len teoretizovať, lebo ja osobne som toto nezažil ani s jedným svojim psom, bez ohľadu na to, či bol rodinný, súťažák, alebo bol primárne určený na ochranu. Nikdy nemali výrazný konflikt s ktorýmkoľvek členom rodiny ako takým a ani sa nesnažili o zmeny v hierarchii. Ak dochádalo ku konfliktom, tak nikdy nie v rámci "svorky" ale v agresívnejšom prejave v smere k okoliu. A je jedno, či to bol jazvečík, alebo NO. Kaukazák, či bandog, tí to mali v popise práce (myslím okolie, nie rodinu), takže tam to bolo OK. 1., Nejako mi nepasuješ do šablóny dnešného pretekára (alebo "pretekára"), ktorý psa používa systémom - koterec - auto - pľac - koterec. To údajne preto, aby sa "nerozptyľoval iným ako výkonom, a dôležitejšie ako v podstate well fare psa, je pre psovoda dôležitejšie získať miesto 97, 99. Nepasuješ mi do tejto šablóny na základe tvojich príspevkov a fotiek (napr. aj s Paxom). Áno, rozumiem ti, že chceš so psom niečo dokázať a aj to, že chceš byť perfekcionalistka, to je dokonca pochopiteľné, ale neverím, že práve Ty si tomuto cieľu ochotná podriadiť práve ten "bezpodnetový, primitívnejší a duševne úbohejší" život psa. Jednoducho - nepasuje mi to k Tebe.
2., Nepustím ho hrať sa so psami, nebude mať s nimi problém. Nepustím ho hrať sa s ľuďmi, nebude mať s nimi problém... Práve si poprela proces socializácie a obmedzila si proces učenia s reakciami a rozhodovaním sa na základe prežitého a získaných skúseností. Skrátka práve tvorbu individuality a samotného rozhodovania sa psa. Lebo osobne si myslím, že pes okrem zdedených inštinktov je formovaný práve prežitými a odpozorovanými javmi a činmi zo svojho okolia počas každého jedného dňa svojho života. Nič nevie "sám od seba" všetko ho učíš a usmerňuješ v tejto činnosti presne tak, ako ho učíš každý jeden cvik a presne tak, ako to potrebuješ. Ja si myslím, že práve kontaktom s psami i ľuďmi sa pes učí, ako s nimi vychádzať a kam si má nastaviť, pre konkrétny prípad, svoje hranice. A v tomto od Teba ako šéfa, potrebuje usmernenie. Pozitívne odmeniť (alebo nevšímať si) a nesprávne chovanie korigovať do žiaducej polohy. Proces učenia. Možno aj formou (pre samotného psa) pokus omyl - správne. Toto mi príde presne tak, ako tvrdenie : nebudem robiť "obrany" aby sa pes nestal agresívnym. Hoci pravda je taká, že práve "obranou" učím psa zvládať aj prípadné prejavy agresie... Rozumiem aj tomu, že každý pes je iný, ale je len skutočne málo psov, ktorý by boli neprispôsobiví cholerickí introverti. Ty navyše zamestnávaš psovi aj telo aj hlavu, takže jeho prejavy nie sú prejavmi nudy a zlozvykov. Mladý je oneskorený puberťák, ktorý si hľadá "svoje miesto" a jednoducho skúša. Dávam za pravdu Elis, keď hovorí, že mnoho problémového chovania zmizne časom samých, keď sa obrúsia hrany a časom sa získa vlastne stereotypné chovanie na dané veci a vzniknuté situácie. Ide len o to, nastaviť hranice toho stereotypu, aby to bolo prijateľné pre každého. 3., Ale možno som fakt pochopil ináč to napísané. Každopádne veľmi zaujimavá téma na debatu!!! :jop: :jop:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod wer » Pia 28.06.2019 6:16

Ono ale aj v tom "bude robit obrany, bude agresivny" je spetka pravdy. :heh: Drzi psa viac v strehu, vybicuje instinkty, kludne moze viac reagovat na podnety. Mne sa obrana neuveritelne prenasala do civilneho zivota. Presne bolo vidno, co sme pridavali na obranach - to pes predvadzal v hre so mnou do bodky... No a prave preto, ze nie som ten typicky pretekar, tak to vidim. :lol: Vystavujem ho roznym situaciam, urcite nie je asocial. :smile: Obdobie socializacie konci v 3 mesiacoch. So psami v kontakte bol, ludia si tu klucky podavali. :smile: Vlacim ho vsade, byvam v Bratislave, aj ked na sidliskach uz nevencievam, psov a ludi stretava bezne. Co sa tyka tych psov, urcite poznas typicky cvicakovske situacie. Teda z cvicakov, kde sa hromadne psiky pustaju... Dvaja sa raz dostanu do konfliktu - telo na telo - a uz sa potom vzdy snazia dostat k sebe a ten konflikt vyvolat.... keby sa priamo neotukali, dokazu spolu vedla seba existovat bez tej snahy sa napadnut. A toto je to meranie sil. V hre vykladanie labiek, nahananie a pod. Samozrejme, ze nie kazda hra s kazdym psom je taka, ale nie kazdy majitel si pozna psa a vie si ho zastavit... takze preto hry nie... ked sa nebude vediet bit, o to lepsie.. :heh: nech zostane sprosty a psy pre neho vzduch.... :ha:
No a s mamou. Je to pubertak. Myslim, ze uplne nie je pravda, co pises, ze vsetky psy respektuju vsetkych clenov rodiny. Ano, mozno sa neprejavuju doslova agresivne, ale zeby brali vsetkych rovnako, to neverim. :no: aj ked som pisala, ze sa agresivne inde neprejavuje bezne, tak on je dost pretacavy (coz ten kaukazak a pod isto nie...:lol:) Jeden priklad. Po cviceni na cvicaku ho zatvaram do kotca. Mozno v polroku zacal mat nervy - nechcel skoncit cvicenie, tak ako som zatvarala mrezu, tak do mna dorazal od nervov. Ked to urobil druhykrat, bolo mi jasne, ze toto musim riesit. Takze som mu spolu so zatvorenim rozsypala pamlsky a robim tak doteraz. Pes v klude, ziadne nervy. Co tym chcem povedat? Ze keby som to neprerusila, tak ma tam dnes uz mozno dokuse.. moja mama so mnou nebyva, ale teda chodila za nim, ked som bola v praci. Co sa tam dialo, uz mozem len tipovat. Ono si clovek povie, ze steniatko, ale to sa kludne moze bavit prave takymito vypadmi a skusa... ja som si ho upratala inde, mama nie. Mama sa s nim hrala, nechala rast, resp prerastat cez hlavu a psik si dokazoval. Inak to vidim aj na obrane. Mam 3 figov, jeden ma pred nim respekt a ten pes si brutalne dovoluje. Zdviha mu to ego... :heh: To je to, co pises, ze pes sa uci. A on sa prave naucil, na koho si moze dovolovat a ten adrenalin ho urcite bavi, kedze je to ten typ psa.
Dalsia vec je, ze, tipujem, tie kaukazaky a bandogy, co spominas, boli vonkajsie psy, nie? Lebo to je 100 a 1.
A som si ista, ze keby s nim nerobim obrany a nemam ho na sport, tak je iny a toto neriesim. Nehrala by som sa s nim pretacave hry (ani mama), bol by utlmovany hned od malicka - ziadne tahanie na voditku, ovela viac kludovych cvikov, ziadne zdvihacie, minimum okusovania ruk...
A este dodam, ze on ani nie je nejaky mojkavy typ.. on tak rano, prip vecer sa necha chvilu skrabkat, uziva si to, ale po chvili to oblizovanie ruky a jemne hryzkanie prejde do kusania a jasenia :pac:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Puk » Pia 28.06.2019 6:40

Veľa z toho, čo píšeš, záleží od situácie a okolností práve v tom danom čase. Teraz nemám čas, len som to prečítal, budem cez deň rozmýšľať, večer sa ozvem. ak dožijem... :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov