Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Aris » Uto 03.01.2017 22:17

Ďakujem, skúsim pridať a uvidím čo a ako. To je pravda, ťahá mu už na deväť. Len ja si to nechcem pripustiť a vidím v ňom mladého psa stále.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Domca » Str 21.07.2021 10:02

Máme psa experta na toto, tak oprašujem tému a budem vďačná za každú radu.

Donnie - humusák. Hneď na začiatok napíšem, že prišiel ku nám extrémne podvyživený a chvíľu trvalo, kým sa rozjedol (naberal ale veľmi pekne a postupne). Dostal sa na ideálnu váhu - netrčia mu kosti, všetko má pekne "obalené" ale nie je ani tučný alebo prežratý - vidno mu línie a jednoducho sa dajú nahmatať rebrá, čiže si myslím, že kondíciu má ok len potrebuje nabrať svalstvo. Takže celý tento problém si myslím že pramení z psychiky a z toho že mesiace hladoval. Zdravotný problém to nie je, nič mu nechýba - robil sa mu kompletný rozbor krvi a všetko mal ok. Krmivo mu sedí, konečne po mesiacoch s jeho citlivejším trávením sa to zrovnalo, takže granule by som meniť nerada (má Brit Care adult medium - zastavil sa na 20kg preto medium. Large granule ktoré mal mu nesedeli.)

Aj napriek tomu, že jedla dostáva dosť (žere 2x denne, jednu dávku rozdelenú ráno a večer) popri tom aj pamlsky a sem tam nejaké sušené maso na obžúvanie, sa stále tvári ako kebyže ho samozrejme týrame hladom :ach: Vonku berie do papule všetko čo nájde a čo sa dá zhltnúť, :kak: sú jeho špecialita to je jediná vec, za ktorou je schopný zdrhnúť a nereagovať. Proste pri tomto sa absolútne nevie ovládať a samozrejme ak je na voľno, uteká od nás preč lebo sme mu xy krát páčili napr pečenú kosť z tlamy (bol na vodítku).

Náhubok - samozrejmosť, lenže ten to len zhoršil. Akonáhle je náhubok dole, napr pri aportovaní alebo keď ho pustíme sa pohrať s jeho psími kamošmi, využíva to aby niečo zožral, čokoľvek nájde, alebo doslova sa rozbehne hľadať :kak:. Čím častejšie náhubok nosil, tým viac to na venčení bolo o tom, že mal len hlavu dole a snoril čo by zhltol. Keď sme náhubok prestali dávať, že teda budeme striehnuť jak supy, tak sa tá frekvencia jeho znížila (nie preto žeby vždy niečo našiel, lebo zas nie je to pravidlo že na každom venčení niečo zožere) prepokladám pre to, že nemusel využívať každú sekundu bez neho (lebo čo ak náhodou teraz ten zlý náhubok príde :ach:). Nehovoriac o tom, že do :kak: sa dostal aj cez neho (má klasický kovový, priestranný)

Vodítko - na vodítku obyčajnom je, zvlášť v problémových lokalitách, kúpili sme preto aj flexinu (do stopovačky sa motal a máme tu hneď pole a cestičky, kde stačí že trochu zaprší a hneď je to bahno, čiže venčiť s tým celým zapatlaným od blata je nič moc). On sa však naučil to robiť tak extrémne rýchlo, že človek ani nestihne zareagovať, on ani nevyňucháva nič a zrazu len zhltne :kak: priamo do krku... to len vdýchne aj na tom vodítku, lebo to by som ho musela mať permanentne pri nohe aby som sa tomu na 100% vyhla a nenechávať ho nič oňuchávať.

Nuda vonku - venujeme sa mu - aport, hry, tréning. Ale samozrejme, polovica venčenia sú potom prechádzky v prírode, lebo hneď za barákom máme lesy atd. A on príliš aktivity (mentálnej :DD) beztak nevyžaduje, stačí mu málo. Takže nemyslím si, že to robí z nudy, lebo ani každé psačie :kak: nevezme do huby, vyberá si :ach:

Pustenie na povel - ovláda perfektne pri všetkom, okrem jedla. Toto je ešte vec čo by sme chceli skúsiť, naučiť ho púšťať aj to jedlo, len neviem či by to malo efekt na to, aby tie humusy von v prvom rade nevyhľadával.
Samozrejme pri jedle napr je naučený sadnúť a počkať kým nedostane povel že môže, a aj na povel "leave it" teda, nechať to čo mu hodím pod nos reaguje dobre, nie je úplne beznádejný v sebakontrole. Tréning zvláda, ale v bežnom živote a bežných situáciách proste nevie odolať. :nwm: Chceme to ešte presunúť na von, lebo toto ovláda dobre v sterilnom prostredí vnútri...to je jediné, čo ma napadlo ešte vyskúšať.

Jo a olomoucké syrečky nezabrali :ha:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Ulf » Str 21.07.2021 11:38

Vieš čo, oni to nerobia preto že má nejaký psycho problém, alebo mu niečo chýba. Oni to robia len a len preto, že im to morovo šmakuje :ach: nič viac za tým nehľadaj. To je jak mne šmakujú čipsy a tiež si väčšinou nepomôžem, im šmakujú hovná. Aj Babán bol taký a presne, syrečky nič nezabralo. Bohužiaľ len drbať a drbať dookola a mať oči na stopkách. Od čoho sa ti ho podarí odvolať, to chváľ, od čoho nie, ... čo už s tým. Môžeš aj po ňom hádzať kľúče, retiazku... ok, aj to by šlo, ale je to na tenkom lade. Ten pes skôr či neskôr zistí odkiaľ to letí, už len skrs pach a začne si dávať bacha, alebo vyrobíš reakciu..
Babán z toho viac menej vyrástol, ale on keby bolo za sebou 10 hovien, zie ich 11, aj keď vedel, že sa mi to nepáči, že dostane po ušoch, aj tak.
Fakt len striehnuť a mať ovládateľnosť. :nwm: edit: a častejšie odčervovať.

edit 2: teraz zbiera mačacie, to je tiež šmakoška – a nebezpečná, ale výhoda je, že už je pomalý a vidieť to na ňom jak na čistom papieri že niečo hľadá, na to máme povel „odchod“, ok, poťažme „fuj“, záleží čo mi skôr dôjde na jazyk. :heh: A šmakošky čo sú veľké a chvíľu podrží v hube, to som ho naučila „vypľuj“ (asi tak, že som nad ním stála a fakt hrozila, že vypľuj, tak to radšej vzdal :fizel: ) a hlavne to vymieňam za niečo vhodné. Ak to čo nájde je vhodné na to, aby som to držala v ruke, dám povel "daj", vezmem, vymením za odmenu, pochválim, danú vec zahodím ďaleko, ideálne do vody, z tej to nebude vyberať ani za mesiac, ani nikdy (on sa k takým veciam vracia aj po mesiaci vonku)
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Margita » Str 21.07.2021 12:04

Derik zral ľudské, človek by si nepomyslel, kde všade sú ľudia schopní sa vysrať
Najlepšie keď sme boli s Moshino v ledniciach v tom parku, psy sme mali na voľno sa motkali okolo nás, Derik len odbehol za nejaký kriak a vyšiel celý obsraty, no radosť, ho nejako od toho zbaviť vlhcenymi utierkami a prepraviť autom na cvicak, kde sme v tom aute aj spali :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Domca » Str 21.07.2021 12:18

Díky Ulf :smile:
On je celkovo extrémne šialený za jedlom...keď sme boli u našich na dome, jeden pes žral dnu a on čakal von zatiaľ (lebo sa proste nevie ovládnuť keď pri ňom žere iný pes... to je schopný prestať žrať a vymýšľať ako to urobiť aby mohol vyjesť obe misky naraz) tak kňučal, pobehoval, snažil sa dostať dnu....no úplné psycho :ach: Proste všetko požere čo nájde, aj to čo je nejedlé...to ale našťastie vypľuje na povel. Preto si myslím, že na tom má svoj podiel aj to, že fakt dlho dlho hladoval a potom jasnačka - chutí mu to. Hovno nepustí ani za kus sušeného masa.

Babán z toho viac menej vyrástol


Díky za nádej :heh: tiež v to dúfam, že z toho vyrastie...cepujem ho, fakt striehnem jak blázon už na neho. A milerada by so po ňom dačo hodila niekedy :haha: ale u neho toto neexist...on okamžite sa uzatvára do seba, je strašne ctilivý a to by začal od nás doslova utekať preč. Veď ale však máš barzoja, tak to nemusím rozpisovať :haha: musím si niekedy dosť toto strážiť aby som neuletela pri ňom.

Donnie by sa radšej zadusil ako niečo jedlé vypľuť :haha: jemu to stojí aj za to, že by som mu flákla :haha: Ale plánujem niečo takéto s ním nacvičiť, hlavne vonku trénovať nech sa naučí odovzdávať jedlo, lebo jemu aj plesnivý kus suchého chleba treba páčiť z papule. Jeho súrodenci sú normálni :haha:

Margita, u nás serú ľudia rovno za detským ihriskom :ach: chodia tam dávať vy :kak: svoje deti alebo rovno chodia sami. Na zabitie :au:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Ulf » Str 21.07.2021 12:38

No držím palce, to máte na dlho zjavne, ale tak čo, aj takých bere autobus.. :ach: :smile:

Babán má práve dosť tvrdú/odolnú povahu vo svojej podstate, s tým nebol problém "zatriasť" a trochu zatlačiť, to u lajky by sme dopadli tak ako píšeš, a hej, to dávanie si pozor, je... hmm, na mašlu niekedy. Ako psovi dačo zakázať, keď nemôžeš zatlačiť :ach: . A dokolečka presmerovania, to je sice pekné, ale vo finále o ničom, lebo nič iné človek nerobí, len striehne. Ale tak čo už.
Naša aktuálne tiež začala riešiť bordel vonku, už to prichádza. Predvčerom sa vyváľala v rybe, včera v hnilej siláži... a tiež už čo-to pozobala. :pac:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod wer » Str 21.07.2021 13:03

Naucit vymienat za nieco lepsie. Reagovat treba skor, ked uz pacis, cele zle. Navnady si musis naraficit ty vopred - PRESNE musis vediet, kde to je. A trenovat. Idealne silny negativ, vzdialit sa od toho, aby sa zmiernil zaujem, prepnut na seba, velka odmena. Ten negativ - pokial pes CHAPE, za co to je (tu je to mrte jednoznacne), tak ziaden pes, ani super citlivy - s tym.mat problem nebude. Hlavne, ked ten jeho zaujem je takyto enormny... cim silnejsi zaujem, tym silnejsi podnet - musi to byt adekvatne proste... A vzdy lepsia jedna poriadna korekcia ako 100 slabych (tych "poza usi" napr - tym si prave kazis vztah).

A chcem.len podotknut - ze este :kak: budiz... ale aby ti nezozral dake ziletky/ otravu... by som sa s tym neondila, bez srandy..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Margita » Str 21.07.2021 13:29

Si pamätám ešte takú milú príhodu s Deričkom, sme tak. Šli po sídlisku a niečo začal zuzlat, tak som mu to hneď ťahala z papule a to bol kondóm :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Domca » Str 21.07.2021 14:12

wer- áno to vymienanie na tom fungujeme, ale keď on má niečo čo sa dá zožrať v papuli, to nevymení za nič :joint: to by som ani nestihla, on to proste vdýchne rovno do krku, sa normálne naučil to robiť debil :ach: chytí prednými zubami a len nadhodí a prehltne :pac:

S tým nastražením je to silno dobrý nápad :yes: už som sa smiala že si nazbieram :kak: a budem trénovať :joint: On ako nejaký ten nátlak alebo nagatívne konsekvencie zasa zvláda celkom ok (napríklad doma - perfektne funguje na neho time out, keď už nevie čo so sebou, šteká po nás lebo niečo chce - odvediem ho do inej miestnosti, zavrem dvere, privediem keď sa upokojí a potom zalahne a čaká na nás kedy zavelíme že sa ide niečo robiť. Ignorácia absolútne nepomáhala) to viac také to presne "poza uši" ako píšeš by malo opačný efekt. My sa práve snažíme tým situáciám vyhýbať/predchádzať, keď už sa stane že zožere no čo, neskoro...naša chyba. A áno to je presne to - otrava a podobne. Preto to chcem riešiť aktívne, lebo to nie je sranda...

S tou korekciou - vieš mi priblížiť ako by to cca malo vyzerať? či len vyslovene okamžite od tej nastraženej veci odísť? on pekne funguje keď napr vidím že pozerá po niečom, ale nedovolím mu k tomu čuchnúť to zas našťastie sa nepretáča žeby ma šiel zvlacovať že sa k tomu musí dostať stoj čo stoj (na vodítku samozrejme, zas vie kedy ho mám pod kontrolou)
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod wer » Str 21.07.2021 14:29

Ono nie je uplne jednoduche toto naucit spolahlivo. Narocne na logistiku hlavne - prave kvoli tomu, ze nie je uplne v tvojej moci mat vsetko nonstop pod kontrolou. Preto su tie navnady dolezite. Rozhodne musi byt castejsie neuspesny, ako uspesny... tzn ze ked sa mu mimo kontroly podari zozrat 10x, ty ho musis mat pod kontrokou aspon 20x.. (obrazne, pocty presne tazko odhadnut :heh:). To neuspesny ale teraz nemyslim v zmysle kosik - fyzicka zabrana. On to musi zanechat vedome..

Tym, ze ten negativ od teba prichadzal, ked uz to mal v hube - sa naucil to zrat rychlejsie. Ked uz to ma v hube, uz by som sa asi na to vykaslala - tym si vytvaras konflikt so psom, bude zdrhat, co najrychlejsie hltat a pod. Neriesis problem, neodnaucas ho to...

Najskor by som to ucila ako povel - kludne stavat na tom, co mas - ze nevezme hned nieco zo zeme, ze sa s nim da, ked na nieco pozera... proste mas nastrahy a v momente, ked pes cuchne k tomu (cuchnut moze!) a uz-uz by to chcel zozrat, tak scuknut od toho, az ziskas jeho pozornost a za to odmenit. Poriadne. Ale nie odtahovat - tah vytvara protitah - tym len zvysujes zaujem. To musi ist cez cukanie... dostat ho pod kontrolu, nech ta vnima, nech sa prepne na teba.. ten negativ - to zalezi od teba, co pouzijes - spominana retiazka (pochybujem, ze zafunguje, je to slaby podnet..), voditko (to cuknutie - len pes bude casom pravdepodobne rozlisovat voditko-navolno..) alebo cosi ine, co sama usudis / pouzivas. Pes musi sa toho vzdat dobrovolne, musi vediet, ze lepsue sa toho nechytat - jednak to moze byt neprijemne a za dalsie od teba ma nieco lepsie... tak zhruba.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Domca » Str 21.07.2021 14:48

Hej no je to náročné :heh: ako nepoviem, fakt sa podarilo niekoľko krát že aj to :kak: pustil z huby. Sám od seba - možno tak 3 krát? :heh: to fakt dostal obrovskú odmenu lebo to urobil na povel v podstate. A súhlasím, posr..som si to tým, že sme mu niekoľko krát ťahali veci z huby - len on mal problémy s trávením, vkuse hnačky a teda každá blbosť čo našiel a zožral bol krok dozadu...začarovaný kruh :ua:

Ďakujem :poklona: určite to vyskúšame a začneme trénovať. Ten princíp chápem a aj to, že na ten silný podnet treba silnú reakciu...korekciu som na neho neskúšala, priznám sa, že som nevedela moc ako bude reagovať a nechcela som si to zlým načasovaním pokaziť. A on je hlavne v tomto taký, že na vodítku je lepší ako na voľno...(klasika) vtedy to veľmi využíva, že nemám na neho dosah. Na vodítku si myslím, žeby sme to zvládli velice rýchlo a bol by jak med....ovšem bez neho :joint: To fakt trénovať do zblbnutia.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod wer » Str 21.07.2021 15:03

Ono ked sa od tej :kak: odtiahne po korekcii (kludne nech ho to "prekvapi"), tak ty ho musis dostat z toho stresu tou vyraznou pochvalou a odmenou, ked to zanecha a stoci sa na teba. potom uz s tou odmenou akoby odcuvaj od toho oneho - aby nemal tendencie sa uz k tomu vracat, otacat, nech zaujem proste prekryje ta odmena...

No a ked naucis perfektne ten princip (ze ti bude verit, ze dojde po "fuj" daco lepsie), tak postupne bude si len tahat to dlhe voditko, dalsi level mozem byt aj ta retiazka hodena - to len ako upozornenie, ze haloo, stale mam dosah... vtedy by to uz mohlo fungovat. alebo potom este elektrika.. :lol:

Drzim palce, je to makacka.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Domca » Str 21.07.2021 15:19

Dík :yes: je pravda že sme ho len pratali het od toho, ale odmenu sme nedávali, viac sme sa sústredili na povel " pusť " (kde potom on vydrbkával s nami, že bral do huby veci a púšťal ich pred nami :haha: to ho ale prešlo lebo za to odmeny nedostával, iba vtedy keď som to od neho chcela) ktorý aj tak v týchto prípadoch nezaberal...nenapadlo ma to takto riešiť a pritom je to jednoduchý princíp :pac:

A ďakujeme zamakáme na tom :yes: už aj kebyže aspoň na tom vodítku to zvládneme je to pokrok. Tam kde bývame našťastie sú v prevahe všade tie :kak: že aspoň nie kadejaké kosti alebo tak, lebo tam všetci venčia a nedvíhajú lebo je to v prírode...
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod straka17 » Str 21.07.2021 16:22

Margita píše:Si pamätám ešte takú milú príhodu s Deričkom, sme tak. Šli po sídlisku a niečo začal zuzlat, tak som mu to hneď ťahala z papule a to bol kondóm :lol:

Bady v mladosti zásadne len kondómy, potom došiel, kondóm na jazyku že daj mi to dole :ach: :pac:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes vonku žerie čo nájde - výkaly, jedlo, smeti..

Poslaťod Domca » Str 25.08.2021 9:55

Pomaličky postupujeme si myslím :joint: už reaguje na "fuj" (je to vyslovene povel len na to, že to čo na zemi chcem zožrať nechám tak) na vodítku. Celkovo na vodítku je ako med... pred niekoľkými dňami po našej venčiacej trase išli kone a nechali tam celkom kvalitnú nádielku po ceste, tak sme to využili na tréning a pekne na to reaguje - nechám ho teda ovoňať a na "fuj" to nechá tak, pozre na mňa a dostane odmenu. Nebolo treba ani žiadnu prudkú korekciu, pochopil to rýchlo. Na voľno to samozrejme je o inom, konské :kak: si myslím, žeby oželel, včera na voľno ho dokonca aj vyplul von...ale psie a ľudské, to využije každý moment nasúkať do krku keď je bez istenia :ach: Na to fakt nemám páky, on veľmi dobre vie, kedy na neho mám dosah. Naštastie ja na ňom vidím, keď niečo zacíti a viem, že neodbehne zrazu mimo len preto, že zacítil zajaca ale preto, že tam je nejaký hnus na zožratie...čiže ho hneď privolávam ku mne a to celkom dobre funguje, odvolám ho spoľahlivo kým sa úplne fixne na nájdenie toho, čo zacítil. Len niekedy nie som úplne zameraná na neho, alebo ma niečo vyruší a to potom už len vidím ako hlce :ach: ale každopádne, progres tam je :lol: len to ide pomaly, nemôžem ho moc ládovať pamlskami lebo má potom hnačku, čiže to dávkujeme postupne.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov