Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod wer » Pia 26.05.2023 9:35

Ano, pomaha to... strasne vela problemoveho chovania je spojenych s nedostatkom aktivit. moj pes tiez nicil do 1 roka, lebo proste nevydrzal nic nerobit taku dlhu dobu. A toto je polovnik, tie este potrebuju okrem.psychickej navyse aj fyzicku aktivitu - 1 hodina za cely den je velmi, velmi, velmi malo. Toboz, ked to je len "venc". Ale ide to ruka v ruke s rezimom, ktory je klucovy v tomto celom. Dopriat na jednej strane vyzitie - venovat sa tomu psovi - mimo domu! a na druhu stranu doma striktny klud, ucenie na oddych, ignoracia. A to nenaucis bez tych aktivit mimo...
To nechanie v hoteli v tom mladom.obdobi bolo zle - ja sa tomu vyhybam.aj teraz (odhliadnuc od toho, ze by ho nikde nevzali :ha:) - moj by s tym.mohol mat problem a to.teraz ho necham bez problemov aj v hoteli len tak. Ale aj to ma daku postupnost, proste nedojdem do noveho a nezavriem ho v izbe sameho..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod pigie » Pia 26.05.2023 10:01

Ja hovorim zo svojej jedinej skusenosti len a hovorim o naozaj separacnej uzkosti, kedy psovi chyba clovek, nie aktivita. Cloveka aktivitou proste nenahradite. Ano, velmi vela problemoveho chovania suvisi s nedostatkom aktivit.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod Mackie » Pia 26.05.2023 10:31

To mi pripomina moju prvu navstevu cvicaka, ze hen ho priviaz a pod na caj. Pes nikdy nebol sam vonku v cudzom. Potom jedna chata, ze ved vsetky psy su vonku, tak aj moj isiel hen do lesa do tmy na 2 noci. Trvalo roky, kym sa ten pes naucil na uvaze v cudzom prostredi (lebo ved tam sa to vacsinou pouziva) akotak ostat v klude, a navzdy uz len s nahubkom, lebo ked neprehryzla lano, prehryzla postroj alebo hocico okolo. Ja by som zacala uplne od zaciatku, po malych krokoch ucit na klietku, samotu, vsetko. Moze to byt aj vekom, ale spoliehat sa na to, ze to prejde, a prist o ten spravny cas este nieco byt schopny napravit tiez nie je dobre.
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod wer » Pia 26.05.2023 10:58

Pigie, ty mas cisto mesuge psa, sorry :heh: to nie je porovnatelna vzorka s nicim...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod pigie » Pia 26.05.2023 11:02

Ja som len pochopila co je separacna uzkost v svojej najcistejsej forme :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod wer » Pia 26.05.2023 11:06

No je malo info, ale tak ked vydrzi v inej miestnosti v pohode... Podla mna to je proste z tej udalosti, si to ten pes zle pospajal a boji sa, ze ho zas niekde odlozia.. nemusi to byt ani naviazanost ako taka..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod pigie » Pia 26.05.2023 11:15

Suhlasim. A ja by som teda este krmila v klietke. Nech si to zas spaja aj s prijemnymi vecami.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Pes nechce ostat sam doma

Poslaťod Bad » Pia 26.05.2023 11:51

Bad píše:https://www.ecanis.cz/clanky/separacni-uzkost-u-psa-jak-ji-poznat-a-co-ne-delat-i-dil_1395.html

https://www.ecanis.cz/clanky/separacni- ... _1406.html


tyto odkazy sis četla?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod straka17 » Pia 26.05.2023 12:38

Ono je veľmi módne teraz nazvať separackou každý stav, kedy pes doma robí bordel.
Ale čistá separacka je naozaj o úzkosti, lapani po dychu, kľudne klaustrofobii. Dikybohu za túto dobu, že už aj odborníci pomaly uznávajú, že psy môžu mať rôzne fóbie, úzkosti ako ľudia na biologickej úrovni podotýkam. Nie že by sa antropomorfizovali.

Fakt by som odporúčala tu Luciu, je to jej "životná téma", má vedomosti zo sveta a nejakého výskumu sa sama zúčastnila. Fundovany odborník, no.

Mackie, presne túto chybu som urobila ja. Dvakrát :pac:. Verím, že aj za to je na mne tak nacucnuty a to ten uvaz cvičím po mikrokuskoch. Už aspoň doma ostane, aj sa sám zaklecuje, ale neoddýchne si.
Akurát naposledy keď sme boli u našich tak o ôsmej ho niekto vpustil do domu, zaliezol do kenelky a ja som si o polnoci uvedomila, že vôbec neviem kde mám psa :lol:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod Helle » Str 31.05.2023 12:00

Boli sme ju kúpať v jazere a na druhý deň aj tak vyvádzala. Raz som skúsila vyslovene v nedeľu byť hodinu a pol vo výbehu s inými psami , či bude vyvádzať na druhý deň a vyvádzala. Nemám kameru lebo mi zlikvidovala kábel, ale aj tak mi pociká behúň a pravdaže ho hryzie, pára..... to už viem, že tma musím nechať aby sa nesústredila na niečo iné, ale keď jej nechám hračky, tak tie si nevšíma . A teda , aké cviky na zamestnanie hlavičky mi poradíte.
Helle
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod pigie » Štv 01.06.2023 17:51

Ale ona je na druhy den uz dokonale odpocinuta… To treba unavit pred odchodom z domu.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod wer » Štv 01.06.2023 18:07

A hlavne rezim rezim rezim!! Nieze 1x vybeham a cakam na druhy den ineho psa... :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod clupko » Pia 02.06.2023 8:52

tiez to, ze nechat hracky psovi, kym tam nie som... to mi pride fascinujuce, ako vela ludi si mysli, ze pes sa bude hrat sam. ako, urcite su take psy. ale na toto by som sa nespoliehala, nehovoriac o tom, ze z nudy moze tie hracky aj rozkusat a zozrat a mate vystarane na fajny ucet u veterinara.

a samozrejme, ze do druheho dna mu unava z plavania nevydrzi..

k tym cvikom - u nas najviac unavuje trening (obycajna poslusnost, pes musi rozmyslat co a ako) a stopovanie/cuchacie hry, a medzi ukludnujuce cviky zaradujem rozne hlavolamy. to si vies vyrobit sama, alebo sa da uz aj vselico kupit: interaktivne hracky, vselijake tvary do ktorych sa da zradlo, cuchacie decky, lickimat, ale postaci napriklad aj krabica plna (bezpecnych) predmetov, kam hodis granule.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod Ulf » Pia 02.06.2023 12:05

Ja to tiež vidím na úplne nedostatočné vyžitie psa. Pokiaľ je pes 22 hodín denne zavretý v byte, čo sa dá od neho čakať? :nwm: Inak si myslím, že netreba sa hneď vrhať do neviem akých aktivít so psom, na začiatok si treba na psa proste vyčleniť ČAS. Pes nie je niečo čo človek odbije tu 15 minút, tu hodinka a hotovo. A zvyšok čo? Okrem toho že je naozaj dobré vybrať psovi nejakú činnosť, ale aj o to ide, že pes potrebuje podnety k svojej pohode a tie v byte nikdy neodstane. Potrebuje tráviť ten čas vonku, aj keď na prvý pohlaď jalovo, ale už vníma prostredie, už sa s tým zaoberá - a už je to niečo, z čoho musí aj pes oddychovať a mať svoj kľud. A tak no. Moja fena napríklad keď prídeme z 20 km bicyklovania je v podstate svieža. Ale stačia dve hodiny na Draždiaku uprostred Petržalky (a to sa tam len povaľuje) a je KO na pol dňa :heh: A potom nájsť to vyváženie medzi aktivitou a oddychom, medzi naviazaním sa na človeka a závislosťou na človeku. Nie je to jednoduché, ale začala by som, že psovi doprajete viac ČASU na život mimo 4roch stien a uvidíte.

Inak toto ma vždy fascinovalo, že dajte psovi hračky. :aaa: akože ako si ľudia predstavujú že čo sa bude diať. Ja by som tam psovi nehala lego, možno bude postavený hrad kým dôjdem nazad. :pac: Ak niečo psovi nechávať, tak bezpečné veci na okusovanie, pes si tým okusavaním aj vybíja úzkosť, aj prejde čas, aj sa ukľudňuje. Keď už, teda. Ja mám tretieho psa a ani jeden sa sám nehrával s hračkami, čo by ako s nimi robil? Hrajú sa so mnou.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod clupko » Pia 02.06.2023 13:59

Ulf píše:Inak si myslím, že netreba sa hneď vrhať do neviem akých aktivít so psom, na začiatok si treba na psa proste vyčleniť ČAS.

toto ano, ale ked clovek nema skusenosti, nevie co s nim robit, tak hadam nejake tipy pomozu. vela ludi to vnima tak, ze staci psa zobrat do vybehu a vybavene. a ked to tomu psovi nestaci, holt... treba skusit nieco ine.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov