Ako zabaviť psa na prechádzke

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod clupko » Uto 06.09.2022 9:06

Elis píše:
Puk píše: Ale ja to mám zrejme nastavené inak


:yes:
ale tak lidi jsou ruzni - a kdyz uz, tak ja jdu cestou boxika :ha:

tiez to tak vidim, ale fakt sa snazim pochopit to sniffari :lol: lenze mne z toho stale vychadza, ze to je aktivita vymyslena pre tych majitelov a psov, ktori bezne nic nerobia. nosia psiky v kabelke, alebo chodia len po meste stale na voditku, ze pes naozaj nema moznost robit nic ine ako chodit a znackovat a vyprazdnovat sa. tak pre takych je to objav, ze wow, aktivita pre psika, bavi ho to, a moze robit, co je mu prirodzene.
ale taky bezny pes.... no, asi to zle chapem, ale stale v tom nevidim zmysel. je to proste bezne vencenie u nas, tak ako Puk pisal - pes si robi co chce, pokial nie je nejaky pruser alebo necvicime.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Aris » Uto 06.09.2022 9:10

Offtopic: Ja som taká rada, že nie som jediná, čo absolútne nechápe o čo ide :heh: aj som si prečítala čo to, ale stále nevidím rozdiel medzi sniffari a venčím psa, ktorý si čuchá. Ale konečne môžem hovoriť, že s Angie aj niečo robím :haha:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod wer » Uto 06.09.2022 9:16

Ja si tak trosku myslim, ze tak to bolo myslene povodne, ale z rozpravania dievcat (aj ked sa k tomu tuto konkretne odmietli vyjadrit...), to bolo upgradnute asi dakym okruhom trenerov..? a pridalo sa tam take, no, mne najviac pasuje slovo "nutene" cuchanie pri vzruchu cez hadzanie granul do travy na rusnom sidlisku. To je to, co ja nazyvam ucenim cez preskok.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod MisheliQ » Uto 06.09.2022 9:22

Pre mna je teda rozdiel, ked pes nasleduje mna a popri tom si cucha a ked nasledujem ja psa a popri tom si cucha. V tom prvom nastaveni sme fungovali cely zivot. To druhe nastavenie prave objavujeme :no:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Elis » Uto 06.09.2022 9:26

wer píše:cuchanie pri vzruchu cez hadzanie granul do travy na rusnom sidlisku.


pro me je to spis takove to, ze v urcitych situacich misto prokrmovani z ruky pouziju prokrmovani s vycuchanim pamlsku ( ze to ma byt ucinejsi na uklidneni psa, neb studie o tom, ze cuchani uklidnuje, prirozene chovani atd, atd.)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod clupko » Uto 06.09.2022 9:46

no, ak je to o vycuchavani zradla, tak to pouzivam pomerne bezne ako rychly reset hlavicky medzi cvikmi, alebo na zaver cvicenia.
ale to je cielene vyhladavanie zradla, nie nahodne cuchanie sidliska.
zeby ho to random cuchanie unavilo, alebo ze prepnuteho psa to dostane do kludu... asi zalezi aky pes, moj pretoceny pes by sa nejake cuchanie zvysoka vy..., kebyze vidi nieco ine.
ovsem ak to ma nejaky pes naucene nejak ako stopu, a je to nieco, co ma rad, tak to si asi viem predstavit? ale zas - naozaj bude nejaky pes radsej cuchat sidlisko (aj ked na povel) nez pobezi za inym psom, ak je kvoli nemu vyslovene pretoceny? to uz je o motivacii..
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod wer » Uto 06.09.2022 9:48

No ved prave radsej to robit nebude...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Elis » Uto 06.09.2022 10:09

MisheliQ píše: To druhe nastavenie prave objavujeme :no:


Premackův princip si vygoogluj :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Mac Gie » Uto 06.09.2022 10:29

vygooglila som a pri Hoyi by som tam aj 3 hodiny stála :haha: ona jak začne fixovať, tak len jej zastrieť výhľad a vtedy sa z toho "tranzu" dostane a je schopná vnímať, lebo keď ju nechám tak prestanem existovať kým objekt jej záujmu nezmizne z dohľadu
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Elis » Uto 06.09.2022 10:33

to bylo na to, ze pes za urcitych podminek ( provesene voditko) cucha a ty ho nasledujes :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod MisheliQ » Uto 06.09.2022 11:24

Diky, Elis, pozriem
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod straka17 » Uto 06.09.2022 12:35

Elis píše:
wer píše:cuchanie pri vzruchu cez hadzanie granul do travy na rusnom sidlisku.


pro me je to spis takove to, ze v urcitych situacich misto prokrmovani z ruky pouziju prokrmovani s vycuchanim pamlsku ( ze to ma byt ucinejsi na uklidneni psa, neb studie o tom, ze cuchani uklidnuje, prirozene chovani atd, atd.)

:jop: A pridá sa k tomu to, že to pes začne využívať ako copingovú stratégiu neskôr bez pamlsku, ak mu to sedí a začne to využívať na decompres.
Minule mi to Vuk použil keď sme sa "boli pozrieť" na deti na ihrisku. Skúšala som to s ním keď došiel - odchádzala som s upískaným psom, síce sa neškrtil ale bol hŕŕŕ sem, hŕŕŕ tam. Absolútne žiadna snaha dať nos k zemi alebo čo, sa tam tak akurát točil dokolečka a v podstate sme došli, postavila som sa na kraj a rovno aj odišla.
Teraz dva dni dozadu, prišla som tam, sadla si na lavičku bokom. Pes si stal ku mne, obzeral sa, pochodoval, raz si pískol - a sám dal nos k zemi, čuchol "k ničomu" a sadol si s 80% focusom na mňa. Po 15 minútach už to zjavne bolo dosť, začal vyčuchávať "nič", tak sme sa zobrali a v klude odišli. Ja nemám reaktívca, nám to funguje takto, že si dokáže sám pomôcť. U reaktívcov viem že to majú pod povelom ako pripomienku psovi, že existuje aktivita pri ktorej sa vie ukludniť, len si na ňu aktuálne nevie spomenúť. Alebo to len naštartujú prekŕmením zo zeme ako si to nazvala a pes pokračuje v pomalom čuchaní sám.

Každý pes to má inak. Niekto si nervičky potrebuje vyčuchať, niekto si ich potrebuje vychodiť alebo proste vybiť energiu na hračku a určite existuje ešte niečo o čom neviem. Takisto nie každý pes potrebuje volné čuchanie... Ja som na základe toho čo sa tu popísalo skúsila na týždeň viac-menej vyhodiť sniffari, že čo to urobí. No, prišlo mi to jak sedieť na splašenom koni, kurv*l mi také veci čo absolútne nemá problém robiť, zadrb*val sa oveľa viac, mala som problém ho pohnúť keď už sa niekde zastavil (nie že by sme sa preťahovali, ale reakčný čas bol dlllhy), klud v keneli sa mi prakticky úplne rozbil.
Po dvoch intenzívnych čuchacích prechádzkach, sessions alebo nazvite to ako chcete mám späť svojho psa. Dneska sme šli vyslovene na prechádzku kam ma pes zavedie (a popri tom som zistila, na koľko miest som ho zobrala, nikdy ich nenechala prečuchať. No bodaj by mi tam plnil povely alebo mal vôbec pozornosť :pac: Napríklad pri hvezdárni sú také interaktívne blbosti a okrem iného aj váha. Som tam rovno psa upovelovala, nikdy ma nenapadlo ho tam "nechať na volnobeh", zoznámiť sa s prostredím a potom odvážiť. No blbec.). Po pol hodine sa otočil, že pome domov, mne už sa nechce.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod wer » Uto 06.09.2022 20:23

Ja dam na pobavenie, ako sa zabava moj pes. :heh:
UPOZORNENIE: nevhodne pre citlive povahy a rozhodne to neodporucam opakovat :ha:
https://youtu.be/kfJFS0bQwuk
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod janajka » Str 07.09.2022 10:29

Čo je tam nevhodné pre citlivé povahy? :lol:
Vidím psíka, čo sa chce preťahovať s kolečkom.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod wer » Str 07.09.2022 10:34

Prepnuty vrciaci pes. :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa