Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod MisheliQ » Pia 15.11.2013 13:23

Chýba mi tu téma, v ktorej by sa rozoberali také nepísané pravidlá toho
ako sa má správať správny a zodpovedný psíčkar vonku či voči druhým psom alebo voči ľuďom či iným zvieratám.

V rôznych témach sa to už rozoberalo, ale nejaký súhrn "pravidiel slušného psíčkara" tu nie je.

Čo vám napadne, čo by mal taký slušný a ohľaduplný psíčkar vedieť a ako by sa mal vonku so svojim psom správať??
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod Ginna » Pia 15.11.2013 19:22

nieco co ma napadlo :

1. po vyvenceni psika pozbierat a hodit do kosa, nech do toho niekto neslapne
2. psickar by mal respektovat nepsickarov, ktori sa psov boja, a v pripade potreby si psika zavolat k sebe alebo pripnut na voditko
3. psickar by mal davat pozor na svojho psa, ak sa stretne s psikmi bojazlivimi, bitkarmi alebo steniatkami a v pripade potreby si psika zavolat k sebe alebo pripnut na voditko
4. pravidelne psika ockovat, odcervovat, odstranovat parazitov
5. nevyvolavat zbytocne hadky, respektovat nazory druhych

ak ma nieco napadne, tak dopisem :smile:
Ginna
Snoopy
 
Príspevky: 112
Bydlisko: psia búda

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod CraObs » Pia 15.11.2013 19:32

pes by mal byť pod kontrolou už pred stretom s iným psom/psíčkarom..
ak má niekto psa pri nohe, na vodítku, hrá sa s ním a pod. tak tam toho svôjho ani nepustím.. neexistuje aby môj pes šiel nejakému inému psovi ukradnúť hračku..
ak vidím že v dialke si niekto pripína psa na vodítko tak ak môj nie je zvládnutý natolko aby prešiel okolo bez otravovania pripínam ho tiež.. atď. keď už môj pes otravuje niekoho iného je "neskoro to riešiť".. :nwm:
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod Elis » Sob 16.11.2013 8:39

CraObs píše: keď už môj pes otravuje niekoho iného je "neskoro to riešiť".


:yes: :poklona:
tak nejak -muj pes nebude chodit k jinemu ( ani k lidem, detem, jinym zviratum) a to same ocekavam i od okoli.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod akuk » Sob 16.11.2013 19:16

Ginna píše:1. po vyvenceni psika pozbierat a hodit do kosa

,,a domov sa vratime s :kak:,,, :heh:
podareny kiks :no:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod MisheliQ » Sob 16.11.2013 19:42

Offtopic: akuk mi trvalo kým som pochopila na čo narážaš :heh: psíka do koša nehádžeme, iba :kak: :DDD

častá fráza ,,on/ona nič neurobí"

- aj napriek tomu, že náš pes nič neurobí, zodpovedný psíčkar vie, že druhý pes môže niečo urobiť, druhý pes sa môže báť, môže mať zdravotný problém, môže sa hárať ai., a preto svojmu psovi nedovolí druhého psa kontaktovať skôr ako po vzájomnej dohode s majiteľom druhého psa

- zodpovedný psíčkar sa netvári ako keby to tam so svojim psom celé vlastnil, rovnako tak sa nespráva ako keby jeho pes mohol všetko za to, že nič neurobí a plne rešpektuje, že na kľudné a pohodové venčenie má právo ktokoľvek ďalší aj napriek tomu, že má psa, ktorý má nejaký problém (je agresívny, bojazlivý, má zdravotný problém....). To nie je dôvod na to, aby majiteľ s takým psom chodil venčiť po kanáloch ani to nie je dôvod na to, aby majiteľ psa, ktorý nič neurobí, ho venčil spôsobom ako keby mohli všetko (aj otravovať ostatných)!!!

- zodpovedný psíčkar vie, že svojho psa môže mať na voľno iba vtedy, ak jeho pes ovláda privolanie (pozn. ovláda privolanie znamená, že pes príde maximálne na 2.privolanie!! Ak je nutné 3., 4. alebo akékoľvek ďalšie privolanie potom takého psa zodpovedný psíčkar vodí na vodítku pre bezpečnosť svojho ale aj druhých psov!!!!
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod wer » Ned 17.11.2013 8:08

Elis píše:tak nejak -muj pes nebude chodit k jinemu ( ani k lidem, detem, jinym zviratum) a to same ocekavam i od okoli.


presne tak! :jop: toto keby vsetci dodrziavali, hned je svet krajsi a dam ruku do ohna, ze by bolo aj menej agresivnych psov. :ach:
zaujimave, ze na pretekoch (sportova kynologia), kde je velka koncentracia psov - a to velkych pracovnych, k ziadnym konfliktom nedochadza.... psi sa nekontaktuju, nie je problem pri venceni, na placi, clovek nemusi cakat, co kde na neho vybehne. a vidim to aj na mojom psovi - tam je ovela kludnejsi ako na sidlisku :ach:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod Elis » Ned 17.11.2013 8:49

wer píše: psi sa nekontaktuju, nie je problem pri venceni


bohudik nevencim na sidlisti, takze asi jen proto mam porad normalniho psa:-)
to co tu clovek obcas cte za story "z mesta"- me obchazi des a hruza.

jinak wer - mam uplne stejnou zkusennost. vycviky, zkousky, zavody -neni problem s vencenim, nechtenym kontaktem.

zato a na "beznych" akci - jako treba byla vystava -jsem ja na prasky. uz jen vet prejimka -kde psi napric plemeny a velikosti si stoupnou do rady a postupuji...
jako cuba to da, ale ja ne. nebavi me neustale usmernovat okoli, aby svoje psi nepusteli k memu. nevim, co je nejasne na tom, kdyz si nepreji kontakt??
a ano, nepreju si ho ne protoze muj pes neni hodny, ale prave proto, aby hodny zustal:-(
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod Elis » Štv 21.11.2013 9:56

jsem si na tohle tema aktualne vzpomnela vcera...
cubu se mnou jela na sluzebku do "mesta" -vencila jsem ji teda v poledne v polich na kraji Olomouce - nikde nikdo. az v dalce vidim ze jde pes. tak pisknu, pripnu si psa a jdu dal.

a jak se miji dva pejskari v prirode??
druhy majitel nechal psa stale na volno - i kdyz se ten pes k nemu na zacatku min. 2x vratil a uplne normalne sel pripnout - ale proc davat psa na voditko, ze...
takze jak se blizili - jen silil krik sady povelu ke psovi a informaci asi smerem ke me:
" pocem, tady, co delas, pocem ti rikam, ke mne, k noze- mate psa nebo fenu? - on nic neudela-nebojte se-nic se nestane-pocem ti rikam-pojd -chce si jen hrat - jdi uz-vidite, ze se nic nestalo "
a samo ze ten zjezeny krizenec pitbula pribehnul a zacal mi cubu otravovat.
nevim, co to bylo za pana, nevim, co to bylo za psa -ale timto jim ozamuji, ze moje cuba ma psincak a doufam, ze jim ho predala. oboum!!
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod Tinka123 » Str 04.12.2013 14:39

Ja som z venčenia zo psom už na prášky kvôli iným psom. Idem vidím že idú so psom pripnem psa a ideme a ujko kričí on nič neurobí a potom ten pes otravoval Luckyho ujko si psa nevedel chytiť a nakoniec z Luckyho už nebol taký dobrý havo ku psom ako býval. Aj včera som sa dohodla s jednou že pôjdeme spolu so psami na venč hrali sa a naháňali ale už dosť robili pri tom rámu a boli sme pri domoch tak že idem chytiť Luckyho aby sa trochu skludnili lebo ak niekto prišiel z roboty a chce si oddýchnuť. A to dievča ju vôbec nezaujímalo že jej pes začal skákať do môjho, že sa nevie skludniť. A minule som sa vybrala na prechádzku inakade a ako inak vyštartoval po nás jeden koker. Lebo však ľudia so psom na prechádzke bez vodítka, no ako inak. Potom si psa samozrejme nevedeli chytiť a keď si ho chytili tak im skoro zdrhol lebo sa trhal za mojím ako taký... ach. :pac:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod lucik » Štv 05.12.2013 9:30

Elis :jop: to s tým kotercovým kašľom budem používať v prípade núdze, to by mohlo zabrať.. alebo si nejakú horšiu známejšiu prenosnú chorobu vymyslím..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod vavrena » Štv 05.12.2013 9:41

lucik píše:Elis :jop: to s tým kotercovým kašľom budem používať v prípade núdze, to by mohlo zabrať.. alebo si nejakú horšiu známejšiu prenosnú chorobu vymyslím..


"Má silne nákazlivú pleseň" by mohlo zabrať :joint:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod MisheliQ » Štv 05.12.2013 10:10

Offtopic: horšie by bolo, ak by na to odpovedali ,,aj my" alebo ,,a my máme...." :D
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod Vikiki22 » Pon 16.12.2013 9:02

Ja to riešim nanovo takto: ak ideme venčiť alebo sa pohrať na nejakú lúku a vidím tam iného psa na vodítku, s ktorým by sa Eliška mohla teoreticky dostať do kontaktu, dám jej obďaleč povel, aby zostala na mieste, ja zatiaľ prídem k majiteľovi a spýtam sa ho, či jej vadí pustený foxteriér, vysvetlím im, ako reaguje na iné psy a akého to má ten majiteľ psa. Väčšinou to majitelia prijímajú ako veľmi dobrý nápad. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Venčenie - ako sa má správať správny psíčkar?

Poslaťod Elis » Pon 16.12.2013 9:35

MisheliQ píše:Offtopic: horšie by bolo, ak by na to odpovedali ,,aj my" alebo ,,a my máme...." :D


uprimne? bych se dneska ani nedivila:-(
nektere "pejskare"nezastavi nic -ani harajici cuba, ani zly pes, ani nemocny pes - nic.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa