Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Psí a nové šteniatko-áno alebo nie

Poslaťod Nelikafusi » Ned 26.03.2017 13:49

Ahojte. Chcela by som Vás požiadať o radu.
Máme jedného psíka, respektíve fenku volá sa Neli a je to kríženec, podľa mňa Lundehunda ale určite má aj niečo z čivavy. Proste je to malý psík, má teraz 10 rokov a rozmýšlam že by sme kúpili ešte šteniatko. Len problém je v tom že ona je dosť žiarivá ale na psov z parku si úplne zvykla. Raz sme strážili šteniatko tety (stretli sa po prvý krát) a Neli na ňu vrčala a bola ako keby urazená, ale šteniatko u nás bolo len dva dni tak nevieme ako by to bolo po dlhšej dobe.
Neli je na nás naviazaná, lebo sme ju zachránili z útulku. -To je už asi všetko čo Vám o nej viem povedať (tie najdôležitejšie)
A čo sa týka toho šteniatka. Mala by som záujem o šteniatko Border Collie z CHS. Viem že je to aktívne plemeno a práve preto mám o to plemeno záujem. Chcela by som chodiť na cvičisko (teraz konečne otvorili v našom meste :lol: )
A chcela by som sa venovať aj agilitám a dogdancingu.
Takže sa Vás chcem opýtať, že či by si postupom času naša Nelika zvykla na malé alebo nie. Bola by som rada ak by ste mi prosím poradili, za každú radu Vám ďakujem :jop: .
Lebo bola by som vážne nerada keby potom bola Neli smutná, ja by som sa naďalej venovala aj jej.
Nelikafusi
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod vavrena » Ned 26.03.2017 15:23

Neli, to ti nikto nepovie cez internet, či si tvoj pes zvykne, ale pokiaľ nereaguje vyslovene agresívne, tak to budete vedieť nejak usmerniť.
PS: čivavý kríženec áno, ale kríženec lundehunda to určite nie je :heh: . A to sme o lundehundovi zrovna včera s Lucik bavili, nože hoď fotku, do témy krížencov alebo fotečiek alebo niekam :heh:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Yorkshire Terrier & Border Collie

Poslaťod Livka&Peggy » Pon 17.07.2017 18:35

Ahojte, psí milovníci,

mám štyri a pol-ročnú fenku Yorkshire teriéra Peggy (aktívny typ - turistika, bicykle...), s ktorou sme sa pred rokom presťahovali do Brna. Vždy som premýšľala o druhom psovi, a keďže najpočetnejším plemenom (aspoň podľa môjho odhadu) je v Brne border kólia, zaujalo ma toto plemeno, a po bližšom zoznámení som si borderky neskutočne obľúbila.

Svojho Yorkshire mám naozaj veľmi rada a venujem sa mu najlepšie ako viem. Nie je to tak, že by mi nestačila, no vždy som vyrastala v domácnosti, kde bol jeden pes málo. Vždy som bola obklopená celou smečkou. Zaujímalo by ma, či má niekto z Vás skúsenosti s kombináciou Yorkshire + nová borderka. Načítané o borderkách mám veľa, a ich temperament aj z psích súťaží mi je samozrejmý (neunaviteľná, energická, aktívna, inteligentná, priateľská, neunaviteľná, neunaviteľná...) Verím však, že tak inteligentné psy budú schopné akceptovať aj malého Yorkie a nakoniec sa s z nich stane nerozlučná partia.

Prosím Vás o Vaše príbehy, názory, návody nato, ako to našej malej Yorkie láske, čo najviac uľahčiť. Príchod šteniatka, ktoré je väčšie ako ona, plné energie určite nebude ľahké. No všetko sa dá keď sa chce.

Rozmýšľala som nad tým, že by sme v parku pri prechádzke poprosili nejakých cudzích ľudí, či by sme nemohli našu Peggy zoznámiť s dospelou borderkou. Nech si najprv zvykne na veľkosť, nato, že sa nemusí báť. Dočítala som sa aj o rade, zoznámiť psov na neutrálnom prostredí. Napr. šteniatko zobrať na prechádzku, kde sa stretne s Yorkie, a až potom ich spolu doniesť domov. Nejaké ďalšie rady? Skúsenosti?

To posledné čo chcem, je uškodiť mojej Peggy. Budeme na to dvaja (ja a môj priateľ).

Ďakujem.

Livka&Peggy
Livka&Peggy
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod wer » Pon 17.07.2017 19:37

Ako sa sprava peggy ku psom, musis vediet sama... Zoznamovanie s dospelou cudzou borderkou moc zmysel nema - pes si nespoji, ze aha, toto nove male, co nam doma pribudlo, je to,co som kedysi stretla v parku.... A vlastny a cudzi pes je stoajedna. Akurat si daj pozor na nastaveni hranic - nenechaj nikdy otravovat stena dospeleho psa, ty musis riesit, yorka sa musi citit bezpecne. Jasne,ked sa chcu hrat, nech sa hraju, aj kedaj tamsu vhodne hranice. A mysli na to, ze simusis najst cas aj na kazdu jednotlivo.
Skus pozriet aj temu viewtopic.php?f=87&t=1606 edit: Tak som.si ju zbezne pozrela od zaciatku a neviem, nesuhlasim, ale mozno pomoze k zamysleniu :heh: Som si.ista, ze niekde boli aj dobre rady :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod Livka&Peggy » Uto 18.07.2017 5:29

Ahoj,

ďakujem za odpoveď. Tak rýchlo som to naozaj nečakala. Veď to, že Peggy sa veľkých psov dosť "bojí". Príde ku nim, oňuchá, ale akonáhle už ten väčší prejaví záujem a začne ňuchať aj on ju, poskladá sa na zem, leží a potom si ide po svojom. Nikdy sme nemali veľkých psov, iba malých špuntov. Tri roky žila s ďalšími dvoma yorkshire, takže s malými psami nemá problém. Skôr naopak. Spoločnosť malých psov vyhľadáva. Preto som si myslela, že bližšie zoznámenie s väčším psom (viac ako na 3 minúty von na prechádzke) by jej prespelo. Nech si zvykne na väčšieho psa. Ten jej strach nie ja veľký (máme doma na Slovensku ešte jednu Yorkie a tá iba vidí, že niečo väčšie sa k nej blíži a už skáče na nohy, a kňučí), skôr samozrejmý v mojich očiach, nikdy netrávili s väčším psom čas a nevie čo má čakať. Príde mi to ako rešpekt, viem, že si väčší a ja malá, tak si tu nejdem vyskakovať.

Rozmýšľala som nad tým, že Peggy určite urobí nejaké jej miestečko, a malá borderka toď bude musieť byť zo začiatku v izbe sama. Alebo v klietke (dosť ľudí tu má na boderky klietku - na večer, keď sú v práci - myslím si, že to je téma ďalšia o sebe). Tak ja by som pre Peggy chcela byť stále no. 1, priateľ by mal borderku (v zmysle na cvičáky, by som ja chodila s Peggy, on s borderkou). Na prechádzky spolu, aj poslušnosť aj iné veci spolu.

A hranice, hranice, hranice. Je to ešte ďaleko, kým borderka príde do našej rodiny, ale treba už teraz nad všetkým rozmýšľať. Predsa len sme pracujúci ľudia a tých 8 hodín denne budú musieť byť spolu samy. Cez víkendy, ráno a popráci nevidím žiaden problém, so správnou výchovou šteniatka.

Ďakujem za link, prečítam. A za radu.
Livka&Peggy
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod wer » Uto 18.07.2017 5:43

Tak stena je male vzrastovo... Rast bude postupne, takze bude si zvykat postupne. Vy musite zabezpecit, aby nemala pocit ohrozenia - ci uz fyzickeho (ze po nej poskace), alebo psychickeho (ze je na vedlajsej kolaji).
A stena by som isto riesila klietkou/ohradkou v case vasej nepritomnosti.
Ja myslim, ze si po case york zvykne a budu kamosky. :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod pigie » Uto 18.07.2017 6:13

Ono to bude podla mna skor zavisiet od nastavenia tych hranic. Inak si zvyknut ani nemusi, ale naucia sa spolu fungovat urcite. U nas kamaratstva s velkymi psami stroskotali cca v ich puberte, kedy neboli odrastene steniatka ovladatelne majitelmi a uz velkost nebola steniatkovska. Tam sa narobilo dost skody a uz sa priatelstvo neobnovilo. Proste treba davat naozaj pozor, aby jej nebolo ublizene, aj pri hre.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod wer » Uto 18.07.2017 6:27

Aj preto myslim, ze dake stretnutia s cudzimi psami mozu byt kontraproduktivne... Malo ludi pozna psov a malo vie ovladat situaciu a spravne reagovat ("on sa chce len hrat") a moze to narobit v konecnom dosledku viac skody ako uzitku.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod Bilingo » Sob 16.09.2017 18:23

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s prosbou a verím, že som zvolil vhodnú časť fóra.
Takže mám doma psíka ktorý má 7 rokov a niesu s ním žiadne problémy, je to maznáčik a celé dni by sa len nechal škrabkať, máme doma aj malého kocúrika a nikdy nebol problém, práve naopak, občas to vyzerá ako by sa ho až bál :lol:
Ak vidí na ulici iného psa tak šteká ale nie agresívne, skôr akoby sa chcel hrať a vrtí chvostom. Občas jedine agresívnejšie zašteká na nejakých ľudí ale nikdy ničomu živému neublížil. No raz na návšteve boli u nás známy a mali šteniatko Yorkshira a keď sme malého cez plot ukázali nášmu psovi, tak reagoval dosť agresívne. Ešte dodám, že náš pes je kríženec menšieho vzrastu.
No a chceli sme si zaobstarať ďalšieho psíka, máme obrovský dvor v pokojnej časti mesta a dedo už nie je najzdravší a chceli sme nejakého psíka ktorý je zároveň dobrej povahy no vzbudí rešpekt aby niekto nevkročil do dvora keď sú starí rodičia doma a my nie. Uvažoval som nad Anglickým Mastifom alebo Bernardínom keďže podľa toho čo som čítal, sú obaja dobráci a tiež sa znášajú dobre s inými zvieratami.
No ako by ste riešili zoznamovanie s naším psom? Má to podľa Vás vôbec zmysel skúšať?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku :smile:
Bilingo
Okoloidúci
 
Príspevky: 12

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod Margita » Ned 17.09.2017 20:01

ja popravde som nerobila nikdy nejake ceremonie
ale teda najjednoduchsie je asi to spravit tak,ze ked budete mat to stena tak jeden bude vonku so stenatom,druhy vezme stareho a pojdete spolu na prechadzku a potom vsetci styria pekne spolu pojdete domov ,hotovo
zasada cislo 1,Nikdy sa psa nepytame na jeho nazor :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod Sunny » Pon 18.09.2017 7:32

A zasada cislo 0 (akoze este pred 1) je zoznamovat psy mimo domaceho prostredia. Zobrat von, tam sa stretnut s novym psom a potom ist spolu domov - a nepytat sa na ten nazor :heh: Ale treba respektovat aj potreby starsieho psa - neodstavit ho na druhu kolaj, venovat sa mu rovnako ako dovtedy, ak bude chciet mat klud od stenata, tak mu ten klud dopriat a stena zabavit (nenechat to dojst do stadia, aby si starsi pes musel vynucovat klud zobami). A bude to dobry :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod kellee » Pon 18.09.2017 9:59

my sme zoznamovali este u chovatelky, ked na neho vypustila 4 stenata bral nohy na ramena ze to co toto jeeeeee chudak pes a potom vzdy ked sme stali niekde na curanie som to spolu vencila a aka pohoda to doma je
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod Bilingo » Pon 18.09.2017 15:27

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede :smile:
Starší pes sa pokoja od šteniatka báť vážne nemusí... dvor je naozaj veľký a má sa kde stiahnuť keď bude mať pokoj :) Ono ja som sa hlavne bál aby medzi nimi nevznikali konflikty keď šteňa vyrastie a keďže plánujem zaobstarať väčšie plemeno aby nášmu krpcovi nejak neublížil :smile:
Pri tej predstave ako na hafana vybehli tí malí som sa musel pousmiať :lol: ten náš je ale taký bojko, tak toho by sme snáď už ani nenašli keby sa to stalo :lol:
Bilingo
Okoloidúci
 
Príspevky: 12

Re: Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Poslaťod Margita » Pon 18.09.2017 15:47

konflikty pochopitelne vznikat mozu,ked stena dorastie,ale od toho ste tam uz potom vy aby ste ich upratali
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Prijme starsi pes stena tiez psa?

Poslaťod marry25 » Uto 18.09.2018 17:03

ahojte potrebovala by som radu. Doma mame 12 rocneho psa krizenec čaučava a vlciaka. Na dvore bol vzdy sam sebe panom. Na psy za plotom reagoval dobre vrtel chvostom knucal od radosti aj ked znami doniesli psa stena tak sa radoval. Az nedavno sme doniesli psa 3mesacne stena weimara je hravy ale stary pes sa mu vyhyba uteka od neho a ked ho krpec vyzve do hry tak na neho zavrci sem tam ho mierne capne zatial mu neublizil ako registruje ho ze je s nim v jednom dvore ale nejavi zaujem chapem potrebuje svoj klud. Zase ked ich spolu vencime stary pes az tak na stena nevrci hoc mu dava nufak rovno k nemu alebo mu taha obojok. Chcem sa opytat ci sa niekto s tym stretol a ci je nadej na to aby spolu vychadzali aj ked weimar podrastie a ci v buducnosti ich mozem s kludnym svedomim nechat samych na dvore. vopred dakujem za odpoved
marry25
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa