Vychova a vycvik dvoch psov...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Sob 05.11.2022 9:46

Tak ja bych si treba neporidila druheho psa (fenu) rovnou s tim, ze se bude kastrovat :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Sob 05.11.2022 10:11

Tak urcite lepsie ako riesit toto... a to riziko tam bolo obrovske. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Sob 05.11.2022 10:38

pisu - ze ja bych to neudelala.
Pro me je prijatelnejsi od zacatku oddelovat - nez brat psa, ze rovnou vim, ze vykastruju.
Hormony povazuju za neco, co ke psum patri :nwm:

a riziko - s Fidem byla i fena riziko.
jenze - kdyz cloveka bavi cviceni a chtel by druheho psa, proste to risknes.

me to prijde strasne nespravedlive - me se tu bezne po dome pohybuji cizi psi, stenata na hlidani - a zije to tu po kupe a funguje to.
Ale mela jsem proste jen vic stesti nez Elfi - na jedince :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Sob 05.11.2022 11:14

No ja napr viem, ze nyx bude musiet byt jedinacik, k nemu by som ani suku nevzala. A ja nechcem mat psov v kotci a riesit spory je pre mna prilis velky stres, aby som to riziko podstupila. K paxovi kludne aj psa (s vekovym rozdielom).

Kazdopadne je to jedno, elfinke to nepomoze uz.. :ua:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Sob 05.11.2022 11:26

jenze Nyx cvici.
Kdyby ti doslo, ze s nim cvicit nepujde - co pak?
chtela bys - treba na 10 let - vypadnout ze sportovky?

A pomuze -nepomuze. Diskuze.
i to je zivot se psy :nwm:
ze jsou to porad zvirata a ne - plysaci.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Liana » Sob 05.11.2022 11:26

Elfi a nejak zabranami do dverí to pooddelovat? Netuším ako to máte v dome riešené, ja som teraz pre istotu jak sme prerabali ukecala chlapa nech to neni všetko celé otvorené ale su take miesta kde sa dá dať branka. Akože vyhovarala som sa že kvôli decku ale je to kvôli chille keby jej pri ďalšom psovi hrabalo. a vonku nie koterec ale taký oplotený výbeh nejaký väčší urobiť že by obidvaja mohli byt aj vonku aj dnu naraz by sa nedalo? Teda ak si dobre pamätám že pozemok máte veľký. Aj keď teda to by šlo už do peňazí :ua:
Liana
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1331
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Sob 05.11.2022 11:35

Elis píše:jenze Nyx cvici.
Kdyby ti doslo, ze s nim cvicit nepujde - co pak?
chtela bys - treba na 10 let - vypadnout ze sportovky?


Ja? Ja ano... ako to bolo 5 rokov pri paxovi, tak k tomu spejem aj s nyxom. Asi pre mna nie je top priorita. Si proste uvedomujem, ze neviem tomu dat tolko, aby som bola spokojna a ani psov kvoli cielom.menit nebudem a priestor na 10 psov nemam. Bavi ma to, aj dost tomu podriadujem, ale stale je to viac rekreacne ako s vysledkami.
Takze hej, viem si predstavit tury, behanie a ine aktivity (pokial ma pes nezozerie :heh:)
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Sob 05.11.2022 11:41

tak to jsi dobra.
nedala bych uz ani, ze bych mela jen jednoho psa - a prisla o nej.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Sob 05.11.2022 11:42

Ani nevrav, to ma desi uz teraz... to je dalsi variant - ci este vobec dalsieho psa (ale ro asi nevydrzim bez)
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Sob 05.11.2022 11:57

U nas zatim tak - dva psi.
Jenze Venca je dobrak od kosti a vovcaka rodinu taky znam.
To je uplne jina startovni pozice.
A ja doufam, ze jsem to nezakrikla ted :angel:
Prílohy
WhatsApp Image 2022-11-04 at 20.06.13.jpeg
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod elfinka » Sob 05.11.2022 12:11

No a ja som odjakživa chcela (a chcem) mať aspoň 2 psov spolu. Ako obrovské riziko som to proste nevyhodnotila, nejaké áno ale snaha bola ho znížiť výberom plemena a jedinca. Nevyšlo no. Ja som nerátala s jednou vecou, a to že keď si psy vyrobia antipatiu takto, tak ich dať dokopy už nepôjde - že výrazne jednoduchšie by bolo dávať dokopy dvoch úplne cudzích psov. Toto som nevedela, rátala som s tým, že s tým pôjde pracovať keď tak.

Liana zábrany v dverách máme už teraz, ale to je ako keby boli úplne rozdelení - oni sa k tým dverám ani nepriblížia. A zas keby sa rozhecovali lebo niečo, tak zábranu preskočia.

Aris - nevyznieva to zle a nie si ani prvá, čo mi to navrhla.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod elfinka » Sob 05.11.2022 13:17

Inak liana, tie zábrany máme kvôli decku a fakt sa hodia aj keď je pes 100% dobrák. Lebo ak človek chce vychovávať decko rešpektujúco tak proste musí byť možnosť ako dieťa a psa fyzicky oddeliť tak, aby mohol pes mať naozaj pokoj (klietka v miestnosti kde je dieťa to nerieši). Lebo 2 ročnému nevysvetlíš po dobrom, že psíka treba nechať na pokoji aby sa vyspal - občas áno, ale nie vždy. Ja mrežou oddeľujem aj deti od seba keď musím ísť na záchod lebo nikdy nevieš čo také batoľa napadne :heh:

Jo a kotec - oni peniaze problem nie sú, kontakt s rodinou je problem a bezpečnosť. Aby psy netrpeli niekde väčšinu dňa každý o samote a aby sa nestalo že sa omylom dostanú k sebe. Napr bude pustený jeden a decko omylom otvorí dvere a nešťastie je na svete. Lebo Fido doteraz nikdy nešiel natvrdo, nikdy nespôsobil zranenie, ale jedného dňa by mohol a keď to nastane bude to o život.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Connie » Sob 05.11.2022 13:20

Elfi, tiež ma veľmi mrzí, že ste dospeli do tohto štádia.. Viem si predstaviť ako veľmi to je na prd. Posunúť jedného psa je možno riešenie, ale záleží na tebe koľko si ochotná sa prispôsobovať im. Je xy ľudí čo tak psov posunulo a sú ľudia čo to nevzdali, niektorí majú doteraz oddelenú domácnosť, iným sa podarilo psov dať zas dokopy ale asi nikdy nebudú môcť byť spolu o samote.

Neviem či si niekto pamätá ale mne sa baby otĺkali od momentu čo som doniesla Helenu až do... proste to potom prestalo. Zo začiatku to boli ťahanice za chlpy, ku koncu to boli dierky a zapájala sa už aj Connie, čož bolo dosť nebezpečné. Psy na nervy, ja ani nehovorím...
Dnes sa znášajú bez problémov, žiadne bitky, komunikujú, Helena si neskôr začala vyslovene strážiť borderky takže tam vznikol ďalší problém, ale našťastie si Hela dá povedať. (až na tú jednu udalosť kde sa do Chilly pustil iný pes a Hela sa mu zavesila na krk, pretočila sa, prišlo zatmenie a ltt som ju zvesila dole s pomocou ďalšieho človeka. :zima:, pritom je inak so psami maximálne v pohode, maliňacky mozoček)

Mám pocit, že im pomohlo obdobie kedy boli naozaj oddelené - vnútri klietky, vonku na voľno na striedačku - druhá na vodítku. Presne ako sa spomínalo, videli na seba no neprišli do kontaktu. Oddýchli si. Bitky potom neboli tak časté, mali niekoľko týždňov pauzu. Potom prišla mega bitka kedy som ja totálne vypenila a neriešila som to asi úplne korektne ale... zjavne to zabralo. Oddelovala som ich menej, no stále pod kontrolou. Keď som na ne nemala energiu, nepúšťala som ich naraz. Psy si dali niekoľko mesiacov pauzu. Posledná bitka bola po presťahovaní sa keď sme prišli do nového. Odvtedy prešli dva roky a klop, klop, sú v pohode.

Vnútri, vonku sú spolu. Ak sú doma samé, sú oddelené. Netrúfnem si ich nechať spolu. Poprvé sú obe povahovo podobne šlahnuté. Ak sa nám niekto motá pri dome - človek, pes a podobne, Hela chytá nervy. Nepotrebujem aby sa náhodou presmerovali na seba.

Ja som mala to šťastie, že Chilla sa vedela z bitky veľmi rýchlo vrátiť do normálu. Takže ak sa do seba pustili, chytila som Helu, skopla Chillu, zhučala po nej, Helena sa predýchala a bolo po bitke. Keby mám naozaj dvoch magorov, možno aj keby sú staršie asi by sme nedopadli takto dobre. A ďalšia výhoda bola Chillina veľkosť :angel: Ďalšia vec čo mi pomohla bolo zapracvoanie na Heleniných nervoch, výrazne sa to zlepšilo keď sa naučila nejakej tej sebakontrole a nevybuchovala každú chvíľu. (+ teda keď som aj ja trochu zapracovala na mojich nervoch)


Na tvojom mieste by som proste skúsila ich na čas oddeľovať na toľko aby neprišli do priameho kontaktu. Uvidíš čo to spraví. Je super, že si kontaktovala ľudí čo s tým pracujú.


Btw keď dovlečiem náhodou domov iného psa, sú v pohode, tolerujú ho. Jediné na čo musím dávať pozor je aby nezabrdal do Chilly. V tom prípade tam Hela nabehne, síce najprv slušne ale riskovať bitku nepotrebujem. Vždy ich musím v klude poslať do kelu, ak by som tam nabehla v nervoch, moja ryšavá kópia pôjde do nervov tiež.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Sob 05.11.2022 13:40

Elfinka a myslis, ze keby si nieco od zaciatku robila inak, bolo by to teraz ine?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod elfinka » Sob 05.11.2022 13:48

Wer, možno. Keby som zvládla naučiť šéfa ze hranice si nevymedzuje on ale ja, a keby som ich už od začiatku viac menezovala. Ale možno by ani to nestačilo, respektíve - Fidova poslušnosť ke tak mizerná, že kopa situácii by tak či tak dopadala nie ideálne.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa