Vychova a vycvik dvoch psov...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod kellee » Sob 12.11.2022 19:56

tiez som to musela urobit, moja naj kamaratka tak isto. Neboli to lahke rozhodnutia, to vobec nie, ale boli spravne.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

4 ročná fenka si nechce zvyknúť na malú

Poslaťod Rafi87 » Ned 12.02.2023 8:12

Ahoj
máme dve fenky Yorkov, jedna má 4 roky a druhá bude mať tento mesiac 5 mesiacov a tá 4 ročná tú malú nechce prijať, malá stále naháňa starú, keď je na zemi.
stará je kastrovaná a má nadváhu, a odkedy máme malú, pribrala ešte viac, lebo len leží na gauči alebo v kresle
niekedy to tak vyzerá, že starý psík by sa s malou niekedy chcel hrať, ale stále sa bojí
moja mama prestáva veriť, že si starý psík zvykne na malú
aký je váš názor? zvykne si starší psík na malú? budú sa mať radi?
Prosím poradte, pomožte, že ako ich udobriť, bol by som vám vdačný
Rafi87
Šteniatko
 
Príspevky: 89

Re: 4 ročná fenka si nechce zvyknúť na malú

Poslaťod Renata » Ned 12.02.2023 18:08

Či sa budú mať radi a zvyknú si ma seba? Preleštíme veštecké gule, počkaaaaj :ha: hmmm nič :no:
Či sa budú mať radi záleží na vás, a na tom ako ich budete viesť a vychovávať ... Možno by stálo zato nájsť a prečítať si niečo o tom "keď si donesiem domov druhého psíka". Nepíšeš ako dlho ich spolu máte, a čo robíte vy s nimi vo výchove, ale teda stručne a taký základ - nenechať mladú, aby tyranizovala staršiu, malá má kopu energie, chce sa hrať, naučte ich hrať sa spolu, 4 ročná jorkšírka je v najlepšom veku, tam nie je nejaký dôvod aby vyžratá ležala na gauči, hrajte sa s nimi dnu, von, veďte tú spoločnú zábavu, usmerňujte, posmeľte staršiu, brzdite mladšiu, a tak :yes: keď sa budete na ne len pozerať a meditovať o tom, či sa skamarátia, alebo nie, tak si to vzájomné spolužitie vyriešia aj samé, len nemusí sa vám to páčiť :no:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: 4 ročná fenka si nechce zvyknúť na malú

Poslaťod Rafi87 » Ned 12.02.2023 18:20

prepáčte, zabudol som, máme ju od 12 novembra, dnes sú tomu presne 3 mesiace,,

a áno, povzbudzujeme staršiu do hrania, a niekedy sa jej chce, ale len z bezpečnej dialky, napr, ona na gauči a malá na zemi a tak si štekajú atd,,
podobné rady som dostal cez FB v skupine, aby sme staršej dali tiež priestor a aby ju malá nešikanovala stále,, tí ktorý nám to radili majú pravdu, ako aj tu na fórku, veď my sme páni a majitelia, tak majú poslúchať a aj malá
len to sme robili zle,, ale odteraz sa to zmení,,

dakujem za radu :smile:
Rafi87
Šteniatko
 
Príspevky: 89

Re: 4 ročná fenka si nechce zvyknúť na malú

Poslaťod Ulf » Ned 12.02.2023 19:20

ešte také drobnosti, ako sa naučiť vidieť, čo si tie dve spolu rozprávajú. Ak pes pootočí hlavu, oblizne sa, žmurká, ľahne si, sadne si.. je to znak, že sa snaží upokojiť to čo sa práve deje a teda mu to nie je príjemné. Psík tieto signály dáva buď jednotlivo, alebo ich kombinuje a niekedy to prebieha veľmi rýchlo, najmä pri týchto malých psíkoch, sú jak vrabce niekedy :heh: . To je úplne najlepší základ vedieť rozoznať, kedy psík dáva najavo že má niečoho dosť, potom vieš odvrátiť väčšinu zlých vecí, či už v komunikácií pes - pes, alebo pes - človek. A pes ti bude vďačný, že mu rozumieš a bude vedieť, že máš veci pod kontrolou a vie sa nabudúce na teba obrátiť.
Šteňa/dospelák, to vie byť oriešok, tiež sme si tým prešli, a nie vždy sa dá zabrániť tomu, aby ten mladší trochu neterorizoval, ale treba sa tomu čo najviac venovať.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: 4 ročná fenka si nechce zvyknúť na malú

Poslaťod Rafi87 » Ned 12.02.2023 19:57

áno, veľkej rozumieme, ked chce ísť von, alebo je hladná, atd, len tu sme boli bezradný, videli, sme že má smutné oči, a bolo nás ju lúto, len sme nevedeli ako dalej, čo robiť, ako postupovať,, ale už vieme, že si malú máme vychovať, a nie velkú hrešiť a trestať zato, že sa s nou nechce hrať atd,, a dnes je na nej vidieť, že už je "šťastnejšia" myslím veľkú :smile:
Rafi87
Šteniatko
 
Príspevky: 89

Re: 4 ročná fenka si nechce zvyknúť na malú

Poslaťod straka17 » Pon 13.02.2023 9:53

Tak ako ti baby písali, je podstatné rozumieť a usmerňovať, aby sa to psi nenaučili riešiť medzi sebou. Máme tu o tom celú tému: https://dogforum.sk/viewtopic.php?f=87&t=1606
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Rafi87 » Pon 13.02.2023 10:05

od včera sme už zakročili, a malú vždy zabrzdíme ked chce vyletieť na velkú, a tá sa teší, je na nej vidieť, doteraz mala také smutnejšie očká, čo sme aj videli, a bolo nám ju lúto, len nás to nenapadlo, že malej treba zatiahnúť brzdu a nie velkú tlačiť do toho nasilu,,
čítal som tú tému ktorú si mi sem dal, a vidím, že sú psíky ktoré si udržali svoje miesto, no naša je také bojko, ona sa bojí tej malej, :lol: ale hádam, že si časom zvyknú a budú kamaráti, len malá je ešte bláznivá, má kopu energie, všetko hryzie, (len aby nebola taká akého mala krstná, ten psík celý jeho život utekal pred iným psíkom, tiež sa bál iných psíkov)
Rafi87
Šteniatko
 
Príspevky: 89

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod straka17 » Pon 13.02.2023 10:15

Ono hlavne netreba počítať s tým, že si zvykne v priebehu dní. Niekde žila a zrazu bez jej súhlasu žije s niekým ďalším, ja to rada prirovnávam k tomu keď si spolubývajúca dotiahne frajera :lol: Trvá mesiace, kým si psy na seba zvyknú, načítajú si komunikáciu a tak celkovo si sadnú.
My sme mali na byte staršiu suku čo psov moc nemusí a doniesla som mladé nevybúrené decko, ešte k tomu bulloida - proste tank. Neprávom naňho vrčala a vybiehala snáď pol roka, teraz posledné tri mesiace si to tak sadlo že ho volá do hry a vyzerá to, že ho aj rada vidí. Doteraz bol stále len spolubývajúci, na ktorého nemôže byť hnusná bez dôvodu (a že ona si bola schopná stať mu do cesty a vybehnúť naňho za to, že sa nachádzal v jej priestore lebo ONA sa tam postavila).
Prvé tri mesiace mala prehradenú polovicu izby detskou ohrádkou, aby mohla pred ním zdrhnúť a teraz má stále "čik čik domček" - buď kenelku, svoju deku alebo sa jednoducho skryje za človeka a človek ukončí hru/pošle mladého preč.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Slausa » Pon 13.02.2023 10:18

Offtopic: tak hej, Sura je proste sučina :heh: Mrchava ženská ktorá využila každú príležitosť dať mu facku
Strašne som rada, že si zvykla
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Rafi87 » Pon 13.02.2023 10:27

ked sme zobrali prvý krát na dvor malú, tak sa nechcela pohnúť z dverí, a velká ju volala, vždy k nej pribehla a tak, až potom nabrala odvahu a nakoniec behali po celom dvore a tam malá zas nahánala velkú :lol:
vyzerá to tak, že velká by sa aj chcela skamarátiť, ale nie s takýmto štílom že ju nahána a ide hryzť :lol:
Rafi87
Šteniatko
 
Príspevky: 89

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod straka17 » Pon 13.02.2023 10:30

Rafi87 píše:len aby nebola taká akého mala krstná, ten psík celý jeho život utekal pred iným psíkom, tiež sa bál iných psíkov

Ešte k tomuto. Sociálnosť psov je spektrum, niektorí sú takí "introverti", niektorí sa vyžívajú vo veľkých skupinách - zrovna takého mám ja doma. Žiaden pes by nemal byť nútený do jedného alebo druhého extrému a už vôbec nie bez podpory svojho človeka.
Presne tak vznikajú psy, ktoré sa buď boja alebo naopak skáču do druhých psov - nemajú nijaký únik. Typický príklad verejný výbeh, pes sa začne majiteľovi schovávať medzi nohy alebo sa driapať na ruky a človek urobí "huš huš, choď sa ešte pohrať" a vykecáva sa ďalej. Toho psa práve naučil, že nemá zmysel pýtať ho o podporu a všetko musí vyriešiť sám.
Ďalšia vec je aj kvalita kamarátov, ktorých mu človek vyberie. Ja som za to, aby sa tieto malé psy hrali s malými, prípadne s väčšími "tetičkami a ujcami", ktorí sú opatrní. Ak by som mala bárs aj 10 kíl a pustia na mňa 40 kilové nadšené tela, začnem okolo seba asi cvakať tiež.
Čo ma s týmto napadá, odporúčam naštudovať si aj ako vyzerá zdravá hra. Tzn. psy sa zastavujú, vymieňajú si role, atď. Hlavne to vymienanie rolí - ak jeden ide furt po druhom, naháňa ho alebo hryzie a druhý nie, je to bohapustá šikana a nie hra.

Sura s Vukom sa priamo že vonku na lúke naháňali raz alebo dvakrát ak sa nemýlim, môj pes tam naberá jednak silu a rýchlosť a jednak je až moc happyhappy a valcuje ju. Takže napríklad toto u nás neprichádza(lo) v úvahu, veľa psov nechápe že vukov štýl hry je hryzenie paciek tak to potom presmerujem na naháňanie sa, buď sa ja rozbehnem s nimi alebo má Vuk proste povel
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Rafi87 » Pon 13.02.2023 10:45

chápem, je to zaujímavé zo zvieratami,, ešte že sú taký ludia ktorí tomu rozumejú a vedia poradiť tým ktorý sú to doho jeleň,, napr ako aj my,, my veľkej (Linda) rozumieme, vieme kedy chce ísť von alebo čo chce, no v tomto prípade sme boli stratený,, malú (Bora) sme doniesli preto, lebo Linda má trošku nadváhu a len leží, spí atd, sama sa nechce hrať, a sme si mysleli, že fúú ako bude dobre, budú behať hrať sa a nakoniec sme sa nemilo prekvapili reakcii, a odvtedy pribrala ešte viac :ua:
Rafi87
Šteniatko
 
Príspevky: 89

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod clupko » Pon 13.02.2023 11:43

obavam sa, ze ked baby spominali, ze treba vediet ako pes komunikuje, tak tym uplne nemysleli, ze rozpoznate, kedy chce ist von. je dobre vediet citat rec tela, aby ste vedeli, kedy jej je nieco neprijemne, a mohli pripadne zakrocit. nie ze nechate stena skakat do dospeleho psa a len tak kukate a cakate, co bude. to by pravdepodobne niekto skor ci neskor prisiel k ujme na zdravi.

druha vec je, ze ze ste si zobrali druheho psa uplne zbytocne. "sama sa nechce hrat"??? a ktory pes sa hra sam? je to pes, treba sa mu venovat. robite s nimi aj nieco? chodite aspon na prechadzky? kupte si aspon lopticku a hadzte im. nie ze teraz mate dvoch, tak od nich mate pokoj, lebo sa zabavia spolu.

inak tiez ma dost prekvapilo, ze 4-rocneho psa oznacujete ako "stara". vsak to je mlady dospely. tak si myslim, ze taky je aj vas pristup k nej - ze ta je uz stara, co s nou, kupime si novu, mladu.

ako, aby som len nekritizovala - je super, ze ste to zacali riesit. rady tu mate, aj kopu dalsich prispevkov a tem, z ktorych sa vela dozviete. uz to len zaviest do praxe. drzim palce.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Rafi87 » Pon 13.02.2023 12:20

obavam sa, ze ked baby spominali, ze treba vediet ako pes komunikuje, tak tym uplne nemysleli, ze rozpoznate, kedy chce ist von. je dobre vediet citat rec tela, aby ste vedeli, kedy jej je nieco neprijemne, a mohli pripadne zakrocit. nie ze nechate stena skakat do dospeleho psa a len tak kukate a cakate, co bude. to by pravdepodobne niekto skor ci neskor prisiel k ujme na zdravi.
áno chápem,, samozrejme, že okrem toho či chce ísť von a tak, vieme aj to ked ju niečo trápi, napr toho, preto som sem aj napísal a riešime to,, asi pred mesiacom mala pokazené / zastavené bruško, hned sme to vedeli od rána, že niečo s nou je, masírovali sme jej bruško, dali jej biogalu a prešlo to,,

druha vec je, ze ze ste si zobrali druheho psa uplne zbytocne. "sama sa nechce hrat"??? a ktory pes sa hra sam? je to pes, treba sa mu venovat. robite s nimi aj nieco? chodite aspon na prechadzky? kupte si aspon lopticku a hadzte im. nie ze teraz mate dvoch, tak od nich mate pokoj, lebo sa zabavia spolu.
na prechádzky sa moc nechodí, sme z dediny a máme tu velmi zlých psov, minulí rok na štedrý den tu v ulici jednej dievčine roztrhal pes z tretej ulice malého psíka, nebol to tuším York ale nejaký malý, takže neriskujeme,,
majú velký 25m dvor na behanie, majú viac ako 50 hračiek, stále niečo objednávam z číny a vždy pridám nejakú hračku, majú asi 10 loptičiek :lol: a samozrejme že im hadžeme,


inak tiez ma dost prekvapilo, ze 4-rocneho psa oznacujete ako "stara". vsak to je mlady dospely. tak si myslim,
ze taky je aj vas pristup k nej - ze ta je uz stara, co s nou, kupime si novu, mladu.

priznávam, moja vina,, slovo "stará" bolo nevhodné,, mal som použiť skôr "veľká", veľmi ich lúbime, oboch psíkov, pre mna sú moje všetko na svete,,
Rafi87
Šteniatko
 
Príspevky: 89

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa