Ako zabaviť psa na prechádzke

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Elis » Štv 11.08.2022 8:19

Slausa píše:A hej, ucit ho na klud doma


Jsem ted hlidala "stene" - a prvne jsem musela pouzit doma klec.
brala jsem si ho po 3h prochazce v domeni, ze sebou praskne a usne.
no ani boha. v novem prostredi tu bloumal 3 hodiny, nez mi dosla trpelivost a zavrela jsem ho. Jak zacvakla dvirka, usnul hlubokym spankem. Uplne grogy byl.
Je to trochu nervacek - u svych psu tohle neznam.
( i kdyz :angel: - hlasove projevy si teda taky neodpusti )

Ale tohle jsem chtela -na tyhle nervacky strasne funguje pravidelnost. Rutina.
Aby presne vedel, ze ven se pujde a zabava bude, ale kdyz je klid, tak je klid.
Doma bych pouzila plnici hracky - u nas jsou oblibene morkove kosti, plnim je opakovane.
A zamestnavam psy v cyklech. i kdyz nemam pres tyden cas, jeden den si vyhradim a psovi vynahradim pohyb a zabavu ( u me teda trenink) . Takze jsou nauceni ze treba 2 i 3 dny jsou i jen na zahrade, nebo jen kratka vychazka - a ja fakt nemam v tuhle dobu chut jim vymyslet nejakou zabavu -jako fakt zadnou :angel:
ale treti den uz zabava bude a poradna.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Slausa » Štv 11.08.2022 10:20

Mac, na FB si pozri Kristinu Dostalkovu, ona to ma dobre rozpracovane. Alebo absolutedogs z ktorých vychádza ona. Su trochu trhli, ale ked ti nevadí angličtina tak kľudne. A mávajú všelijaké akcie, nejaké semináre do 10e. Alebo znova, ak ti nevadí angličtina tak shaped by dog (Susan garet) ma aj podcast aj videa na yt, na všelijaké témy ale sem tam sa objaví aj na toto

Pripadne sem tam narazim na niečo na IG
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1479

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod straka17 » Štv 11.08.2022 11:12

Ja by som odporúčala Dostalkovej kurz, eventuálne ma skupinu že so psami pozitívne a uložené streamy, tak 30 minút to má a vysvetľuje niektoré koncepty for free :)
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Mac Gie » Štv 11.08.2022 12:00

ďakujem, popozerám :hi:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod hewča » Sob 13.08.2022 21:11

dakujem za postrehy, rady :smile: vsetko som precitala

chcela som napisat dlhsi prispevok aviacnsa rozpisat, ale aktualne toho nie som schopna tak mozno pocas tyzdna sa dokopem
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod hewča » Pon 22.08.2022 20:21

Tak este doplnim :smile:
straka: to sniffari zatial nie je pre nas, lebo taha ako tazny kon, vylizuje chcanky a este aj zozere vsetko co sa da :heh: to by sme skoncili niekde na miestnej skladke asi :haha: Jemu najprv musim vysvetlit, co znamena netahanie na voditku

na ten klud doma sa snazim ucit (napr. vecer ked ideme spat, nam to zatial funguje super, tam sme tie pravidla stanovili jasne a nema moznost ich porusit- t.j. jeden vecer po uvodnej faze u nas sme ho vyhodili spat za dvere spalne a proste to prijal :heh:)

nejake odlozenie do pelechu/ kennelky - to zatial skusame (kedze to potrebujem dopilovat aj v rmaci tej jeho separacky), ale to je take ze na 20% (ani neviem, ci to ucim spravne). Ale ak ho posleme prec, tak uz si zvykne aj len tak posedavat, nenabija s nim vkuse a do kennelky alebo do pelechu si uz vlezie aj sam, tak to beriem ako dobre znamenie a smer, ze to berie ako svoju bezpecnu zonu, ale to aby tam zotrval dlhsie vtedy, kedy chcem ja, uz je na mne

Elis: tu rutinu ja sa prave snazim v ramci moznosti rozbijat, presne kvoli vyssie spominanej separacke

Teraz su tie prechadzky totalne divoke, udreli mu pubertalne hormony do hlavy, ochladilo sa, fuci a naprsalo.. to je taka zmes podnetov, ze mam pocit ze mu exploduje system :heh: robime tie uz spominane, rozne privolacie hry (kedze uz zacina skusat, kde su hranice) a skusam odputavat jeho pozornost- to by som povedala ze aktualne aj staci, uz aj tak ma dost co so sebou robit :lol:

teraz sa tak rychlo meni, co sa tyka spravania, ze to ani nestiham sledovat
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod wer » Pon 22.08.2022 21:24

Inak to chodenie za psom a znuchavanie.. to je tanec na hodne tenkom lade teda.. ja zrovna robim od stenata presny opak - a hento je fakt posledne, co by som chcela, aby mi pes robil :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod straka17 » Pon 22.08.2022 21:53

Jasné, keď to robíš hatla patla tak ako čokolvek iné tak je to tenký ľad. O psom čuchu prakticky nič nevieme, teraz vyskočilo viacero štúdií čo sa týka napríklad prepojenia nosu so zrakovým centrom, spojenia stresových hormónov a čuchania... Naopak sa môžeme baviť o druhej strane, kde pes na teba čumí celú dobu, nie je schopný sa sám rozhodnúť a keď zastavíš ťa vybrecháva, nonstop má zatnuté brucho, stuhnuté bedrá čo zas vedie k fyzio problémom, to je tiež tenký ľad :nwm:
Ja mám napríklad Vuka naučeného tak, že čuchá kým ja kráčam. Vie, že ho nebudem zbytočne duriť, ale má sa držať predo mnou a ak vidím že sa niekde zasekne tak mám povel, ktorým ho pohnem ďalej. Predchádzali tomu koncepty od Dostálkovej, kde je mimo iného aj rozmýšľanie vo vysokej excitácií a schopnosť odpútať sa. Ak sa ja zastavím, zastaví aj pes. Zastaví = nečmuchá, to má zas naučené cez obyčajné stoj. Mám povel na "motaj sa tu a čuchaj si", druhý na definitívny koniec čuchania.
Znamená to, že to budeš robiť s bíglom? Most likely nie, pretože uňho čuchanie nebude pomyselný stresový kýblik vylievať, ale plniť a týmpádom je to celé kontraproduktívne. Akékolvek "čmuchohrátky" či to je sensory room, sniffari alebo blbý čuchací koberec sú správne prevedené sústredene a v pokoji. Ak pes nedokáže vonku čmuchať v klude a odpútať sa, bude mu viac sedieť napríklad práve nejaká z čmuchacích hier, pri ktorej prebieha obojstranná komunikácia.
Perlička na záver, ak má pes možnosť "vyčuchať sa" a naplniť si potrebu čuchať povedzme 15 minútovým sniffari, má menšie tendencie zadrbkávať sa po zvyšok prechádzky ako psi, ktorí tú možnosť nemajú vôbec.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod wer » Uto 23.08.2022 4:43

Tak moj pes necmucha na prechadzkach vobec a nikdy ani sa nevyskytne za mnou, zeby sa zanuchal. A sustredene cuchanie ma na stopach a to mu naozaj ide a bavi ho to.

Mne sa nelubi to chodenie za psom - ono sa ti to nemusi zdat, ale pes vie cuchat aj fingovane... zas len preto, aby dosiahol svoje, ked mu to takto nechas... Ja chcem psa navolno a 100% ovladatelneho, ale nebuzerovaneho. Takze to, ze ja sa zastavim a pes hned riesi - aj to mi vadi. Nech si ide po svojom, aj ked sa zastavim a chcem cosi odfotit, nemusi byt hned v strehu..
A k tomu spojeniu so stresom - vsak cuchanie je najtypickejsi priznak preskokoveho jednania...
A teda prechadzka so stekanim :heh: to hadam nemyslis vazne :heh: Proste ja sa vyhybam uz pri uceni moznym problemom, ku ktorym to moze viest, preto, ja osobne, by som toto.ziadneho psa neucila. S cuchacim.kobercom a inymi.hrami cuchacimi ziaden problem.nemam a uplne bezne som to odporucala kurzistom.

A navyse - cuchanie na sidlisku, to je priam tutovka, ze nieco chyti...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod Elis » Uto 23.08.2022 7:04

Vuk je kastrovany?

A rutina je i to, ze clovek, co odchazi, zase prijde.

Ale priznam se, ze ja uz asi tomuhle svetu psu nerozumim :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod straka17 » Uto 23.08.2022 8:20

Hej, keď nemáš psa v civilizácií, je ti asi zastavenie keď ty zastavíš nanič. Ja mám takto psa, ktorý sám sleduje či idem za ním a ak nie, behom metra zistí, že som niekde inde a pridá sa mojou cestou. X krát mi to zachránilo prdel.
To že idem za psom neznamená, že on si povie cez cestu wooohoo anarchia. Väčšina psov naopak nevie robiť samostatne rozhodnutia, takže áno vybrechavanie na prechádzke myslím vážne. To, že tebe sa to nedeje neznamená, že ostatní ten problém nemajú.
Každopádne, pes ktorý sa rozhodovať vie ti navrhne X krát cestu, ktorou by možno rád šiel. Môžeš to akceptovať alebo nie.
Daj mi prosím ťa príklad, že čo by mal pes získať fingovaným čuchanim. Jedine čo ma napadá je, že sa chce dostať niekam kam ty nechceš? Tak ho odvelím, nikde nie je napísané, že musí byť navoľno.

Áno, cuchanie je najtypickejši preskok pretože už pes vypne úplne hlavu a len cucha. Takisto ako sa využíva na komunikačkách to, že psi k sebe chodia oblúkom, niekto sa chytil tohto.

O cuchani na sídlisku sa nebudem baviť. Najbližší les je 25km a chodí tam rovnaké kvantum psov ako na tom sídlisku.

Vuk není kastrovany a keď došiel, tak vylizoval v zásade všetko. Teraz ti poviem v ktorom dome sa to hára v zásade podľa toho ako "chytí stopu", neviem to inak vyjadriť. Ale na tom istom mieste je schopný v pohode cvičiť.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod straka17 » Uto 23.08.2022 8:28

https://petharmonytraining.com/sniffari ... ant-party/

Myslím, že toto je asi najakuratnejsi článok, ktorý sa tomuto venuje. Alebo potom priamo Eliška Šuhaj v AireBull aktivity z.s.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod wer » Uto 23.08.2022 9:05

Nebavme sa o mojom psovi, lebo to je uplne iny pes. Bavme sa o sidliskovych psoch (nie v hanlivom vyzname). Vychadzam z kurzov, kde mi presli rukami stovky takych. Ti garantujem, ze 99,9 % ma vychazky v style - daj mi pokoj, ja si idem robit, co chcem - majitel je len privesok a hlavne totalne nezaujimavy. Zeby viseli ocami na majiteloch - no nie, to sa nedeje, max v tom 0,1 % :ha: Vacsinou to je len cihanie na druhych psov, snorenie, zdrhanie za zverou a pod. Takze oni toto "sniffarenie" robia uuplne bezne a je to cesta do pekla. :heh: mojou radou bola vzdy vacsia interakcia s tym psom, lepsie sledovanie majitela - nieco chces? Vypytaj si, bud aktivny.. a striktna ovladatelnost..
Proste presny opak.
A ze vy ste s tym oka, fajn, len to netreba rozdavat ako rady na pockanie :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod clupko » Uto 23.08.2022 9:10

ja som myslela, ze to sniffari vzniklo niekde v US pre tych, ktori maju psy ako deti, a vozia ich v kocikoch, nosia v kabelkach, obliekaju do sukniciek, a tak celkovo ich nenechaju byt psami. ale pre normalneho psa to predsa nemoze byt cielena aktivita, nie? je to len "bytie psom", ked od neho vonku nic nechcem.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1915
Bydlisko: za horami

Re: Ako zabaviť psa na prechádzke

Poslaťod straka17 » Uto 23.08.2022 9:31

Sniffari vzniklo pre reaktívcov, ktorí sú schopní si takto vonku vyliať stresový kýblik a pre psy, ktoré sa excesívne začuchávali počas vychádzok. Tým, že sa im dal 10-15 minútový blok v ktorom mohli naplniť svoju potrebu, dalo sa s nimi komunikovať potom ďalej. Okrem toho veci ako neustále ťahanie, také to zarytie nosu do trsu trávy odkiaľ psa nemôžeš odtrhnúť zase ten stresový kýblik plní, ľudia čo začali so sniffari "vybehali koľaje" ako na to inak. Napríklad zistenie, že odpočítavanie psovi pomáha odpútať sa pretože vie, že má X sekúnd kým pôjdeme ďalej bolo pre reaktíveckú komunitu celkom wow. Vo svete sa používa "vyčuchanie sa do kludu" často pri sídliskových psoch, napríklad ak potrebujú rozdýchať predošlú cestu električkou. Alebo stret so psom, ktorý nebol zrovna príjemný. Niektoré psy to nepotrebujú, niektoré to musíš vyslovene naučiť. Takisto ako sa dá naučiť psa v tenzi na povel hlboký nádych a výdých, prípadne oklepať sa.

Nie, wer, to čo popisuješ nie je sniffari, ale bezduché vláčenie sa za psom. Pri sniffari je základné pravidlo to, že pes nesmie ťahať. Ja to mám teda ešte modifikované, Vuk môže krátko potiahnuť smerom kam by chcel ísť a pozrieť na mňa - ale to nebýva štandard. Štandard je uvolnené vodítko za každých okolností ako finálny produkt.


Rady na internete by sa hlavne nikdy nemali brať ako 100% pravda. Ja môžem dať nástrel, človek si k tomu sám musí nájsť zdroje.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa