Ši-tzu / Shih Tzu (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Ši-tzu / Shih Tzu (FCI)

Poslaťod alexa » Pia 05.10.2007 12:56

KRAJINA POVODU: Tibet

ZARADENIE: 9 FCI skupina, 5 sekcia

CELKOVÝ VZHĽAD : Malý ale statný, bohate osrstený pes so svojhlavým správaním.

POVAHA: Priateľská a otvorená povaha, nezávislý, inteligentný, ostražitý, aktívny. Svojmu pánovi je shih-tzu oddaným a verným spoločníkom. Vie sa veľmi tešiť aj z nepatrnej priazne svojho pána.

HLAVA A LEBKA: Hlava široká, guľatá, široká medzi očami, pri zatrasení hlavou srsť bohato prepadáva cez oči. Bohatá brada a fúzy, ktoré na nose rastú dohora a tým vytvárajú zreteľný tzv. chryzanténový dojem.

TVÁR: Dostatočne široká, štvorcová, krátka, nie však zvraštitá, plochá a dobre osrstená. Nos je čierny, avšak u pečeňovo sfarbených jedincoch je farba nosa tmavohnedá. Dĺžka od špičky nosa ku stopu je približne 2,5 cm. Nos je rovný, prípadne špička nosa ľahko zdvihnutá dohora. Vrch nosnej kože by mal byť v rovine, alebo ľahko pod dolnú hranicu očných viečok Nozdry sú široké a otvorené. Nos smerujúci dolu je nežiadúci tak ako zovreté nozdry. Pigmentácia na tlame je čo najmenej prerušovaná. Čumák je čierno pigmentovaný po celej ploche.
Výnimku majú čokoládovo sfarbené jedince, ktoré majú hnedý nos a svetlejšie oči.

OČI: Veľké, tmavé a guľaté, s mierumilovným výrazom, so širokým odstupom od seba, nie však vypuklé. U psov s pečeňovohnedým sfarbením alebo s pečeňovohnedými znakmi sú svetlejšie oči prípustné. Očné bielko nesmie byť viditeľné. Viečka musia dobre priliehať k sebe a musia byť sýto pigmentované.

UŠI: Veľké dlhé závesy, nesené splývavo dolu, nasadené ľahko pod vrcholom lebky. Sú tak bohato osrstené, že sa zdá, že splývajú so srsťou na krku.

SKUS: Široký, s ľahkým predkusom alebo kliešťovitý skus, pysky sú zovreté a v rovine.

KRK: Dobre proporcionálny s pekným oblúkom, musí byť dostatočne dlhý, aby zaistil správne nosenie hlavy.

PREDNÉ KONČATINY: Lopatky sú postavené viac dozadu. Nohy sú krátke, svalnaté s pevnými kosťami, čo možno najrovnejšie, v súlade so šírkou a hĺbkou hrudníka. Sú bohato osrstené, takže vyzerajú ešte mohutnejšie. Vysadené ramená ako má pekinéz, nie sú žiadúce.

TRUP: Vzdialenosť medzi kohútikom a koreňom chvosta má byť väčšia ako je výška psa v kohútiku. Hrudník je hlboký, silný a dobre stavaný. Chrbát je rovný.

ZADNÉ KONČATINY: Krátke so silnými kosťami, dobre osvalené, pri pohľade zozadu rovné. Stehná sú guľaté, dobre osvalené, Bohatá srsť ich robí ešte mohutnejšími.

LABKY: Labky sú tvrdé, dobre uzavreté. Následkom bohatého osrstenia vyzerajú laby veľmi veľké.

CHVOST: Bohato osrstený, stočený nad chrbát, vysoko nasadený.
SPÔSOB POHYBU: Arogantný, kľudný a plynulý, dlhší výšľap prednými nohami. Pri chôdzi v pohľade zozadu sú jasne vidieť poduštičky labiek zadných končatín.

OSRSTENIE: Srsť na celom tele je dlhá a hustá s bohatou podsadou. Nesmie byť kučeravá, mierne zvlnenie srsti sa toleruje. Dĺžka srsti by mala byť asi ako výška psa v kohútiku, čím je dlhšia, tým je lepšie.

SFARBENIE: Všetky farby a ich kombinácie sú povolené. Biela lysinka /chryzanténka/ a biela špička chvostíka /pierko/ sa cenia, nie sú však podmienkou.

VÝŠKA A HMOTNOSŤ:
Výška v kohútiku nemá presiahnuť 26,7 cm.
Hmotnosť 4,1 - 8,2 kg, ideálna hmotnosť je 4,5 - 7 kg.
Uprednostňujú sa zvieratá na nižšej hranici tohto ideálu.

Zdroj:www.shih-tzu.sk

Obrázok Obrázok
Mám 8 chlpatých šťastíčok.
alexa
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Harmónia

Poslaťod Sirík » Pia 05.10.2007 18:00

su to krasne psiky a velmi ich na vystavach obdivujem nemas nahodou aj stranku? :lol:
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod alexa » Pia 05.10.2007 20:15

Sirka21 píše:su to krasne psiky a velmi ich na vystavach obdivujem nemas nahodou aj stranku? :lol:


Ak si chceš pozrieť našich havkov tak sestra mi zavesila fotky na
http://lucka777.spaces.live.com/PersonalSpace.aspx?_c=

Ja našich strihám lebo nechodíme na výstavy a lepšie sa srsť udržuje.

Pozri si aj babetka, sú to krasne malé klbká. Ja som odrodila 32 šteniatok, nie všetky máme odfotené ale sú tam 3 vrhy takže je na čo pozerať.
Mám 8 chlpatých šťastíčok.
alexa
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Harmónia

Poslaťod Sirík » Pia 05.10.2007 20:28

krasa :jupi: nepozerala som vsetky ale su nadherne
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod alexa » Pia 05.10.2007 22:03

Ďakujem :hi: som rada že sa ti moji hawkovia páčia.
Sú to moje zlatíčka.

Zvlášť som hrdá na Deniska, odchovala som ho na fľaške od tretieho dňa jeho života, maminka mu zomrela, veľmi ťažko sme to niesli, ale prežil a som šťasná že ho máme. :smile:
Mám 8 chlpatých šťastíčok.
alexa
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Harmónia

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod leren1 » Str 12.11.2008 14:53

ahoj alexa...ja mam dvoch dospelych shitzakov a teraz jedno male mrchave steniatko...mozme niekedy popisat hm?
leren1
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Nyssa » Str 12.11.2008 15:03

no leren1, alexa tu uz veeelmi dlho nebola...btw. ja mam jedneho si caka (alebo skor mama, ja sa o neho staram) :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Mishelka7 » Str 12.11.2008 20:23

moj prvy havko bol shi-tzu. krasny cierno-biely, vacsinou, co vidim cierno-bielych, tak takych vyblednutych, no nas Agi mal total ciernu a snehovo bielu srst, pekne rozdelene farby a dlhu az po zem, vzdy copik a sponku, aby mu nepadali chlpky do ociek... dozil sa krasnych 11 rokov- opustil nas v marci tohto roku. kusok po tom, ako som si priniesla domov civavku. vdaka nej som to prekonala, ze sme sa ani nerozlucili, no lutujem, ze sa nikdy nestretli. velmi som sa na to tesila...

je pravda, ze su to hrozne tvrdohlavi a svojrazni psici...ale mudrucki, bol strasny flegmos a nelubil sa moc maznat, az ked uz bol starsi, tak mal take chvilky, ze prisiel, lahol mi najcastejsie na nejaky casopis alebo zosit, ked som sa ucila, aby som si ho vsimla a pohladkala, lubil sa vyvalit na chrbatik a nechat sa skrabkat...najradsej mal asi mojho brata, bo ten sa o neho najviac staral, moc ho lubil... spominame na neho s laskou :plac:
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Nyssa » Štv 13.11.2008 7:31

Mishelka hod foto :smile: inak aj ten nas je taky, ze on sa nejak moc nemusi mojkat, len ked on chce a to je fakt iba z casu na cas
viete mi niekto poradit kozmetiku na rozcesanie tych splstnatelych miest a hlavne nejaky specialny hreben, najlepsie by bolo, ak by ste sem hodili foto.
dakujem
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Mishelka7 » Štv 13.11.2008 11:46

Nyssa, fotky som hodila do galerky link gallery/menu.php?gallery=members&album_id=203
narychlo som nasla len tieto v pc...bo jeho sme mali vacsinou na normal vyvolanych fotkach...
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Nyssa » Štv 13.11.2008 11:52

jezisi aku ma krasnu bielunku papulku...nie ako to prasa nase. on sa nechce ani cesat (na druhej strane sa nedivim, ked ho to 3 roky poriadne nikto neucil a maximalne mu urobili copik), ale ten tvoj je uzasny
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Mishelka7 » Štv 13.11.2008 11:57

dakujem, no bol uzasny :ua: on sa tiez ako mlady nerad cesal, no potom zistil na stare kolena, ze ho to prijemne skrabka a ked sa nebrani, tak to ani netaha, neboli, tak sa vzdy vyvalil, len co zbadal hreben v ruke a cakal. a vedel, ze koniec cesania je, ked sa mu vycese copik a potom natesene po ocesani sa vzdy rozbehol do bytu hladat kto ho vychvali, lebo bol zvyknuty na to, ze vzdy ked bol pekne vycesany, tak ho vsetci chvalili aky je krasny... :heh:

inak hod foto aj toho vasho...
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Nyssa » Štv 13.11.2008 12:19

nee to sa budem hambit, my ho uplne strihame, teraz prvy krat bojujem s celou rodinou o dlhu srst, a on sa so mnou cele cesanie bije, som skusala tak jak meggie, ze vzdy za to dostane odmenu, ale on taaak knuci pri tom, normalne minule chytil hystericky zachvat :aaa:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod Nyssa » Pia 14.11.2008 13:06

tak som krpca vcera ucesala - snaha bola :lol: a tu je foto
Obrázok
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Ši- cu / Shih Tzu

Poslaťod zeane » Pia 14.11.2008 13:08

Offtopic: a ešte fotku tvojich rúk - či ťa zlikvidoval úplne pri česaní :heh:

krásavček copíkovatý to je :jupi:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI