Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Offca » Sob 12.12.2020 10:14

Diky Wewi. Mozno nakoniec aj chovat budem. :nwm:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod vavrena » Sob 12.12.2020 11:47

Offtopic: Offca, lebo vieš používať sedlácky rozum. Aj Yaska bola prvýkrát zapriahnutá v 8 mesiacoch, prebehla 300 metrov vtedy, ale tajňáš nebol, normálne som to zverejnila, celá šťastná :lol: . Tiež má kĺby ukážkové, odmerky v jedle som až tak neriešila, ani doplnky na kĺby. Robin mal všetko, aj doplnky na kĺbky, žiadnu záťaž nevhodnú, a aj tak zle dopadol s kĺbami. Teraz oslávil štyri roky, a viem, že dlho nebude bezpríznakový, uvidíme. Ale som minule čítala o maliňákovi, ktorému "sa stali" DBK z Céčok (dvojročný) až Éčka ako 6 ročnému, takže na tom zaobchádzaní so psom niečo bude...

Držím palce v odchove, teraz tie výstavy bude asi ťažšie absolvovať, ale snáď sa podarí počas budúceho roka a aj nakryjete. Budú to krásne bosíčatka :smile:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Offca » Sob 12.12.2020 12:06

Offtopic: No ano, presne to je to, ten sedliacky rozum! Pes sa isto da dokafrať aj zaobchadzaním, ale ked to clovek robi s citom a vníma jeho predispozície, jeho pohyblivosť, jeho reakcie,... Zdravý organizmus nie je z porcelánu, a vie si poradit so všeličím, a stačí len ten citlivý úsudok.
Preto ma nadvihuje z toho všeobecného "zákazu hýbania velkým psom do 1,5roka". Pretože je odpovedou na necitlivý prístup cloveka s nie dobre funkcným organizmom. Bud jedno, alebo druhe, alebo kombo.
Ideálne by mali by vyzdvihované prípady, kedy to funguje,
a nie očierňované prípady, kedy clovek nechá mladé zviera beha po schodoch.


Diky :hi: No k tomu prvemu vrhu som zaviazaná, a nebude môj, Ale po ňom už ... dej se vúle boží :smile:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod wer » Sob 12.12.2020 14:22

Podla mna to je len zla interpretacia - zakaz hybania... Ale ista opatrnost je na mieste, hlavne cim vacsi a tazsi pes. Taky uraz s dozivotnymi nasledkami sa moze stat raz-dva :no: a je jasne, ze ak maju klby daku vadu, tak ofukovanim sa nezlepsia, ale na druhu stranu, nemusia sa nesetrnostou zhorsit... a ak to clovek dopredu nevie, tak zbytocne riskovat - moj nazor. Ja mam okolo seba same problemy s laktami. Rozne plemena, rozny vek, rozna sportova aktivita...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Offca » Sob 02.01.2021 13:14

Offca píše:
Renata píše: kto by nechcel boserona :aaa:

Ten, kto chce mať bezchybné obrany.. Bo to zverstvo prekusuje. Niektoré viac, niektoré menej, ale v zásade každé.

Toto som aku blboost kedysi davno napisala! :heh:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod wer » Sob 02.01.2021 13:32

Ani v natlakovej casti? :nwm: Aj ten madarsky pes, co bol na fci a sa mi megalubil, tak prekusy mal.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Renata » Sob 02.01.2021 20:34

hmm ako som sa tu v tej citacii nasla :hi: a aha ho finally zistim, co to bude za zverstvo :dancing:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Offca » Sob 02.01.2021 22:01

Renata píše:hmm ako som sa tu v tej citacii nasla :hi: a aha ho finally zistim, co to bude za zverstvo :dancing:

Co to BUDE? Už to bude? :smile:

Wer, ktorá je nátlaková časť?
Vačšina prekusuje, áno. Myslela som, že všetci, že to majú skoro až prirodzené. Aplikujú to aj na kuskanie rúk, aj to sme vtedy spomínali. Ale práve som vyfasovala zviera, kde chovateľka dáva pracovné vlohy na piedestál, a prácu krycích psov si chodí preveriť s vlastným figurantom (to si dovoľ), a teda toto zviera drží (čo nemôžem zatiaľ tvrdiť pri aporte)
Keď vidím videá z obrán jej pokrvných, sú to často pecky. Držia a lietajú. (U NOčiek normálka. U bosíkov nie.)
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod wer » Sob 02.01.2021 22:06

Natlakova cast - ked ide fig tvrdo do psa, zbali ho pod seba, pri protiutoku, pri uderoch....
Videla som vela videi z majstrakov (francuzskych ovciakov myslim) - trojkovych psov a teda ani jedna obrana nebola cista... a niektore (veeelaa) boli az na zaplakanie - som to musela vypnut.. ale uz rok predtym ma zaujal ten madar a nakoniec aj siel na fci a hanbu neurobil
A pes sa preveri na preteku.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Offca » Sob 02.01.2021 22:10

Tak ale ty už to tlacis do superzážitku z obrany.. Neviem, kolko jedincov by vyhovelo. Ale to už ani nie je otázka konkrétneho plemena, skôr všeobecná. Kolko echt pracákov z radov NO toto dá?
A boseron JE citlivé zviera v prvom rade, má to v povahe.
Tuto už viac vie povedať zo skusenosti Alica. To ja už len cez obrazovku, vieš jak :prd:
Akurát som vtedy, ked som vytrúsila hentú kategorizáciu o prekusovačoch, ešte nevidela túto časť boseronieho sveta. A že sa to DÁ.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Elis » Sob 02.01.2021 22:10

wer píše:Natlakova cast - ked ide fig tvrdo do psa, zbali ho pod seba, pri protiutoku, pri uderoch....
Videla som vela videi z majstrakov (francuzskych ovciakov myslim) - trojkovych psov a teda ani jedna obrana nebola cista... pes sa preveri na preteku.


:yes:
je treba si v tomhle rikat pravdu a v tom je dobre, kdyz se nebavi 2 lidi od exotu, ale porovnavaji se plemena mezi sebou.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Offca » Sob 02.01.2021 22:16

Elis, jo :smile:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod wer » Sob 02.01.2021 22:18

Vsak aj ja som bola v tych Cechach, offec :heh: Alicin pes mal.asi naj obrany - u briardov cez tie chlpy prd vidno, maju vyhody :heh:
No a este navyse vela z nich este vrci... Vacsina by som povedala...

NO budu tazko konkurovat, su ine, uplne. Ale ja tomu "boseroniemu zapalu" fandim. :ha: vsak aj ja ich viac sledujem ako take malinaky.. :haha:
A drzim vam palce, hadam sa niekde predvediete :smile:


Si to upravila - nie je to superzazitok, to je proste obrana :nwm: a hlavne - na tych majstrakoch francuzov su ti figuranti uplne makoty. Keby nastupili tak, ako na wusv, tak vyletia vsetci...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Offca » Sob 02.01.2021 22:33

:nwm: je to možné.

Ako by som to tak zožutelnejšie pre tvoje nadšenie k obranám....

Boseron je citlivka. Prirodzene. Je to veľká výhoda vo vzťahoch, a určite nevýhoda pri obranách. Vidieť to na tých prekusoch a teda tej nátlakovej časti. Ak chce človek robiť špičkovú obranu, asi pôjde do duševne otrlého plemena.
Napriek tomu vidím, že cielená plemenitba vie urobiť aj to, že tá obrana vyzerá fakt super. Razantné zákusy, akčné prelety.
Ako to dokážu pri tej citlivosti, nemám odsledované u ostatných..
Kukča napríklad prepína ako na gombík. Ona je napríklad ovela väčšia citlifka ako bola Tessňa. Je to úplne mäkkučká milunká sučinka, ktorá zalezie radšej pod stôl, keď môj muž robí doma dusno (stačí len cítiť náladu). Ale v prípadoch, kedy má strážiť, akoby prepne na úplne iného psa, vyletí jak čert, a vôbec nie rozhádzane. Je to sranda. Keď som to zažila prvýkrát, normálne som ostala čumieť, že si nepoznám psa.

EDIT:
A ešte.. porovnávaš to stále s top výkonmi u NO. Máš to ako ukazovateľ, logicky. No asi sa nedajú porovnávať desaťročia selekcie NO, ktoré sú zamerané výsostne a tvrdo len na obrany, a pár chovateľov u boseronov, ktorí si na tom dajú záležať, a to po dobu pár rokov svojej chovateľskej praxe. To je ako porovnávať NO a bordery pri pasení.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Poslaťod Elis » Sob 02.01.2021 22:37

wer píše:NO budu tazko konkurovat, su ine, uplne. Ale ja tomu "boseroniemu zapalu" fandim


nebudou konkurovat, ale taky nebudou psat, ze bosik neprekusuje :lol: :ha:.

a ano, fadim i ja kazdemu, kdo to se sportovkou mysli vazne - exotum obzvlast :-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI