Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod Renata » Pia 18.01.2013 15:54

kubi píše:Spanielsky mastin - pracovna linia - dnes :no:
Obrázok
Obrázok

sranda ja by som minimalne tychto tiez tipovala na aziatov :hi: a este aj tych cez plot skakajucih. mne sa tento pes nepaci, hlavne kvoli tym lalokom a ich koza mi pripada, ze by sa do nej zmestil este jeden pes. ale tie pracovne linie su smrncovne :jop:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod kubi » Pia 18.01.2013 16:25

Renata píše:
kubi píše:Spanielsky mastin - pracovna linia - dnes :no:
Obrázok
Obrázok

sranda ja by som minimalne tychto tiez tipovala na aziatov :hi: a este aj tych cez plot skakajucih. mne sa tento pes nepaci, hlavne kvoli tym lalokom a ich koza mi pripada, ze by sa do nej zmestil este jeden pes. ale tie pracovne linie su smrncovne :jop:


Aj v Spanielsku je psov tychto pracovnych mastinov relativne malo, v sucastnej dobe vsak bezi program na zachovanie pracovnych linii Sanielskeho mastina , kde medzi sebou nadsenci /pastiery z celeho Spanielska spolupracuju , dohaduju krytia ku ktorym by predtym nedoslo nakolko o sebe nevedeli ...
Obrázok
Obrázok

pes na tychto fotografiach sa vola Draco , je vysoky 80cm , vazi 62kg , obvod hrudnika 98 cm, tesaky 22 m.m.
kubi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod alkinianos » Pia 18.01.2013 23:39

hrivushka píše:Aha ten pes je ta výstavna línia no to je des.


hrivushka , najdu sa aj medzi vystavnymi jedincami krasne psy..., je to ako s ludmi ...Kubi, to co si sem dal z pracovnych linii sa hodne rozchadza s realitou ..v Spanielsku som bol osobne, ano hladaju sa lahsie typy spanielakov , ale pokial viem, pouzivaju sa aj tie tazsie jedince na strazenie oviec, stad krav a pod ....
co poviete obaja na tohoto spanielskeho mastina ??

http://images.dogforum.sk/files/4sof79aqi6274xyc99de.jpg

a este jedna vec... tie pracovne psy su oznacovane ako linia Extramadura...., ale tie fotky co si tu Kubi nahadzal ..ak uz chces pracovnu liniu sem hodit tak sa popozeraj na stranky chovnej stanice Abelgas v Spanielsku ...

http://www.mastinesdeabelgas.com/
Naposledy upravil alkinianos dňa Pia 18.01.2013 23:52, celkovo upravené 1
alkinianos
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod alkinianos » Pia 18.01.2013 23:45

hrivushka píše:Jedna pani tu ma mastina. Ten pes sa ledva vlecie. Je pre nich taký spomaleny pohyb normálny či ma niečo s nohami ten pes? Vyzerá byt mladý, tak do 5 rokov max ale prechádzky mávajú fakt slimacim tempom.


skor by som tipoval na problem s klbmi, nie je to u spanielakov vynimocne...:(, alebo nadvaha..moji lietaju ako srnky ...je to otazka vyzivy ..ale je jasne, ze nemozno od takmer 100 kg psa ocakavat pohyb ako u chrtov ....:-) Moj Apolo aktulane vazi 102 kg :)
alkinianos
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod starr » Sob 19.01.2013 10:29

O tom bielom som bola presvedčená, že je to aziat. A úplne pekný, typový :heh:.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod kubi » Sob 19.01.2013 11:38

alkinianos píše:najdu sa aj medzi vystavnymi jedincami krasne psy..., je to ako s ludmi ...Kubi, to co si sem dal z pracovnych linii sa hodne rozchadza s realitou ..v Spanielsku som bol osobne, ano hladaju sa lahsie typy spanielakov , ale pokial viem, pouzivaju sa aj tie tazsie jedince na strazenie oviec, stad krav a pod ....


a este jedna vec... tie pracovne psy su oznacovane ako linia Extramadura...., ale tie fotky co si tu Kubi nahadzal ..ak uz chces pracovnu liniu sem hodit tak sa popozeraj na stranky chovnej stanice Abelgas v Spanielsku ...

http://www.mastinesdeabelgas.com/


Ja nehovorim , ze sa nenajdu aj pekne mastiny medzi vystavnymi , len ich nieje zase tolko....Preco by sa to co som sem dal malo rozchadzat s realitou??? Ved som aj napisal , ze psov cisto pracovnej linie je malo :smile:
kubi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod hriva » Ned 20.01.2013 9:47

alkinianos píše:
hrivushka píše:Jedna pani tu ma mastina. Ten pes sa ledva vlecie. Je pre nich taký spomaleny pohyb normálny či ma niečo s nohami ten pes? Vyzerá byt mladý, tak do 5 rokov max ale prechádzky mávajú fakt slimacim tempom.


skor by som tipoval na problem s klbmi, nie je to u spanielakov vynimocne...:(, alebo nadvaha..moji lietaju ako srnky ...je to otazka vyzivy ..ale je jasne, ze nemozno od takmer 100 kg psa ocakavat pohyb ako u chrtov ....:-) Moj Apolo aktulane vazi 102 kg :)

Tak jasne ze 100kg pes nebude lietať ako srna :joint:
Len je trocha smutne ked mu aj chodza robí problém.
No ten pes čo ho vidam ma brucho pomaly po zem, možno ma aj nadvahu, alebo to je len ovisajuca koza? Neviem nevyznam sa..
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod bumbo » Uto 22.01.2013 12:36

Španielsky mastin aj pri svojej váhe a zdanlivej nemotornosti, vie byť veľmi šikovný a obratný.Náš pes s radosťou vyskakoval na stôl(vonku :smile: ) a odtiaĺ pozoroval okolie,až pokiaľ sa pod ním raz nezlomil.Takisto mu nerobí problém preskočiť metrový plot.Samozrejme na agility to asi nebude.Sťažený pohyb bude asi spôsobený problémami s kĺbmi,ale to je problém ktorý trápi všetky obrie plemená ,hlavne v neskoršom veku.Faktory ktoré na to vpývajú sú hlavne genetická predispozícia predkov,dôležitá je správna vyvážená výživa v období rastu,nadmerné nezaťažovanie v tomto období,v dospelosti neprekrmovanie ,dostatočný pohyb,podávanie doplnkov na výživu kĺbov...
Rozdelovanie,hlavne populárne u majiteľov molosov na pracovnú(tú dobrú) a výstavnú(zlú)líniu mi v dnešnej dobe moc nesedí.Aké % psov všetkých plemien je v súčasnej dobe využívaných na tú činnosť, na ktorú boli vyšĺachtené ?
V dnešnej dobe má drvivá väčšina majiteľov, psov ako spoločníkov a kamarátov.Náš pes je doma,prebehne sa po dvore,chodíme s ním na vychádzky,občas sa s ním prebehnem.Je to teda podľa Vás tzv.výstavná línia.V prípade,že si kúpim kravy,ovce a pes bude s nimi chodiť na pašu a ochraňovať ich, bude pracovať a už bude teda pracovná línia.
Za to ako dnešné moderné psy vyzerajú môže viac faktorov.
Je to podobné ako s ľudmi.Ako vyzerali ľudia pred 100-200 rokmi ?Takisto boli oveľa menší,subtilnejší,fyzicky slabší.
každá generácia je v priemere vyššia ako tá minulá.Je to hlavne zlepšenou výživou,tým,že ľudia sa už medzi sebou príbuzensky ne......,evolúciou,lepšou zdravotnou starostlivosťou...a tď.Väčšina z nás nie je donútená fyzicky pracovať a pracuje po sediačky pri počítači,sedí v škole,úrade,firme,skrátka nehýbe sa,lebo nemusí.Maximálne si ide večer zašportovať .Podobne je to aj zo psami,mačkami...
bumbo
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11
Bydlisko: Trenčín

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod maja39 » Str 23.01.2013 16:51

Ahojte všetci,
som rada, že sa to tu trochu rozprúdilo... Tak ja musím tiež povedať, že španielský mastin je plemeno ťažké, vzrastovo obrie.
Ale pri správne cielenej plemenitbe sú v chove používané testované zdravé psi, ktoré nám chovateľom ťažkých mastinov možu závidieť aj chovatelia váhovo polovičných plemien....
Takže pri výbere šteniatka treba dbať na zdravie rodičov ale aj prarodičov. A to je školácka základná rada, ktorou sa musí riadiť každý záujemca o šteniatko v dnešnej dobe a to pri výbere akéhokoľvek plemena nie len veľkého či obrieho... No a potom sa to samozrejme nekončí, treba psíkovi zabezpečiť vyrovnanú stravu, správny vývoj a tým pádom získavate zdravého psa na celý život.
Napr. naša Aty má v PP štyri generácie dozadu na 95 % všetkých predkov s DBK 0/0... pohybové problémy žiadne.
Napriek tomu verím, že sa v dnešnej dobe nájdu chovatelia, ktorí nedbajú na toto všetko a preto sú medzi nami i psi, ktorí majú problém so základnou chodzou...
maja39
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Kotešová

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod meraja » Pia 25.01.2013 12:27

alkinianos píše:
hrivushka píše:Aha ten pes je ta výstavna línia no to je des.


hrivushka , najdu sa aj medzi vystavnymi jedincami krasne psy..., je to ako s ludmi ...Kubi, to co si sem dal z pracovnych linii sa hodne rozchadza s realitou ..v Spanielsku som bol osobne, ano hladaju sa lahsie typy spanielakov , ale pokial viem, pouzivaju sa aj tie tazsie jedince na strazenie oviec, stad krav a pod ....
co poviete obaja na tohoto spanielskeho mastina ??

http://images.dogforum.sk/files/4sof79aqi6274xyc99de.jpg

Toho psa na fotke... vlastne aj v avatare som videla v inzeráte,krásne šteniatko máte :hi: vzhladom (najmä hlavou) mi tak trochu pripomina niektorých jedincov neapolskeho mastina :lol:
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod maja39 » Str 30.01.2013 14:07

Pekný deň všetkým,
po dlhšom čase máme zopár nových fotiek.

Athine takmer 3 roky:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
maja39
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Kotešová

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod meraja » Str 30.01.2013 16:36

Chcem sa spýtať... ako je na tom zdravotne toto plemeno
najmä čo sa týka kĺbov...často sa vyskytuje dysplázia? a kolko sa v priemere dožívaju?
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod maja39 » Str 30.01.2013 18:36

meraja píše:Chcem sa spýtať... ako je na tom zdravotne toto plemeno
najmä čo sa týka kĺbov...často sa vyskytuje dysplázia? a kolko sa v priemere dožívaju?



Ja musím povedať, že pre mňa ako chovateľku je zdravie prvoradé! Moja Atyna má DBK v PP štyri generácie dozadu na 95% nulové!!! Čo sú úplne zdravé kĺby. Atyna mala robenú DBK keď mala 2,5 roka, mala vtedy 86 kg a vysledok 0/1, čo je super! Sám veterinár tomu nechcel ani veriť a bol veľmi milo prekvapený :jop: . Podľa tohoto vidno, že má genetickú predispozíciu na zdravé kĺby.
Čo sa týka zdravotne iných problémov, tak sa vyskytujú veľmi zriedkavo, nemajú tráviace, dýchacie ani kožné problémy. Musíme brať do úvahy zriedkavosť tohto plemena a tým pádom je jasné, že nie je toto plemeno prešlachtené. Jediné čo im hrozí je torzia, ale tá nehrozí, ak sa vyvarujeme všeobecne známych chýb.
K otázke dlhovekosti zastávam názor, že psík sa dožije toľko ako sa oňho staráte. To znamená, že pokiaľ má všetko čo potrebuje, tak sa dožije viac ako zanedbávaný psík. To je nám všetkým určite jasné. Ale ak mám povedať priemerný vek, tak je to tých 10 rokov.
maja39
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Kotešová

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod meraja » Str 30.01.2013 19:24

Ďakujem za odpoveď :smile:
Foto z víkendovej výstavy Obrázok Obrázok
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Španielsky mastin / Mastin espańol (FCI)

Poslaťod maja39 » Str 06.02.2013 12:59

Ahojte, jedna odpočinková...

Obrázok ...čo sa deje... :nwm:
maja39
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Kotešová

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI