Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod soraya » Pon 09.06.2008 14:51

Greyhound je plemeno s pozoruhodnou konštitúciou a výdržou. Mimoriadne rýchlo, veľkými cvalovými skokmi vie prekonávať veľké vzdialenosti. Typický greyhound je silný a hrdo stavaný pes s veľkorysými proporciami. Sila svalov a harmonická stavba s dlhou hlavou a krkom, dobre vsadenými plecami, hlbokým hrudníkom a silným telom, klenutými bedrami, sinými zdanými končatinami dobrými nohami a labkami, pružnými údmi charakterizujú tento typ a jeho zvláštnu kvalitu.

Štandard FCI č.158 - ANGLICKÝ CHRT

Zaradenie FCI: Skupina X., sekcia 3

Krajina pôvodu: Veľká Británia

Hlava a lebka: Má byť dlhá, pomerne široká plochá lebka, malá čelový sklon, dobre utvárané silné čeľuste.

Oči: Pozorné a inteligentné, tmavej farby.

Uši: Malé, suché, ružičkovité.

Chrup: Zuby biele, silné, nožnicový skus.

Krk: Dlhý a svalnatý, elegantne klenutý, s pekným prechodom do pliec a chrbta.

Predné končatiny: Plecia šikmé, dobre dozadu osadené, dobre osvalené bez toho, že by boli ťažké, poloha pliec je dobre viditeľná. Nohy dlhé s rovnými kosťami. Lakte pohyblivé a dobre umiestnené pod plecom. Nadprstie pomerne dlhé, pružiace. Lakte, nadprstia a prsty nemajú byť vtočené ani vytočené.

Trup: Hrudník hlboký a dlhý, s veľkým priestorom pre srdce a pľúca. Rebrá dobre klenuté nadol a dozadu. Chrbát dosť dlhý a široký, tak, aby celkový dojem zo psa bol kvadratický (kompaktný). Bedrá osvalené silnými svalmi a mierne klenuté.

Zadné končatiny: Stehno a lýtko široké a svalnaté, naznačujúce veľkú hnaciu silu. Kolená dobre zaúhlené, päty nízko nad zemou, nevtočené ani nevytočené. Telo a zadok majú mať veľkorysé proporcie a v postoji zaberať veľa pôdy.

Labky: Mierne dlhé, s pevnými kostnatými prstami a silnými vankúšikmi.

Chvost: Dlhý, nízko nasadený, silnejší v nasadení a postupne sa stenčujúci, nízko nesení, mierne ohnutý.

Srsť: Jemná a krátka.

Farba: Čierna, biela, červená, modrá, srnčia, žltohnedá, pásikavá alebo všetky farby s bielymi znakmi.

Výška: Ideálna je u psov 71 - 76 cm, u súk 68.5 - 71 cm.

Obrázok
soraya
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 47
Bydlisko: cassovia

Re: ANGLICKÝ CHRT- GREYHOUND

Poslaťod soraya » Pon 09.06.2008 15:11

mate niekto skusenost s tymto plemenom? greyhoundi su na slovensku este stale velmi malo rozsireny. ked sme pred viac ako 10 rokmi doviezli z ceska taqehoto psika, na slovenksu sme boli len my a este jeden pan co sme mali greya.. dnes ich je uz samozrejme torchu viac.. nas chrt (volal sa BARE CO CO my sme ho volali ďuso alebo džuls) velmi nevynikal. na dostihoch sa umiestnil len raz a to vo veelmi slabej konkurenci, niezeby nebol rychly ale nebolo kde trenovat a thaq sa vzdy zlakol ked otvorili startovacie boxy, lebo to dost buchlo. na vystavach tiez nebol uplne najlepsi, ale vecinou bol vo svojej triede sam thaqze ho nebolo velmi s cim porovnavat (to len ked sme isli do susednych statov na vystavu). bol to velmi spolocensky pes, mal velmi rad stenata a neraz sa salo ze aj macka si na nom zdriemla. thaqy kludas...
Obrázok
soraya
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 47
Bydlisko: cassovia

Re: Anglický chrt / Greyhound

Poslaťod Bobinka » Ned 14.09.2008 21:02

ja si chcem kupit psika v Irsku mam uz o nom pozistovane toho dost ale ak ma niekto skusenosti s dostihmi prosim poradte mi dakujem
Bobinka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25
Bydlisko: Balaze pri Banskej Bystrici

Re: Anglický chrt / Greyhound

Poslaťod vavrena » Sob 20.09.2008 21:12

Bobinka a chystas sa kupit si uz dospeleho psika? Lebo ak chces steniatko, tak mas na zbieranie skusenosti o dostihoch cas tak cca 2 roky... Afganka mojho kamarata behala, aj ked nemali ziadne ambicie, bolo to pre radost. Ale viem, ze "zajaca" jej tahali spociatku na bicykli :lol:. Myslim, ze na info o dostihoch ti rozhodne nebude stacit toto forum, musis pokecat s chovatelmi chrtov. Teoriu uz mas zrejme prestudovanu... Najdolezitejsie je, aby si nedala na takych, ktori chcu vitazstvo za zdravie svojho psa. Dostihy su obcas spinava vec a aj u nas najdes ludi, ktori nechaju svoje chrty bezat este ako nevyvinute stenata. Takych je lepsie nic sa nepytat, ruky prec...
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Anglický chrt / Greyhound

Poslaťod Darja » Štv 12.02.2009 10:34

Ahoj Bobinko :smile:

jak jsi daleko s greyem z Irska? Já mám vysloužilého greye a lurcherku(psi šlechtění pro dostihy) z Irska, ti už závody neběhají, ale mám přátele, kteří se psy jezdí - pro radost a zábavu. Jak psala vavrena, nejlepší je oslovit lidi, kteří mají "závodníka" doma nebo se jet podívat třeba na nějaký coursing :smile:

* 14.2.2011 prečistená téma od OT. (Vikiki22)
Darja
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Lex » Ned 20.03.2011 15:03

Ahoj,

je tu nejaky chovatel greyhoundov? nasla som inzerat, pokusam sa najst info o chovatelovi, aky je to vrh a tak... nemate niekto surodencov tohoto psa? su uspesny? premyslam preco sa neda udat, ci je to tym ze na Slov. nie je o greyhoundy zaujem alebo je v tom aj nieco ine... som dlhodobo v CR, takze o slov. chovateloch neviem nic... dakujem za kazde info...

http://vyhledavace.prohledejto.cz/bing/ ... a=&iddel=1

Saša
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Lex » Ned 20.03.2011 15:06

ten inzerat je trochu nizsie, pod buldogmi...
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Char+Alyosha » Ned 20.03.2011 16:20

Na Slovensku je podla vsetkeho vacsi zaujem o dostihove greye ako o vystavne. Vcelku dost SK greyov sa nam zucastnuje dostihov. Okrem toho chovatelia podcenili propagaciu tohto vrhu. A tak sa o stenatach ledva dozvedeli nejaki chrtari zo Slovenska a z okoliteho sveta. Viem, ze jeden pes je Rakusku...

a tu je link na jednu chovatelku greyov ... jej chovna fenecka je velmi krasna...

http://www.chrty.sk
Obrázok
Char+Alyosha
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 509

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Lex » Pon 21.03.2011 12:57

dakujem, ta fena je naozaj velmi krasna, aj ten prvy vrh... ja sa este rozhodujem medzi krasou a vykonom-ci behat dostihy alebo vystavovat... ale skor asi tie vystavy...
casu je zatial dost, zistujem co a ako.... to som vobec nevedela ze v SR je tak malo greyov, v CR je choviek niekolko... aj ked je pravda, ze zohnat kvalitne steniatka nie je tak lahke, zvlast ked maju byt na dostihy... to uz je asi lepsie investovat a kupit ho v Irsku....
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Char+Alyosha » Pon 21.03.2011 13:19

Ja si skor myslim, ze kupit si dobreho dostihaka nie je tak tazke... v Cechach je niekolko choviek dostihovych greyhoundov

http://greyhoundracing.webpark.cz/
www.grefina.net

a podobne

potom v Madarsku su skveli grey, v Nemecku...

Je ich dost, vie o nich hlavne ten, kto dostihovym sportom zije...
Obrázok
Char+Alyosha
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 509

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 21.03.2011 13:36

Jéj, vitaj, to je neuveriteľné, že sem prišiel niekto so záujmom o toto plemeno. :jop:

výstavy/dostihy. To je veľký rozdiel. Najmä čo sa týka potom každodenného života s nimi. Ja sa raz budem sústrediť na úplne priemerného jedinca (nemám čas ani chuť sa venovať športu/výstavám vrcholovo), hlavne, aby mal ok povahu, bol životaschopný a dobre sa s nim žilo. :yes:
Inak súhlasím, Tatanka je veľmi krásna fenka :poklona: :king:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Predstavte svojho psíka

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 22.03.2011 9:30

Lex, vieš čo by ma ešte zaujímalo?
Píšeš, že inak by naháňal všetko čo sa pohne. Je to taká knižná poučka, neviem čo si mám pod tým predstaviť. Ja poznám chrta (aj vlastného) v tomto ako pomerne spoľahlivého, že rozozná bežiacu zver napríklad od strechy idúceho auta, ktorá vytŕča spoza kopca a podobne. Rozozná mačku od bežiaceho dieťaťa na obzore... a tak ďalej. Na rozdiel od môjho kríženca, ktorý má tendenciu naháňať skutočne všetko čo sa hýbe, lebo nevidí dobre a je schopný s plnou vážnosťou lovu sa rútiť cez celé pole k psovi, čo sa mu ukázal na druhej strane pola, až do takej vzdialenosti, kým on sám nevidí, že to nieje korisť. Alebo sa mu v kútika oka mihol človek v aute a on do toho auta vtrhol, že tam je mačka a podobné záležitosti.
Takže či skutočne je schopný sa rozbehnúť napríklad za autom, či cyklistom na ceste, alebo máš na mysli len naháňanie lovnej koristi, mačky, zajace, vtáky...

A druhá vec, čo ma ešte zaujíma, že ako znáša zmeny. Napríklad odchod na dovolenku, čiže vyrovnanie sa s náhlou a krátkodobou zmenou prostredia. Ako moc je zaťažený na denné rituály na spôsob presný čas žrania, presné aktivity a podobne, alebo také niečo vôbec nepozoruješ. Dočítala som sa, že sú na také veci zaťažení dosť. Viem, že vzorka jedného, alebo dvoch psov je málo, ale keď si tu, tak sa spýtam :lol: Díky. :yes:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Lex » Uto 22.03.2011 12:15

no tak on bude ten typ ako ten krizenec, ale postupne sa meniaci na slusneho psa... :no: je pravda ze postupne sa okruh zaujmu zmensuje, ale dost to cvicime.... ked prisiel, tak ho fascinovali aj auta v dialke, clovek na bicykli, proste vsetko.... teraz uz len zvierata (okrem vtakov, tie nelovi) a ludia... ludia skor z toho dovodu ze ich ma rad... hrozne je fixovany na buchnutie od dveri auta, to chce kazdeho vitat... viem o nom ze uz bol raz adoptovany v Anglicku a zomrel mu panicek, takze sa dostal zase do utulku... a potom bol v CR este 2 mesiace v docaske, nez sa dostal ku mne, takze s nim fakt nebolo vela prace... asi ten majitelia v Angl. boli dochodcovia, starych ludi ma hrozne rad... ale on je fakt vtierka...ked sme na akciach so psami, tak sa nenapadne pripletie, drcne do teba a hodi ten tyrany ksicht... no proste éro.... zo zaciatku bol problem so psami, adoptaci sa kastruju, a asi to poznas... kastrati vonaju skoro ako haravky, takze J.mal problem sa dat vobec ocuchat,nervozne vyrazal a chcel hryzt... hodne sme na tom pracovali a pomohlo nam freecko u Desenskeho, kde boli vsetky mozne rasy psov... takze vyfasoval kosik a sli sme... bolo neuveritelne sledovat ako zkrotol, ked uvidel take hafo psov.... :angel: ale vseobecne: su adoptaci co si zvykli na 5 maciek v dome, dokonca aj na kralicka, papagaja atd.... oni to pochopia ze to je ich svorka, ale niektorym to trva dlhsie, niektorym kratsie... zalezi od povahy... ked som vzala docasa Tommyho tak Jack robil den-dva urazeneho a potom boli uzastny partaci...

co sa tyka zmien... vies tam ide hlavne o to, co psa naucis... ja som tieto veci nikdy neriesila... hned prvy tyzden si skusil cestu vlakom, busom, metrom..... beriem to tak, ze on sa musi prisposobit mojmu zivotu, a snazim sa v tychto situaciach byt kludna... zvlada vsetko OK... dokonca hned druha cesta vlakom trvala 2 hodiny, sli sme na chatu... a v pohode... prave preto aby som sa vyhla problemom, sa ho snazim dostat do takych situacii ktore nepozna, aby pochopil ze sa nic nedeje... niekto chrtom dopraje pravidelny rezim, a funguje to... niekto ako ja, sa snazi mu zabezpecit pestry dochodok... :no: kazdopadne s cestovanim nemaju problemy skoro ziadne adoptaky, pretoze cely svoj zivot v psinci cestovali na zavody... v aute nerobia problemy, vetsinou hned ulahnu, a na navstevach, chatach, dovolenkach sa chovaju normalne... ono je to pre nich zpestrenie, hlavne ak maju potom moznost sa stretnut s inymi psami... robime stretnutia a fakt nie je problem ze sa zide aj 20 adoptakov... :lol:
tu sa docitas viac: (da sa klikat na tie obrazky)
http://www.adopcechrtuforum.cz/cspestounpece.htm

GACR nerobi adopcie na Slovensko, ale Chrti v nouzi ano....oni maju aj hodne krizencov,ale su tam aj greyhoundi... dalej galgovia zo Spanielska,ale to je o niecom inom... nemaju za sebou ten zavodny dril, su to naozajstni lovci, ktorych sa zbavili po sezone... su omnoho temperamentnejsi, zivelny... ved vies "spanielska natura" .... :lol: zavodnici z UK su vycepovani,zvyknuty na manipulaciu clovekom, galgovia (a to nemyslim zle) su ako taki chrti cigani... :no: kamoska jedneho ma, a to je strasne éro... :aaa:
http://www.chrtivnouzi.cz/

kludne sa pytaj dalej... rada odpoviem....
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Lex » Uto 22.03.2011 12:25

modna prehliadka... :no:
Obrázok
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Vuvu » Uto 22.03.2011 19:02

Ahojte,
Tak som rada,ze aj tito krasavci tu na fore maju svoje miesto. Prave rok som majitelkou krasnej fenecky prave z uz spominanej chovnej stanice elegance in motion- www.chrty.sk,z vrhu A. Nasa Alodie vyzera ako jej mama a robi nam samu radost:-). Nakolko je chovatelka moja priatelka mam spravy a kontakty aj s majitelmi ostatnych steniat a tie su tiez velmi krasne a vystavne uspesne. Celkovo to bol skvely vrh show linie greyhoundov. Ak sa najdu priatelia s tymto ci inym chrtim plemenom v Ba, radi sa pridame na spolocne vencenie:-),pardon nahananie:-). :no:
Vuvu
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230
Bydlisko: Miloslavov

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI