Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Štv 22.04.2021 22:28

wer píše:Inak hento su ine tvrdasky - to sa mi lubi :ha:

Tak to sú riadne piraňe :aaa: Pripomína mi to, ako keď som prišla ku kamošovi na dvor a pri bránke mi prezul gumáky :lol: že "mám tu vrh Jaagošovm tak nech ti nepotrhajú gate". Toto je podľa mňa ale tá genetika. Pes výrazne tvrdý vo vzťahu k iným zvieratám, ale popri tom ochotný a otvorený práci s človekom až natoľko, že s ním môže manipulovať prakticky "hocikto" - ľudia si ich bez problémov "požičiavajú" a pasú s každým rovnako dobre. (toto je ale podľa mňa o tom, že to chce pes a nie "will to please" ) Čo sa pasenia týka, to by pre dobrého pracovného psa mala byť samoodmeňovacia aktivita. Pokiaľ to psa nezaujíma a "neteší" nech ide radšej behať agility :D Sebavedomie a razanciu nabrať môže, ale pudy podľa mňa nie.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pia 23.04.2021 7:12

Ulf píše:Offtopic: mi to pripomenulo oplôtok s diviakmi :heh:

Offtopic: Aj mne. A potom my poľovníci sme bezcitní, lebo to púšťame na zverou. :haha:
wer píše:bocky uz za chvilu budu viac rodinne psiky ako pracovne..
.
Tak is to to je aj s retrievermi - hlavne goldeni a labradori. Koľko krát sa štítia zobrať do huby vôbec niečo pernaté alebo chlpaté. :ach:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Pia 23.04.2021 7:20

Vikiki22 píše:Tak is to to je aj s retrievermi - hlavne goldeni a labradori. Koľko krát sa štítia zobrať do huby vôbec niečo pernaté alebo chlpaté. :ach:

To je pravda. Ale zato su to tie najlepsie rodinne psiky :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pia 23.04.2021 7:25

Offtopic: Ako sa to vezme. Goldeni budiž, ale labroši z množiek sú na cvičáku mojou smrťou. Vo veľkej väčšine sú najväčšími asociálmi. :lol:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod straka17 » Pia 23.04.2021 8:43

Naucit Badyho brať do huby pernatu bol sice porod, ale naucit Barona vziat do huby cokolvek teple bol ozajstny kumst. A to bol SHS z este starych linii, ktore prej mali byt pracovne O:)
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Pia 23.04.2021 8:49

Vikiki22 píše:Offtopic: Ako sa to vezme. Goldeni budiž, ale labroši z množiek sú na cvičáku mojou smrťou. Vo veľkej väčšine sú najväčšími asociálmi. :lol:

Offtopic: Nemam taku skusenost, nastastie. Este ti tvoji flati su super - ti tomu tak kraluju, lebo nie su take torpeda ako labrosi. A mala som jedneho chesepeaka (ako sa to pise..?) a to bol narocny pes a este velke hovado.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pia 23.04.2021 12:41

Offtopic: Našťastie s flatmi a so zverou som nikdy problém nemala. Majú to "v krvi", ako sa vraví. So stavačmi je často problém s teplou zverou. Pri Cite som tiež takmer porodila a to je starobylé plemeno. V rodokmeni má všetkých predkov do 3. generácie "U". :ach:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod straka17 » Pia 23.04.2021 14:24

Vikiki22 píše:Offtopic: Našťastie s flatmi a so zverou som nikdy problém nemala. Majú to "v krvi", ako sa vraví. So stavačmi je často problém s teplou zverou. Pri Cite som tiež takmer porodila a to je starobylé plemeno. V rodokmeni má všetkých predkov do 3. generácie "U". :ach:

Offtopic: Whoa, to je jak možné? :oo:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Pia 23.04.2021 18:40

:joint: tak asi sa už rozkríklo, že zháňam šteňa, lebo mi konečne niečo začínajú ľudia ponúkať aj sami. Normálne sa cítim ako superstááár :D že sa nemusím natláčať niekam na návštevu :king: Zas na druhej strane mi nik neponúkol takého psa akého by som chcela :aaa: Takže asi budem musieť uvažovať naozaj nad tým, že začnem sľubovať koberček a agility :ha:

:ach: Inak normálne som z tohto celého procesu taká demotivovaná, že už som rozmýšľala aj o tom, že si zaobstarám ďalšieho ovčiaka. Vôbec sa mi nechce ísť vyberať šteňa, vôbec ma to neteší. Skôr trpím úzkosťou, keď vidím fenu ako ma odprevádza k bránke a už sa jej nechce ísť ďalej. Vtedy si hovorím, že potrebujem "nového" psa. Snáď sa to v dobrom zlomí, keď donesieme nejaké šteňa. Možno že aj "starká" nakoniec pookreje.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Silvuch » Sob 01.05.2021 18:54

ty hladas Baryho. On pochadzal od chovatelov krav, zili v lese. Bariak bol dokonaly povahou, presne ako pises. Nebol na ovce, lebo nemal prirodzeny outrun, a ak nie je prirodzeny, naco to zbytocne ucit, ked som na nom nechcela chovat, a ani past.. Ale na kravy by bol ideal. Pes s pevnou a priatelskou povahou. Velmi aktivny vonku, velky kludas doma.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Pon 03.05.2021 0:57

Silwuwch, presne :jop: Momentálne si ale nie som istá tým, či budem mať také šťastie na psa.

Medzi časom som sa dala do kontaktu s koniarmi, ktorý majú boc a majú ich aj pri koňoch. Väčšina z nich zastávala jednotný názor o tom, že psi z výstavnej línie sú "knedle" ktoré moc záujem o zvieratá nemajú. A psov po pracovných rodičoch v záujme bezpečnosti musia pri koňoch zavierať. Jedná sa prevažne o to, že majú tendencie kone nekontrolovateľne opásať a liezť im tým na nervy až natoľko, že im hrozí újma na zdraví. + Údajne koňom vadí obiehanie - tj, že sa miznú a zjavujú v slepom uhle. - ako čo ja viem ....

Zas na jednej strane sa bojím aby to s ďalším psom u nás doma nedopadlo ako fiasko, ktoré mi budú ďalších 15 rokov otrepávať o hlavu. :ach: Na druhú stranu nemám taký kontakt s plemenom aby som vedela "posúdiť" pádnosť týchto argumentov. Niekedy mi to príde tak, že sa ľudia "sťažujú" na veci, ktoré mne prídu ako normálne :angel: Bohvie ale ako to v skutočnosti je. Ja som už asi zvyknutá na ovčiacku psychiku :D Rozumiem jej, hoci mi tak celkom nevyhovuje. (Nenormálne je pre mňanormálne :joint: ) Mám však obavy z toho, či sa budem vedieť preorientovať.

Čo sa obiehania týka - kone si musia zvyknúť. Na začiatku to vadilo všetkým, ale nemám taký pocit, že im to teraz spôsobuje životné stresy a to jazdíme v rozličnom teréne. Ohľadne hyperaktívnych psov - áno, lezú koňom na nervy, hlavne tam kde sa im motajú pod nohy, inak ich moc neriešia. Čo sa vymedzenia osobného priestoru týka - kone majú celú paletu výhražných signálov. Čo sa nepripsôsobivých kopulzívne obsedantných psov nerešpektujúcich "upozornenia" týka - áno vedia byť "vyhodený". Pomer dĺžky doletu je úmerný miere neprispôsobivosti - ako v každom vzťahu je to ale vždy hlavne o sympatiách. Neviem do akej miery by som mala očakávať, že bude pastiersky pud borderky silnejší ako "zdravý rozum". Blonďa bola vždy pomerne vysoko reakčný pes so silným koristníckym pudom. V svojej hyperaktívnej premotivovanosti dostala asi 2x kopanec. Prvý krát sociálny, a 2x výhražný. Celkom jej to ale stačilo aby si utriedila čo tomu predchádzalo. Neviem do akej miery by som toto mohla očakávať u BOC :nwm: Je to s nimi naozaj také, že ju budem musieť zavrieť, alebo jej nedovoliť opásať vôbec? (toto mi príde ako extrém, ale budiš - som zvedavá, čo sa dozviem od fundovanejších hláv) Alebo si bude schopná v komunikácií s iným druhom vymedziť a rešpektovať hranice? Je to s nimi reálne naozaj také, že sú orientáciou v problémových situáciách "odkázané" na psovoda? Alebo sú schopné vyhodnocovať a konať asertívne - samostatne? Ako je to u nich s potrebou aktivity? Aký pracovný režim považujete za adekvátnu záťaž?
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Pon 03.05.2021 12:03

su aj take aj take.
Ty tie kone nepotrebujes zahanat, ci?

Gaia dostala raz taky necakany kopanec od kona poriadne do brucha, pritom stala pri mne a ani sa na kona nepozerala. Ten kon totiz nemal rad psov (mal denne skusenosti so svojou svorkou psov), nacuval zozadu a kopol si.

Takto, poznam dost psov, ktore by si pri konoch len tak samovolne nemohla mat, bo by boli stale pokúšané. Ale rozhodne existuju. Ak chces od nich pokoj, mozno ti viac bude vyhovovat lemra... (aj ked pre mna osobne, to nie je bordera). Lemra nebude znamenat, ze ti nepobehne, ked treba.

S konmi nemam skusenosti - len ako okoloiduci, pretoze ich mame rovno pri cvicaku. Ale mala som to tak, ze jedna moja samostantne uvazujuca bordera, ta si vedela urobit po svojom, aj bez povelov. Pre nu bolo teda na 1. mieste zver - najviac pasla psov (bielych :heh: ), to bola zavislak. Oči neodlepila. Pri ovciach mala svoje prirodzene vlohy dostat sa na 12 a dotlacit, nemala vsak dobre oko - nevydrzala dlho fixovat, hnala ako netrpezliva. Vedela vsak samostatnostou prekvapit. Doniesla mi raz necakane utecene stado ovci, kym som ja balila oplotky. Vrchol jej umenia bol, ked mi pripasla srnu. Ked bola srna uz blizko a zastavila, Gaia si zalahla a zostala cakat. Vsetko bez povelov. Dalsie zavislosti mala tiez spojene so zverou - na chate sa cely den nepohla od stromu, cakajuc na veverice, pri kačiciach nikdy nemohla mat volno :pac: . Na kone nebola az tak zatazena. Sice, ako som chodila na cvicak, som ju musela mat stale pri nohe, lebo by sa pustala do tych koni - dorazala a provokovala. Stacilo prejst za ne a uz sa za nimi neotocila. Ta by mohla byt pri konoch, ak by si ju nevsimali. Tam neprebehol ten cvak (volam tak moment, ked bordere cvakne a namota sa). Neviem ako by to bolo, keby bola s nimi odmala. Keby prebehol cvak, pokoj by im nedala. :joint:

Moj druhy pes s pastierskym rodokmenom je uplny zavislak na mojich poveloch. Nie je samostatne uvazujuci pes. Ked sa robi, visi mi na očiach, usami citlivo zachytava kazdy moj povel, netreba kricat, ten bez povelu hadam nic nespravi. On ma teda na 1.mieste agility. Je typ jemneho psa, opatrneho. Nie tvrdas. Vseobecne vsak rychlo sa uciaci, chapajuci mudry pes, a zavisly na cviceni so mnou. Pri ovciach lahko ovladatelny (oproti Gaii),taky trialovy pes, nie farmar. Ked idem na cvicak, okolo koni iba prebehne na cvicak, tam ma vyssiu motivaciu ale teda zrovna jeho by som sa ku konom bala pustit, aby mu neublizili, lebo on je prave z tej kategorie: "v problemovych situaciach odkazany na psovoda." :heh:

Vies co, radsej si vypocut tie horsie verzie a potom sa vytesovat, ze nakoniec dobre, ako prv vychvalit a potom byt nemilo prekvapeny. :lol:

Na adekvatnu zataz si myslim, ze prides aj sama. Toho by som sa nebala.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Uto 04.05.2021 9:09

Vysvetlím moju situáciu v mentálnych pochodoch :lol: Ja v zásade od psa nepotrebujem nič. Potrebujem len aby sa zvládol odviezť v aute, nežral ľudí verejne, naučil sa privolanie a zahrial ma v spacáku. :hi: U mňa je pes na pokusy. Tým chcem povedať, že sa mi povaľuje doma vždy nejaká "neodskúšaná" špecialkárska metodiku. V poslednej dobe na pachové práce. Potrebujem ale spratnejšie zviera ako NO. Mám ešte aj nejaké odborné "resty". Keď sa uvoľnia opatrenia, chcela by som si dorobiť aj fyzio semináre, čo som kvôli korone nestihla. Blondska sa zle vozí, nerada cestuje, nechcem ju s tým už otravovať. Rada by som jej dopriala zaslúžený dôchodok. Padlo by mi lepšie, pokiaľ by som mala vlastného psa a nemusela pracovať vždy s novým psom. :joint:

Ako tak pátram po šteňati, a snažím sa učiniť tak naozaj svedomito. Dostala som sa (samozrejme na pozvanie) do viacerých "skupín" a mimo iné aj medzi pasenie. Mám taký pocit, že si tam tí ľudia silou mocou potrebujú niečo dokazovať. Niekedy mám problémy rozfiltrovať informácie ktoré sa ku mne dostávajú. Neviem či je BOC plemenom ktoré doplatilo na ambicióznych ľudí :D alebo sú to naozaj také typy psa a chudák človek sa tomu musí prispôsobiť. Kone nie sú zvieratá pre "športové" pasenie. Sú to sociálne zvieratá a nie je možné s nimi manipulovať silou. Ak majú byť bezpečné pre ľudí a ostatné zvieratá, musia byť socializované a vycvičené minimálne tak dobre ako pes.

V takom prípade ich môže pásť aj "kocúr" pokiaľ by dostatočne rýchlo behal. To že to nie je pasenie, podľa športových predstáv pri ktorom pes "využíva" svoje "vlohy" - pretože musí robiť "nič" je už vec iná. :joint: Mne to je ale v zásade jedno. Psa na farmu potrebujem na to, aby som si šetrila nohy a chrbát.

Zo psom za pätami to skrátka lepšie "šlape". Pokiaľ sa kone napr, vyvádzajú ako stádo na pašienok - vedia kam majú ísť a že tam chcú ísť :lol: nepotrebujú psa na to, aby ich preháňal medzi plotmi - idú aj samé. Tu ide len o to, aby sa stádo cestou nepopásalo a neoddeľovalo. Jemu vlastne stačí že ho pes obieha a šlape mu za zadkom. Je to ako keď vezmem dieťa do škôlky, cestou za ruku a pri každej druhej kvetine mu hovorím "poď", lebo prídeme neskoro :lol: Nemusím mu naplácať na zadok :hi: aby išlo, skrátka stačí prerušiť jeho hĺbanie. Otvorený stret pre mňa ako pre chovateľa nikdy nie je dobrý. Buď to končí odkopnutým okom u psa, alebo potrhanou šľachou u koňa a všetko z toho sú nákaldné záležitosti. Ja sa športovému paseniu nevenujem a asi ma to ani moc nezaujíma. To čo robím doma - robím tak preto, lebo sme si praxou odskúšali že práve tak ako to funguje nám to vyhovuje. Mne úprimne stačí, že si ušetrím cez deň 4 cesty do výbehu, pobiehanie po pašienkoch :D A na tréningu v teréne sa mi nehádže zver rovno pod koňa.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod gaidheal » Str 05.05.2021 7:10

Asi by som moc negeneralizovala, ono povedzme si úprimne, bordera sa v našich končinách nechová na pôvodný účel, takže do chovu idú jedinci, čo majú iné preferované vlastnosti ako pasenie. Takže to pasenie je u jedného až obsesia a u iného čistá ignorácia. Záleží na jedincovi, aký by sa ti práve ušiel.
Tak mi napadlo, nebolo by ti jednoduchšie naučiť tie kone "privolanie" a hľadať vhodného psa, čo spĺňa tie ostatné požiadavky bez vlastnosti pasenia?
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Str 05.05.2021 12:38

Bordera v sucasnej dobe ide ako teple rožky. Ambicioznych zaujemcov praveze nie je vela. Klasicka ponuka pre nu je rodina a bicykel. Takze ked spomenies kone, mnohi chovatelia sa potesia. Normalne by sa to tu hemzilo nepapierakmi. Ale teraz, mnohi zodpovednejsi siahaju coraz viac po PP. Rozsirila sa zakladna a chovaju sa i bez akychkolvek pracovnych/sportovych poziadaviek, casto pre farbu, vsak nic nove pod slnkom. Vzacnost zakopnut o pastierske. Aj v zaujimavych vrhoch je 4 az 8 steniat, nie kazde musi mat buducnost aktivneho sportovca. Ani nebude. I ja poznam ludi, ktori nerobia nic extra vrcholovo a kludne by som im borderu dala. Bo vedia, do coho by sli a maju k plemenu pozitivny vztah. Nevidim problem. To ja mam problem najst vrh pre seba (ale mam uz svoje narocne poziadavky). Z 40 buducich vrhov, co som videla, sa mi pacili iba dva.
O sportovych agilitnych alebo frisbee sa nemusime bavit. K takemu zvieratu sa len tak nedostat. A take ti ani netreba. Nemusis ani klamat chovatelovi.

Ak hladas u paseckych, tak potom ano jasne, moze sa ti stat, ze sa ti budu snazit past (to aj ostatne linie ovsem), vsak nato bola slachtena. Anglicania boli taki ambiciozni, ze toto docielili a chudak bezny človek s tym musi pocitat. Na druhej strane, kone nie su ovce. To zviera sa inak chova. Nemusi byt taka spojitost. (treba vsak povedat, ze ani na bicykle alebo auta sa nikdy nepouživali a pozname pripady.)

A potom su tu kadejake showky, mixi, borderky-neborderky a neviem co este...

Znama ma borderky pri konoch odmala a ta nema ziadne problemy, ze by pasli. Psi su navolno pri konoch, nemaju potrebu. Ked potrebuje, zazenu. (magor bezPP a show)


Nech nechces riesit dilemu, su aj ine plemena. Austrálsky ovčiak - vesely priatelsky pes bez obsesií. Ak pojdes do toho, vies do coho ides.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI