Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Pia 12.02.2021 16:38

A co s nou budes robit...? Preco by ju prave tebe mali predat..? :smile:

A fci a vystavy. U NO to tak je, ale to nema nic s fci...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Uto 16.02.2021 11:02

Dve veci. Alebo len jednu. Ale je malo chovatelov, ktorých ja oslovím.

Skor sa spytam, preco si s Lin vraveli, ze to v živote nechcú? :joint:
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Lindchen » Uto 16.02.2021 14:53

Vie čo, už si nespomínam, prečo to nechcela Millie, asi, že je to šišnuté, závislačí to a niektoré majú slušné prepínaky a obsesie. U mňa určite preto, že mám radšej taký pohodovejší a nezávislejší typ psa, takéto samochoda, čo celý deň odo mňa nič nechce, ale pritom aktívny a čulý. :heh:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Str 21.04.2021 17:24

janajka píše:
 im sľúb dečku pred krbom a agility a máš pokoj 
Ach. Toto som nevidela.

Počuj. A nad australskym dobytkarom si neuvazovala? Kelpia? Lebo, co si inde popisovala, tie tvoje divoke kone, :lol: , to chce silneho psa aby ich zvladol. Ovca je nieco uplne ine. Ale mozem ti napisat spravu.


Aby to fungovalo, musíš mať k plemenu aj vzťah, maaaš? :smile:


Tak ako som písala :D neviem či ustojí proaktívny prístup mojich divočákov. Ale zas som tam ja, aby som to usmernila, nech nikto nikoho nešikanuje. Ovčiakov všeobecne nechcem .... nooooo lebo nechcem ovčiakov :aaa: akože, mala som už od tej doby po Blondske 2 normálnych psov, takže verím, že na rozdiel od jednorožcov existujú :joint: ale momentálne sa cítim tak, že potrebujem mäkkšieho psa - susedia majú sliepky :D ... ja mám deti, krúžok a tak. Aj na preteky s koňmi chodím a odcenila by som termofór do stanu. Ovčiak je na toto využitie tuze neperspektívny :D
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Str 21.04.2021 17:43

Ulf píše:Mňa by inak táto debata nijak nezaujala nebyť toho, že prečo by jej nemali predať borderu ku koňom? :oo: kde by jej bolo lepšie ako na farme? :nwm:
Mne už tiež prístup choviek príde často taký, že adoptovať si decko z afriky je ľahšie ako presvedčiť chovateľa, aby človeku predal psa :pac:


A toto je práve o tej sekte okolo :D A teraz budem propagovať svoje čerstvé skúsenosti.

Väčšina ľudí chová BOC na "šport" teda pokiaľ sa rozprávame o pracovných psoch. Stará známa téza Hrdličku je, že pokiaľ pracovný pes nepracuje (myslené s dobytkom) pracovné schopnosti sa v priebehu 2 generácií vytrácajú. To je také všeobecne zaužívané medzi "hnojármi" odpozorované tvrdenie. Či je pravdivé neviem, pretože BOC nechovám ani s nimi nepasiem. To čo vidím, je ale, že "šporťáci" bežne a radi pripúšťajú psami ISDS a svoje odchovy prezentujú ako "pracovné" napriek tomu že máloktorá, (ak vôbec niektorá z tých súk v živote s nejakým dobytkom pracovala). Niektoré psi majú skúšku z výkonu, ale tá je na úrovni športovej prípravy (ako hobby) nie na úrovni životnej reality v ktorej pes nasleduje pána okolo dobytka 4-6 hodín denne a zasiahne podľa požiadavky/potreby. Bežne sa pasie na ovciach, ktoré sa ale pasú inak ako veľký dobytok. Čo sa tých ISDS krycích psov týka. Nevnímam to ako šťastné riešenie. ISDS register je (bez dvojitej registrácie s FCI) povedzme si tak ako je kvalitou na "verímboha". A okrem zvýšeného drivu, si šteňa zo sebou odnáša celý balík ďalších "schopností" ktoré doma bežný majiteľ nemá šancu ustáť. Preto je tak veľa psychicky zacyklených borderiek.
Presuniem sa od plemenitby k reálnym skúsenostiam :D Za posledného pol roka som mala rezervácie v 3 chs. A počas tohto obdobia mi bola 3x zrušená rezervácia po narodení šteniat. 1x sa chovateľ rozhodol uprednostniť záujemcu, ktorý pre psa plánoval športovú kariéru. 2x s odôvodnením, že toto plemeno nie je vhodné ku koňom, nakoľko sa chovateľ obával, že by kôň psa mohol zabiť a 3x mi chovateľ napísal že šteňatá bude zadávať iba na odporučenie svojich známych. No čo dodať :joint: ak budem chcieť psa, asi musím zájsť za niektorým známym popýtať si odporučenie :D
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Str 21.04.2021 17:53

Borderku som nikdy nechcela, nakoľko som ju vždy vnímala ako psychicky labilné plemeno. Neskôr počas 10tich rokov svojho života som ale nadobudla dojem, že nie plemeno má problém :D Ale skôr majiteľ ktorý v rôznej miere a v rôznom časovom úseku nezvládol menežovať "balík zo vším všudy". Predovšetkým vrodený temperament psa, vysokú mieru vzrušivosti a zvýšenú potrebu aktivity. Podcenil úroveň inferenčného vyvodzovania počas procesu učenia a pod. A za ďalšie som si zvykla na závislého psa. Keď ho nevidím trpím paranoiou. Na rozdiel od Lindchen sa cítim lepšie, keď mám nohosleda.

Čo sa Jankiných pripomienok týka, vnímam ich ako objektívne. Myslím si, že máš pravdu a borderky boli a sú śľachtené primárne na malé zvieratá - ovce, husi, kačice. Ono zas na druhú stranu, baran je tiež žiadna srágora :D U kráv sa dobytok psa musí báť. Kone sú inteligentne samostatne rozmýšľajúce s rôznou mierou stádovosti a dominantnosti. Väčšinou psa berú ako súčasť stáda a dobrovoľne sa nechajú smerovať. V tomto je pre mňa pasenie na kone paradoxne najjednoduchšie. Čo sa toho oštekávania týka. Tiež mám napríklad naučené psi tak, že kone "tlačia" štekaním. Za 1 to dobytok pozná a za ďalšie to vyžaduje omnoho nižšiu mieru úsilia ako fyzické vstupovanie do osobného priestoru. Štípanie u koní žiadúce nie je z dôvodu možnosti poranenia šľachy. Takže na koňa paradoxne nejakého vyslovene tvrdého psa podľa mňa netreba. Teda nie tak ako na kravy. V tomto smere mi myslím si "stačí" prakticky akýkoľvek priemerne temperamentný pracovný pes, ktorý nebude vyslovene submisívny "plašan", alebo introvertná (útlocitná) povaha. Čo sa ale mladých psov bez rozdielu týka, myslím si, že každý jeden, či už je to pastier alebo obranár potrebuje na začiatku "naštartovať" a počas výcviku čelí rôznym vlastným "démonom" ktoré si vyžadujú podporu a uistenie. :pac: Na toto samochodky asi nevymysleli.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Ulf » Štv 22.04.2021 6:07

Millie píše:A toto je práve o tej sekte okolo :D A teraz budem propagovať svoje čerstvé skúsenosti.

Inu, ako vo veľa plemenách. My sme napríklad teraz mali z pekla šťastie, že sme sa dostali na zoznam... čo ale zase u RELky chápem.., viac menej to chápem u každého plemena, čo je niečim špeci - niečim čo bežný civil v zacyklenej pracovno-rodinnej každodennosti pravdepodobne nezvládne.

Som sa prednedávnom bavila s jedným pánom, čo je (alebo bol) nejak výrazne aktívny v chove, prvým menom sa volá Martin, druhým neviem (bolo mi trapné vyzvedať meno mesto zviera vec..). A on mi vravel, že ako s každým prac. plemenom, pokiaľ dostane to čo potrebuje, je to (aspoň jeho psi boli) úplne v pohode. Podľa toho čo on vravel, problém BOCiek je skôr u premotivovaných majiteľov ako v nich. Že sa z nich zbytočne robí nejaké bájne zvieratko, ktoré vďaka svojim vlastnostiam priťahuje prepnutých ľudí, čo do toho psa štopajú čo sa zmestí a potom sa divia, že sú pretočené, reaktívne a neviem aké... :nwm: Neviem, no, som náchylná tomu veriť. Ako BOCku nemám, neplánujem, ale plemeno ako také je pre mňa veľmi zaujímavé, tak sa zaujímam :heh:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod borocka » Štv 22.04.2021 8:01

Ahojte, len sem chcem postnut video v súvislosti s Vašou debatou, ktoré mňa ako laika fascinovalo a sú na ňom borderky pri práci s dobytkom.
https://www.facebook.com/watch/?v=747478482598761
borocka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Trenčín

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Ulf » Štv 22.04.2021 8:56

Offtopic: mi to pripomenulo oplôtok s diviakmi :heh:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Štv 22.04.2021 12:45

borocka píše:Ahojte, len sem chcem postnut video v súvislosti s Vašou debatou, ktoré mňa ako laika fascinovalo a sú na ňom borderky pri práci s dobytkom.
https://www.facebook.com/watch/?v=747478482598761


:lol: To sú američania. Myslím si, že pán sa snažil ukázať, aké má tvrdé a samostatné psy. Tam je to v tomto smere národnostný šport a pasie sa presne takto. Myslím si ale, že dobytok na videu je "surový" tj. neopasený. Niesú to stáda s ktorými sa bežne manipuluje tak ako u nás. (V zmysle vypustiť, zavrieť, nakŕmiť pomojkať, kopýtka nalakovať). Tam sa kravy vyhodia v stáde na niekoľko sto hektárový pašienok "na divoko" a odchytávajú sa len počas značkovania, prípadne sa s nimi manipuluje len počas "preháňania" zvierat na inú pastvinu. Stádo sa delí a premiesťnuje (napr. nakladá do auta) pomocou prenosných klietkových panelov, v ktorých ich psi tlačia. Nefunguje to tak ako u nás :D že "nááá moja" zapískam na fenu a stádo stojí :D lebo vie, že príde pes.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Štv 22.04.2021 13:10

Čo sa tých rezervácií týka, ja to zas nejako "nehodnotím". Každý sme nejaký, každý máme nejaké predstavy a zas povedzme si na rovinu ja som typická v tom, že prídem a poviem :D takého a takého chcem na toto a na toto. Smolu mám v tom, že väčšinou nehľadám psa k "bežným" činnostiam, ale zastreľte ma :D nežijem bežný život. Keď poviem, že hľadám psa na farmu, myslím, že väčšina chovateľov si predstaví maringotku s reťazou. Možno videli pár videií ako tie vyššie a keď poviem, že hľadám tvrdšieho psa na kone, predstaví si krvilačnú beštiu a nie poníka v psom pelechu :D (hej poníka mám normálne medzi domami na dvore a spáva v kvetoch pri bránke) Ale furt sa tvárim, že nie som hnojár :D Dokonca máme 2 sprchy v dome.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Štv 22.04.2021 13:20

Joj, millie, ako s tebou sucitim..
Ja som sice za hladanie nahradnych aktivit pre pracovne psy, akurat je problem, ked sa to uz stava hlavnou aktivitou a to ostatne ustupi uplne do uzadia. a ta utlocitnost majitelov/chovatelov je teda tiez cesta do pekla.. bocky uz za chvilu budu viac rodinne psiky ako pracovne..

Na druhu stranu - pohlad od nemcurov - ani tym sportom (zalezi ale na urovni) pes nemusi tie vlohy stracat. Ono aj z tych sportakov vznikaju dobre policajne psy, v podstate do chovu policajnych psov zasahuju vyrazne :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod borocka » Štv 22.04.2021 13:28

Millie píše:
borocka píše:Ahojte, len sem chcem postnut video v súvislosti s Vašou debatou, ktoré mňa ako laika fascinovalo a sú na ňom borderky pri práci s dobytkom.
https://www.facebook.com/watch/?v=747478482598761


:lol: To sú američania. Myslím si, že pán sa snažil ukázať, aké má tvrdé a samostatné psy. Tam je to v tomto smere národnostný šport a pasie sa presne takto. Myslím si ale, že dobytok na videu je "surový" tj. neopasený. Niesú to stáda s ktorými sa bežne manipuluje tak ako u nás. (V zmysle vypustiť, zavrieť, nakŕmiť pomojkať, kopýtka nalakovať). Tam sa kravy vyhodia v stáde na niekoľko sto hektárový pašienok "na divoko" a odchytávajú sa len počas značkovania, prípadne sa s nimi manipuluje len počas "preháňania" zvierat na inú pastvinu. Stádo sa delí a premiesťnuje (napr. nakladá do auta) pomocou prenosných klietkových panelov, v ktorých ich psi tlačia. Nefunguje to tak ako u nás :D že "nááá moja" zapískam na fenu a stádo stojí :D lebo vie, že príde pes.


Ďakujem za objasnenie, zaujímavé.
borocka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Trenčín

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Štv 22.04.2021 13:59

Inak hento su ine tvrdasky - to sa mi lubi :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod MisheliQ » Štv 22.04.2021 14:14

Offtopic: Millie, wer, super prispevky a vhlady :jop: takto som sa na to nedivala. Cize preto aj u westosov davali ruky prec od loveckeho vycviku a tukali si na celo, co tam s takym psom robim. Ten drive vyprcha alebo ako to nazvat
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI