Skor sa spytam, preco si s Lin vraveli, ze to v živote nechcú?





janajka píše:Ach. Toto som nevidela.im sľúb dečku pred krbom a agility a máš pokoj
Počuj. A nad australskym dobytkarom si neuvazovala? Kelpia? Lebo, co si inde popisovala, tie tvoje divoke kone,, to chce silneho psa aby ich zvladol. Ovca je nieco uplne ine. Ale mozem ti napisat spravu.
Aby to fungovalo, musíš mať k plemenu aj vzťah, maaaš?
akože, mala som už od tej doby po Blondske 2 normálnych psov, takže verím, že na rozdiel od jednorožcov existujú
ale momentálne sa cítim tak, že potrebujem mäkkšieho psa - susedia majú sliepky :D ... ja mám deti, krúžok a tak. Aj na preteky s koňmi chodím a odcenila by som termofór do stanu. Ovčiak je na toto využitie tuze neperspektívny :D
Ulf píše:Mňa by inak táto debata nijak nezaujala nebyť toho, že prečo by jej nemali predať borderu ku koňom?kde by jej bolo lepšie ako na farme?
![]()
Mne už tiež prístup choviek príde často taký, že adoptovať si decko z afriky je ľahšie ako presvedčiť chovateľa, aby človeku predal psa
ak budem chcieť psa, asi musím zájsť za niektorým známym popýtať si odporučenie :D
Na toto samochodky asi nevymysleli.
Millie píše:A toto je práve o tej sekte okolo :D A teraz budem propagovať svoje čerstvé skúsenosti.
Neviem, no, som náchylná tomu veriť. Ako BOCku nemám, neplánujem, ale plemeno ako také je pre mňa veľmi zaujímavé, tak sa zaujímam 




borocka píše:Ahojte, len sem chcem postnut video v súvislosti s Vašou debatou, ktoré mňa ako laika fascinovalo a sú na ňom borderky pri práci s dobytkom.
https://www.facebook.com/watch/?v=747478482598761
To sú američania. Myslím si, že pán sa snažil ukázať, aké má tvrdé a samostatné psy. Tam je to v tomto smere národnostný šport a pasie sa presne takto. Myslím si ale, že dobytok na videu je "surový" tj. neopasený. Niesú to stáda s ktorými sa bežne manipuluje tak ako u nás. (V zmysle vypustiť, zavrieť, nakŕmiť pomojkať, kopýtka nalakovať). Tam sa kravy vyhodia v stáde na niekoľko sto hektárový pašienok "na divoko" a odchytávajú sa len počas značkovania, prípadne sa s nimi manipuluje len počas "preháňania" zvierat na inú pastvinu. Stádo sa delí a premiesťnuje (napr. nakladá do auta) pomocou prenosných klietkových panelov, v ktorých ich psi tlačia. Nefunguje to tak ako u nás :D že "nááá moja" zapískam na fenu a stádo stojí :D lebo vie, že príde pes.



Millie píše:borocka píše:Ahojte, len sem chcem postnut video v súvislosti s Vašou debatou, ktoré mňa ako laika fascinovalo a sú na ňom borderky pri práci s dobytkom.
https://www.facebook.com/watch/?v=747478482598761To sú američania. Myslím si, že pán sa snažil ukázať, aké má tvrdé a samostatné psy. Tam je to v tomto smere národnostný šport a pasie sa presne takto. Myslím si ale, že dobytok na videu je "surový" tj. neopasený. Niesú to stáda s ktorými sa bežne manipuluje tak ako u nás. (V zmysle vypustiť, zavrieť, nakŕmiť pomojkať, kopýtka nalakovať). Tam sa kravy vyhodia v stáde na niekoľko sto hektárový pašienok "na divoko" a odchytávajú sa len počas značkovania, prípadne sa s nimi manipuluje len počas "preháňania" zvierat na inú pastvinu. Stádo sa delí a premiesťnuje (napr. nakladá do auta) pomocou prenosných klietkových panelov, v ktorých ich psi tlačia. Nefunguje to tak ako u nás :D že "nááá moja" zapískam na fenu a stádo stojí :D lebo vie, že príde pes.



takto som sa na to nedivala. Cize preto aj u westosov davali ruky prec od loveckeho vycviku a tukali si na celo, co tam s takym psom robim. Ten drive vyprcha alebo ako to nazvat
wer píše:Inak hento su ine tvrdasky - to sa mi lubi
Pripomína mi to, ako keď som prišla ku kamošovi na dvor a pri bránke mi prezul gumáky
že "mám tu vrh Jaagošovm tak nech ti nepotrhajú gate". Toto je podľa mňa ale tá genetika. Pes výrazne tvrdý vo vzťahu k iným zvieratám, ale popri tom ochotný a otvorený práci s človekom až natoľko, že s ním môže manipulovať prakticky "hocikto" - ľudia si ich bez problémov "požičiavajú" a pasú s každým rovnako dobre. (toto je ale podľa mňa o tom, že to chce pes a nie "will to please" ) Čo sa pasenia týka, to by pre dobrého pracovného psa mala byť samoodmeňovacia aktivita. Pokiaľ to psa nezaujíma a "neteší" nech ide radšej behať agility :D Sebavedomie a razanciu nabrať môže, ale pudy podľa mňa nie.