Cao de gado Transmontano

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Cao de gado Transmontano

Poslaťod kubi » Pia 18.01.2013 17:22

Cao de gado Transmontano je prastare portugalske plemeno ,ktore prislo (alebo asi skor jeho priam predchodcovia) na ibersky polostrov s pastierskymi kocovnikmi ,pricom niektory sa tu usadili , konkretne v hornatej severnej casti portugalska , Trás-os-Montes, doslova "za horami",... je to hornata ,dobre zavodnena , dodnes riedko osidlena krajina ,..... psi dnes nazvani Transmontano su velmi dobre prisposobeny drsnym podmienkam , ich ulohou je chranit stada oviec a koz, pred vlkmi a medvedmi , .... v roku 2005 bolo zaznamenanych v danej oblasti az 60 vlcich utokov na stada a to napoveda , ze pastierke psy su tu stale potrebne a aj sa stale na tento ucel pouziva , v roku 2005 bolo v Portugalsku registrovanych len 169 dospelych psov a 418 steniat, co v podstate predstavuje celosvetovu populaciu tohoto plemena,....Ide o velkeho molossoidneho psa , je velmi silny , rustikalny a posobivy, format tela je kvadraticky , s dlhymi koncatinami , silnymi kostami, so stredne dlhou ,priliehavou , hustou srstou s podsadou, Vyska u psov 74-84cm , feny 66-76cm , Vaha u psov cca 65kg , feny do 60kg .....
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
kubi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Cao de gado Transmontano (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pia 18.01.2013 20:50

A odkedy je toto uznané FCI? Resp. sa toto plemeno nevolá rafeiro do alentejo?
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Cao de gado Transmontano (FCI)

Poslaťod kubi » Pia 18.01.2013 21:58

Vikiki22 píše:A odkedy je toto uznané FCI? Resp. sa toto plemeno nevolá rafeiro do alentejo?

Hmmm no neviem teraz ako si sa pytala som to hladal a nasiel som info , ze su uznany FCI zaradeny do 2. skupiny , medzi molossov horskeho typu :ach: ale tiez som nasiel , ze uznany este nieje , tak neviem :nwm:

Kazdopadne nieje to a nevola sa to Rafeiro do Alentejo :no: je to samostatne a odlisne plemeno Cao de gado Transmontano :no:
Poartugalsko ma 4 plemena pastierskych psov molossoidneho typu, , Cao de gado Transmontano , Rafeiro do Alentejo , Cao da Serra Estrela a Cao de Castro Laboreiro :smile:
kubi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Cao de gado Transmontano (FCI)

Poslaťod Owecka753 » Sob 19.01.2013 8:10

tak tomu sa hovorí kus psiska :jop: krásny
Owecka753
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1055

Re: Cao de gado Transmontano (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Ned 20.01.2013 21:26

V FCI som toto plemeno nenašla, takže ešte uznané nebude. Offtopic: Presuniem to do Krížence a ostatné plemená zatiaľ. :ahoj:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Cao de gado Transmontano

Poslaťod kubi » Pon 13.05.2013 9:47

Tak trošku oživím túto tému :ha:
Obrázok
Podľa rozprávania Portugalskych pastierov je Transmontano veľmi silný, odvážny, húževnatý a odolný pes, ktorý sa neváha v pripade potreby postavit nielen vlkom ale aj takému mocnemu protivníkovi ako je medveď. :smile:
kubi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Cao de gado Transmontano

Poslaťod kubi » Pia 12.12.2014 14:20

ObrázokObrázokObrázok
kubi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Cao de gado Transmontano (FCI)

Poslaťod Shel-chan » Str 05.05.2021 4:18

Vikiki22 píše:V FCI som toto plemeno nenašla, takže ešte uznané nebude. Offtopic: Presuniem to do Krížence a ostatné plemená zatiaľ. :ahoj:

viki, môžeš presunúť naspäť do uznaných... v júni 2020 ho FCI predbežne uznalo :angel:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač


Späť na Plemená psov FCI