Nova Scotia Duck Tolling Retriever (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Nova Scotia Duck Tolling Retriever (FCI)

Poslaťod Alexandra.N. » Štv 13.03.2008 17:37

Mohli by ste mi prosím dačo povedať o tomto nádhernom plemene?:)Prepacte ak sa tu to rotoberalo pouzila som aj hladaj ale je to krasny psik so iba pocula ze je to skvely aporter...
Psie oči dokázu dosiahnuť aj to čo je nedosiahnuteľné....
Psí pohľad sa zrodil z anjelskej dobroty....
Psí pohľad dokáže neuveritelne rýchlo zvrtnúť situáciu vo svoj prospech....
Alexandra.N.
Nováčik
 
Príspevky: 47

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Van » Štv 13.03.2008 18:31

pytaj sa, co by ta zaujimalo...lebo "nieco" je velmi siroky pojem a iste uz cosi vies :)
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Alexandra.N. » Štv 13.03.2008 19:44

No hej napr. nejaku chovatelsku stanicu alebo nieco blizsie o povahe....
Psie oči dokázu dosiahnuť aj to čo je nedosiahnuteľné....
Psí pohľad sa zrodil z anjelskej dobroty....
Psí pohľad dokáže neuveritelne rýchlo zvrtnúť situáciu vo svoj prospech....
Alexandra.N.
Nováčik
 
Príspevky: 47

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod lucik » Pia 14.03.2008 16:41

Nova Scotia duck tolling retriever Kruh 20 Zake Ligita, LV

1218 Kovářovi David + Petra Brno CZ
1219 Salčák Rudolf Bratislava
1220 Taldová Iveta Brno CZ
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod mairi » Pon 17.03.2008 10:58

mna by zaujimala hlavne povaha, viete mi niekto nieco povedat? najlepsie vlastna skusenost
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Van » Pon 17.03.2008 12:20

vlastnu skusenost tu nema asi nik :) ...ale je to retriver, hravy, milujuci vodu, ludi, pracant...je vsak iny, ako golden, ci labrador, dokonca aj iny ako flat. Vseobecne sa hovori, ze retriver ako retriver, ale nie je to pravda, kazde plemeno ma cosi do seba a je trochu ine, aj ked to zakladne ostava a sice praca, voda, ludia.
Skus kontaktovat niekoho z chovatelov, ci majitelov. Par linkov: Toller portal http://toller.cz/ alebo chovatelia/majitelia:
http://home.tiscali.cz:8080/sexy_rexy/
http://toller.goldendy.cz/
http://www.bennet.cz/ (toto su to nasi kamarati z ineho fora)
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Alexandra.N. » Ned 18.05.2008 8:35

dakujem za kontakty..
Psie oči dokázu dosiahnuť aj to čo je nedosiahnuteľné....
Psí pohľad sa zrodil z anjelskej dobroty....
Psí pohľad dokáže neuveritelne rýchlo zvrtnúť situáciu vo svoj prospech....
Alexandra.N.
Nováčik
 
Príspevky: 47

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod tana » Ned 18.05.2008 15:03

Naozaj pozoruhodná kombinácia plemien bola pri jeho zrode. :no: Priznám sa, o tomto plemene som už počula, ale nikdy som ho nevidela ani len na obrázku! Myslím, že ten temperament mu dodal írsky seter a aj šeltia, no a na základe toho si myslím, že buduci majitel by si mal dokladne premysliet, či takémuto psovi dokáže poskytnut patričné podmienky a vela času... A rozhodne nie do bytu :vykricnik: Lebo aj takí sa tu na fore našli..
Každopádne, mne je toto plemeno sympatické, i ked vidiet, že pri šlachtení sa nekládol velmi doraz na exteriér. Je to vyslovene pracovný pes po každej stránke, je to mladé plemeno a ešte neustálené v štandarde. Prezerala som si CHS Sexi Rexi a všimla som si niektorých psíkov s bielymi znakmi na zadnej strane krku. To štandard nepripušta :ua:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Vikiki22 » Ned 18.05.2008 15:41

http://www.gotpetsonline.com/pictures-g ... r-0008.jpg
Pôvod: Kanada
Dátum vydania platného štandardu: 24. 06. 1987

Použitie: pes sa hrá, behá a poskakuje po brehu, na ktorom ho môže dobre pozorovať kŕdeľ kačíc. Počas hry občas odbehne k skrytému poľovníkovi, ktorý mu hádže aporty. Kačice sú touto hrou také zaujaté, že sa priblížia na dostrel brokovnice. Retríver potom korisť prináša.

Klasifikácia FCI: 8. skupina aportéry, sliediče, vodné psy, sekcia 1 aportéry, so skúškou.

Krátky prehľad histórie: bol vyšľachtený začiatkom 19. storočia v Novom Škótsku, aby prilákal a aportoval vodné vtáctvo.

Celkový vzhľad: stredne veľký, silný, kompaktný, harmonický a svalnatý pes. Je bystrý, pohyblivý, pozorný a rozhodný. Mnohé retrívre z Nového Škótska vyzerajú trochu smutno, kým sa nepustia do práce, potom sa v ich výraze zjaví intenzívna koncentrácia a vzrušenie. Toller pracuje rýchlo až chvatne, hlavu nesie v línii chrbta a neustále vrtí chvostom.
Povaha a správanie: veľmi inteligentný, učenlivý a aj veľmi vytrvalý. Je nadaný plavec a spoľahlivý prinášač z vody i na súši. Prináša i na ten najmenší podnet. Hravosť a prinášanie sú základom jeho práce.

Hlava: je dobre rezaná, klinovitá.
Temeno
Lebka: široká lebka je len málo zaoblená, výbežok medzitemennej kosti nevystupuje a ani líca nie sú výrazné. Správna miera medzi ušami je asi 14 cm, zužuje sa na 4 cm pri ukončení nosnej kosti. Dĺžka hlavy je asi 23 cm od špičky ňucháča po výbežok medzitemennej kosti, ale vždy v správnom pomere k telu.
Čelový sklon: mierny.
Tvárová časť
Ňucháč: zužuje sa ku koncu a nosné dierky sú pekne otvorené. Farba ňucháča má byť v súlade s farbou srsti, alebo čierna.
Papuľa: zužuje sa v jasnej línii od čelového sklonu k ňucháču. Spodná čeľusť je silná, aj keď veľmi nevystupuje. Spodná línia čeľuste prebieha vodorovne od prednej strany pyskov po koniec čeľuste, papuľa je na úrovni stopu hlbšia ako pri ňucháči. Srsť na papuli je krátka a jemná.
Pysky: dobre priliehajú, sú rezané v miernej krivke, ale neovísajú.
Čeľuste/zuby: wprávny zhryz je nožnicový, predpísaný je úplný chrup. Čeľuste majú byť také silné, aby pes mohol prinášať i väčšie vtáky. Musí mať citlivú papuľu.
Oči: správne od seba vzdialené, stredne veľké a mandľového tvaru, sú jantárovej farby alebo hnedé. Majú priateľský, pozorný a inteligentný výraz. Viečka majú mať farbu pyskov.
Uši: trojuholníkové, stredne veľké, ďaleko vzadu na temene nasadené, pri koreni mierne zdvihnuté, na zlome so strapcami, na konci uší je srsť krátka.
Krk: svalnatý a správne nasadený, stredne dlhý bez najmenšieho náznaku voľnej kože.
Trup
Horná línia: rovná.
Chrbát: krátky a rovný.
Bedrá: silné a svalnaté.
Hrudník: hlboký a dobre klenutý, hrudná kosť siaha až po lakte, rebrá sú dobre klenuté, nie sú súdkovité ale ani ploché.
Spodná línia: mierne vtiahnutá.

Chvost: je pokračovaním mierne klesajúcich krížov, je silný pri koreni, bohato osrstený, siaha aspoň po päty. Toller nosí chvost obyčajne pod úrovňou chrbta, v akcii ho môže zdvihnúť a stočiť, nesmie sa ale koncom dotýkať tela.

Končatiny
Predok: predné končatiny vyzerajú ako dva paralelné stĺpy, rovné a so silnými kosťami.
Plecia: svalnaté, lopatka je šikmá a kohútik je výrazný a prechádza do krátkeho chrbta. Lopatka a rameno sú približne rovnako dlhé.
Lakte: dobre priliehajú k telu, nie sú vtočené ani vytočené.
Nadprstia: silné a mierne šikmé.
Labky: s výraznými blanami, sú stredne veľké, uzatvorené a okrúhle, prsty sú klenuté a vankúšiky tučné. Vlčie pazúriky sa odstraňujú.
Zadok: svalnatý, široký, končatiny rovné a paralelné. Predné a zadné končatiny sú rovnako zauhlené. Stehná sú rovnako dlhé ako predkolenia.
Stehná: veľmi svalnaté.
Kolená: dobre zauhlené.
Päty: nízko posadené, nie sú vtočené alebo vytočené. Vlčie pazúriky nesmie mať.
Pohyb: je silný, pružný a ľahký, vykračuje ďaleko vpred a dobre zaberá zadnými končatinami, labky nevtáča ani nevytáča, labky sledujú líniu stopy, pri väčšej rýchlosti sa pohybujú v jednej línii, chrbtová línia zostáva rovná.

Osrstenie
Srsť: toller bol vyšľachtený na prinášanie z ľadovej vody, preto musí mať vodovzdornú dvojitú srsť, ktorá je stredne dlhá, mäkká s ešte mäkšou podsadou, srsť je až na prípustné zvlnenie na chrbte hladká. Niekedy je zimná srsť dlhšia na krku. Strapce na krku, za ušami, na zadných stranách stehien a predkolení sú mäkké, predné končatiny majú strapcov menej.
Farba: rôzne odtiene červenej alebo oranžovej, strapce a spodok chvosta je svetlejší. Obyčajne sa biele znaky vyskytujú aspoň na konci chvosta, na labkách po nadprstia, na hrudi a môže mať aj bielu lysinku. Kvalitný toller nemá byť horšie hodnotený pre chýbanie bieleho znaku. Sfarbenie pyskov, slizníc a viečok je mäsovej farby v súlade s farbou srsti alebo čierne.

Výška a hmotnosť
Ideálna výška: psa staršieho ako 18 mesiacov je 48 až 51 cm, sučky 45 až 48 cm. Povolená odchýlka je +/- 2,5 cm. Hmotnosť: závisí od veľkosti a sily kostí, asi 20 až 23 kg pre dospelého psa, 17 až 20 kg pre dospelú sučku.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
• zbiehavé alebo rozbiehavé línie hlavy,
• príliš veľký čelový sklon,
• jednoznačne ružový nos,
• nos, viečka a oči inej ako predpísanej farby,
• podhryz,
• veľké okrúhle oči,
• kaprí alebo sedlový chrbát,
• ochabnuté bedrá,
• chvost nesený v pohybe pod líniou chrbta, príliš krátky, zalomený alebo nad chrbtom stočený chvost,
• prešliapnuté nadprstia,
• otvorené alebo tenké labky,
• chýbajúca substancia pri dospelom jedincovi,
• veľkosť viac ako 2,5 cm nad alebo pod povolenú mieru,
Vylučujúce chyby:
• škvrnovitá depigmentácia nosa,
• podhryz väčší ako 3 mm,
• predhryz, skrížený zhryz,
• nedostatočné blany medzi prstami,
• biela farba na pleciach a na ušiach, na hornej strane krku, na chrbte alebo na slabinách,
• strieborná farba, sivastý nádych, čierne fľaky na srsti.
• akákoľvek iná farba ako odtiene medzi červenou a oranžovou,
• akýkoľvek náznak plachosti pri dospelých psoch.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Obrázok
Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Van » Ned 18.05.2008 18:23

tana píše: A rozhodne nie do bytu :vykricnik: Lebo aj takí sa tu na fore našli..

no, zopar scoticiek poznam a vsetky su v byte a su bezproblemove...ono je to skor o tom, co clovek psovi ponukne, ako mu naplni den...tiez mam psa v byte a v porovnani so scotickou ma flat porovnatelny temperament, ak nie vacsi a da sa to bez problemov, vacsinu dna ani neviem, ze ho mam...ale chce to venovat sa psovi.
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Van » Ned 18.05.2008 18:42

Zopar obrazkov z poslednej retrivrackej akcie...scoticka je psik Cairo Sexi Rexi a bol velmi sikovny.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod lucik » Ned 18.05.2008 18:50

tiez si nemyslim, ze by nezvladol byt toller v byte.. ako pisala Van, ide o jeho vychovu a napln dna.. trosku by som ho temperamentom prirovnala k border kolii..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod tana » Pon 19.05.2008 19:07

Čiastočne s vami suhlasím. Mala som na mysli ludí, ktorí si zadovážia do bytu takýto typ psa, na 8-10 hod. odídu do prráce, či do školy, potom neskor vezmu psíka na hodinku pobehat si medzi bytovkami a tým to haslo. Ale to sa asi týka každého plemena. Ako hovoríte, je to o tom, ako vyplníš ten den psovi a kolko času mu venuješ...
A čo tolling retr. s dvojitou srstou vo vykurenom byte? Je to fakt nevyhnutné mat takéhoto psa v byte? Asi vám "nezahrám na notu", ale ja by som si nevzala do bytu nič, čo má v názve retriever. Pre mna je to výsostne pracovné plemeno a rešpektujem jeho potreby, prirodzený temperam. a aktívneho ducha.. (i ked u všetkých labošov sa to už žial nedá povedat)
Viem, že nie každý má podmienky na držanie podobného psa ( dom s velkou záhradou). Ale stále je na výber kvantum iných plemien vhodných do bytu.. Je to aj o zdravom usudku. Na svoj krásny zovnajšok, priatelsku povahu a následnu popularitu doplatilo už viacero pracovných plemien. Vid kokeršpaniel, labrador a otázkou času je weimar., RR, severské plemená a ešte dalšie, na kt.si teraz nespomeniem. No, za povšimnutie stojí tiež velký interest ohladne CSV !! Minule tu jedna holka riešila kupu štenata, chcela ho do bytovky a argumentovala tým, že za spomínanou bytovkou je hned les a venuje mu min.2 hod. denne vychádzky denne :pac: Mimochodom študentka, takže havino by bol vačšiu čast dna zavretý doma! Len to nie :nie:
Asi som trochu uletela z témy :no: , nemajte mi to za zlé, tot moj názor :ahoj:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod Van » Pon 19.05.2008 19:40

tana...je to sice tema o scotickach, ale povedala si jednu vseobecnu vetu...
ale ja by som si nevzala do bytu nič, čo má v názve retriever. Pre mna je to výsostne pracovné plemeno a rešpektujem jeho potreby, prirodzený temperam. a aktívneho ducha..

Mam v byte flatika, toto plemeno sa povazuje za najtemperamentnejsie z retrivrov, je po pracovne vedenych rodicoch, kde ani jeden nebol chovany v byte, takze ziaden gaucak. Napriek tomu, v byte to zvlada na vybornu. Velke aj ked pracovne plemena vacsinu dna prespia, aktivne su cca 4 hodiny denne...ak clovek chce, v pohode sa to da. Casto ani neviem, ze ho mam. Retrivre su spolocenske plemena, niektore su na ludi naviazane viac, niektore su viac nezavisle...ale vsetky potrebuju vela ludskej spolocnosti. Myslim, ze ci je pes na dvore alebo v byte, je to jedno, zalezi od toho, ako tu uz odznelo, ako sa mu clovek venuje a kolko svojho casu a spolocnosti mu dava. NIekedy pes na dvore trpi viac ako ten v byte :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Nova scotia duck tolling retriever

Poslaťod lucik » Pon 19.05.2008 20:10

:smile: si sa veru rozbehla..
ja by som zas oponovala tym, ze ked maju ludia psa na dvore, maju vacsiu tendenciu nevenovat sa mu ako ked ho maju v byte.. retriever je zavislak na majitelovi, v konecnom dosledku tento vztah sa da super zuzitkovat pri praci s nim.. keby bol sam na dvore ci nebodaj v koterci, trpel by urcite viac ako ked je moja fena sama doma 9 hodin a predtym aj potom jej venujem vsetok cas - ci uz prechadzkou, treningom alebo pobytom so mnou kdekolvek..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI