Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod Sunny » Pon 12.04.2021 8:49

Niekedy ani infravidiace oči nepomožu - mne bola Foxynka schopná odísť len tak, proste sa rozhodla :prd: Aj uprostred hry s iným psom sa zrazu len vybrala pomalým klusom do preč. Sú to svorkové psy, ale človeka ako takého berú vyslovene k životu nepotrebujú a často ho berú len ako zdroj obživy, nebývajú naviazaní na jedného pána ako napr. ovčiaci. Keď Fox vezme niekto von a tam stretne mňa, tak sa neunúva ma ani len pozdraviť mrcha jedna :heh: Sú to úžasné psy, ja tú ich drzú povahu milujem, ale ako už zaznelo, treba sa im vo veľa veciach prisposobiť a naučiť sa žiť podľa nich, opačne to nefunguje. Takže kto hľadá parťáka pre seba a nie opačne, odporúčam tiež radšej iné plemeno.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod martin1980 » Pon 12.04.2021 14:57

dakujem vsetkym za vysvetlenie, prosim vas, kde by som nasiel temu o vybere pelemena, nemohol som ju dohladat :/
martin1980
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod mirocl » Pon 12.04.2021 18:08

http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=3&t=3331

Tu je celá téma. Napíš, čo od psa čakáš, čo mu vieš dať ty a niečo ti poradia.
...sme nekonečným oceánom uväzneným v akváriu vlastnej mysle...
mirocl
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 168

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod kremrola » Ned 19.09.2021 23:46

Dobry den,
nedavno odisiel nas psicek, nase srdiecko (akita-inu, 13 a pol roka) a i ked to stale boli, rodina dobiedza, lebo to prazdno, je strasne, avsak nechceme porovnavat, lebo aj psi jednej rasy, su kazdy iny, a nasu akitku uz nikto nenahradi....a rozhodli sme sa pre Huskyho.... uz sme mali dvoch, (a kazdy bol uplne iny) a kedze sa vela popisalo o ich povahe a inych veciach, dovolte mi podelit sa so svojimi skusenostami....
Prvy bol nadherny, sedobiely maly diabol, ale to len preto, ze sme nemali na neho dost casu, a urobili sme chybu, ze sme si ho zbrali v dobe, ked sme prestavovali dom, a pod.... a i ked sme sa mu maximalne venovali, a bol s nami vsade, kde sa dalo, aj pri vybere kuchynskej linky, kde zabaval slecny predavacky :lol: .... nestacilo to
Bol neskutocne krasny, ale zataty sta mulica, a samozrejme, ked mohol tak zdrhol :ach: Tak sme ho vybavili obojkom s kapsickou, kde bola adresa, plus 2 koruny na telefon :smile: A on zdrhal na miesta, kde uz spolu s nami bol, okoliti susedia, rodna krcma, skola mojho syna, kde ho vsetci poznali a spriatelena pani ucitelka, nam ho na ceste domov doviedla s tym, ze deti maju aspon zabavu :smile: Myslim, ze to bol vtedy hadam jediny Husky v Bratislave, a zavyjal, ked v telke zavijali vlci, a aj na povel, a aj pri opere :lol: Marne sme upravovali ploty, a strazili ho, raz utiekol az do Horskeho parku do horarne a ked ho manzel doviezol, tyzden sa s nami nebavil, lebo tam bola vonava fenecka :lol: Zvlastny bol aj tym, ze sa ho bali vsetci psi, ci uz nejaky dobehol, ze pome sa ruvat, o chvilu utiekol, i ked macik nerobil nic, len sedel a dival sa, a to iste so psami za plotom, isli sa pominut, macik si sadol a dival sa, a psi zaliezali :oo:
Nakoniec sa stratil uplne a hladali sme ho 4 mesiace, vsade, cez rozhlas a pod, dokonca som sa nakontaktovala, na ludi, co kradli psov, a ti ze nie, takeho psa "neriesili"
Kamaratka sla po Viedni a zrazu zbadala cosi, co sa na macika podobalo, zavolala na neho menom a on sa valil k nej a nadsene ju vital.... Ale nepochodila, nemal PP, tetovanie a my sme sa uspokojili s tym, ze bol v dobrych rukach, dobre ziveny a este krajsi :plac: :plac:

Druhy Husky bol presny opak, mozno to bolo tym, ze mame doma kancelariu a vedieme dost pestry spolocensky zivot, takze sa tu motalo mnoho ludi, deti, psov, a nahanacky po velkej zahrade.... Ked sme hrkali pred nim podvecer s postrojom, tak sa este pevnejsie primkol k rozzeravenej peci ( to nechapem, ved takmer horel :heh: a mal na haku prechadzku.... Nemal rad sneh, ani vodu a bal sa burok, bol lenivy, a naucil sa stekat, od nasej malej diablice (krizenec, dozila sa 19 rokov) a mohutne s nou vybiehal k plotu, stekat, i ked evidentne nechapal preco.....
Nikdy nezautocil na cloveka, az na dve vynimky, raz som s nim sla dost neskoro von, na spacirku, a pri ceste domov na mna vybehol typek s nozom, ze daj penazenku, nevidel psa, ktory dobehol, ked som zakricala, o chvilu bol typek na zemi a zlatusik ceril zuby, leziac na nom.... a druhy krat, ked nahanal zlodeja, na nasom pozemku :oo:
Bol zdravy ako repa, milacik, spolu sme pozerali serialy, varili, prali, ... vsetko.... raz som zahucala: banda, pome domov, ide sa spat a dobehli, obaja, a zrazu milacik padol na zem, davala som mu masaz srdca, umele dychanie, prosila ho, nech ma neopusta, on este raz zodvihol hlavku, oblizol ma a zomrel :plac: Nevieme co mu bolo, dozil sa skoro 13 rokov..
Tak teraz hladam, dobru chovnu stanicu, lebo na internete je toho vela, Husky, s PP samozrejme, neviete poradit?
..
kremrola
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod Ulf » Pon 20.09.2021 7:37

Dneska máš v podstate dve možnosti s PP. Buď si vyberieš z výstavnej línie, to jest pomerne malé mackaté plyšáky, ktoré ale veľkú ochotu k práci nemajú – ale zas len ako aktívny spoločník by to mohlo stačiť. Tieto chovky nájdeš ľahko na internete a to hneď vidíš, že sa venujú prakticky len výstavám. Pracovné/športové psi (dlhonohé štíhlejšie, často s menej silnou srsťou a hyperaktívne) nenájdeš len tak cez gúgel. Ja osobne viem o pánovi Fabiánovi, mal by mať chovku Martinský zdroj (ak je to zle, opravte ma), od neho som videla pár veľmi pekných a schopných psov. Ale zase, či by to bolo len tak na hobby do rodiny, tiež neviem. V oboch prípadoch či už z dôvodu výstavných, alebo športových úspechov predkov asi bude cena celkom hore.... ty musíš vedieť, či potrebuješ len aktívneho spoločníka, alebo ste ochotní investovať do psa čas v zmysle nejakej systematickej práce (kondičnej prípravy, tréningov a podobne, lebo ten športový/pracovný pes to bude vyžadovať). Dneska tak ako u väčšiny plemien je už bohu žiaľ takéto show/work rozdelenie pomerne značné a husky nie je výnimkou - žiaľ príkladom, lebo ten rozdiel medzi tými to dvoma líniami je značný a v krajnosti hraničí so štandardom plemena, či už exteriérom, alebo povahou. Ťažko sa hľadá zlatý - v podstate štandardný – stred... najviac som ich videla na bazosi bezPP :ua: :ach: Ale ešte raz opakujem, ak chceš len aktívneho spoločníka na dvor, hľadaj radšej vo výstavnom chove, alebo sa pozri cez FB na stránku Siberian husky rescue https://www.facebook.com/SiberianHuskyRescueSlovakia často sa tam zdieľa nejaký nešťastník nežiaduci čo potrebuje nový domov, alebo v útulku v Brezne sa často nachádzajú huskovité psi, aj teraz, dolu v znozname tam máš asi piatich: https://www.utuloktulacik.sk/hladaju-domov. :no:
Ešte možno keby si napísala na klub, určite ti budú vedieť poradiť aktívne chovné stanice, alebo majiteľov chovných fien http://www.huskyslovakia.sk/

Čo to je dobrá chovná stanica... nuž to si každý pod tým predstaví voľačo iné, pre niekoho je dôležitý len výsledok chovu, pre iných aj podmienky, osobnosť chovateľa a tak. To si musíš chovateľa navštíviť, kuknúť, porozprávať sa čo ti poskytuje a tak. Osobne by som sa zamerala na to, či poskytuje nejaký chovateľský servis počas života jeho odchovu, v akých podmienkach má šteňatá (či sú v čistote, lebo dosť to bude určovať či bude/nebude čistotný aj tvoj pes), ako sa im venuje – či im poskytuje nejaké podnety, alebo ich má len tak na záhrade a čaká až vyrastú (aby ten psík poznal pred odchodom z domu aj niečo iné ako trávnik záhrady) a samozrejme je veľmi žiaduce spoznať matku vrhu (vidieť ju aj inde ako na záhrade, aby si mala predstavu o povahe) a celkovo atmosféra čo tam vládne. A zdravie, v podmienkach chovnosti je jasne napísané čo pes potrebuje mať, môžeš to od chovateľa požadovať, ale pokiaľ sú rodičia chovní - čo sú, tak musia mať röntgen na dyspláziu lakťov a bedier.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod wer » Pon 20.09.2021 8:20

Ulf, snad z popisaneho ti nevysiel pracak... ja aj o huskym vseobecne pochybujem teda k tomu zivotnemu stylu... obavam sa, ze ho postihne osud prveho
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod Ulf » Pon 20.09.2021 8:32

Prvý popísaný mám dojem ak viem správne rátať bol tak pred 25 rokmi. :smile: čo sa odvtedy zmenilo, netuším. Pýtala sa, odpovedám. Nic víc, nic míň. Okrem iného, nie, nevyšiel mi pracák :ahoj: :no:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod wer » Pon 20.09.2021 8:50

Vsak vidim, ze spominas aj, aj, ale mne z popisaneho proste vychadza, ze to ma byt cisto nenarocny spolocnik. Taky husky ala azia :lol: takze jednoznacne vystavak.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod Ulf » Pon 20.09.2021 8:58

wer píše: Taky husky ala azia :lol: .
to je čo? :lol:
Inak keď si nikto prešiel dvoma huskami a akitou, tak hádam vie čo čakať. K tomu by som priadla viac cieleného športového snaženia a dobre bude :ha:

Offtopic: Inak ja keď som si brala prvého psa, tak som o psoch vedela len kde majú hlavu a kde riť :joint: a ešte k tomu sa z toho vykľulo to čo sa vykľulo. Som celkom rada, že vtedy DF ešte nebolo :haha:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod wer » Pon 20.09.2021 9:07

Tak pred tymi 25 rokmi to bolo ine.. inak sa na psov pozeralo a hlavne ich tolko nebolo vsade okolo.

A sportove snazenie a vedenie firmy a bohaty spolocensky zivot - to moc nejde dokopy :lol: to vyjde tak na domaceho milacika.

No a tie husky v azii - ja uz neviem, v ktorej krajine presne ficia, ale urcite si zachytila videa obrovskych klimatizovanych chovatelsky stanic nacesanych husky, alebo tie "rozkosne" steniatka asi malamutov, co ani chodit nevedeli, ako boli zdegenerovane... proste tam to fici ako modny doplnok
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod Ulf » Pon 20.09.2021 9:51

wer píše:A sportove snazenie a vedenie firmy a bohaty spolocensky zivot - to moc nejde dokopy :lol: to vyjde tak na domaceho milacika.


neviem ja čítať, alebo to je niekde inde?


nie, ku mne sa chvalabohu väčšina týchto zbečilostí nedostáva (ázia a chov)
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod wer » Pon 20.09.2021 9:55

mozno to bolo tym, ze mame doma kancelariu a vedieme dost pestry spolocensky zivot, takze sa tu motalo mnoho ludi, deti, psov
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod Ulf » Pon 20.09.2021 11:32

kks, inak slepá som, preto som sa pýtala...

však husky je spoločenský až až. tímový hráč to je. Ja by som napríklad huskyho neodporúčala sebe, čo chcem mať len jedneho psa a ja sama som nespoločenská až až. Som myslela že laika taká bude, že jej stačí len les a zrkadlo :heh: , a hopla, ona je najšťastnejšia obklopená inými psami, známymi ľuďmi.. rozhodne individualistický život ako vediem ja jej dosť nevyhovuje... (ale verím, že si aspoň zvykne) a tak to je aj s huskáčmi.
To či si vie na neho spraviť čas alebo nie, to už vie sama dotazovateľka, do toho my nevidíme a ani si myslím že nemáme čo kecať do toho čo má robiť so životom, pokiaľ to nie je okatý prúser. Informácií je dosť a nech si každý spočíta dva plus dva. :smile:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod wer » Pon 20.09.2021 12:23

Vsak jasne, len ja uz mam profesionalnu deformaciu - vela problemoveho spravania prameni z nedostatku aktivit. A ta potreba sa lisi od plemena / linie / jedinca... tak radsej upozornit vopred, ako to clovek ma doma, to vie sam.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sibírsky husky / Siberian Husky (FCI)

Poslaťod hriva » Pon 20.09.2021 14:31

To si si mala kúpiť pita keď si samotár :joint:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI