Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Uto 07.12.2010 12:45

Mexický naháč, FCI č. 234
skupina 5 (špice a primitívne plemená), sekcia 6 (primitívne plemená)

Toto plemeno patrí k najväčším pokladom mexickej kultúry. V zemi jeho pôvodu sa teší nesmiernej popularite a tamojší ľudia sú na neho patrične hrdí. Jeho pôvodné meno je xoloitzcuintle (vyslovuj šoloeskvintle) a pôvod má v dvoch slovách: Xolotl (bezvlasý boh Xolotl) a itzcuintli (pes alebo strana). Vo voľnom preklade teda ,,psia tvár (psia podoba) boha Xolotla´´. V Mexiku je známy pod zjednodušeným menom ,,šolo´´.

Štandard:
Pôvod: Mexiko
Použitie: štandardná veľkosť - strážny pes, stredná veľkosť - strážny pes, miniatúrna veľkosť - spoločenský pes
Celkový vzhľad: veľmi atraktívny pes, jeho najdôležitejším a charakteristickým znakom je úplne alebo takmer úplne chýbajúca srsť, má mäkkú a hladkú kožu. Telo má harmonické proporcie, hrudník je široký a priestranný, končatiny a chvost dlhé.
Dôležité proporcie: dĺžka tela je v pomere asi 10:9 väčšia ako výška v kohútiku. Sučky môžu byť o niečo dlhšie ako psy. Jedince s dlhým, úzkym telom a krátkymi končatinami dostanú nižšiu známku.
Správanie/charakter (povaha): tichý a pokojný pes, veselý, pozorný, živý, voči cudzím nedôverčivý, dobrý strážca, vynikajúci spoločník.
Lebka: zodpovedá lupoidnému typu, pri pohľad zhora je temeno široké a silné a pritom elegantné. Postupne sa zužuje smerom k papuli. Výbežok medzitemennej kosti je len málo vyvinutý.
Čelový sklon: mierny, ale jasne vyznačený. Horné línie temena a chrbáta nosa sú takmer paralelné.
Tvárová časť
Ňucháč: pri psoch s tmavou kožou má byť tmavý, pri bronzových a zlatých psoch ružový alebo hnedý, pri škvrnitých jedincoch sa vyskytujú depigmentované miesta.
Papuľa: pri pohľade zboku rovná, horná aj spodná čeľusť sú dobre vyvinuté.
Pysky: dobre priliehajú.
Čeľuste/zuby: rezáky tvoria nožnicový zhryz. Predhryz a podhryz ako aj každé iné anomálne postavenie čeľustí sa pokladajú za hrubú chybu. Chýbajúce premoláre a moláre sa nepenalizujú.
Líca: málo vyvinuté.
Oči: stredne veľké, mandľového tvaru, vyžarujú živosť a pozornosť. Farba zodpovedá farbe kože, od čiernej cez hnedú, hnedočervenú, jantárovú až po žltú. Uprednostňuje sa čo najtmavšia farba, obe oči majú byť rovnaké. Farba viečok variuje od čiernej cez hnedú až po sivú, svetlejšie sfarbené alebo ružové škvrny na viečkach sú prípustné, nie však žiaduce.
Uši: dlhé, veľké a výrazné, elegantné a jemné, pripomínajú uši netopiera. V pozore sú vždy vztýčené, pričom ich os tvorí s horizontálou uhol 50 - 80°. Psy s kupírovanými alebo visiacimi ušami sa diskvalifikujú.
Horná línia krku: nesený vysoko, mierne klenutý.
Dĺžka: pomerne dlhý.
Tvar: štíhly, ohybný, svalnatý a veľmi elegantný.
Koža: pevná, elastická, no dobre priliehavá a bez laloku. Šteňatá majú na krku záhyby, ktoré vekom zmiznú.
Telo: mocne stavané.
Kohútik: málo výrazný.
Chrbát: línia chrbta je úplne rovná, poklesnutý chrbát (lordóza) či klenutý chrbát (xyfóza) sú nežiaduce.
Bedrá: silné a svalnaté.
Kríže: z profilu mierne konvexné, sklon zviera s horizontálou uhol asi 40°. Mocne stavané, svalnaté, mierne zaoblené.
Hrudník: pri pohľade zboku dlhý a hlboký, siaha až po lakte. Rebrá sú mierne klenuté, nikdy nie ploché. Pri pohľade spredu primerane široký, špička hrudnej kosti však nevystupuje.
Brucho: spodná línia je elegantná, začína dole na hrudníku a pokračuje nahor svalnatým a dobre vtiahnutým bruchom.
Chvost: dlhý, tenký s malým množstvom štetinovitej srsti, nízko nasadený, siaha po päty, ku špičke sa stenčuje. V pohybe je nesený vysoko v tvare oblúka, nikdy nie zatočený nad chrbát. V pokoji visí a je ukončený miernym hákom. Niekedy je zospodu pritlačený o brucho, čo svedčí o plachosti psa.
Končatiny
Predok: pri pohľade spredu sú predné končatiny rovné, zvislé, majú dobré proporcie a dĺžku v pomere k telu.
Plecia: ploché a svalnaté, primeraný uhol lopatky a ramena umožňuje dobrý, voľný a elegantný pohyb.
Lakte: silné, priliehajú, nikdy nie sú vytočené.
Zadné končatiny: pri pohľade zozadu sú úplne rovné a paralelné. Zauhlenia stehnových kĺbov, kolien a piat sú dostatočne otvorené, aby umožňovali voľnú a mocnú akciu zadných končatín. Kravský postoj sa prísne penalizuje. Zadné končatiny nesmú stáť naúzko.
Stehná: silné, svalnaté.
Labky: stredne dlhé (zajačie labky), klenuté, dobre priliehajúce prsty majú štetinovitú srsť. Pazúriky sú krátke, čierne pri jedincoch s tmavou srsťou, svetlejšie pri bronzových a zlatých jedincoch. Vankúšiky sú tvrdé a odolné. Membrány medzi prstami sú dobre vyvinuté. Vlčie pazúriky sa odstraňujú na všetkých končatinách.
Pohyb: krok je v súlade so zauhlením končatín dlhý, elegantný a pružný, klus je rýchly a plynulý, pričom hlava a chvost sú nesené vysoko.
Koža: kvôli chýbajúcej srsti má mimoriadne veľký význam. Je hladká a citlivá na dotyk. Zdá sa byť teplejšia, pretože priamo vydáva teplo, zatiaľčo pri osrstených psoch je teplo vyžarované pomedzi srsť normálnym odvetrávaním. Koža vyžaduje aj väčšiu starostlivosť, pretože tvorí prirodzenú ochranu proti slnečnému žiareniu a nevôli počasia. Jazvy sa netrestajú. Pes sa potí na labkách (vankúšikoch a membránach medzi prstami), preto takmer nikdy nedychčí.
Srsť: najdôležitejšou vlastnosťou naháča je chýbajúca srsť na celom tele, napriek tomu však má trocha krátkej, štetinovitej a hustej srsti akejkoľvek farby na čele a krku. Táto srsť nesmie vytvárať mäkkú a dlhú čuprinu. Často sa vyskytuje trocha drsnej srsti na labkách a pri špičke chvosta. Keď sa tam srsť nevyskytuje, nejde o chybu. Psy s dlhou srsťou sa diskvalifikujú.
Farba: uprednostňujú sa jednofarebné psy tmavších odtieňov. Farebná škála siaha od čiernej cez sivočiernu, bridlicovú, tmavosivú, červenkastú, pečeňovú, bronzovú až po zlatožltú. Vyskytujú sa aj škvrnité jedince, pričom škvrny môžu byť aj biele.
Výška v kohútiku: existujú tri varianty veľkosti, tak pre psov ako i pre sučky.
štandardná veľkosť: od 45 do 55 cm, pri vynikajúcich jedincoch je prípustná výška až do 60 cm, stredná veľkosť: od 35 do 45 cm, miniatúrna veľkosť: od 25 do 35 cm.

Obrázok
Obrázok
Obrázok

S týmto plemenom som sa raz osobne stretla a celkom ma zaujalo. Na dotyk bol pes teplý, až horúci a povahu mal veselú, ale k cudzím trošku nedôverčivú. Máte s ním niekto skúsenosti? :smile:

Inak, genetika tohto psa je tiež celkom zaujímavá. Dvaja bezsrstí jedinci majú vo vrhu aj osrsrtené šteňatá. Bezsrstosť je vlastne genetická mutácia, ktorá spôsobuje dysfunkciu kože a provokuje hyperpigmentáciu. A nielen to. Tomuto bezsrstému plemenu vďaka tejto mutácie, chýbajú premoláre a niektoré predné zuby. Teda, ak niekto nájde bezsrstého šola a má všetky zuby, môže si byť istý, že to nie je mexický naháč, ale kríženec s iným pelmenom.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod katkariinka » Uto 07.12.2010 15:24

Tento psik bol v nasom uzsom vybere, ked sme hladali to spravne plemeno. Jedna "chovatelka" (bPP) nas odhovorila od velkej varianty, pretoze su to vraj dost ostre psy a treba k nim skuseneho cloveka. Ale netusim, co je na tom pravdy, ja obdivujem vsetky tieto holaciny. :lol:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod tamik » Str 08.12.2010 17:31

Co sa tyka genetiky je to ako u peruanskych a cinskych-
-dvaja osrsteny daju len osrstene stenata,
-osrsteny a nahy daju pol na pol
-holy a holy jedna tretina steniat bude osrstena
tamik
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Str 08.12.2010 17:45

Konkrétne ide o gén Hr - Hairless.
Žiadny naháč nie je úplne bez chlpov. Nahosť je kontrolovaná dominantnou alelou Hr, normálne osrstenie recesívnou alelou hr. Homozygoti HrHr sú letálne (odumierajú behom vnútromaternicového vývinu). Žijúce osrstené jedince majú, teda, Hrhr. Pre tieto heterozygoty je typická chudozubosť.
Teda bezsrsté sú Hrhr, osrstené hrhr. Keď spárime Hrhr x hrhr, potomkovia budú polovica osrstených a polovica holých. Ak spárime ale dvoch osrstených s génom hrhr, všetci potomkovia budú osrstené. Ak spárime dvoch bezrsrtých (Hrhr x Hrhr), potomkovia budú z 50 % bezsrsté a z 25% osrstené. :ahoj:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod tamik » Str 08.12.2010 17:59

opakovanie je matka mudrosti :lol:
tamik
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Str 08.12.2010 18:22

Ja som to len bližšie vysvetlila. :smile:

* 20.2.2011 prečistená téma od OT. (Vikiki22)
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod Lucka Wylde » Str 06.04.2011 20:29

nejaky chovatel tohto plemena? potrebovala by som prehodit slovo ci dve :lol:
*** life is too short for cheap wine & slow dogs ***
Lucka Wylde
Snoopy
 
Príspevky: 111
Bydlisko: BA

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod katkariinka » Štv 07.04.2011 14:12

Lucka, myslim, ze tu na DF nie je ziadny chovatel ani majitel Mexicana.
Skoda, tiez by som pokecala. :lol:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod Lucka Wylde » Štv 07.04.2011 17:04

Skoda, moj hafan je z polky Mexican a chcela som poradit ohladom zdravotnych problemov u nahatych ale vidim ze mi budu musiet postacit rady od uja Googla :lol:
*** life is too short for cheap wine & slow dogs ***
Lucka Wylde
Snoopy
 
Príspevky: 111
Bydlisko: BA

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod katkariinka » Štv 07.04.2011 17:12

A ake ma problemy?
kukla som ti do profilu - barzoj+xolo - zaujimave :lol:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod Lucka Wylde » Štv 07.04.2011 17:46

Nuz tych problemov by sa zopar naslo ale tento ma trapi najviac. Je mi uz davnejsie zname ze nahace su malozube a moj nie je vynimkou. Problemom je dost pokrocily zubny kamen, vet navrhol ho odstranit kym to nebude fakt vazne a byvala pani majitelka mi povedala ze to je v pohode a staci mu dat obhryzt hovadziu kost co ale v tomto stadiu uz podla mna nezaberie, vsetky moje ostatne psy pravidelne ohlodavaju kosti a maju zubky ako perlicky :lol: Ona tvrdi ze pri odstraneni zubneho kamena sa mu uz aj tak dost slabe zuby este viac poskodia a mozu mu neskor vsetky vypadat. Pani sice chova mexicanov ale vet mi povedal nieco ine tak teraz neviem kym sa riadit...
Naposledy upravil Lucka Wylde dňa Štv 14.04.2011 9:20, celkovo upravené 1
*** life is too short for cheap wine & slow dogs ***
Lucka Wylde
Snoopy
 
Príspevky: 111
Bydlisko: BA

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod katkariinka » Štv 07.04.2011 18:09

Lucka, skus sa poradit v teme cinskych chocholatych, ta bezsrstnost aj chudozubost je podobna, mozno maju skusenosti. Prip. sa nezavazne obrat este na 2-3 chovatelov mexicanov a spytaj sa na ich nazor.
Mna by uz len jedna vec zaujimala - to bolo nahodne krytie?
Offtopic: Ja casto premyslam nad tym, ako by rozne plemena vyzerali bez srsti - napr. po skrizeni s mexicanom alebo peruanom. Predsavme si spolu bezsrsteho NO alebo kaukazaka :lol:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod Lucka Wylde » Pia 08.04.2011 11:49

Uz som sa poradila v chovatelmi inych plesounu a asi to zatial nechame tak ako je, este cakam na nejake odpovede...
Krytie to udajne nahodne bolo aj ked mne pride byt az prilis podareny na to aby to bola nahoda.. Byvala panicka ma chovnu stanicu mexicanov a zobrala si do opatery nechcenu barzojku ktora uz ale bola udajne prilis stara aby mala steniatka tak ju nechavala normalne s ostatnymi psami ze sa nic stat nemoze, sucka sice trochu pribrala ale ani jej nenapadlo ze je tehotna a zrazu jedneho krasneho dna jej vrhla do postele 3 takychto mimozemstanov :lol:
Offtopic: nech sa snazim ako chcem, nahateho kaukazaka sa mi nejak predstavit nedari :lol: mna by celkom zaujimalo ako vyzera pod tou horou srsti vacsina chlpatych plemien ale nemam to srdce ich holit takze to ostane len v rovine polemizovania :lol:
*** life is too short for cheap wine & slow dogs ***
Lucka Wylde
Snoopy
 
Príspevky: 111
Bydlisko: BA

Re: Mexický naháč / Xoloitzcuintle (FCI)

Poslaťod terbie » Štv 07.01.2021 22:41

stále žiadni majitelia/chovatelia tohto plemena na DF? :smile:
terbie
Okoloidúci
 
Príspevky: 19


Späť na Plemená psov FCI