Austrálsky dobytkársky pes / Australian Cattle Dog (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Austrálsky dobytkársky pes / Australian Cattle Dog (FCI)

Poslaťod Ulf » Pia 12.08.2022 11:55

Rio, nikto ti tu nezaručí, že budeš mať ok šteňa. Len sledovať odchovy (aj tri generácie vzad v rodokmeni) čo sa týka testov a tak. Inak skús FB skupinu plemená psov s PP či jak sa volá, a dopytuj sa po serióznom chovateľovi, čo nepodvádza s testami. Tam ich je aktívnych dosť sa mi zdá.
Inak ste s tým ok, že dobytkára treba zamestnať aj inak ako turistikou (to asi len cez víkend na ňu chodíte že?) a rodinným spoločníkom.. uf, je to PRACOVNÉ plemeno. Nerýpem, len tak na okraj. :hi: :hi:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 579
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Austrálsky dobytkársky pes / Australian Cattle Dog (FCI)

Poslaťod rio » Pia 12.08.2022 13:46

Ulf píše:Inak ste s tým ok, že dobytkára treba zamestnať aj inak ako turistikou (to asi len cez víkend na ňu chodíte že?) a rodinným spoločníkom.. uf, je to PRACOVNÉ plemeno. Nerýpem, len tak na okraj. :hi: :hi:

Ďakujem za rady, kuknem FB stránky. Popozerám, či tu v okolí nenájdem aj nejakého chovateľa aby sme sa porozprávali aj osobne ohľadom chovu a problémov.
Mali sme aktívnu šarpejku, s ktorou sme pochodili nielen Fatry a nielen cez víkendy. Máme v pláne sa venovať agility alebo niečomu podobnému.
Obrázok
Čím více poznávám lidi, tím více miluji psy.
rio
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49
Bydlisko: Martin

Re: Austrálsky dobytkársky pes / Australian Cattle Dog (FCI)

Poslaťod Ulf » Uto 16.08.2022 6:58

Ok. Neviem čo znamená aktívny šarpej, ale ACD sú dosť rakety... ale aspoň to budete mať pestré :lol: Je dobré mať plán a teraz je to agility taká všeobecná nálepka na veľa plemien. Treba si inak zistiť aj dostupnosť toho agility, či sa k tomu vieš pravidelne dostať tak, aby to naozaj pre toho psíka bolo zamestnanie. Nie je ľahké sa na agi tréningy dostať. Aspoň tu na západe. Vybúkované všetko na 100 rokov dopredu. Alebo teda rovno do klubu.
Ja som vždy za to, aby človek minimálne z youtube videí spoznal pôvodnú prácu plemena, veľa to napovie o jeho povahe a potrebách a skúsil o tom premýšľať v konetxte vlastnej každodennosti. Kopa ľudí rieši hyperaktivitu, nervozitu a všeličo, lebo sa z pracovných psov robia spoločenské/športové. So psov, čo sú šľachtené a stavané na celodennú tvrdú psychickú/fyzickú záťaž, my ich posadíme na gauč, alebo do záhradky, začneme brať na výlety, nejaké to agility, frisbíčko... ale psi sú aj tak hyper, majú nervy, ničia, bijú sa (trebárs). Lebo tento náš európsky život je prd oproti tomu keď pes celý deň napríklad skáče a hučí do stáda kráv.
Joj, prepáč že som sa tak rozpísala, ale jednak ja sama to teraz riešim a dvak veľa veľa je príbehov o tom ako si ľudia berú pracovné plemená a myslia si, že výletíky a agi to spraví... nemyslím to zle, naozaj. Len premýšľam nahlas a možno to aj niekomu inému pomôže niekedy. :hi:

https://www.youtube.com/watch?v=U0OISRAUFVY
https://www.youtube.com/watch?v=IOMb8xOndmY

Offtopic: ja mám psa čo robiť chce a môže, ale bojí sa streľby, takže šach-mat :prd: :pac: a nie, na gauči, s výletíkmi a behaním nie je spoko...
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 579
Bydlisko: Kalinkovo

Predchádzajúci

Späť na Plemená psov FCI