Strach na preteku

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Strach na preteku

Poslaťod NoRa » Str 22.08.2012 7:41

Potrebovala by som poradiť, pretože keď sme boli na preteku, Sally sa strašne bála. Najmä na parkúre. Bol to náš prvý pretek, takže to beriem aj tak, že sa potrebuje oťukať. Chcela by som však nejaké rady, ako by som jej mohla pomôcť, aby sa nebála. Nechcem ju stresovať a nechcem aby sa jej behanie sprotivilo. Zatial som dostala radu rozštekať ju pred behom a podporovať ju v štekaní ak sme niekde kde má strach, je utiahnutá a podobne. Máte ešte nejaké rady, ktoré by mi mohli pomôcť? ďakujem :)
NoRa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Strach na preteku

Poslaťod Sim » Str 22.08.2012 9:03

no len žeby sa ti potom nerozštekala až tak, že bude štekať všade a vždy....Rozhodne ju pred behom rozšaliť a snažiť sa ju upútať čo najviac na seba :smile:
Prípadne by som ti odporučila neoficiálky, kde ju budeš môcť na parkúre podporiť aj pohladením a podobne :ahoj:
Sim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 664

Re: Strach na preteku

Poslaťod Haleth » Str 22.08.2012 10:46

Neviem, prečo by mala zrovna štekať. Mnohokrát štekot znamená aj nesústredenie a nervozitu, takže nemusíš ju zrovna nútiť štekať. Skôr by som povedala, že pohrať sa s ňou pred vstupom na parkúr, prípadne pocvičiť dáke triky na pamlsky. A tiež by som sa s ňou poprechádzala po celom areály, hneď ako by som tam došla, nech vidí, že je všetko ok :smile: A hlavne chodiť a chodiť a chodiť na preteky, nech si zvykne.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Strach na preteku

Poslaťod NoRa » Str 22.08.2012 12:00

Pred tým, než sme išli na parkúr tak som jej dávala rôzne triky, aj sa snažila s ňou hrať, zo začiatku sa aj zapájala ale ako náhla som s ňou prišla na parkúr, tak sa bála. A potom sa už ani pri parkúre nechcela so mnou hrať a pamlsky jej tiež už až tak nechutili, lebo sa zrejme bála, že ju zase zoberiem na parkúr. Keď sme ju trošku rozštekali pred posledným behom, tak ho išla už lepšie, ale na konci sa zastavila a už nešla. proste si začala všímať ľudí naokolo. Nabudúce ju však skúsim viac povodiť medzi tých ľudí, snáď to zaberie :) Hlavne ju nechcem nasilu a hlavne až príliš stresovať. Bojím sa toho, aby som tým nedocielila len to, že sa jej kvôli tomu cele agi sprotiví.
NoRa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Strach na preteku

Poslaťod wer » Str 22.08.2012 12:03

mne sa, naopak, rada nechat ju stekat, zda dobra.. i ked neviem, ci je to zrovna ziaduce... kazdopadne to chce vodit ju na frekventovane miesta medzi ludi a cvicit tam - hoci aj len tie triky. a este lepsie, ked budes mat aj ty stres - to bude take autentickejsie. :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Strach na preteku

Poslaťod clever_dogs » Str 22.08.2012 14:38

Haleth a mohla by si mi dat radu, preco by zrovna stekat nemala? U psa sa bezne odburava stres stekanim...tak ako clovek obcas potrebuje dostat zo seba napatie vykricanim, to iste plati u psa...Sallynu myslim poznam, odkedy zacala chodit na treningy celkom dost a tam nejake prechadzanie medzi ludmi a robenie trikov pred startom neplati...pes skor upada do letargie a ide do utlmu...Nori, sama si videla, ze Sallyna v poslednom parkure, napriek tomu, ze bolo strasne teplo, bol to jej prvy pretek, neznami ludia, kopec cudzich psov, druhy den preteku, sa dokazala na teba ovela viac sustredit, pokial si ju nechala pred startom rozstekat...to, ze bola nesustredena v slalome, co bola myslim predposledna prekazka, nic neznamena...je to mlady pes, slalom nema 100%, riesi ho este aj na treningu, takze je samozrejme, ze v nom mala dost casu na to, aby sa opat obzerala okolo seba...chce to trpezlivost, cas, treningy, preteky a vsetko pride..." dobre mienenymi radami" na DF skutocne nic nevyriesis... :no:
clever_dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 201

Re: Strach na preteku

Poslaťod clever_dogs » Str 22.08.2012 14:46

Suhlasim s wer a to som ti nakoniec odporucila aj ja, bravat Sallynu do mesta a na frekventovane miesta... :no:
clever_dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 201

Re: Strach na preteku

Poslaťod Haleth » Str 22.08.2012 14:54

Ja nehovorím, že štekať nemá. Len hovorím, že nie každý pes musí pri agility štekať.
Vzhľadom na to, že ich poznáš dlhšie, tak vieš svoje. Ani som nikde nepovedala, že si jej ty (alebo kto jej poradil štekanie) poradila úplne na prd, ale predpokladám, že ak Nora napísala
NoRa píše:... na konci sa zastavila a už nešla. proste si začala všímať ľudí naokolo.

tak sa jej pes možno trochu desí väčšieho množstva ľudí na cudzom mieste. Takže by som sa snažila psovi vysvetliť, že sa nemá prečo báť a socializovala.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Strach na preteku

Poslaťod clever_dogs » Str 22.08.2012 15:09

Napisala si...Neviem, preco by mala zrovna stekat...ale to je jedno, pretoze ja viem preco by zrovna stekat mala...prave koli odburaniu stresu, ktoreho ma bohuzial tento psik na pretekoch viac, ako dost...pes sa nezastavil, pes sa rozhliadal v slalome, co je prekazka, ktora sama o sebe, psa brzdi a pokial ju pes nema zvladnutu aspon na 99%, vzdy ma cas na tejto prekazke uvazovat aj nad rozhliadanim..u Sally je to cisto o trpezlivosti a o co najcastejsom chodeni po pretekoch, aj za cenu, ze sa mi na nich bude spociatku diskovat prave koli rozhliadaniu...nic viac a nic menej...
clever_dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 201

Re: Strach na preteku

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 22.08.2012 16:14

Však nap. že niektorí psi sa môžu rozbesniť a nesústrediť, ak budú štekať, nie že nemá a je to blbosť. :lol:

Inak to štekanie aj nám docela zaberá, dosť sa rozbehne, aj keď je pravda, že niekedy to môže mať presne taký efekt ako sa tu písal, prepne a nesústredí sa.

Čo sa týka toho prechádzania medzi ľuďmi, my máme zase ten problém, že sa stáva, že Nellča úplne prepne a nič iné ju nezaujíma len všetko naokolo a zasa mi zdrhá, bo sa nesústredí, nespolupracuje. Tak som si povedala, že však idem sa s ňou poprechádzať medzi ľudí, psov, nech si to okukne a pak si normálne pobežíme. Ha - malo to presne opačný efekt, teda nezáujem ešte väčší. :pac:

Ono celkovo väčšinou tie prvé preteky bývajú také vyslovene zisťovačky, čo nám ešte nejde, čo treba ešte doladiť, že sa panička musí prestať stresovať a nervovať tak, že skoro z toho odpadáva a pod. Vtedy aj ten pes je z toho dosť v keli. Ozaj zaberá len chodiť po pretekoch, netreba ísť hneď na tie veľké, keďže tam je aj cena dosť vysoká, no isto chodiť a nenechať sa odradiť. Skúsiť toho viac na tom parkúre. S Nellčou musím veľa komunikovať, pomáhať jej v prekážkach, zaujať ju, aby nemala čas špekulovať a obzerať sa a pod. Ona je aj tak taký prípad, že jeden beh ide, druhý beh už špekuluje. Ja už však väčšinou viem, kedy nepobeží a už to dokonca vedia aj ľudia, čo nás poznajú a poznajú ju.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Strach na preteku

Poslaťod clever_dogs » Str 22.08.2012 16:39

Monika ano, len je podstatny rozdiel, ked mas psa magora, ktory pre stekanie nepocuje a hlavne nevidi tvoje povely a je rozdiel, ked mas psa, ktoremu stekanie pomoze odburat stres...o tom je tu rec. A z vlastnej skusenosti viem, ze aj takto uziapany magor, pocas celeho behu sa sustredit dokaze a hlavne, vzdy dokazes ukorigovat na parkure psa, ktory ziape( len toto urcite nie je pripad Sally a ani nikdy nebude, aj keby hned pred startom ziapala o dusu), ale pre agility zije, ako psika, ktory je sice tichucko, ale najstastnejsi je, ked si v lepsom pripade docupitka do ciela a moze si zaliezt niekam do budicky... :no:
Nech sa paci, tu je dokaz, ze aj uziapanec sa dokaze krasne sustredit a to uz zdaleka nema na videu taku rychlost a tak neziape, ako za mladi...( na videu ma pes 10 rokov)
http://www.youtube.com/watch?v=LNd5L2ua2Kw
clever_dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 201

Re: Strach na preteku

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 22.08.2012 17:50

Offtopic: ale jemine, však ja som tým nič nechcela povedať. len som sa snažila vysvetliť, že asi ako to mohla myslieť a ako som to pochopila ja, aby sme sa tu zasa kvôli tomu nehádali ako nejaké slepice to je celé. toto fórum je už akési zakliate. :no:

konkrétne toho psíka, ktorý sa tu rieši som videla na intenzívke vo Veselí a behal ozaj super, pekne mu to šlo. snáď sa okuká a naberie patričné sebavedomie a zahodí strach za hlavu. bol veľmi šikovný.
ešte ma napadlo, on sa tak chová aj mimo parkúru, či je to vyslovene len tam?
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Strach na preteku

Poslaťod clever_dogs » Str 22.08.2012 18:07

Monika, toto forum nie je zakliate, len bohuzial obcas radia ludia, ktori do konkretnej veci vidia minimalne, alebo vobec...potom sa stane, ze si z toho clovek, prosiaci o radu naozaj aj nieco zoberie a na treningu mas dalsi problem, s odburavanim neziaducej reakcie u psa...Tak ako som napisala uz vyssie, jedinym problemom u Sally je to, ze konkretny pes potrebuje na to, aby odbural stres na preteku, viac casu. Potrebuje hlavne na tie preteky chodit casto, dostavat sa na nich do roznych situacii, aby postupom casu zistila, ze ziadna jej nie je nebezpecna...(A v tom jej prave pomoze aj stekanie pred startom...ziska tym vacsie sebavedomie)...Sally ma obcas problem aj na treningu, pokial pride na trening niekto pre nu neznamy pozriet, alebo tam niekto zavita so psom, ktoreho prave nepozna. Ale hlavne na nu prenasa svoj stres aj Nora, to som jej uz velakrat hovorila...pokial je v pohode, beha v pohode aj psik...az bude pokojnejsia na preteku, automaticky bude pokojnejsi aj pes...ono je to jedno s druhym a naozaj niektore veci chcu cas...uci sa clovek, uci sa aj pes. Nic nejde hned... :no:
clever_dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 201

Re: Strach na preteku

Poslaťod Haleth » Str 22.08.2012 19:18

clever_dogs píše:Monika, toto forum nie je zakliate, len bohuzial obcas radia ludia, ktori do konkretnej veci vidia minimalne, alebo vobec...

A niektorí zas vedia úplne všetko... K tomuto dodám už len toľko, že ÁNO, TY do toho vidíš viac, pretože dotyčného psa poznáš a aj jej psovoda. Ja som to nikde nepoprela. JA ani jedného z nich nepoznám, nikdy som ich nevidela (pokiaľ viem) a preto tu ani nevykrikujem, že moje rady sú jediné správne.
Každý pes je úplne iný, na každého zaberá niečo iné. To, že niektorému pomôže štekanie, neznamená, že druhému áno. Takisto jednému pomôže naťahovanie o hračku, druhému nie. Tretiemu pomôže pocvičiť poslušnosť, štvrtému nie.
Ja som len dala radu, čo by TEORETICKY TIEŽ MOHLO zabrať. Nikde som nepovedala, že to štekanie je totálna :censored: , nech to nikdy neskúša, nikdy to nezaberie atď. A takisto som nenapísala, že musí spraviť, čo napíšem, to jediné je správne a nič iné. Ak sa pes niečoho bojí, je PRE MŇA primárnou a logickou vecou snažiť sa tento strach odstrániť od základov. To NAPRÍKLAD znamená, že ak sa pes bojí davu ľudí, že JA by som sa v prvom rade zamerala na to, aby sa ho prestal báť. Čiže by som "socializovala" a psa navykala na takéto situácie.
Ale áno, komunikácia cez internet je dosť záludná vec.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Strach na preteku

Poslaťod Catqa » Str 22.08.2012 20:54

Offtopic:
Monika & Parsonky píše:konkrétne toho psíka, ktorý sa tu rieši som videla na intenzívke vo Veselí a behal ozaj super, pekne mu to šlo. snáď sa okuká a naberie patričné sebavedomie a zahodí strach za hlavu. bol veľmi šikovný.

Monika, asi si toho psika mylis s Baxym, ten bol na intenzivke vo Veseli :smile:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Ďalší

Späť na Agility