Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Konkrétne triky a ich nácvik

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Siss@ » Pon 10.11.2008 22:28

ja tiez pouzivam na rozne prvky povel hop :smile: ako v agility tak aj v dogdancingu
napr.v agility: skocka,mur,dvojak=povel hop
na kruh mam povel kruh
v DD: preskoky cez ruky,cez nohy/vsetky sposoby/,skok cez chrbat,do narucia=hop
na preskoky cez "spojene" ruky= povel mam taktiez kruh :smile:

dalej,na chodzu na zadnych mam povel hore...........taky isty ako v agility na kladinu :no:

..........ale na cuvanie mam na kazdy sposob iny povel :ha:
cuvanie predo mnou- povel cúvaj
cuvanie obiehanie-povel cuvaj okolo
cuvanie v domceku alebo vedla nohy- dozadu
http://pdgf.pitapata.com/5MzKp2.png
www.devilinsoul.weebly.com

Devil in Soul - Fox Terrier (Smooth & Wire) kennel + handling
F-Terriers team: agility, dog dancing, dog handling...
Siss@
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 883
Bydlisko: The Hague, NL

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod stella » Pon 19.01.2009 21:25

vavrena píše:S tými stranami je to troška problém, to máte pravdu :ach: . Ja učím svojho psíka všetko na jednu stranu. Až po čase, teda povedzme pár týždňoch (aj viac), na druhú. S odstupom času sa mu to nebude mýliť. Napríklad zatiaľ sa točí iba do jednej strany. A reaguje, len keď dám povel ľavou rukou! Tak som si povedala, že ok, aspoň potom bude vedieť, že keď mi vyletí od tela pravá ruka, bude sa točiť do druhej. Každý psík vie do istej miery pomôcť s povelmi pomocou vlastných reakcií. A kedže psy vo všeobecnosti reagujú lepšie na gestá a intonáciu ako samotný povel, priveľmi špeklovať nad slovami ani netreba.

Chôdzu po zadných máme "Up!" (akože "Ap" pre neangličanov). No a ďalšie alternatívy pre "Hop" cez ruky či do náruče: Spring!, Skoč!

Povely vymýšľam hlavne tak, aby sa foneticky nepodobadali. Zo začiatku zvyknú mať mladé psíky problém aj so sadni-ľahni, pretože vnímajú len to A..NI. A vtedy to treba samozrejme len docvičiť. Lenže pri dogdancingu sa dá týmto veciam úplne vyhnúť, stačí si pomôcť trebárs cudzími jazykmi. Alebo obyčajnými samohláskami. Pes predsa môže chosiť po zadných na "Uáá!", čo koho do toho, že ľudia vám nebudú rozumieť? Hlavne, že pes bude vedie, čo chcete. A že si máme zvykať na nejaké nové bláboly? Keď si môže zvykať pes, môžeme si aj my, no nie?


ahoj...
ja som sa chcela spytat ci je malo ked 6 mesacna borderka vie: zakladny vycvik-poslusnost, prossit,slalom,domcek,sudy,brusko,chodza po zadnych, stekat, plazit? :oo: dakujem za odpoved!
stella
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod tera » Str 18.03.2009 16:36

podla mna toho vie dost vela :smile:
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 03.04.2009 16:30

Je to dost. Je to velmi tazke nepodcenit, ale ani nepredcenit borderu. Totiz vsetky steniatka sa velmi rychlo ucia a snazia byt co najposlusnejsie zlaticka lebo spoznavaju svet a urobia vsetko preto aby ten doticny, co s nim travi vsetok volny cas bol najstastejsi na svete. Potom, ked pride puberta zacinaju mat vlastny nazor na svet a niekedy sa to vymkne z ruk a ani nestihnes zaregistrovat kedy a ako :nwm: . Ja mam tiez doma borderu (je to super pes :jazyk: :heh: ). Neprestavajte s tym, co vas bavi :yes: . Len bacha na to spravne meritko, kedy dost a hlavne pozor na namahave cviky, ktore mozu ovplyvnit vyvoj.
:smile:

Co sa tyka povelov ja pouzivam hlavne cudzie slova :yes: . Zakladnu poslusnost mame po slovensky aby ked nie som doma a nejaky clen rodiny venci psa, tak aby ju vedel aspon zakladne ovladat. Triky a ine prvky mame v cudzich jazykoch. (Uz ste sa stretli s ludmi typu "jeee aky mili havo" a zacnu mu dookola omielat trik, ktory sa im pacil. Nielen ze nam kazia hru, ale mi aj magoria psa-neznasam to :pac: ) Stretavam ich hlavne, ked spolu cvicime a oni sa nenapadne priplizia, akokeby sme sa poznali uz dloho. Uz len z toho dovodu, aby tomu ostatny ludia nerozumeli (tym padom napr.: na cvicaku nevedia co maju ocakavat, ze spravi vas pes a nemozu si tak pomysliet nieco o vasom psovi) a navyse, nutim sa tak zapametat si nove cudzie slovicka. To znamena, ze mam asi 5 prvkou napr.: na obiehanie a z toho kazde ma rovnaky vyznam, len sa inak vyslovuje. :hi:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Cathie » Štv 09.04.2009 8:53

Wicky s tou pubertou uplne suhlasim. Tiez som doma mala male borderie snazive a najposlusnejsie steniatko na svete. Isty cas dokonala privolavacka, splnenie kazdeho povelu, pri dogdancingu nadsenie v ociach a presne vykonavanie povelov.
Prisla puberta, chodime na stopovacke a pri dogdancingu sa hodne vytratila presnost.. asi tie cviky neboli tak dotiahnute, ako som si myslela. V kazdom pripade, pracujeme na tom :ahoj:

Tiez mavam problem s povelmi a tak sa mi stava, ze ich pri novom povele nepouzivam a najprv ucim iba na gesto.
Na privolavacku mame dva vyrazy - pod sem ("pod mojim smerom", "prid blizsie") a ku mne - prist hned ku mne; potom mame este "nadstavbu" a to je pistalka: "dolet a rychlooooooo :aaa: " :lol:
Pri odlozeni rozlisujem cakaj (cakaj na mieste, kym ta nezavolam/nedostanes iny povel) a zostan (zostan na mieste, kym si po teba nepridem).
packu - podavanie pravej prednej
labku - podavanie lavej prednej
team [tím] - prilozenie hociktorej prednej na moju dlan
toč - otocka na lavu stranu
úklon - poklona (predok dole, zadok hore :lol: )
hopa - proste vyskocenie na mna alebo na nejaku vec..
okolo - otocenie okolo mna v smere hodinovych ruciciek (cize doprava)
barel - prevalenie doprava
plaz - plazenie
štekaj - to je snad jasne..
k nohe - pri pravej nohe
pri mne - pri lavej nohe
... takze tak nejak :lol: Ale nemame ich vsetky dokonale dokoncene :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Wickyy & Classy » Štv 09.04.2009 18:03

My tiez tak nejak. Pubertu uz mame dufam za sebou, aj ked nikdy neviem kedy zase co pride. Ako uviedla Cathie niekolko svojich prvkov, tiez by som pridala nejake, asi tie co mame najviac rozvinute.

Praca labiek
1.eny: predna prava labka (velmi sa jej toto slovo paci a tak som toho hned vyuzila :lol: )
2.pate: predna lava labka ( z francuzstiny - labka)
3.jambe [žamb]: zadna lava labka ( z francuzstiny - noha)
4.zadna: zadna prava labka
5.hore-hore: predne vo vzduchu (chodenie po zadnych)
6.zadne hore hop: zadne vo vzduchu (zatial iba oprete napr.: o strom, no casom chodza po prednych - aspon dufam ze to vyjde)
7.eny-eny: vysoka chodza
8.pate-pate: lava predna vo vzduchu pri chodzi (v podstate pri chodzi na tuto labku nenaslapuje, a tak to ma dojem, ze kriva :oo: ) - na ten to trik som hrda, ale chce to este trosku casu
9.kríž: prekladanie jednej labky cez druhu a naopak- podla toho, ktoru nohu prekrizim ja
10.ukaz: vylozi predne na nejaku plochu
11.dír: vyloz predne na nejaku plochu a hlavu vopchaj medzi ne akoby si sa modlila :lol: (dír vzniklo z francuzskeho "dire des preires"- modlit sa) niekedy, ked sa mi nepacia slovenske vyrazy alebo su mooooooooooc dlhe, tak hladam cudzie slova s rovnakym alebo podobnym vyznamom, popripadne si ich skracujem podla potreby

Skoky
1.hop: preskoc a pokracuj vpred kym nedam dalsi povel
2.out: preskoc zo zadu smerom ku mne
3.cik [kik]: preskoc a co najtesnejsie za skockou vpravo
4.cap [kap]:preskoc a co najtesnejsie za skockou dolava
5.zop: spolocny vyskok (vlastna hatlanina :lol: )
6.ruky-ruky: skok do narucia
7.na-na: vyskoc na nejaku plochu
8. preskakovanie casti tela - este nemame ziadne urcite poveli, este sme sa tomu az tak nevenovali :ach:

Ani my este nemame nejake cviky, tak dokonale vladnute, ale zatial sa nam uspesne dari :jop: .
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod antenka » Pia 10.04.2009 14:06

toto sa mi paci. na nove prvky budem pouzivat uz len francuzske slova. franinu mam strasne rada (psa som si nazvala noir). juuuuuuu, ze ma toto skor nenapadlo...
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 10.04.2009 17:22

Jo jo franina je super, hlavne ked ju mas vyse 20 h tyzdenne (chodim na fr. bilingual :ua: ). Som prekvapena, ze ma to este drzi a aj pri praci so psom :pac: .
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Cathie » Pia 10.04.2009 20:02

Offtopic:
Wickyy & Classy píše:...hlavne ked ju mas vyse 20 h tyzdenne (chodim na fr. bilingual :ua: )...

Nechodis cisto nahodou na fr. bilingval do ZA? :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 10.04.2009 20:45

chodim sem do BA, Metodova 2 (pri trnavskom myte) :smile:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Sim » Sob 11.04.2009 6:51

Wicky potom mozes rozpisat na niektore prvky aj postup ucenie nie?....velmi by si este pomohla:D:D:D:Ddakujem
Sim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 664

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Wickyy & Classy » Sob 11.04.2009 17:55

velmi rada, ale to je na dlho. Pracujem na webovkach, chcem tam mat vsetko...tak drzte palce nech sa mi to podari (chce to este vela casu) :plac:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Sim » Pon 13.04.2009 6:22

potom daj vediet tu webovku:D
Sim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 664

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod l.u.c.i » Uto 25.08.2009 13:51

Ahojte :) mam skoro 5 mesacneho hafana, ktory je maximalne aktivny a chcela by som s nim zacat nejake cviky DD. Poradte mi prosim aky povel mam pouzit na Slalom lebo tento sa mi zda na zaciatok asi najlahsi povel...a potom s cim pokracovat? havo je krizenec a netusim co s cim lebo bol najdeny pri kontajneri v krabici ako 2tyzdnovy :(
Obrázok
l.u.c.i
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232
Bydlisko: BA/KE

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Wickyy & Classy » Uto 25.08.2009 14:38

neviem, ako sa ti co paci, nemusi to ani davat zmysel. Ja pouzivam obycajne "slalom" a niekedy, ked chcem aby zrychlila, tak iba "sa-sa-sa-sa-sa". Lenze ak planujes agility (na to som natrafila neskor), tak si rozmysli povel, lebo tam je slalom tiez, no su to dva odlisne cviky, takze ja pouzivam pri prepletani tyciek "tik-tak" (tiez to nedava zmysel :lol: ).
To ze je to krizenec, myslim, ze je to skor vyhoda, sice nevies co vyrastie, ale su vyrovnanejsi a odolnejsi voci chorobam. To ze ste ho nasli tak skoro, je tiez vyhoda, aj ked tak malinky :oo: . To znamena, ze este mu ludia nemohli spravit az take velke traumy (dufam), aj ked opustit maminu v tak skorom veku.
Slalom je uplen super na zaciatok, ako chces pokracovat to ti nikto presne nepovie, musis to vediet sama, co od psa ocakavat. Jasne, ze tymi nenarocnymi prvkami, mas toho naozaj vela na vyber : otocky, labky, chodza pri nohe, sudy a ja viem, co etse. Je to na tebe, co si zmyslis/vymyslis, len pozor na stavbu tela, aby si mu v tom neprekazala narocnymi cvikmi vo vyvoji.
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

PredchádzajúciĎalší

Späť na Triky