Háranie a výstavy

Sem píšte všetko ohľadne výstav.

Háranie a výstavy

Poslaťod Kača » Pia 27.08.2010 9:39

Vytváram toto fórum lebo má byť špeciálne zamerané na háravky NA VÝSTAVÁCH, nikde som to nenašla.

Počula som, vraj v iných krajinách majú povolený vstup na výstavisko aj háravé feny. Boli ste už na nejakej takej? Súhlasíte s takýmto prístupom? Akoto že tam to ide a tu nie??
Ja si myslím že by háravky ani u nás nemuseli byť zakázané. Samozrejme, istá tolerancia majiteľov tam musí byť.
ALE, háravá fena nieje CHORÁ fena. :hmm:
Je to jednoducho normálne! Prečo potom tie fenky dištancujú? Kvôli psíkom, tomu rozumiem. No nebláznia náhodou psy preto, že ich majitelia akékoľvek stretnutie s háravkou odmietajú?? Nie je to náhodou teraz vina psov a ich majiteľov (tých ktorí sa na to sťažujú) že jednoducho toho psíka NENAUČIA že háravka je jednoducho "bežná vec" a to neznamená že sa má za ňou driapať-ťahať-slintať?? Pri istej snahe zo strany majiteľa sa to naučiť dá. Poznám veľa psov, ktorým bolo vysvetlené že háravka je celkom bežná a vec a nemajú ju otravovať ani sa za ňou vláčiť...
To že niekomu prepadne cez víkend 70 eur za to, že mu hára fenka (čo je normálne) je tiež celkom nepríjemné. :nwm:

Ešte sa na to chcem pozrieť zo zdravotného hľadiska. Keď fena hára je najnáchylnejšia na choroby a pod... Hlavne také miesto, kde je tak vysoká koncentrácia psov môžu byť nebezpečné.
O tom sa ale nebavím. Nejde mi o vláčenie háravky po výstave, ide mi o jej vystavenie iba v kruhu, napríklad. Ja osobne by som nikdy nedržala háravú fenu celý čas na výstavy, určite by som s ňou prišla nejakú hodinnku pred posúdením a čakali by sme niekde úplne mimo. Po posúdení by sme sa tam samozrejme netrápili a šli by sme domov...
Rada by som videla, ako to vidíte vy.
Napríklad aj na takom agility to funguje. Ale hlavne ma zaujíma odpoveď na už položenú otázku:

Ako to že v iných krajinách sú háravky povolené a tu to nefunguje? V čom je rozdiel?
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod chimney » Pia 27.08.2010 9:48

Poznam take krajiny, kde je to povolene - napr. Slovensko :lol:
Ale nie teraz naozaj - na nase vystavy to predsa ani nebyva v propoziciach (alebo som nieco nepostrehla?). So zakazom resp. nariadenim v propoziciach, ze harave feny sa vylucuju z posudzovania som sa zatial stretla len len v Cechach a Srbsku. Je pravda, ze psy samci mozu byt z toho dost vedla, ale, samozrejme to zavisi aj na majiteloch haraviek, ci sa drzia pocas celej vystavy medzi ostatnymi pri kruhu alebo su niekde mimo a pridu az na posudenie....
http://bliss2you.sk/ náramky proti urieknutiu KABBALAH,polodrahokamy, bižutéria, vlasové ozdoby
http://www.frompyrlandia.webnode.sk/
chimney
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 139
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod LiENKA » Pia 27.08.2010 10:00

Ja som tiez za to, aby haravky mohli ist na vystavy.. moja hara kazdych 6 mesiacov, cize sa snazim na ten mesiac nehlasit nikde, ale moze sa stat, ze zacne skor alebo neskor a peniaze za vystavy su naozaj neskutocne..
takze drzat psa v petboxe je uplne normalne ci hara alebo nie.. a vybehnut s haravkou von ju dat vyspinit a znova petbox je podla mna uplne v pohode, odvystavujem a koniec..
tak ci tak tam chodi kopec haraviek a niekedy to psy ani nevedia.. to len majitelia su z toho na nervy a potom to na psa prenasaju...
LiENKA
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2771
Bydlisko: Trondheim

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Akami » Pia 27.08.2010 10:03

Ja teda neviem. Nevystavujem kedze ani nemam co a na vystavy chodim len ako divak. mam vsak znameho co ma fenku nemeckeho prepeliciara a pamatam si ze pred dvoma rokmi sme sa stretli na vystave v Trencine, zrovna sa mu fenka harala. Hovoril ze pri kruhu to oznamil posudzovatelovi /ci rozhodcovi ca ako sa mu vlastne hovori/ a fenku mal mimo /v aute v prepravke, vzhladom na to ze to bolo v zime nebol problem nechat psa v aute/. Ked ho posudzovatel vyzval, zasiel pre fenku, posudena bola mimo kruhu, vonku a zas ju zaviedol do auta. Potom spokojne vystavoval svoju fenku jazvecika. Neviem ci sa to takto robi bezne, ale mi to pride ako fajn riesenie, nie je tak haravkou drazdeny ani ziaden pes v kruhu a fena je posudena.
Inak suhlasim s tym ze pes sa da naucit vhodne sa spravat pri haravke /sama takeho psa poznam a je to ozaj fajn, ked moju fenu ignoruje aj ked je v tom najlepsom/. Ale som sa aj zamyslela nad tym ze ako to vnima pes co ma byt aj plemennik. Jednoducho nemoze sa stat ze dlho mu budeme zakazovat reagovat na haravku a potom od neho chceme aby kryl a sup, psik zrazu nebude vediet co ma robyt? A moze zlyhat prave pre to ze doteraz si proste nemohol dovolit "vystrajat" pri haravkach.
Akami
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1464
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Kača » Pia 27.08.2010 10:09

chimney píše:Poznam take krajiny, kde je to povolene - napr. Slovensko :lol:
Ale nie teraz naozaj - na nase vystavy to predsa ani nebyva v propoziciach (alebo som nieco nepostrehla?).

Práveže áno. Je to v propozícia a vždy aj v katalógu. U nás je to zakázané.

Sama som bola svedkom ako taliansky rozhodca vyrazil z kruhu hárajúcu fenu a povedal
"U nás v ITA by ste za to nič nemali, u nás je to povolené, ale na SK to máte zakázané, tak Vás bohužiaľ musím diskvalifikovať"


tak ci tak tam chodi kopec haraviek a niekedy to psy ani nevedia.. to len majitelia su z toho na nervy a potom to na psa prenasaju...

Áno háraviek je tam kopu, čo človek či už vidí alebo nevidí. Napríklad pri dlhosrstejších plemenách to ani nemusíme postrehnúť.

Akami: o tom oznámení posudzovateľovi som ešte nepočula že to takto ide, ale javí sa mi to ako veľmi ústretové z jeho strany a taktiež férové zo strany majiteľa háravej fenky vzhľadom na psov nachádzajúcich sa všade okolo :jop:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod katkariinka » Pia 27.08.2010 10:18

Tak narychlo som kukla propozicie pre vystavu v NItre a nic o hravke tam nie je. :nwm:

Momentalne tiez nevystavujem, ale raz snad ano :smile:

A tiez som nad tym uvazovala, ze co ked sa prihlasim a sucka hara, prepadne mi poplatok?
A neprihlasim sa a nahodou sa nebude harat? Tiez na nervy...

Skor by naozaj mal fungovatg nejaky specialny rezim pre haravky.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod calwen » Pia 27.08.2010 10:24

Vystavny poriadok SKJ

XIII. VYLÚČENIE Z VÝSTAVY

2. Z výstavy sa vylučujú psy choré alebo z choroby podozrivé, po úraze, honcujúce sa suky, suky v druhej
polovici gravidity, dojčiace suky a jedince, na ktorých bol vykonaný operačný zákrok na odstránenie chýb
exteriéru.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Fraga » Pia 27.08.2010 10:29

No neviem aký špeciálny, ak tak len taký, že aby počas hárania ostali doma. Pes niektorú suku cíti aj dva týždne pred a dva po. Naštastie Lesana 4,2 kg človek udrží v pohode prípade ho myknem ak niečo na zemi čuchá, ale teraz budem vystavovať aj weimara a 40kg živej váhy si neviem predstaviť ako budem ťahať, okrem toho, že to vyzerá vkruhu dosť blbo s hlavou pri zemi, hoci niekedy stačí aj aby si neháravka cikla v kruhu :ach:

Nie je to náhodou teraz vina psov a ich majiteľov (tých ktorí sa na to sťažujú) že jednoducho toho psíka NENAUČIA že háravka je jednoducho "bežná vec" a to neznamená že sa má za ňou driapať-ťahať-slintať??

Kača prepáč, ale prečo neodnaučíme kaprov od vody? Ved je to príroda... Potom, že chovný krycí pes nemá o suku - háravú suku záujem, nenakryje bez pomoci, ja sa potom ani nečudujem, keď mu to stále zakazujú, že potom nevie na čo "TO" má...
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod 5miki5 » Pia 27.08.2010 11:13

Fraga, k tomuto sa pripájam všetkými desiatimi :smile:
5miki5
Big Dog
 
Príspevky: 1050

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod katkariinka » Pia 27.08.2010 11:16

calwen
Sakra...

Fraga
Ok, ja to chapem, ale potom by naozaj mal byt mechanizmus vratenia vystavneho poplatku - pes citi dva tyzdne pred, dva tyzden po, to mame skoro 2 mesiace a to 2krat do roka...
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod sandrejka » Pia 27.08.2010 11:40

Suhlasim uplne s Fragou. :jop: Ale bola by som aj za to, aby sa mohli vratit vystavne poplatky vystavovatelom, ktori sa nemohli zucastnit vystavy kvoli haravej fenke. Dajme tomu, ze by museli poslat potvrdenie veterinara, ze sa fenka hara, odratali by im nejaky manipulacny poplatok a bolo by. :smile:
sandrejka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3269

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod LiENKA » Pia 27.08.2010 11:57

sandrejka lenze o tom mozeme len snivat :lol:
takze neostava nic ine ludom, len bud nechat prepadut prachy alebo ist s haravou sukou..
LiENKA
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2771
Bydlisko: Trondheim

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod sandrejka » Pia 27.08.2010 12:08

Dizzee, lenze preco? :nwm: Jasne, ze teraz je to tak, ale tak snad sa pravidla mozu zmenit. Su dva pohlady, organizatora vystavy a vystavovatelov. Myslim, ze vystavy sa organizuju pre majitelov psikov, preco im teda nevyjst v ustrety? Mozno treba argumentovat tym, ze ake uz maju organizatori naklady na psika, ktory realne na vystavu nepride. Ja si myslim, ze realne nie velmi vysoke. A uz nehovorim o tom, ze keby taky mechanizmus fungoval, tak by sa im na vystavu skor prihlasili aj ti, ktory preventivne nehlasia, lebo co keby akurat vtedy fena harala. Je to mozno len moj subjektivny nazor, ale keby sa to vyskusalo na jednej vystave a osvedcilo by sa to, bol by vacsi priestor na zmenu pravidiel. Tak kto to navrhne kompetentnym? :no:
sandrejka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3269

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod katkariinka » Pia 27.08.2010 12:17

sandrejka
:jop:
No ak by s tym mal byt naklad, tak nech vratia len vacsiu cast poplatku.
Len potom sa to zas moze zvrhnut a ludia budu chciet vratit poplatok, lebo ich pes si zlomil nohu, ochorel, idu na dovolenku...
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Nyssa » Pia 27.08.2010 12:41

Kača prepáč, ale prečo neodnaučíme kaprov od vody? Ved je to príroda... Potom, že chovný krycí pes nemá o suku - háravú suku záujem, nenakryje bez pomoci, ja sa potom ani nečudujem, keď mu to stále zakazujú, že potom nevie na čo "TO" má...

a ja som zas všetkými 10-timi proti a absolútne súhlasím s Kačou.
ja som sa o tom bavila so svojou chovateľkou a tá mala psov už mnoho, ale to, že nemohol na háravku naskakovať, kedy sa mu za chcelo - ešte to nemalo za následok, že by z neho nebol dobrý plemenník. Veď aj von na vychádzke im snáď nedovolíte kryť všetko háravé, nie?
ako je možné, že na pracovných skúškach sú háravky povolené? a tam ide o trošku iné sústredenie psa ako len sa postaviť, držať ako hluchý 2 minúty, prebehnúť 4 kolečká a davaj znova do prepravky :ach:

nehovorím, že sa pretŕčať s háravkami, ale ak sa vyberú len na posúdenie a nikoho moc nedráždia, prečo nie?
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Ďalší

Späť na Výstavy